Jump to content
FAS Goran
Nebek

Fiat 500L - zamena novih fabričkih felni?

Recommended Posts

Uskoro mi stiže nov 500L sa 16" alu felnama i odgovarajućim gumama.

Prilikom preuzimanja(bukvalno istog dana) automobila odmah bih izvršio zamenu sva 4 točka (alu felna+guma) za iste takve ali 17" sa "all-season" gumama, i još bih dodatno uzeo rezervni točak 17" punih dimenzija koji ne mora biti alu ali je bitno da je nov i da je guma na istom nova.

Da li se negde ovo može uraditi i koliko bi koštala ova trampa.

 

 

Edited by neshaoct
preciziranje naslova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto nisi odmah sa njima dogovorio kupovinu felni? Za gume ne verujem da moze ista da se uradi, ali za felne bi trebalo da si mogao samo da doplatis..

Sto se tice copavaca njih mozes i po otpadima da juris, masa ih je neupotrebljena a nije ni kao da ce tebi trebati svakog dana.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo mi stižu informacije(iako sam ih već 2 puta pitao) od prodavca da je to ipak moguće ali da se auto onda čeka između 60-90 dana!?

OK... za sada neka bude tako ali ipak nije zgoreg imati i ovu mogućnost.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na trekkingu sam imao 17" alu felne a sada na cross su 16". Moram da priznam da su ove 16" isto odlicne. Veliku razliku zapravo cine plasticni stitnici oko branika a ne sama velicina tocka (da li je 16 ili 17 inca).
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Nebek said:
Upravo mi stižu informacije(iako sam ih već 2 puta pitao) od prodavca da je to ipak moguće ali da se auto onda čeka između 60-90 dana!?
OK... za sada neka bude tako ali ipak nije zgoreg imati i ovu mogućnost.

Pa verovatno zato sto bi morali da cekaju da felne dodju iz Italije ili odakle god, a ne mogu da ga daju da ga vozis do tada jer onda nemaju sta da rade sa polovnim felnama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što polovne? Samo ih, umesto na moj auto, montiraju na neki drugi auto koji ima 16" felne. U oba slučaja i jedne i druge felne su nove, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa cim su izasle iz salona nisu vise nove jbg :)
A mozes i ih ogrebes na ivicnjak ili tako nesto, svakako se vidi da su gume vozene :)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Nebek said:

Uskoro mi stiže nov 500L sa 16" alu felnama i odgovarajućim gumama.

Prilikom preuzimanja(bukvalno istog dana) automobila odmah bih izvršio zamenu sva 4 točka (alu felna+guma) za iste takve ali 17" sa "all-season" gumama, i još bih dodatno uzeo rezervni točak 17" punih dimenzija koji ne mora biti alu ali je bitno da je nov i da je guma na istom nova.

Da li se negde ovo može uraditi i koliko bi koštala ova trampa.

Kad si poručio taj auto, tj. koliko je vremena od poručivanja do dana kad treba da ti stigne?

 

Ako uzimaš auto sa lagera, onda je on već napravljen sa tim 16-cama i ne može se na njemu ništa menjati. 

Možeš, nakon isporuke auta, dogovoriti sa dilerom kupovinu još jednog seta originalnih felni (17-ca), pa te 16-ce koristiti kao zimski set, ili ih prodati. A, možeš videti ima li na oglasima 17-ca...

Ako dogovoriš sa dilerom kupovinu još jednog seta felni (17-ca), nemoj gledati cenu za doplatu iz cenovnika jer će koštati dosta skuplje kad se tako naknadno kupuju.

 

Pošto posle kažeš da su ti pominjali 60-90 dana kao opciju, to je zato što su mislili da konfigurišeš novi 500L, tj. da sačekaš da se napravi novi koji bi od starta imao i te felne koje želiš.

Jedino tako mu u fabrici mogu montirati 17-ce. Dakle, napraviš sa prodavcem specifikaciju svog 500L koji želiš, u okviru toga biraš svašta nešto pa i felne (kažeš da želiš 17-ce iz kataloga te i te, kao i da želiš rezervni točak punih dimenzija)...i onda sačekaš 60-90 dana da ga naprave. Ne postoji opcija da na već napravljenom autu neko naknadno prepravlja gepek (prostor gde treba da ti stane rezervni točak punog profila), ili da ti naknadno montira veće felne (osim da ih kupiš dodatno od dilera).

 

Postoji li uopšte opcija u cenovniku da 500L ima rezervni točak punog profila?

Ne vidim da takva opcija uopšte postoji...

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, neshaoct said:

@neshaoct

Postoji li uopšte opcija u cenovniku da 500L ima rezervni točak punog profila?

Ne vidim da takva opcija uopšte postoji...

Bilo je ranije ali sada ne... na kraju krajeva kada mi odobre kredit definitivno ću to pitati. Mislim da je korona sve poremetila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko znam, u gepek 500L i ne može stati rezervni točak punih dimenzija, već samo "ćopavac". Ako bi stavili onaj punih dimenzija, "pod gepeka" ( ona donja prekrivka) bi morala da se malo odigne.

A, koliko ja znam, do redizajna ćopavac je bio deo standardne opreme. Posle je postao opcija. Ako ništa drugo, barem kao opcija ne košta 740 kao za sadašnju corollu TS  :) Taj opcioni rezervni točak zna u današnja vremena da kod mnogih bude skup kao da je od zlata ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nebek

 

Ako nema u akuelnom cenovniku, onda je to izbačeno kao opcija. To što je ranije postojalo nije više od značaja.

Kad ti odobre finansiranje i ako ti odgovara (učešće/rata), onda je najbolje da izmeniš tu konfiguraciju 500L-a koju već imaš (a za koju si tražio kreditno finansiranje), tj. dodaš veće felne i šta već sve želiš (a da aktuelni cenovnik to podržava). Onda tražiš novo odobrenje za kredit jer je drugi iznos, ali već unapred znaš da će ti odgovarati jer će biti mala razlika u konačnoj ceni auta u odnosu na onu cenu za čiju vrednost već imaš odobren kredit. Završi se to i čekaš da naprave auto (to je onih do 90 dana koje su ti pomenuli).

 

Ako ne želiš da čekaš, onda ostaje opcija da uzmeš 500L koji diler već ima na stanju (lageru), ali tu onda nema opcije da mu menjaš bilo šta, već se uzima takav kakav je već napravljen. Odnosno, možeš mu uzeti npr. veće felne, ali ih plaćaš kao i svaku drugu stavku po punoj ceni (koja će biti značajno veća nego doplata za te iste felne iz cenovnika).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ih, najbolje da se kod prodavca ne moze doplatiti. na 500L novijem modelu rezervni tocak 16 cola pasuje u rupu u gepeku, a 17 mislim da ne bi mogao, probacu kad budem menjao tockove uskoro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, Srdjan011 said:

ih, najbolje da se kod prodavca ne moze doplatiti. na 500L novijem modelu rezervni tocak 16 cola pasuje u rupu u gepeku, a 17 mislim da ne bi mogao, probacu kad budem menjao tockove uskoro.

@Srdjan011

Po rečima prodavca u AK KOMPRESOR pasuju i jedan i drugi točak (i 16" i 17") samo što je u oba slučaja pod gepeka nešto izdignut. Ukratko: prečnik mesta za točak je u redu ali "debljina" točka je nešto veća od ravni poda gepeka. Mesto za rezervni točak je pravljeno za ćopu. U svakom slučaju potrudiću se nekako da saznam da li je to tačna informacija i to u najskorije vreme. Ne smem dozvoliti da vozim auto bez rezervnog točka. O setu za reparaciju ni ne razmišljam.

Edited by Nebek
Višak reči je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je copavac zavrsio posao i zatrebao mi je 2x za 6g koliko vozim Brava. Tocak pune velicine bi mi bio must have jedino da vozim neke ogromne relacije po inostranstvu pa kao nemam vulkanizera na svakom cosku, ovako ne bih "bacao" prostor u gepeku na tocak punih dimenzija.

Samo treba voditi racuna koju velicinu uzeti, kod mene je ja mislim od 15" i prilicno je cudno kad se vozi sa 18", dok je sa 16" normalnije :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Srdjan011 said:

17 mislim da ne bi mogao

pa zar celokupni precnik nije isti? i 17 i 15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spoljni prečnik i obim gume je isti bez razlike da li je 15, 16, 17" ili 18".

Mora da bude, drugačije ne može.

A, ko je dokon, može i da izračuna i videće, da razlike, ako i postoje, u granicama su dozvoljenog odsutupanja ( do +/- 3 %, a značajno su manje )

Share this post


Link to post
Share on other sites

U razlicitim colazama, koliko se secam, recimo 195/65/15, 205/55/16 i 225/45/17 imaju vrlo slicne precnike. Cak su 195/65/15 i 225/45/17 maltene identicne obimom.

Sto se prtljaznika tice, jedino ostaje pitanje kako je kod kog modela reseno poravnavanje gepeka. Ako je u pitanju copavac sirine 125 ili tocak punih dimenzija. Npr. Fiat je kod ranijih modela imao plasticne "korpe" za dizalicu i alat (koje idu u tocak i poravnavaju pod) razlicite dubine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e to jedino, sirina gume moze da bude problem, ali s obzirom da nemaju donju pregradu neka viri malo gore, ko joj je...ma... :lol:

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešeno!

Doplata za 17" alu felne i 17"/225 gume je 200 evra. Ali, zbog ove izmene, nije rok za isporuku 15 dana već je 60-90 dana... šta da radim... strpen spašen!

Edited by Nebek
dodavanje 2 reči

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta izmena je uslovila da se pravi potpuno novi 500L, a ne da uzimaš neki sa lagera.

Možda ima još ponešto zanimljivo u katalogu što si mogao da promeniš (što je bez doplate jer ulazi u paket, ili ne ulazi u paket ali je isto neka mala doplata, posebno kad ide na rate)...Fiatu svejedno jer taj 500L ionako tek treba da napravi. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

Na žalost, broj opcija je skučen, a, s obzirom da uzimam CROSS, samo sam mogao da biram boju i da doplatim za 17" točkove, ... jer CROSS već ima više opcija nego standard.

Doplata će biti moguća tek prilikom preuzimanja vozila i to prodavcu a ne FIATu. Zašto? Zato jer je kredit odobren na tačan iznos i sve izmene bi menjale i iznos kredita kod banke a to nije moguće.

Čak nisam mogao ni za ćopu sa alatom da doplatim, nemaju tu opciju.

U ovom trenutku od 500L jedino su u ponudi varijante Cross i Sport, barem kod AK Kompresor... kod ostalih nisam proveravao ali mislim da je slična situacija.

Da prvo stigne vozilo, zbog ove izmene rok će biti 60-90 dana (a inače je 15) pa ću se boriti dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je 500L "iz proizvodnje" ( sa svim opcijama koje sam izabrao ) stigao za tačno 40 dana od dana poružbine ( uplate avansa od 300 evrića ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...