Jump to content
FAS Goran
coprix

Fiat 500L - senzor pozicije kvačila

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Zadnjih par dana se povremeno pali Check Engine lampa, pa se ugasi posle nekog vremena.
OBD reader prijavljuje P0805, Clutch Positinon Sensor Circuit, nema nista od gresaka prijavljeno pored ovoga.
Auto se ponasa potpuno normalno u voznji itd.

Da li je jos neko imao problema sa ovim na Fiat 500L?

Na prvi pogled ona plastikica kojom je povezano sa pedalom kvacila je citava i povezana.
Danas cu ako stignem da pogledam sam prekidac ako budem mogao od plastike ispod volana.

 

 

Edited by neshaoct
precizirao naslov teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

@coprix

 

Ne možeš da primetiš ništa u vožnji jer i njegova uloga nije velika sve dok se ne upali tempomat.

Ima ulogu u tzv. regulaciji mirnoće rada koja se ne oseća u svakodnevnoj vožnji. Na vozilima sa tempomatom ima funkciju isključenja istog kad se kvačilo pritisne, kao i kod onih automobila gde je za startovanje motora obavezno da prethodno bude pritisnuta kočnica ili kvačilo.

 

Uzmi WD40 i naprskaj ga malo, moguće da dolazi do zaglavljivanja pipka na tom prekidaču kod pedale kvačila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ACO JTD

 

Isto je rešenje kao i kod svih ostalih modela kojima se upali ta greška. To se dešavalo i rešavalo na Stilu još pre skoro 20 godina... :D i rešava se u 99% slučajeva tako što ''razradite'' malo taj prekidač. :thumbup: 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, neshaoct said:

@ACO JTD

 

Isto je rešenje kao i kod svih ostalih modela kojima se upali ta greška. To se dešavalo i rešavalo na Stilu još pre skoro 20 godina... :D i rešava se u 99% slučajeva tako što ''razradite'' malo taj prekidač. :thumbup: 

 

Hvala!
Probam danas ako stignem.
Slikacu usput sta sam radio ako jos nekome bude trebalo.

Nasao sam i ovo kao odgovore na kod:
https://www.troublecodes.net/pcodes/p0805/
https://www.obd-codes.com/p0805

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se taj problem pojavio više puta. Nisam uspeo da nađem pravilo pojavljivanja. Na kraju sam prekidač skinuo da vidim kako radi i šta to ima unutra. Ništa specijalno nisam otkrio. Osovina prekidača se pomalo klima i izgleda da on gubi kontakt u tom trenutku. Malo sam savio kontakte ka štampi da bih povećao pritisak. Problem se više nije pojavljivao.

 

IMG_20210703_165014.jpg IMG_20210703_165028.jpg IMG_20210703_165534.jpg IMG_20210703_165829.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/16/2022 at 10:28 AM, SLB65 said:

Meni se taj problem pojavio više puta. Nisam uspeo da nađem pravilo pojavljivanja. Na kraju sam prekidač skinuo da vidim kako radi i šta to ima unutra. Ništa specijalno nisam otkrio. Osovina prekidača se pomalo klima i izgleda da on gubi kontakt u tom trenutku. Malo sam savio kontakte ka štampi da bih povećao pritisak. Problem se više nije pojavljivao.

 

IMG_20210703_165014.jpg IMG_20210703_165028.jpg IMG_20210703_165534.jpg IMG_20210703_165829.jpg

 

Od ranije je pedala kvacila malo "skripala". Mislio sam da ce biti reseno samo podmazivanjem. Jednog dana se ukljucio check engine, nije se vise gasio. Otisao posle 2-3 dana u ovlasceni servis, rekose prekidac-senzor kvacila, zamenili ga za 2 min i ceh oko 8000 !!! To je bilo pre otprilike godinu i po dana,  kad je auto imao 4 godine). cena mi nije bila bitn ajer je auto jos bio u produzenoj garanciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje, ako neko zna. 500L je 2017 to oko 43000 km, upalio mi se check engine, bukvalno posle ovog potopa u NS, auto nije bio u vodi, bar ne da ja znam, stojao je na parkingu. Na dijagnostici javlja ovu gresku sa pedalom kvacila, majstor je ponistio i za sad ne pali (jedan dan je prosao). PItanje je dal se ta greska sama skida ako se pojavi, pa recimo popravim ili zamenim senzor taj, ili ce sijati dok se ne ponisti dijagnostikom. Pitam da znam ako se pojavi dal mogu čačkati, čistiti taj senzor, natezati kontakte, menjati ga, dal cu videti dal sam nesto uradio.

 

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se zimus pojavila, i nestala sama posle jednog dana. Nije se ponovo pojavljivala. Pretrazi forum, mislim da je @Ivan negde pisao o ciscenju tog senzora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...