Jump to content
FAS Goran
McSteel

Lancia Nuova Delta - fabrički položaj senzora za nivelaciju farova

Recommended Posts

Nedavno sam produžavao registraciju, i fini čika koji je radio tehnički pregled (Dunav Centar, Kumodraška/Peka Dapčevića) mi je detaljno pokazao stanje podvozja kojim sam prezadovoljan osim jedne malecke začkoljice: Otkačio mi se prednji senzor automatske nivelacije farova. Ni ja ni on nismo bili sigurni gde treba da bude zakačen/fiksiran; jasno se vidi da ništa nije otkinuto ni polomljeno ni na nosaču senzora ni na sâmom senzoru. Da li nekim slučajem neko ima informaciju o tome gde on fabrički treba biti? Zadnji je zakačen za nosač amortizera, a prednji smo zatekli da "leži" sa unutrašnje strane šuspleha, odnosno visio bi ali se tako tu nekako smestio. Iako nije ništa kritično (svetla su mi oborena na ekvivalent položaja 3 u ručnoj nivelaciji) ipak bih voleo da ovo rešim, ali prosto ne znam korektan položaj za koji je sistem kalibrisan.

 

Unapred zahvalan na svoj eventualnoj pomoći i sugestijama :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba potenciometra (prednji i zadnji) su fiksirani za karoseriju. A posebnim polugicama vezani za elemente vesanja, cijim oscilacijama dobijaju informaciju o polozaju, tj. za koliko treba korigovati snop:

 

Untitled.thumb.png.3150d0baba1b15c847ba66f4d25b052d.png

 

Konkretno je prednji potenciometar konektovan sipkicom za DESNU viljusku. Zato sam napisao da se one razlikuju za verzije sa i bez ksenona. Evo konkretno za Deltu:

 

88977b5f.thumb.png.3c36451b761887aecf9b5f2529de89fb.png

 

Trebalo bi da desno imas sipkicu oznacenu sa 3 - mozda je neko menjao viljusku, nije imao tu specificnu za ksenon, pa je skinuo kompletan sistem? Evo kako ta desna izgleda, kacili smo na forum. Senzor ti je nakacen odmah iznad viljuske i sipkicom povezan za ovaj dodatak:

 

db92ab8.thumb.jpg.57b13433966679e9d745cb5977985e70.jpg

 

Imam i ove fotke za Brava. K001 je prednji potenciometar, a K002 zadnji. Vide se razlicite viljuske (za verzije sa i bez ksenona), na drugoj slici:

 

Untitled1.thumb.png.7245a0d7b84e6cfd56a02f9fcbf36006.png 33875.thumb.png.daf02cf3c87d8967980a2a4f0acd758f.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala @Ivan, nekako nisam ni mislio da će neko drugi ovo stručno pokriti do ti :) 

 

Menjane su viljuške na prethodnom malom servisu, sasvim moguće da su stavljene "obične", iskreno nisam ni proveravao... Jednako moguće je i da je spalo u nekom od prolazaka kroz rupu npr., znaću više nakon što pogledam detaljnije.

Na tehničkom nisam detaljnije obratio pažnju na to da li desna ima potrebnu "ušicu" za držanje senzora na sebi ili ne.

 

Sad samo treba naći nekoga sa dizalicom/kanalom... Mada kapiram da bih mogao otići do servisa Goran pre posla da to pogledamo, taman su oni i radili servis i zamenu viljuški. @Goran Zemun možemo li organizovati neki pregled u 7:30 u narednih par dana?

 

Ne znam koliko bi bilo moguće i praktično nabudžiti neki improvizovani nosač, možda neki "U" profil privezati nekako, u slučaju da je "obična" viljuška... Jer alternativa je zamena, a to ne zvuči posebno primamljivo jer ova trenutna je taman dovoljno nova da je gre'ota, a taman dovoljno polovna da nema smisla od Gorana da tražim 1:1 zamenu.

 

Otvoren za ideje i predloge :)

 

I hvala za jasno i detaljno objašnjenje i pomoć, @Ivan ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, McSteel said:

Hvala @Ivan, nekako nisam ni mislio da će neko drugi ovo stručno pokriti do ti :) 

 

Menjane su viljuške na prethodnom malom servisu, sasvim moguće da su stavljene "obične", iskreno nisam ni proveravao... Jednako moguće je i da je spalo u nekom od prolazaka kroz rupu npr., znaću više nakon što pogledam detaljnije.

Na tehničkom nisam detaljnije obratio pažnju na to da li desna ima potrebnu "ušicu" za držanje senzora na sebi ili ne.

 

Sad samo treba naći nekoga sa dizalicom/kanalom... Mada kapiram da bih mogao otići do servisa Goran pre posla da to pogledamo, taman su oni i radili servis i zamenu viljuški. @Goran Zemun možemo li organizovati neki pregled u 7:30 u narednih par dana?

 

Ne znam koliko bi bilo moguće i praktično nabudžiti neki improvizovani nosač, možda neki "U" profil privezati nekako, u slučaju da je "obična" viljuška... Jer alternativa je zamena, a to ne zvuči posebno primamljivo jer ova trenutna je taman dovoljno nova da je gre'ota, a taman dovoljno polovna da nema smisla od Gorana da tražim 1:1 zamenu.

 

Otvoren za ideje i predloge :)

 

I hvala za jasno i detaljno objašnjenje i pomoć, @Ivan ^_^

Javite se... Reaicemo... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/17/2021 at 2:12 PM, Ivan said:

db92ab8.thumb.jpg.57b13433966679e9d745cb5977985e70.jpg

 

 

 

Da li je ovo kojim slucajem moja, licno moja slika? :D

 

Ja sam menjao viljuske i kada je desna stigla tek tada primetim gde je kacenje tog malog potenciometra i da nemam taj mali deo novoj viljusci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo moguce :thumbup: , znam da je neko od nas svojevremeno kacio, a iskoci mi u pretrazi.

Samo sam sacuvao sliku, nisam iskreno ni gledao ko je cenjeni autor :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...