Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Ne znam, nisam nikad vozio fabricki xenon, ali sam imao morimoto i dobar xenon 4300k set, znaci bolje nego fabrika i nisam bio odusevljen preterano. Ovo mi bolje sija, vise svetla ima na putu. Nemam razloga da hvalim i lazem, samo subjektivno misljenje :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jos da je led matrix ultra high tech far i onda jos bolje :D Pricam o klasicnom projektor faru sa xenonom/zaruljom i obicnom faru koji imam na ds3, podizanje spustanje, zakretanje itd jbg, normalno da ce biti bolje :D 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Led matrix sam vozio vise puta i u odnosu na dobar xenon nema neke razlike u vidljivosti, glavna razlika jeste sto matrix ledovi uglavnom standardno imaju isecanje snopa da ne zaslepljuje druge vozace, maltene isece "kocku mraka", mada eto ja to imam i na bixenonima, ali tu se vidi razlika da ne iseca toliko ostro i precizno kao matrix, kod mene to radi prilicno primitivno, verovatno jer ima samo 4 snopa svetlosti koje rasporedi, nasram led matrixa koji ima vise desetina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U odnosu na ono sto sam ocekivao kada su se pojavili, iskreno sam se uzivo "razocarao" sa LED farovima. Mislim, sija to, ali se i po ovom pitanju slazem sa @vagenovac - nikakav bitniji benefit u odnosu na xenon. Matrix eto ima tu dodatnu dzizdu da crta snop, u principu za mene samo bespotrebna novotarija za uzimanje para, a u praksi manje-vise nikakva dobit u odnosu na dobro nastelovan xenon.

Sto se tice poredjenja reflektor vs projektor - svaki ima prednosti i mane. Reflektor daje malo "razbacaniji" snop, tj. nema toliko ostre razlike izmedju osvetljenog i neosvetljenog dela. Uvek baca malo odsjaja preko cut-off linije, tako da se pod srednjim svetlima vise naziru i saobracajni znaci, biciklisti, pesaci...

Kod projektora je to ograniceno metalnim shield-om ispred sijalice, tako da je cut-off linija ostra. Licno mi ponekad zasmeta, jer se dobija efekat "renderovanja" kako volim da ga zovem, vise puta mi se desavalo da mi u mraku iznenada samo bljesnu potkolenice bicikliste ili pesaka pored puta. Sto je sa reflektorom malo teze da se desi. Takodje, na "stosovanju" moze da se desi da citav deo puta ostane bez svetla za trenutak. Prednost projektora je izuzetno fokusiran snop, a opet prilicne sirine, odlican za voznju po krivinama. Jos jedna stvar sa kojom se "borim" kada sebi stelujem obicne projektore (posto je levi deo cut-offa nizi) - a to je manjak svetla u levoj krivini u brzoj voznji. Pa pravim kompromis u horizontalnoj nivelaciji levog fara, tako da dobro vidim u krivini pod srednjim, a da dugo svetlo zadrzi svoj pravac. Desni projektor ima visi desni deo snopa i samo se "pukne" ravno niz desnu ivicu puta. Za mene je 4300K xenon+projektor, cak i aftermarket i dalje odlicno i jeftino resenje. Generalno Zabari imaju problem sa soljicama projektora, na novijim vozilima pije vodu i ugradnja xenona, dok na starijim mora da se radi reparacija (ili ubaci aftermarket projektor).

PS: Tek sad vidim da nisam cestitao vlasniku :shock: , pa posto se ne druzimo na okupljanjima zbog Corone - da mu pozelim da ga DS lepo sluzi i da sto pre ispuni ono zbog cega je prodao Giuliettu ;) . Izvinjavam se za duzi post.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene živo zanima kakav je LED far u uslovima noćne vožnje i kiše. Imao sam priliku da ga probam u takvim uslovima, ali sa javnom rasvetom celim putem, pa mi nije merodavno. Ne deluje mi nešto obećavajuće...

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan fabricki xenon koji je sijao dobro, a posle ciscenja jos bolje. Naravno ocisceno je kompletno socivo kasnije, ovo sam slikao ovako cisto da se vidi "magla" i razlika...

 

20201207_124623.thumb.jpg.216862d87dd9416bde4dc8cb74a5d6e8.jpg

 

Kod obicnog fara imas "samo" da je dobra sijalica i da je ustelovan.

A kod projektora, makar ja tako mislim, ima malo vise parametara da bi to sve bilo kako treba.

 

Dzaba svakom puntu mk2 sto ima projektor/socivo kada je to sve nagorelo/izgorelo pre 10 godina...ali onda stavis "morimoto" i radis babama rendgen vilice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...