Jump to content
FAS Goran
srdjos

Automobili iz detinjstva

Recommended Posts

Ne znam da li ima ova tema ali ajd da probamo da vidimo koliko nas sećanje služi. Ideja je da postavimo slike automobila koje smo gledali i kojima smo se divili kao klinci od tipa "koliko može da ide" do to "sa kojih nismo skidali pogled" tj što se kaže u klinačkom žargonu, balavili. Evo ja cu početi, imam dva auta u glavi koja bih mogao prepoznati na kilometar:

 

1.Opel Senator - ćale je u firmi gde je radio imao par komada i svaki put kad je išao negde pa put, dolazili po njega sa tim autom a ja tada nisam mogao da odvojim oči od njega. A kad me šofer, kao klinca, jednom provozao u njemu, ceo svet je bio moj. Bio je opako, moćna limuzina.

 

opel_senator_158.jpeg opel_senator_1978_images_1.jpg Opel_senator_1_h_sst.jpg

 

2. Škoda 110 R - 1970 i neke je kupuje moj stric, novu. Bila je jedini primerak u našem malom gradu jedno 2-3 godine, narandžasta. Kad uđem u nju, nisam mogao da se odvojim od onih okruglih pokazivača iako nisam znao čemu služe. Motor nazad i gepek napred su mi tada delovali kao da sam u Poršeu. Nisam izlazio iz nje dok me stric nije isterao :)

 

skoda_110R%201.jpg skoda_110R%2011.jpg skoda_110R%20111.jpg

 

Koji su vaši automobili iz detinjstva?

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Renault 16, službeni automobil moje majke...

U ono vreme veoma udoban, moderan, poželjan i popularan auto...

Često sam kao klinac išao sa njim u Beograd kod lekara na kontrolu.

Renault 16 (R16) je porodični hatchback iz D segmenta koji je proizveo francuski proizvođač automobila Renault između 1965. i 1980. u francuskom Le Havru. Renault 16 je bio među prvim uspešnim automobilima u stilu hatchback karoserije na tržišnom segmentu.54126665_220px-1975_Renault_16TL_front_left_(Berlin).thumb.jpg.be4087608acf77db93b603f0d716364c.jpg1054338996_renault-16-115-8564.thumb.jpg.4bd871dddcc10811f8b1493f672ea466.jpg.jpg]

 

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

 

 

 

220px-1975_Renault_16TL,_front_left_(Berlin).jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo imali dugo Reno4 Gtl, kupljen nov 1986god. Odsluzio je jadnik maksimalno, prevezao sve sto je moglo fizicki da stane u njega a moglo je mnogo toga jer mu je pod gepeka ravan, pa kada se spusti zadnje sediste dobije se pozamasan prostor. Naravno pored svog tog tereta od koga su pucale i gume cak, a i torzija jednom, vozio je i porodicu gde god je trebalo bez i najmanjeg problema. Koliko se ja secam jednom je pukao kajs na putu i nista vise. Dok smo njega imali nismo znali ni za v.servis niti neko "redovno" odrzavanje. Menjano je bilo nesto samo kada se pokvari a to se nikada nije desilo na putu :DScreenshot_20210414-120341_Chrome.jpg

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Deda je imao nekoliko Fiat-a 1300, takozvanog tristaća. Poslednjeg je kupio novog, nije presao sa njim ni 90hkm. Svidjao mi se ovako na izgled oduvek, bio je udoban, trosio kao tenk i ako slucajno porosi kisica taj iz dvorista nije mogao da izadje, verovatno su mu puno odmagale tadasnje Teayal T5 gume
Slike su preuzete sa interneta,naravno Screenshot_20210414-120829_Chrome.jpg

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja nema šanse da postavim slike svega čemu sam se divio kao dete...

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Molim te ipak postavi po nešto...

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi nov auto u našoj kući bio je Renault 4tl 1976.,ali smo ga ubrzo prodali komšiji,jer ga je mrzelo da čeka u redu za novi(mada je i ovaj bio nov)...ćaletu se svidele novotarije u modelu Renault 4 TL Specijal,pa smo ga kupili već 1977.

Ćale ga je kratko vozio,i inače je bio namenjen kevi...

Sa njim sam išao u vrtić,u školu...

1984. keva je dobila Renault 4 GTL, motor i tabla od Renault 5 ....ali to u sledećem kolu...renault-4-tl-special-cover-1200x800.thumb.jpg.28fa8e65953e2d58ad73a76790507020.jpgrenault-4-tl-special-01.thumb.jpg.db650367057e4b3435b74d842a3bce9d.jpgrenault-4-tl-special-02.thumb.jpg.8cd863a0ea3062925f73ff9d7ba5ce75.jpg

 

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U secanju mi je pre svih Lancia Beta, mirisala na nov auto kada leti tetka i teca dodju iz Svice. Unutra udobna, ogromna, 2.0. sa elektronskim ubrizgavanjem, siberom i podizacima davne 1980. Naravno, ja tada kao klinac nisam znao da to sto je na km satu max 220 kmh ne znaci da zaista ide tolikoec87ce8c3b9cc6ac64581f5f7f21f824.jpg

Послато са M2003J15SC помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, totti said:

Ja nema šanse da postavim slike svega čemu sam se divio kao dete...

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 

image.thumb.png.d7ea2aac175def23ee904c6960a1bb7a.png

 

Opravdano :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto su nekad automobili bili manji, a vecina ih je bila B segment sto bi rekli danas, tj. 3.5-4m, pa je sve od 4.5m navise izgledalo impozantno, pogotovo sto su takvi automobili bili relativno retki.

 

Bmw 5 e34 520i klotara je pre 30ak godina delovao nestvarno mocno, sa sve fabrickim ratkapnama, merc w124 takodje, a 250td turbo motor je takodje bio pojam.

 

Secam se pre 30 godina kada se pojavio fiat tempra kako je delovao zajebano sa onim ostrim linijama, a ne bilo sta vece/bolje/skuplje/jace/redje itd.

 

Alfa 155 i 164 su takodje bile impresivna pojava na ulicama.

 

Imam utisak da su pre 30 godina automobili E segmenta u odnosu na vecinu automobila na nasim ulicama delovali kao rolls royce :) 

 

Fiat Tempra (1990 - 1996) used car review | Car review | RAC Drive

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

"Imam utisak da su pre 30 godina automobili E segmenta u odnosu na vecinu automobila na nasim ulicama delovali kao rolls royce  "

 

Ja sam generacija koja umesto "pre 30 godina" vise koristi izraz "pre 40 godina"

 

Послато са M2003J15SC помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam se rodio, vozili su me u ovome. Kažu da smo se jednom u tome i prevrnuli, ali, ne sećam se ni kola, ni tog udesa.

Mazda 1200 (Modified 13b) Coupe Auctions - Lot 33 - Shannons

 

U osnovnu školu kada sam krenuo bilo je ovo, a završio je neslavno ( zaribao motor ):

 

1972-Mazda-1800-Luce-10-640x480.jpg

 

Ovaj sam najviše voleo i bukvalno sam ga gurao po garaži i dvorištu, uživao sam da ga "vozim" tako, a jednom mi je "pobegao", otisnuo se nizbrdo i udario komšiji u ogradu. Pa je posle uzeo u drugoj boji ...

 

Fiat 126 - Wikipedia

 

Posle je došao ovaj, ali, bio mi je baš jako težak za guranje. A i volan mu je bio težak za okretanje "na mestu". Pa sam mu naduvao gume na 4 atmosfere, da lakše "skrećem". Otac je primetio da je vozilo postalo jako neudobno i bučno na rupama i odvezao ga majstoru, koji je posle dosta "pretraga" upitao mog oca: "Koja budala vam je ovako naduvala gume, poginućete, ovo će da eksplodira, maximalni dozvoljeni pritisak za ove gume je 3,6!!!"

 

VOLVO 244 specs & photos - 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982,  1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990 - autoevolution

 

Onda je došlo ovo, a, tu sam već bio rani srednjoškolac ... Ta kola su mi došla kao poligon za učenje limarsko/farbarskih radova, a i da ocu "kradem kola" ...

 

File:1973 Renault 12 TL (33058706984).jpg - Wikimedia Commons

 

Nakon što sam napunio 18 godina i odmah položio za kamion (u strahu da bih možda pao za B kategoriju, koji blam ne bih podneo, jer sam već dugo vozio kola ilegalno) , počeo sam da vozim ova kola ... ( mk1 verziju, sa 4MT  :) )

 

Polovni Lada Niva 1988. god. Polovni Automobili Srbija, Kragujevac

 

I to je bio kraj mog detinjstva i rane mladosti ...  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron pa ti si uživao kao klinac za razliku od mene koji se vozio u "kecu" iz 1974-e. Inače, moj stari je imao svega dva auta u životu, keca i yuga. Oba je kupio ganc nova i oba je arčio skoro 20 godina, "kec" je mislim odradio i više.

 

Elem, postavite i auta o kojima ste maštali a ne samo u kojima ste se odrastali.

Još jedan auto koji mi je izazivao divljenje je Ford Granada a koji sam viđao jednom ili dva puta godišnje i to kada su  komšije iz ulice dolazile iz Švabije na odmor. Bio je veliki, impozantan sa haubom na kojoj možeš igrati stoni tenis

 

Ford%20Granada%20(1).jpg ford-granada-ii-1977-1985-sedan-interior

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od automobila koji mi je od davnih dana i dalje među najlepšim je Mustang. a1d34010e37bdc50464cd22fb1273d77.jpg
Kada bih imao mogućnost to bi mi bio vikend auto, za laganu voznju, kruziranje, švalerka na točkovima
Takođe, jedan od automobila iz detinjstva koji mi se sviđao je bio i Mercedes W201. 90b15cb637b5957439d677a24e2d389b.jpg
A tu je naravo i 300 SL
5dc65e47c00cadd221368f1706d2f611.jpg

Ćale je radio u Borbi kao vozač, da ne kažem šofer, vozio je trula višnja Golfa dvicu, pa sam kao klinac "šoferirao" ispred zgrade. Dan danas se sećam kad sam prvi put zaključao volan, Sunce ti poljubim, ne mrda ni levo ni desno, u*ro sam se od straha, šta sam sad s*ebo, seo pozadi, ćale seda u kola, a ja samo čekam kad provali da sam nešto po*ebao kad ono međutim
Vozio je povremeno i nekog PUG-a, ali se ne sećam modela, takođe i nezaobilazna Zastava kamion koja mi je doterala prvi BMX
A moj "prvi" auto (kog se sećam) je bio kabrio Moskvič, baš ovakav. f6fda1310329cd2ecaed94288aeafeba.jpg5006de7a752028b3febcf24afce75a9b.jpg


Sent from my 3310 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, totti said:

Zet iz Austrije je imao kupea Ghia 2.8 V6 krajem '70-ih i početkom '80-ih.
Ista ovakva, braon sa crnim vinil krovom.
 

 


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 

 

Da, baš takav Ford je bio jedno od vozila mog ranijeg detinjstva o kome sam maštao :)

 

On 4/14/2021 at 11:10 AM, srdjos said:

Opel Senator

I za njim sam "plakao", u nekoj kasnijoj fazi ...  :) Bez obzira na motor ( 2,8 S, 3,0 S ili 3,0 E )

On 4/14/2021 at 11:27 AM, italiano said:

Citroen CX i GS bez premca!

Rado bih ih posedovao i danas...

Slažem se... Za CX  :)

23 hours ago, totti said:

Ja nema šanse da postavim slike svega čemu sam se divio kao dete...

Baš tako  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, srdjos said:

Inače, moj stari je imao svega dva auta u životu, keca i yuga.

Mislim da je tako bilo i sa mojim tastom, imao je Ami-8 i kec. Taj kec je bio star  neverovatne 34 godine kada sam ga "zamenio" za 500L ... Uvek je nešto "prčkao" oko njega, a i ja sam mu često pomagao oko toga.

Edited by moron

Share this post


Link to post
Share on other sites
[mention=16577]moron[/mention] pa ti si uživao kao klinac za razliku od mene koji se vozio u "kecu" iz 1974-e. Inače, moj stari je imao svega dva auta u životu, keca i yuga. Oba je kupio ganc nova i oba je arčio skoro 20 godina, "kec" je mislim odradio i više.
 
Elem, postavite i auta o kojima ste maštali a ne samo u kojima ste se odrastali.
Još jedan auto koji mi je izazivao divljenje je Ford Granada a koji sam viđao jednom ili dva puta godišnje i to kada su  komšije iz ulice dolazile iz Švabije na odmor. Bio je veliki, impozantan sa haubom na kojoj možeš igrati stoni tenis
 
Ford%20Granada%20(1).jpg ford-granada-ii-1977-1985-sedan-interior-1.jpg
Mi imali žutog karavana,2,3 v6 trošio kao tenaka70739ea8f09e0c0d958302f517425aa.jpg

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Ćale je ovog kupio 1978. kupljen na sajmu,ali smo išli po njega u Sarajevo
Audi 100LS,1600ccm... 800px-Audi_100_-_20110617.jpg800px-Audi_100_LS_Heck.jpgmaxresdefault.jpg

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, neshtry said:

Audi 100LS,1600ccm..

Mislim da je 100 GLS imao napred duple okrugle farove, imao je neki očev poznanik. Sećam se tih farova.

55 minutes ago, neshtry said:

Mi imali žutog karavana,2,3 v6 trošio kao tenak

To je tada bilo sasvim normalno. Moj otac je na benz. pumpi, dok bi točio u naš volvo 244, obično rekao: "Konj koji ne jeden, on i ne vuče". Valjda se tako tešio. Ali, bio je i veoma težak za ono vreme (1978). Mislim skoro 400 kg teži od tadašnjeg Opel Rekorda 2,0. Koji mi se baš dopadao. Posebno u "Berlina" opremi, sa motorom 2,0E. Ma voleo sam i pandan Opel Commodore 2,5 S. Uh, svaki detalj na tim tadašnjim Opel kolima sam znao, svaku lajsnu i drugu siticu koja je činila razliku pojedniih paketa opreme kod Rekorda, Commodorea i Senatora. Ma, svega, ne samo Opela  :)

A kada sam kao dete sa braćom ( 1970 i neke godine) lepio sličice u auto album i zalepio sličicu Honde Civic prve generacije, to je bilo prvi put da sam u životu saznao da Honda ne pravi samo motocikle. Bio sam bukvalno zaprepašćen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otac je kupio novog stojadina 80tih, prilikom prve kise mu je otpao brisac kada je ukljucio brisace, brzo ga je prodao i uzeo ladu samaru nakon toga, nju je vozio par godina i bio u principu zadovoljan osim potrosnjom.

Posle toga je uzeo seat toledo 1.9tdi i sa tim autom je presao 700.000km i posle ga otkupio za neku sicu jedan radnik.

Tog auta mi je malo zao, da smo ga zadrzali pa da smo okrenuli milionce sa njim, bilo bi dobro, ali se secam i tog auta pre nego sto je otisao od nas, bio je umoran, enterijer, vrata, kvake, farba, farovi, ma ceo auto.

Sa druge strane svojom izvanrednom pouzdanoscu nas je priblizio vw grupi i dizelasima.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...