Jump to content
FAS Goran
hadrijan

Fiat 500L - prave li buku krovni nosači?

Recommended Posts

Dragi forumaši,

 

Reših da za moj 500 L kupim krovne nosače.

Jer, treba na leto staviti kofer na nosače, pa 15 dana provesti negde van zemlje...

 

Krovne nosače, kada bi ih postavio, više ne bih skidao.

 

Ali, kolega, koji isto ima 500L, reče da se nosači "čuju" kada je brzina veća od 80 km/h. Da zvizde...

Da ne mogu uvek biti postavljeni.

 

Da li neko ima krovne nosače na svom 500 l?

Da li zavisi to "zviždanje" od proizvođača nosača?

 

Hvala svima koji kažu koju reč...

 

 

Edited by neshaoct
precizirao naslov

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, hadrijan said:

Ali, kolega, koji isto ima 500L, reče da se nosači "čuju" kada je brzina veća od 80 km/h. Da zvizde...

Da ne mogu uvek biti postavljeni...

Krovni nosači se uvek čuju...naročito na iole većim brzinama, 80-100 pa više. Može da se reši tako što se skinu kad ne trebaju, ionako kvare aerodinamiku auta i povećavaju potrošnju.

 

Ako se baš želi da stoje stalno, onda mogu da se modifikuju da prave manje buke.

Pogledaj antene po automobilima, npr. ovakve štapne ima dosta automobila, obrati pažnju na deo zaokružen crvenom bojom:

 

antena s01.jpg antena s02.jpg

 

Vidiš kako nije ravno, nego talasasto? Nije slučajno što ih prave tako, već je zbog buke.

E, istu stvar treba da uradiš i sa krovnim nosačima...njihove poprečne grede nikako da budu skroz ravne/glatke, već ''isto tako'' talasaste, npr.:

 

 

Ovo je pravac u kome treba da razmišljaš, a možeš i bukvalno ovako da uradiš.

Mogu i da se kupe nekakvi spojleri, ali je to dosta skuplja varijanta, npr. ovako:

 

 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga varijanta, koju sam ja gledao za npr Bravo je da se uzmu aero-profil poprečnih nosača (uglavnom su u ponudi Thule Aerobar, imaš ih na KP) ali, za razliku od običnih i, često jeftinijih), aerobarovi imaju višu cenu. Za moj auto bi komplet (nosač, šape i adapter) izneo 200e, spram najjeftinijih od tpa 6000-9000rsd (Cam Thotus i slicni).

 

Za ovu varijantu što je neša predložio iskreno nisam znao, niti probao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/21/2021 at 1:01 PM, hadrijan said:

Dragi forumaši,

 

Reših da za moj 500 L kupim krovne nosače.

Jer, treba na leto staviti kofer na nosače, pa 15 dana provesti negde van zemlje...

 

Krovne nosače, kada bi ih postavio, više ne bih skidao.

 

Ali, kolega, koji isto ima 500L, reče da se nosači "čuju" kada je brzina veća od 80 km/h. Da zvizde...

Da ne mogu uvek biti postavljeni.

 

Da li neko ima krovne nosače na svom 500 l?

Da li zavisi to "zviždanje" od proizvođača nosača?

 

Hvala svima koji kažu koju reč...

 

 

Ja imam na 500L Thule "bazične" nosače ( čelične šipke) i Thule nosače za bajs, 532, četiri komada staju na krov ). Što bih ja u šali rekao - socio varijantu Thule nosača :) 

Na drugim kolima imam "fancy" izvedbu ( Thule Wingbar i 539 ).

Što se tiče buke, malo apsurdno zvuči, ali, meni veću buku prave ovi "fancy". Povremeno imam utisak da malo zvižde. A oni "socijalni" - ništa :)

Inače, imao i ranije OEM nosače na 307 HB, kao i Thule "socijalne" na 308 SW i bila je ista situacija sa bukom.

 

Na 500L nisam skidao nosače jedno dve godine, a onda sam primetio da se malo deformisao onaj tanki deo kedera. Pa sam počeo da ih skidam kada ih ne koristim. Veoma su laki za montažu, ne treba ni pet minuta da sve postaviš, a minut da ih sve skineš.

Oni "fancy", dok ih stavim, pa, čini mi se, "mečku da rodim" ( posebno sa razloga jer moram posle onu gumenu traku ( u komadićima) da vraćam u "T kanal" i ko je ono smislio, treba ga obesiti  :) Sada, doduše, ima najnovija varijanta bez tog "zajeba" sa gumenom trakom ...

 

viber_image_2021-05-08_20-47-44.jpg

Edited by moron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...