Jump to content
FAS Goran
stex_pb

Fiat Punto Evo 1.4 MultiAir 16v

Recommended Posts

Evo ti jos bolja stvar, kada mi vec stoji otvoreno, a interesujes se...

Tvoj Punto 1.2 60 vs koleZin Evo 1.4 MA 105 vs Evo 1.4 MA Turbo 135 (cisto da sacnete kako se ponasa najslabija verzija tog turbo motora u autu te tezine). Poredjenje opstih parametara i fabricki deklarisane potrosnje:

 

c2.thumb.png.e3fd0dd14f49becd05eb85333da89be4.png

 

I ono sto je bar meni uvek najzanimljivije - poredjenje performansi u istom stepenu prenosa od 60-100 i 80-120 km/h, performanse pri saltanju kroz brzine (preticanje), realne procene potrosnje, itd...:

 

c3.thumb.png.970a40b2f75c7ef46f9268daa1b80219.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji web sajt koristis za ovo poredjenje. Dobro jeste. Ali ne kapiram na prvoj slici da nema 0 do 100kmh....

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 

Uh sad videh drugu sliku

15 vs 11 vs 8 sec... Bre duplo brze od moje Azdaje...

To bas prava vozacka makina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da kazemo da se lepo vozi :) , masinica koja mi se svidela bukvalno na prvu voznju. U Evu ta verzija nosi 8.7kg/KS. Ali je malo zavrnut sa obrtnim na 206 Njutna (kao stari T-Jet). Na Evu je mana i petobrzinski menjac, koja im je tu logika bila - veze nemam.

Kod mene na Bravu je malo jaci 140 KS, ali u Sport modu ide na maltene dizelskih 255 Njutna (Normal 230 Njutna). Postojala je i verzija 170 KS sa 250 Njutna (+25 Nm u Sport, tj. Dynamic kod Alfe).

U najnovijim Fiatovim FireFly motorima, MultiAir III opusteno idu na 180 KS i 285 Njutna (GSE T4 motori).

25 minutes ago, shuxx said:

Koji web sajt koristis za ovo poredjenje.

https://www.automobile-catalog.com/

Odaberes u pretrazi koji model, verziju i godiste hoces. Dalje ili gledas solo model, a mozes i sa leve strane da kliknes na Compare i naredjas do 5 modela za poredjenje. Odlicna stvar je sto su podaci prilicno realni, imaju vrlo lepe raznorazne aproksimacije, realne (cak i vise) procene potrosnje, itd...

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Razlika ti je za tu motorizaciju malo jace od 100 evrica, pa sta ti mislis da je pametnije ;) .

Ne znam preko koga si uzeo auto, ako mozes da se pouzdas u informacije, onda OK. Licno je Sport uzet takodje u Svici, od coveka koji je bio vlasnik auto kuce gde je i kupljen. Vremenom se sve polako poklapalo sa dobijenom dokumentacijom - ali inicijalno mi nije padalo na pamet da se (u tom trenutku) kockam za veliki+mali servis, PK, kao i MA filter.

Auto je sa placa,  naleteo sam na oglasu slučajno, niko meni poznat. Po tablicama znam da je bio u Lozani i svih 6 servisnih evidencija je u Lozani, ali su samo prve 4 u ovlašćenom servisu, a dva poslednja su u nekim drugim servisima, takođe u Lozani.... Proverio sam na Google, stvarno postoje :D Kontaktiracu gosn Gorana pa da vidimo šta i kako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj tablicu iz IT, cas proverimo Km sa poslednje registracije. Mozes i u poruci. 
Lozana, izvini... Ja utripovao da je iz IT... 

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dale

Znas onaj, kad ulazi narkic u radnju: "Dacete mi Jaffu, cuj mene Plazmu, Jaffu" :stuart: 

@stex_pb

Ono sto mozes sam da uradis je da pokusas da kod ovlascenih izvuces servisnu istoriju, dok je auto bio u garanciji. To znam da sigurno mogu, ako hoce :) . Pa da intervencije i kilometrazu uporedis sa tom knjizicom, cisto da bar imas neku predstavu mozes li se osloniti na nju ili je samo skrabotina u pitanju. Bar sam ja tako radio za Fiate koji su me interesovali svojevremeno. Mada ja bih radio veliki+mali servis bez razmisljanja, ali to smo samo mi ludi forumasi i entuzijasti :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, Dale said:

Daj tablicu iz IT, cas proverimo Km sa poslednje registracije. Mozes i u poruci. 
Lozana, izvini... Ja utripovao da je iz IT... 

Nisam zapamtio ni kopirao saobraćajnu, a svi papiri su ostali u SUP pri registraciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, stex_pb said:

Nisam zapamtio ni kopirao saobraćajnu, a svi papiri su ostali u SUP pri registraciji.

Postoji app za mob Targa Scan, ali se preko nje proveravaju samo automobili iz Italije. Kako sam otkucao prethodnu poruku, tako sam video da si napisao u poruci iznad da je iz Lozace, a za Svajcasku ne postoji tako nesto koliko znam... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo mala digresija - sve ovo o cemu kuckamo vec 2 strane se proverava pre kupovine :D .

Za vozila iz Svice moze da pomogne i Car Vertical, koliko znam ne postoji nista slicno (pa jos dzabe) kao Ultima Revisione za vozila iz IT.

Zakaci ti to na dijagnostiku, pa vidi sta kaze i motorni komp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oduševila me promena snage u ovom poređenju 3 vozila, i motora, a ISTA ili skoro ista potrošnja. Da li je zaista tako.

@Ivan

možda zagađujem temu, sorry

ali kakvo je tvoje iskustvo sa potrošnjom na tvom autu

ono grad, otvorena vožnja po PSu, autoput....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ti se potvrdi da je rađen velik servis

 

a koliko ja ovde vidim radi se na 120K km

 

cenim da si miran još bar 60 000km, min

 

https://www.car.info/en-se/fiat/punto/199-1st-facelift-14-multiair-m6-6673379/specs

 

cenim da su kvalitetni kajševi stavljeni

 

ja kada sam kupio auto iz CH, radio velik servis posle oko 20 K km, sve mi beše žao šta smo skidali, NOVO brate NOVO

 

 

Edited by shuxx

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/23/2021 at 11:05 PM, Ivan said:

Samo mala digresija - sve ovo o cemu kuckamo vec 2 strane se proverava pre kupovine :D .

Za vozila iz Svice moze da pomogne i Car Vertical, koliko znam ne postoji nista slicno (pa jos dzabe) kao Ultima Revisione za vozila iz IT.

Zakaci ti to na dijagnostiku, pa vidi sta kaze i motorni komp.

Inače ovo je prvi auto koji sam kupio samo na osnovu utiska u vožnji, ništa o njemu nisam čitao :D Ovo sve što pokušavam da izvučem od podataka je da bi znao kako da se postavim prema autu. Prethodnu Astru G sam toliko prostudirao pre kupovine da mi se smrkla kupovina auta, nisam mogao mesecima da se odlučim šta da kupim jer slušajući savete, ne valja ni jedan i svaki ima neke potencijalne probleme malo skuplje.

Car vertical cu da proverim samo sam nepoverljiv prema tim "svetskim" bazama podataka :D Valjda poučen činjenicom da kod nas može da se namesti sve što poželiš 

 

On 2/24/2021 at 12:36 PM, shuxx said:

ja kada sam kupio auto iz CH, radio velik servis posle oko 20 K km, sve mi beše žao šta smo skidali, NOVO brate NOVO

Ista stvar kod mene sa autom iz Holandije, koji protom nije imao servisnu dokumentaciju i 180 000 okruglom kilometražom. Novo zupčenje, još ga imam u podrumu u kutiji, lepši roleri nego novi zamenski kod nas :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bacaj pare na Car vertical.

Pod jedan... Vec si kupio auto

Pod dva.. Ni ja ne verujem nesto, samo ces da se nasekiras, suvise naglo su se pojavili.

Svi ih redom reklamiraju, sto znaci da imaju neku vajdu od njih. Nego nasli srbe i polovnjake, pa udri po reklami

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, shuxx said:

Oduševila me promena snage u ovom poređenju 3 vozila, i motora, a ISTA ili skoro ista potrošnja. Da li je zaista tako.

Upravo zato sam i stavio sva 3 motora rame uz rame (uz vasa dva i turbo verziju), cisto da uporedite performanse, a zatim i potrosnju ;) . Naravno da ce, iako jaci ali rastereceniji auto, sa vecim obrtnim, koji moze da se vozi na nizim obrtajima, koji lagano nosi neku karoseriju, sa modernijom tehnologijom trositi tu negde ili cak i manje generalno. 

14 hours ago, shuxx said:

@Ivan

možda zagađujem temu, sorry

ali kakvo je tvoje iskustvo sa potrošnjom na tvom autu ono grad, otvorena vožnja po PSu, autoput....

Da ni ja ne trujem kolegi temu, posto sam bukvalno sve pisao na gomili tehnickih tema, ali rastrkano :) . Najkrace moguce:

- generalni prosek do Corone je za 2 godine bio 6.7 l (fabricki deklarisana kombinovana 5.7 l). Zadnjih godinu se manje putuje, pa je taj prosek nedavno mic po mic stigao na okruglo 7.0 l .

- na otvorenom putu sam spustao i ispod 5l, ali cisto za test. Znaci idealni uslovi, prazna magistrala, bapska voznja po ogranicenju (fabrika za otvoreno kaze 4.8l). Normalnom voznjom magistralom, npr. 1100 km na more do Dalmacije, uz preticanja i malo zahtevniju trasu, ide oko 5.2-5.4l

- cist autoput, npr. 2000 km do Istanbula i nazad uz malo lokala po Carigradu - nas cetvoro, pun auto 6.43 l.

- lokal, po BG srecom (najvise po zivce) nemam neku svakodnevnu tesku guzvu, ali daleko od toga da se ne zaglavis negde u istoj. Najveci prosek mi je bio 8.62 l (fabrika kaze 7.2l :D), verujem da sam negde u strogom centru da bi to opusteno tuklo jos 1-1.5l vise. Evo zadnjeg preseka kod mene, sve se meri po cepu. Izvinjavam se kolegi za off - ali u neku ruku i nije :) . Posto skoro u dl slicne proseke potrosnje (sem na autoputu) moze da ocekuje sa MA atmo, na autu laksem 220 kg.

 

a2.png.774e80c7bef3952be2c112d8c79be4ab.thumb.png.aa9323be90272dadef9fcd16e9141fe6.png a1.png.ddc0f87cc3228e7d7348bc927900a7a9.thumb.png.1f904cdf955fbcd8611fef80aea0c6e6.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mene veliko razočarenje na ovom automobilu je preglednost. Obzirom da sam 6 godina vozio karavan gotovo pola metra duži a po potrebi vozim i kamion, mogu da kažem da preglednost jako loša u odnosu na veličinu automobila.  Što se tiče bočne preglednosti, vozački A stub i  mali prozočić su baš ružno izvedeni, danas mi se iza njega uvukao pešak.....
Što se tiče manevrisanja, spoljni retrovizori uveličavaju, i dalje ne umem da ocenim koliko mogu da idem u rikverc.  Trenutno mi je lakše da izmanevrišem sa Iveco Dialy kamionom nego sa ovako kompaktnim autom kao što je Evo.... 

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam sta si tacno vozio prethodno. Ali bilo sta modernije da kupis u SubCompact i Compact klasi, ista prica - placa se danak bezbednosti i dizajnu. Masivni A stubovi, dinamicno rastuce linije prozora, ogromni C stubovi, samim tim mala zadnja bocna stakla i zadnja soferka... Ne znam jesi li probao da u rikverc vozis Megane Mk3 sa troja vrata :) ?

Cak i u okviru Fiata, recimo prethodni Stilo (i to 3v, sa podignutim du*etom) mi je bio neuporedivo pregledniji nego noviji Bravo. Jedini plus kod ovog auta po tom pitanju su ogromni retrovizori i parking senzori koji su bukvalno "must have".

E sad, imas i nesto novijih vozila odredjenih brendova dizajniranih sekirom (sto se mene tice dzaba im preglednost) - pa ko sta voli :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opel Astra G, karavan. Od nazad ružna ko kutija al mogu da je naslonim na zid a da ne oštetim :D

Kupujem neku dijagnostiku da imam za svoje potrebe, Multiecuscan je za Fiat namenska koliko sam pratio teme. Da li treba neka posebna verzija softvera ili hardvera za Evo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, stex_pb said:

Od nazad ružna ko kutija al mogu da je naslonim na zid a da ne oštetim :D

Na to komotno zaboravi sa velikom vecinom savremenih modela. Sem ako nisu "sekira" dizajn koji pojedini furaju iz generacije u generaciju, da ne trosim tastaturu na iste bespotrebno :D .

Skoro sam imao priliku da sa zadovoljstvom provozam jedan lepo sacuvan Peugeot 205. Lepo je podsetiti se starijih modela (licno ih volim, matori je sredinom 80-ih imao 305 na kome sam i naucio da vozim) - ogromne staklene povrsine, ravne linije, tanki A i C stubovi... Za parkiranje milina, cista mehanika. old school - ali osecaj sigurnosti i ususkanosti miljama daleko od savremenih vozila.

Da ne offujemo na predstavljanju - za dijagnostiku do detalja imas celu temu od 110 strana:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/76749-fiat-lancia-alfa-dijagnostika-adapterisoftver-i-primena-by-banetv/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par fotki iz ugla gde se ne vidi da nije opran :D Inače još nema mesec dana kako je auto kod mene, a jutros su mi maznuli antenu.

 

IMG_20210228_124146.jpg IMG_20210228_124215.jpg IMG_20210228_172055.jpg

 

IMG_20210228_172209.jpg IMG_20210228_172230.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

A posle antene nova neprijatnost. Nadam se da je akumulator izdahnuo, to je najjeftinije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 minutes ago, stex_pb said:

Nadam se da je akumulator izdahnuo, to je najjeftinije.

How yes no :) . Koliko vidim po dodatnoj klemi na accu, sa slike motornog prostora - deluje mi da imas Stop&Start?

Ako je tako, pogledaj cene za EFB akumulatore (srecom ne mora AGM, koji su jos skuplji). Pa ces se nadati da je potreban "samo" remont alternatora :stuart: .

Za potrosnju ti rekoh da vec za kombinovanu mozes da racunas oko +1.5l na fabricku. Kod mene je deklarisana na identicnih 5.7l kao kod tebe. A drzao sam 2 godine 6.7l, trenutno je na okruglo 7.0 l .

Znaci za BG spic, na onu njihovu fantaziju od 7.5l gradske, dodajes min 2 l i to ti je to.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam start stop koji ne radi. A ovo na autu definitivno nije SS akumulator. Predpostavljam da auto to prepoznaje i zato ne odobrava SS.

 

Meni lično odgovara da ne radi, ne volim to pali gasi svaki čas..... Koliko je pametno staviti klasični akumulator ako ne koristiš SS? Vidim da to mahom ljudi rade.

 

A potrošnji ću prestati da merim, meni uvek mnogo. Svima je potrosnja oko 4

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...