Jump to content
FAS Goran
Nebek

Fiat 500L - saveti i iskustva sa podizanjem auta ručnom dizalicom

Recommended Posts

Da li ima nekoga da nas malo posavetuje oko podizanja 500L ručnom dizalicom?

Mislim da bi to bilo zanimljivo.

Za početak, da li se ista dobija kao deo standardne opreme jer se rezervni točak sigurno ne dobija i da li je uopšte dizalica potrebna za reparator set(nemam iskustva sa ovim setom)?

Koja su mesta odnosno tačke preporučljive ispod kojih se dizalica podmeće, ili ako ima slika još bolje?

Ako se kupuje dizalica koja bi preporuka bila: žaba, stubna(navijača), ili neka treća?

Da li važi isto za bilo koji od modela 500L?

Koji su brendovi preporučljivi jer se ipak radi o ozbiljnom alatu koji, ako nije kvalitetan može imati pogubne posledice?

 

 

Edited by neshaoct
preciziran naslov

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, Nebek said:

Koji su brendovi preporučljivi jer se ipak radi o ozbiljnom alatu koji, ako nije kvalitetan može imati pogubne posledice?

Klik ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/81280-dizalica-krokodilka-iskustvasaveti-oko-kupovine/

 

4 minutes ago, Nebek said:

...da li se ista dobija kao deo standardne opreme jer se rezervni točak sigurno ne dobija i da li je uopšte dizalica potrebna za reparator set(nemam iskustva sa ovim setom)?

Ako nema ćopavca (nije doplaćen), već se dobija set za reparaciju, onda nema ni dizalice jer upotreba tog seta ne zahteva podizanje auta. Kako radi set za reparaciju možeš pogledati:

 

 

 

6 minutes ago, Nebek said:

Koja su mesta odnosno tačke preporučljive ispod kojih se dizalica podmeće, ili ako ima slika još bolje?

Obeležena su mesta gde ide dizalica:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

1. Ovaj drugi video sa ćopavcem prikazuje 500L koji ima rezervni točak ispod gepeka sa spoljne strane?! To rešenje je isto kao kod Renoa 4. U salonu kod dilera sam pogledao i mesto za rezervni točak je u samom gepeku. Baš me zanima za koje tržište je ova varijanta iz videa.

2. Koliko vidim za 500L je potrebna dizalica koja ima usek u podižućoj stopi, da li sam dobro shvatio? Ili postoji mogućnost prevazilaženja ovog problema?

Možda su pitanja glupa ali u procesu nabavke sam za 500L pa da se što bolje pripremim.

Edited by Nebek
ć umesto č

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, Nebek said:

U salonu kod dilera sam pogledao i mesto za rezervni točak je u samom gepeku. Baš me zanima za koje tržište je ova varijanta iz videa.

Na videu je varijanta za Ameriku, kao i 500L Wagon.

Evropsku, tj. našu varijantu imate u vlasničkom uputstvu za Fiat 500L, klik ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/70330-fiat-500l/

 

37 minutes ago, Nebek said:

Koliko vidim za 500L je potrebna dizalica koja ima usek u podižućoj stopi, da li sam dobro shvatio? Ili postoji mogućnost prevazilaženja ovog problema?

Ako hoćete dizalicu i ćopavac, doplatite onda to prilikom kupovine novog auta. Ako uzmete auto sa setom za reparaciju neće biti ni ćopavca ni dizalice.

Uzimanje auta sa setom za reparaciju, a onda naknadno ubacivanje ćopavca i dizalice je skuplje rešenje, plus što mora da se uzima komplet kako bi sve stajalo čvrsto/bezbedno u gepeku.

 

Kad se od starta naruči auto sa ćopavcem i dizalicom, tu prestaje razmišljanje o bilo kakvim improvizacijama.

Generalno, može se auto dizati i na drugom mestu (pa da dizalica nema taj usek), i/ili stavljati neka manja drvena podloška i dizati tek malo dalje od praga, negde na patosu odmah uz prag...

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene masovno uzimaju ćopavca i komplet od Alfe 147...jel odgovara komplet od Alfe 147 na 500l?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/26/2020 at 12:32 AM, Cuppa said:

Krivo mi je samo što nisam uzeo rezervni točak (ćopavac+alat) - kada sam poručivao auto uštekao sam se za 100e, a naknadno nisam mogao da ga dodam (dok sam ja mućnuo glavom, porudžbina je već bila zaključana). Nadam se da ću to moći da nađem preko nekih oglasa.

On 7/26/2020 at 12:26 PM, Ivan said:

Imas rezervnih tockova za 500L po otpadima/oglasima jos od kada se pojavio. Obrati samo paznju da je PCD 5x98 (CB standardnih 58.1mm), pa je zato samim tim i redji i skuplji. Standardnih fiatovskih 4x98 imas za smesne pare - ali dzaba kada ne odgovara za 500L.

Odavde

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Nebek said:

Koliko vidim za 500L je potrebna dizalica koja ima usek u podižućoj stopi, da li sam dobro shvatio? Ili postoji mogućnost prevazilaženja ovog problema

Ako ne koristiš originalnu dizalicu, već možda osloniš "žabu" na sajtnu/prag, rizikuješ da ih nagnječiš.

Ako ne koristiš originalnu dizalicu (već možda "žabu"), oslanjaj je na "grede" na podu.

Jedna od "greda" je odmah iza prednjeg točka (to kada želiš njega da digneš), ali, za podizanje zadnjeg točka, najbliža (dostupna/vidljiva) greda je skoro na polovini kola (realno, bliža je zadnjem točku).

Ima greda i bliže zadnjem točku, ali, pokrivena je nekom aerodinamičnom plastikom.

Kada podižem 500L sa "kokodilkom" ( a ne sa originalnom dizalicom ), uvek oslanjam samo na te "grede".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirao juče i oni takođe me isporučuju za Srbiju... trenutno.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam poručio skoro par gluposti od Alije, prihvatili su, da li će stići, vreme će pokazati.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koristim ovo preko "stope" dizalice. Komad bukovine i gume preko nje. Ali i oslanjam samo na "grede" na podu.

 

viber_image_2021-03-21_19-46-39.jpg viber_image_2021-03-21_19-46-42.jpg

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto k’o auto, gadjas na gredu i klocne cim podignes jer se dizalicama ne veruje.

 

Nije 500L nista drugaciji od svih drugih automobila, bez brige.

A i sta ce ti dizalica kad jos nije ni stigao auto, uzivaj prvo u voznji :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radio je od momenta kada je pajpal proradio kod nas...
Plaćanje karticom online i čekaš...
Javi koliko je trebalo da stigne!
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, neshtry said:

Radio je od momenta kada je pajpal proradio kod nas...
Plaćanje karticom online i čekaš...
Javi koliko je trebalo da stigne!

Po njima 28. jun ... ali ko zna... javljam obavezno.

Edited by Nebek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni stiže iz Italije, Belgije,Nemačke i Francuske za otprilike 4-5 dana...
Instalirao sam aplikaciju i cepam...
Možeš da tražiš traking broj preko poruka i da pratiš pošiljke...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Nebek said:

Rok isporuke: 28.jun.

A kada stize 500L :D ?

Pa se, Boze zdravlja i da prodje ova posast, druzimo na nekom FLCS okupljanju ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Nebek said:

Po njima 28. jun ... ali ko zna... javljam obavezno.

 

11 hours ago, Nebek said:

Po njima 28. jun ... ali ko zna... javljam obavezno.

Update:

Javili mejlom da je isporučeno, okvirni datum prispeća pošiljke: 05.maj-28.jun. Šiiirrooooko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...