Jump to content
FAS Goran
emil

Fiat Punto mk.2a - instrument tabla ne pokazuje kilometre iznad 400.000

Recommended Posts

Danas sam docekao da mi prebaci instr. tabla sa 399999 na 400000. I gledam ja tako sav u sreci kako auto lepo sluzi na toj kilometrazi, treba da prebaci na 400000 kad ono - posle 399999 mi je izbacio 5 crtica - - - - - 

Probao sam ugasim/upalim auto, da resetujem sa onim dugmetom pored instr. table, nista. Jednostavno nece da mi pokazuje 400000 i da broji dalje. Ostale funkcije instrument table rade normalno, trip mi takodje pokazuje normalno, ali total km mi vise ne pokazuje nikako, nego samo - - - - -

U prilogu je slika kako izgleda.

 

Meni je podatak o predjenoj kilometrazi jako vazan zbog odrzavanja auta. Preko toga znam kad trebam da menjam ulje (parni brojevi na 20000 i za veliki servis na 50000) ali sada ne mogu da vidim koliko sam presao.

Kako to da resim da mi nastavi brojati iznad 400001 pa dalje?

Ovaj bug u fiatovom softwareu (ECU ili instrument tabli) je bas glup.

 

IMG_20201213_165810887.jpg

 

 

Edited by neshaoct
precizirao naslov teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam zacudjen, mislim da je pitanje neke softwareske greske, jer zasto bi Fiat ili bilo koji proizvodjac, ciljano i svesno gasio funkciju prikazivanja kilometraze iznad 400 000 ? EEPROM-u je tako svejedno kolilko je presao, za njega je to samo jedan integer koji cuva. Hajde da je bug na 999999 pa ne moze da prikazuje milion km, ali zaboga, zasto na 400 000 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis, o tome nisam ni razmisljao. Mislim, ja ne zelim da mu "smanjujem kilometrazu" ni nista tako. Ali ne mogu da verujem da nisu predvideli da brojevi idu iznad 400 000.

I ja danas jos bio sav happy kako cu da prekoracim 400000 na putu sa puntom, kad ja tamo, a ono medjutim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bglion

 

Ne znam da li bi se moglo staviti npr na 400001 kilometraza? Mozda bi posle nastavio da broji, pod uslovom da je u softwareu stavljeno barijera na 400 000. Sa kojim softwareom mogu da menjam taj parametar?

Edited by emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko god da je debilno resenje, ne cudi me. Koja je razlika izmedju 399999 i 999999?!

Isto sam se tako negativno zacudio kada sam video da na novoj delti dnevna km ide do 3999 km. Bas sam hteod da izguram 9999 km. 

evo i ovde problema

https://www.fiatforum.com/doblo/105634-odometer-gone-weird.html

https://www.fiatforum.com/newbie-central/459448-odometer-stopped-399999-kms.html

 

ispada da on i dalje broji km, ali da ne moze da prikaze.

Vozi malo pa prikaci na dijagnostiku i proveri da li se menja km.

 

sa drugog linka:

image.thumb.png.396cb85f713166c6817eaad67ad2756a.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brat je imao identičan problem na službenom ducatu.

Negde su mu vratili km. Mislim da ne može unapred km.

Imali su problem na tehničkom za registraciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malu update od danas.

 

Prvo sam bio na tehnickom, pa su rekli da menjam sat, i da samo javim na sledecem tehnickom da je sat menjan na 400000.

 

Bio sam u MUP-u pa sam pricao sa saobracajnom policijom. Rekli su mi da se to tretira naispravnoscu sata te da mogu da zamenim sat za neki drugi (novi, sa 0 km predjenih) ali sam u obavezi da na tehnickom napomenem radniku da na tu kilometrazu doda jos 400000. Isto se odnosi i na prodaju vozila, moram napomenuti kupcu da je realna kilometraza ona sa sata + 400000 i da sam u obavezi to i na kupoprodajnom ugovoru da navedem. Takodje su mi rekli da nije lose da napravim fotografiju sa mobilnim da se vide crtice na satu, samo da obavezno ukljucim prikazivanje datuma na fotografiji i da to odstampam, kao dokaz da je sat bio neispravan ili da sacuvem taj sat.

 

@bglion Bio si u pravu, mora da se menja kilometraza ili da se menja sat, smao treba obaveno napomenuti da je na 400000 menjan sat.

 

@Axic Da li sam te dobro razumeo da je moguce uzeti sat od mk2b i staviti na moj mk2a i da ce sat od mk2b brojati iznad 400000? NIsam pratio novosti, ali po mojim zadnjim saznanjima nije se mogao uraditi proxy za satove sa mk2b na vozila mk2a. Da li se sada to moze odraditi?

 

@andreja.micovic Hvala na postovima, procitao sam ih i jos malo proguglao kad sam video kako da definisem pretragu, i u pravu si, ne moze se resiti bez zamene sata. Sad se vozim idejom da uzmem sat od mk2b da odlemim njegov LCD i da stavim drugi LCD koji bih odvojio od same table i uz pomoc nekog Arduina i CAN-bus modula citao podatke sa CAN mreze i prezentovao ih na drugom LCD-u. Ima sada dosta jeftinih malih OLED LCD modula pocev od 0.96" pa do 2.8", a ondah bih sam preko Arduina birao sta da mi izpisuje na tablu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, emil said:

 

@Axic Da li sam te dobro razumeo da je moguce uzeti sat od mk2b i staviti na moj mk2a i da ce sat od mk2b brojati iznad 400000? NIsam pratio novosti, ali po mojim zadnjim saznanjima nije se mogao uraditi proxy za satove sa mk2b na vozila mk2a. Da li se sada to moze odraditi?

Koliko se sećam mnogi su menjali i stavljali taj od mk2b, samo da se uradi proxy, upiše nova kilometraza i teras dalje. Procackaj malo po forumu, YouTube, Google ali ubeđen sam da sam to video da su radili.

 

Ne znam samo odakle da mora da se upiše ta prava kilometraza i da se prijavi novom vlasniku i slično kad iz inostranstva svi uvezeni polovnjaci bilo da su stari 5, 10 ili 15 godina svi imaju magičnih 120 - 150.000 km. 

Upiši ti koliko želiš kad budeš menjao sat i teraj dalje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda je najmanje zezanje da kreneš od mk2b sata. Nisu ni skupi, imaš ih u Inđiji kod Peđe i Neše sigurno za tipa oko 20tak eur. Ubaci, odradi proxy i namesti km koju želiš. 

 

A ovo za tehnički, ja ne znam da je pređena km bitna za tehnički pregled i saobraćajnu u smislu vođenja km. Ne znam za slučaj da je neko vraćen sa tehničkog zato što je smanjio km, prodao auto i sledeće godine registrovan auto sa manje km nego prethodne pa da su ga vratili. Hoću reći, samo da zameniš sat i vratiš na nekih magičnih 150kkm ne znam da bi ti neko nešto rekao na tehničkom tipa "e prošle godine si imao 400kkm sa ovim autom". Ne pišem ovo zbog muljanja i slično već da ne bude otišao na tehnički pa tamo neki drmr dođe i kaže "ne može da se menja sat, nije homologovan" i svakakve gluposti koje im padaju na pamet. 

Drugara su vratili sa tehničkog jer mu na 500L fali hromirana rozetna sa stop svetla. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ako tehnicki pocne da se izmislja odes lepo kod drugih. Slobodno stavi drugi sat i kilometrazu koju hoces.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze km sat od 2b na 2a, mislim ne moze tako lako, nemaju isti raspored zica a i kad se izpremesta ne rade sve funkcije, ima na forumu radio je jedan lik, ako nadjem postavicu, jedino od 2a, imam ja par komada na prodaju, fabricki i sa drugom bojom osvetljenja, evo par slika pa ako se resis javi se
Imam fabricku od HGT i obicnu
41c55232a2221045d6b50efc2fb3603d.jpg5cb75ada629e357fd9823b1bf298040d.jpg
Imam i ove sa drugom bojom osvetljenja
09d6d34752d9cf44f9e9503c0e85cf4c.jpgec5cc7cde74f7b6a6b5fb26344295e79.jpgabfccae30017c328a685876ece7221e4.jpg285c65359d2c9aa47aacb6744dc64315.jpgf44ebe65c3b311e7a73b1e6d7f891698.jpg0fdc1fb5d9d4470481c06a0d9db4b4b2.jpg

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...