Jump to content
FAS Goran
Woodoo

Kvalitet piva - Kutak za pivopije

Recommended Posts

Ne znam ko kod nas pravi Stout. Ja vise naginjem ka Ale-ovima, presecem povremeno sa ponekim Porterom posto ga je kod nas lakse naci. Ali kao sto rekoh, posto mi je Guinness jedini dostupan Stout, a meni ne lezi, onda ga bas bas reeetko kad pijem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/19/2020 at 6:27 PM, nidza said:

Ne znam da prave stout, tj. da ga bilo ko u kraftu pravi ovde?

ima pivnica Cigla i Krigla u Dalmatinskoj, tamo sam pio Gavrilo crno pivo ( nije tamno ) i odlicno je - preporuka.

 

72738115_981935508810604_707954525285960

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/9/2020 at 1:09 PM, andreja.micovic said:

U Drinkstoru ima i Asahi i Peroni po smešnim cenama za takva piva. 

Asahi iz Drink Stora je iz fabrike u Italiji. Proslo je skoro godinu dana od kad sam pio originalno u Japanu ali mogu da kazem da je "italijansko" skoro pa isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezni red.

"Mala" pivara blizu ulma. 

 

IMG-e8ea3a4b18db68495b33eda7ed3d7f85-V.jpg

A lično je meni odličan utisak ostavio augustiner edelstoff.

Zidarska flaša a na preporuku lokalca probao 

519-tRUUKgL._AC_SL1500_.jpg

Edited by bglion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od svih fabrika , pre nekoliko godina sam poceo da cenim i uzivam samo u ovakvim, kada god mogu :Da1af97fa2741713486a07d5d71ced226.jpgbb1ed4e2b4029d2e1ed8f3991dd85935.jpg

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Ovo konkretno je Homoljsko pivo, pivnica je u selu blizu Krupajskog vrela. Meni je pivo izvanredno, pitko a jako. Ne volim slaba piva, tipa Heineken , Tuborg i sl., to mi je kao voda. Pio sam pre par godina razna piva iz nekih malih privatnih pivara oko Bg-a, svetla, tamna, jaka i jos jaca i sva su bila odlicna.
Volim pivo i koristim prliku da probam novo uvek kada mogu. 1.5god sam se muvao stalno po Cz, Sk, Hu..njihova sam pio i tocena i ovako u ambalazi. Hu..nisam popio dobro pivo nikada. Sk imaju veliku ponudu pa nadjes uvek neko, Cz tocena odlicna, ova komercijala isto kao i ovde. Kozel sam pio svaki i ne svidja mi se, Krusevice isto. Pilsner Urqel mi je ok npr. Od "domacih" pre mi je Valjevsko bilo odlicno,nisam ga pio dugo pa ne znam, nema ga na jugu Srb.Isto i za Jagodinsko. Lav mi se svidja mozda najvise. Amstel volim, Efes mi je trenutno bas lep :D Zajecarsko mi je odvratno, Jelen da ne pominjem uopste,mada oko tog piva ima nesto sa juznjacima. Takoreci se ne prodaje na jugu deceniju :D Lepo je Nisko iz male flase, 0.5 mi je skroz bezveze.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazem ti, imam istancan ukus
Mnogo zavisi i od trenutka, nekada ti neko pivo legne kada se sklope kockice samo tako :)

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajna tema :cheers:

Iz komentara nije teško zaključiti da se pivo baš ceni u Srbiji, što me jako raduje. Ja sam sa obe strane priče, potrošač i analitičar u laboratoriji koja se bavi analizom namirnica.  Kao analitičar mogu da pohvalim veliku većinu domaćih piva, zdravstveno su bezbedna. Kakvog su ukusa i šmeka, pa to je na potrošačima, da su sva istog postojalo bi samo jedno pivo, zar nije tako. U osnovi piva je voda, a pivare sa tradicijom, kojih je nekoliko ovde i nešto šire putem exSFRJ, uglavnom imaju starije bunare i kvalitetniju vodu od vode iz vodovoda u gradovima u kojima se nalaze. Hmelj je uglavnom iz uvoza, a ječam polovično. Ječam se na deklaraciji naglašava, jer naš Pravilnik o deklarisanju prepoznaje te cerealije kao izvor alergena. Uzgred, bezglutensko pivo je mit. Razlog je pomalo čudan, jer gluten se u pivu radi drugačijom analitikom od one u namirnicama, da ne davim dalje sada, ali ako nekoga zanima nastaviću. Tako da odsustvo  glutena uobičajenom analitikom nije pravi pokazatelj da ga nema, a uvek je prisutan zbog proteina hordeina iz ječma koji je tip glutena. Osobe sa celijakijom  pazite.

Ponekad se u pivu pronađu ostaci pesticida, ali do sada se ne sećam da je neko pivo "palo" zbog nedozvoljene količine ostataka sredstava za zaštitu bilja. Kada je kvalitet u pitanju, tu je uglavnom sve OK, bar kada su u pitanju osnovni parametri propisani Pravilnikom o kvalitetu. Mnoge vrste piva imaju specifične kriterijume kvaliteta, koje ne prepoznaje Pravilnik, već su stvar dobre proizvođačke prakse. Te parametre pokazuju medalje sa međunarodnih takmičenja i tradicija proizvodnje, pripadanje nekom esnafu, itd. Kraft piva, tu je stvar drugačija. Uvek ide ono čast izuzecima, zaista, kada god mi neko preporuči neko mesto sa dobrim kraft pivom ja sam tamo za par dana mušterija, bar bio pre ove viruščine. Nisu loša zbog kvaliteta, već zbog kontrole kvaliteta i prozvodnje. Stara naša boljka, posle par tura kvalitetnog proizvoda slede jeftine serije bez duše. Ljudi treba da shvate da je proizvodnja piva kontrola procesa, a ne stari zanat. U EU postoje jezivi pravilnici, svaki detalj je definisan, te je za komercijalizaciju kraft piva stvarno bitno da se neko bavio time bar deceniju - dve, pre nego je rešio da postane industrijalac. Sa onim da je neophodno da diplomirani tehnolog kontroliše proizvodnju, ne slažem se uopšte, tako nestaje sva jedinstvenost nekog proizvoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle. Zajecarska pivara je kancer kvaliteta piva u SRB.

 

Pune sta god im padne ruke, ili sta god ko naruci, ali sa dodatkom svog cuvenog kukuruza. Cak i ako je pivo - proizvedeno u EU, a oni samo stavljaju u promet - ima kukuruza jer eto, to u SRB moze da prodje. FUJ!

 

I licno moj neki sud, Amstel nema A od Amstela, isto tako i Moretti. Brlja najobicnija

Poslednji put da sam kupio bilo koje pivo punjeno u zajecarskoj pivari.

 

20201123_223630.thumb.jpg.a1ab73cb9c2bc45468deba7df86e1aac.jpg   20201123_223702.thumb.jpg.69dc69f228b83743fafe8fabd19bc412.jpg

 

20201121_230333.thumb.jpg.a207d5d851f83c5875ddb659e64ad466.jpg   20201121_230558.thumb.jpg.3599a6e1c9f49696ed67ca2682c0a016.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Woodoo said:

0-04-05-bed29e4cbbbb1eee043e86ae8b1c64a722b7d6d2f0993b997e50ee13d3d6c5b9_7e7f8dfc.thumb.jpg.227452de5a727040a23c80b8853f2e99.jpg

Zvornik :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Milutinac said:

Dakle. Zajecarska pivara je kancer kvaliteta piva u SRB.

 

Pune sta god im padne ruke, ili sta god ko naruci, ali sa dodatkom svog cuvenog kukuruza. Cak i ako je pivo - proizvedeno u EU, a oni samo stavljaju u promet - ima kukuruza jer eto, to u SRB moze da prodje. FUJ!

 

I licno moj neki sud, Amstel nema A od Amstela, isto tako i Moretti. Brlja najobicnija

Poslednji put da sam kupio bilo koje pivo punjeno u zajecarskoj pivari.

 

Pa ja ti se druže duboko izvinjavam unapred, ali kao lokal patriota moram da te opomenem da si se ozbiljno posrao po pogrešnoj stvari...  :sick:

 

Prvo, sve što si napisao važi za vlasnika zaječarske pivare koji to radi u svim svojim pogonima širom sveta pa i Srbije. Sada trenutno je to onaj Hanik..., Hakin..., Hajnik... Ma znaš ga  :rolleyes:

 

Drugo, ni jedno ni drugo sa tvojih slika nije punjeno u zaječarskoj pivari.

 

A za konstataciju "Zajecarska pivara je kancer kvaliteta piva u SRB" - nemam reči. 

 

Živeli uz kratak tekst:   :cheers:

 

https://insanija.wordpress.com/2013/01/27/prevara-vezana-za-zajecarsko-pivo/comment-page-2/

 

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, mozes ti biti lokal-patriota koliko hoces :) ali cinjenica je da TO sto oni proizvode/pune/stavljaju u promet u EU ne bi ni moglo da se zove pivo cim ima kukuruz. Valjda ga onda zovu palenta, sta li :D

Ali eto, kod nas prolazi brlja pa samo cepaj, kada su mogli da piju Frutelu, sta ce im faliti sa malo kukuruza...

 

Dok je Laskog i Nektara - necu ni da eksperimentisem i istrazujem da li su ga punili ili samo stavljaju u promet, na isto mi dodje - meni kao konzumentu :)

 

Ps - da li zajecarska pivara puni zajecarsko pivo? Posto i na njemu isto kao sastojak stoji -kukuruzna krupica-...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako ja dozivljavam hronologiju tih sirotinjskih piva.

 

Ranije su svi cepali Jelenka, bio najjaci, rokali ga svi zivi, gde god odes vade Jelen pivo, aj da kazes bilo je pitko.. Odjednom - postade kiselo ko Apatinsko, batalili ga.

Pojavio se LAV, mnooogo bolji, lepo se pije, ne stipa grlo, ne boli glava, dugo je to trajalo odjednom LAV postade ko i Jelen - kiseo, uzasan, nikako nije mogao da se pije.

Pojavio se novi Zajecarac jeftin, pitak, ukusan, bas bas po meri Srbina, jeftino a dobro.. Nema gde se nije proguralo, restorani, kafici, klubovi, po kucama se samo to pilo kad ono odjednom isto ko i ovi pre - djubre, ja iskreno ne mogu da ga pijem uzasno mi je.

 

Licno kada kupujem "jeftinije" uzmem Lasko, Staropramen, Niksicko mogu da pijem, ali Lasko mi je favorit. Kada izadjem negde, Bud mi je prva opcija, ako njega nema Stela.

Napio sam se od piva xyz puta, ali naaajlepse me Bud odradi, svaki put.. Bukvalno milina napiti se. :D

E da, LAV Premium sam poceo u poslednje vreme, mnooogo dobro pivo, bolje od LAV-a cak i kad se pojavio, bas super pivo a nije skupo. 

 

Ne kupujte Zajecarca za par dinara vise imate kvalitetnije pivo. 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...