Jump to content
FAS Goran
Darko_gr

Fiat Stilo 1.9 mjtd 120 3P

Recommended Posts

Pre svega bih da unapredim izgleda enterijera. Zaista mnogo lepse izgleda sa fabrickim uredjajem. 

Sto se tice funkcija, treba mi samo radio i mp3 (eventualno kasnije da prikljucim usb microlink)

Navi i telefon su mi totalno nebitni. 

Koliko sam razumeo zvuk na tom uredjaj je sasvim korektan u smislu kvaliteta. 

 

Sto se tice povezivanja. Ja sam laik. Mozda najbolje da ako ga kupim, odnesem nekom elektricaru da poveze. Pogotovo zbog tog povezivanja sa bord kompom. 

Pogledao sam tvoju temu, to sve oko povezivanja deluje kao naucna fantastika za mene. Iako su mi potrebne samo odredjene funkcije (radio, mp3, eventualno da ocitava bord) ja imam volan sa funkcijama,.ne bi bilo lose da i to radi. 

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve vezano za CAN linije ce raditi cim se uredjaj poveze na BodyComp (komande sa volana, ispis podataka sa Boarda na navigaciji, setovanje parametra auta na navigaciji, ispis podataka sa navigacije na cajgerima ispred tebe, dimovanje osvetljenja navigacije, itd...). Za funkcionalnosti koje planiras, veruj mi da je prosto, takodje moze sve sam :) .

Samo se sa kontakta dovede napon na pin 4 u ISO A konektoru. To je pobudni napon za vezu sa BC. Iza toga moras da uneses Code ili da instaliras pomenuti firmware 9.8. Kada se uredjaj prijavi na CAN mrezu i poveze na BC, imaces blinkanje kilometraze, kao indikaciju novog cvora na mrezi i da se konfiguracija razlikuje. To resis dijagnostikom, odradi se Proxy Alignment. I to ti je sva mudrost.

Posto CN+ nema softversko setovanje nezavisnog paljenja (pali se uvek cim das kontakt) - to me je zesce smaralo, pa sam ubacio i jedan prekidacic na tu dodatnu naponsku liniju.

MicroLink prosto povezujes na Mini ISO C konektor, sve je Plug&Play (plavi konektor pozadi). Posto je on u stvari digitalni emulator CD sarzera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh i dalje mi deluje komplikovano. Ja se bavim nekim prilicno bazicnim poslom da bih ovo razumeo sve. :) cenim trud da se objasni i hvala na tome. 

 

Znam da uredjaj koji gledam ima verziju softvera 9.8. 

Meni odgovara da se muzika pali, paljenjem motora. To bi radilo tako samim povezivanjem??

 

To sto se tice kablova, to bih morao prepustiti nekom strucnijem. Nemam ja ni dijagnostiku u vezi tog blinkanja kilometraze. 

 

Mozda za pocetak najbolje da kupim uredjaj pa cu posle misliti o preprekama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, Darko_gr said:

Uh i dalje mi deluje komplikovano. Ja se bavim nekim prilicno bazicnim poslom da bih ovo razumeo sve. :) cenim trud da se objasni i hvala na tome. 

Za ovo sto hoces od funkcionalnosti - stvarno jeste prosto kao pasulj ;) . Hardverski, samo dovedes napon sa kontakta (mozes sa brave), na pin 4 u ISO A konektoru. To je ovaj moj deblji zeleni kabl:

 

010520141645.jpg.87bc0d351cd6f1808a77c048a427433c.thumb.jpg.840095fb45238112ea65a31598725335.jpg

 

Sredis Code (ukucas ili FW 9.8) i radice ti sve sto hoces od funkcija za tu prvu iteraciju. Dijagnostika sluzi samo da sklonis blinkanje kilometraze na boardu.

Sto se tice FW koji je vec 9.8 na uredjaju - ako ne prodje tako iz prve, moraces da ga jos jednom pregazis sa instalacijom 9.8 .

20 minutes ago, Darko_gr said:

Meni odgovara da se muzika pali, paljenjem motora. To bi radilo tako samim povezivanjem??

Tako je, to je fabricka konfiguracija. Samo su taj CN+ glupo postavili, da softverski mozes da podesis samo kako ce da se gasi. Znas i sam da na Visteon radiju postoji i opcija kako ce da se pali (na kontakt ili nezavisno).

A zasto me je smorilo - cim das kontakt, podize se sistem (treba mu nekih 10-15 sec). Pa kada zaverglas, "slogne" se uredjaj, pogotovo zimi se strese ekran, jednom mi je ostala bez tona... Drugo, neki put hocu samo da preparkiram ili dam kontakt, a da se uredjaj ne pali... Ima toga, videces i sam kada krenes da koristis da je glupo sto to nisu softverski omogucili. Prekidacic sam ugradio iskljucivo iz razloga da mi zimi nesto od komponenti ne bi crklo pri verglanju.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad mi je jasnije to oko povezivanja. Mislim da cu se nekako snaci sam :)

hvala jos jednom. Svakako cu se obratiti opet ako negde zapne. 

 

Razumeo sam to oko paljenja. Tako radi i fabricki kod stila koji je kupljen sa navi uredjajem?

Sta je sa radom dok je auto ugasen. Moze da se slusa muzika ili mora kontakt?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Darko_gr said:

Tako radi i fabricki kod stila koji je kupljen sa navi uredjajem?

Da, napisah ti iznad ;) . A ako udjes u Setup uredjaja, videces da postoji samo opcija da setujes kako se CN+ ponasa pri gasenju.

Sve ovo sto uradis kako sam ti objasnio je fabricka postavka.

11 hours ago, Darko_gr said:

Sta je sa radom dok je auto ugasen. Moze da se slusa muzika ili mora kontakt?

Radi normalno i bez kontakta. U smislu da imas sve funkcionalnosti kada nije povezana na BC (nema ocitavanja Trip podataka i sl.). Normalno slusas muziku, telefoniras, koristis glasovne komande, GPS - sta vec doradis... Naravno, gasi se automatski posle 20 min (zastita), pa moras ponovo da je upalis.

Tako bi ti se ponasala i kada bi je samo povezao na postojecu instalaciju (bez dodatnog napona i Code, tj. bez povezivanja na BC).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovorima B)

Odlicno je to sto radi i kad je auto ugasen.

 

Sam uredjaj radi dovoljno brzo i fluentno (osim tih 10tak sekundi dizanja sistema)?

 

Da li je bolji zvuk u odnosu na visteon cd ili neki kupovni aftermarket radio?

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolji je zvuk od fabrickog cd-a i kasetasa. Nije neka ogromna razlika ali je bolji svakako

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Darko_gr said:

Sam uredjaj radi dovoljno brzo i fluentno (osim tih 10tak sekundi dizanja sistema)?

Da li je bolji zvuk u odnosu na visteon cd ili neki kupovni aftermarket radio?

S obzirom da sam imao fabricke zvucnike u Stilu, nisam primetio neku znacajniju razliku, korektno.

Sto se brzine tice - imaj u vidu da je i uredjaj i grafika od pre dve decenije, kada je bio Stealth tehnologija :) . Licno nisam imao nikakve primedbe u radu (sem sto treba malo vremena da se sistem podigne, GSM modem poveze na mrezu), ekran je TFT od 7''... Navigaciju i inace ne koristim uopste, nisam je (sem probe napolju) koristio ni na CN+, dodatno sto nema mapa za Srbiju. Verzije FW iza 9.8 imaju nesto bolje renderovanje mapa, ali ti za njih treba Code za uredjaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam ja kad sam seo iz mog u tvog stila :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa...sada bi se moglo reci tako, tada nije moglo nikako :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/1/2021 at 8:18 PM, Ivan said:

Ako ti je od pomoci, pisali smo na vise mesta, a i ovde imas detaljan DIY.

Mozes da skines/montiras i sam, uz alat koji svako od nas ima:

 

Ipak sam uspeo da resim krckanje u tapacirungu uz malo improvizacije sa dihtung gumom. Sada se nista ne cuje, samo da tako ostane i nemam potrebe da skidam tapacirung :)

 

Hvala vam puno za sva pojasnjenja za multimediju. Kapiram da je uredjaj stare generacija ali i dosta unapredjuje izgled enterijera (meni samo treba da pusta muziku, nista vise) a ja planiram jos vise godina da vozim stila pa se isplati ulepsati ga. 

Kad uzmem uredjaj pisacu vam ovde ako zatreba pomoc. 

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspeo sam da nadjem fabricki uredjaj u solidnom stanju i montirao sam ga. 
Zvuk je odlican. Generalno stara tehnika ali popravi izgled enterijera. Sad mi rade komande na volanu i podatke sa borda ispisuje i na ekranu. 
Super je sto je prodavac prihvatio stari radio kao deo cene ovog. 

Hvala vam puno na pojasnjenjima ovde. 

 

Da li se moze podesavati jacina osvetljenja ekrana?


IMG-20210117-153851.jpg

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoh ja da je zvuk bolji :D Koja je cena bila?

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Darko_gr said:

Da li se moze podesavati jacina osvetljenja ekrana?

Setup->Connect->Video, ako se dobro secam.

Mozes da setujes na dnevnu, nocnu ili automatsku jacinu osvetljenja. Automatska opcija se okida na paljenje/gasenje oborenog svetla.

Takodje, mozes da setujes jacinu i za dnevnu i za nocnu varijantu. Licno sam uvek drzao na "Day", a kada zatreba da se malo dimmuje nocu prebacivao san rucno na "Night".

Imas dobru opciju za neki duzi otvoren put nocu, kada taj ekran samo smeta - drzis 3 sec dugme Main i potpuno se gasi osvetljenje ekrana. Sve nastavlja normalno radi u pozadini - mjuza, telefon, komande sa volana. Samo se ekran zatamni, a ostaje da sija onih 30 i kusur dugmica okolo :D , super izgleda nocu i bez TFT-a. Bar meni, koji sam malo stariji i ljubitelj intuitivnih analognih komandi i dugmica.

PS: Ako su ti izgrebani tih 12 funkcijskih tastera u donjem redu - mozes blago da ih ispoliras alkoholom. Samo pazljivo, nije bas osetljivo kao ostali gumirani delovi, ali pazi da ne preteras. Svoju staru navigaciju sam doterao do perfekcije :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za hint. Namestio sam osvetljenje. Sad je bolje :)

 

odlican predlog za poliranje donjih tastere. Znaci samo alkohol i sta jos? Neka vata ili magicna krpa?

 

Imam jos jedno pitanje. U opcijama sam nasao neki speed limit i podesen je na 130kmh. I ako hocu da promenim izbaci poruku failure. Da li to znaci da ako bih ubrzavao ne bih mogao da predjem 130 ili to nema veze sa voznjom? 

 

Cena je bila 120e. Ali sam u zamenu dao moj stari radio i blednu i doplatio do pune cene od 120. 

 

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ce da ti zapisti i izbaci obavestenje da si presao zadatu brzinu. To se inace podesava u b.c, mozes da iskljucis ili da promenis brzinu. Ne znam kako je na samom uredjaju.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super. Hvala.

Stavio sam alarm na speed limitu na disable pa verovatno nece prijavljivati nista. 

 

Imam jedan manji problem. Otkad je prikacena navi kad zakljucavam i otkljucavam auto sa daljinskim kljucem radi centralna brava normalno ali vise ne blicnu zmigavci?

Sta moze biti razlog?

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blinka li ti kilometraza na boardu posle prijave navigacije na CAN mrezu? Tj. da nisi radio Proxy Alignment?

20 hours ago, Darko_gr said:

Hvala za hint. Namestio sam osvetljenje. Sad je bolje :)

odlican predlog za poliranje donjih tastere. Znaci samo alkohol i sta jos? Neka vata ili magicna krpa?

Uzmes nesto sa sto manje teksture, moze blaga pamucna krpica. I polako na nekoj ogrebotini sa strane, dok ne vidis kako ce da se ponasa taj gumeni premaz. Znaci cilj je samo poravnati gumu (a ne skinuti je, dosta je kvalitetnija nego na ostalim prekidacima po autu gde je samo onaj lepljivi premaz). Kod mene su ti donji dugmici bili bas zarezani noktima na par mesta (primetno gore nego kod tebe), a sredio sam ih perfektno. Pored njih, mozes lepo da sredis i enkodere (potenciometre).

Evo rezultata od pre 7 godina kod mene, a cini mi se da sam za poliranje od zene maznuo one makeup tufere :D :

 

180420141583.jpg.6ba286337362bb7eb31d00993b187081.thumb.jpg.2d9f47c93a8a0befaf17f147d791f5dd.jpg 180420141574.jpg.ec1d2759517694b972d199f37aa36af1.thumb.jpg.09c809bcb26d36d789a44939a894807f.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proxy mi je uradio covek koji mi je prodao uredjaj. Ne blinka mi kilometraza. Sve radi savrseno osim zmigavaca prilikom otkljucavanja. Da li je prilikom tog povezivanja moglo nesto da se zezne oko tih zmigavaca i da li se to moze resiti dijagnostikom?

 

Odlican predlog. Naci cu te tufere pa cu lagano probati sa alkoholom. 

 

Sto se tice ostalih tastera cuo sam da ako se izlizu da se mogu kupiti i prelepiti kao nalepnicama?

Edited by Darko_gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Darko_gr said:

Da li je prilikom tog povezivanja moglo nesto da se zezne oko tih zmigavaca i da li se to moze resiti dijagnostikom?

Verovatno je podesavanje pregazeno Proxy Alignmentom. A koliko se secam, za aktiviranje migavaca potrebna je Code kartica i (mozda) Examiner. Pisalo se mozda ovde: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41934-fiat-stilo-žmigavci-kod-zaključavanja/

Da, rade tu reparaciju dugmica na vise mesta. Samo zna da ne ispadne kao fabricki, tj. vidi se da je radjeno. Ako su ti gornji dugmici OK, ne cackaj ih mnogo posto su osetljiviji. Onaj donji red i enkodere mozes slobodno, bar iz mog iskustva sa vise uredjaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mi kaze i covek koji mi je prodao navi i uradio povezivanje. Da mi treba master code. Ja ga nazalost nemam. Izgleda da cu se morati pomiriti da mi ne rade zmigavci prilikom rada centralne brave :(

 

ok, alkoholom cu uraditi samo donje tastere. Neki tufer ili krpica za naocare i alkohol. 

Sta su "enkoderi"? 

 

i jedna bitna stvar. Kad je auto ugasen i slusam muziku, kad smanjim volume na 0, kao da cujem neko blago zujanje u uredjaju, kao da vrti cd ili neki ventilator. Jel to tako treba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Code moze da se izvuce i iz BodyCompa, samo je pitanje da li hoces. Moglo je da se dobije i kod ovlascenih, ali je cifra bila poprilicna.

7 hours ago, Darko_gr said:

Sta su "enkoderi"? 

Koliko se secam par elektronika sa faksa (a proslo je poprilicno :D) - senzor koji konvertuje linearnu ili rotacionu promenu u elektricni signal ;) . Tj. konkretno su to ova dva kruzna prekidaca (enkoder+dugme).

7 hours ago, Darko_gr said:

i jedna bitna stvar. Kad je auto ugasen i slusam muziku, kad smanjim volume na 0, kao da cujem neko blago zujanje u uredjaju, kao da vrti cd ili neki ventilator. Jel to tako treba?

Na samoj maticnoj ploci ConnectNav+, na strani do ekrana, nalazi se mali cooler (slicno kao na racunaru). Cuje se da radi, ali vise kao sustanje vazduha. Ako je uredjaj stajao negde u vlazi, na otpadu i sl. - mozes da ga otvoris i sredis. Evo kako izgleda ploca kada sam sredjivao jedan uredjaj:

 

131220142396.jpg.d0b1e9ce052bb7da78e914f34481184c.thumb.jpg.966abb6a27389ae4adb3ebdca2050255.jpg

 

Ako ti zatreba, ceo taj moj DIY imas ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/66836-fiat-stilo-rastavljanje-i-servis-fabričke-cn-navigacije-zamena-gsm-modema-čišćenje-cd-čitača/

3 hours ago, Darko_gr said:

Navi se vadi tako sto se gurnu 2 zice u one rupe oko cd playera? 

Cini mi se da stoji malo ukoso, verovatno kavez nije idealno postavljen. 

Da, dve zice - ali moras malo deblje. Ne mogu one tanke, kao za obican CD. Vrlo moguce da je kavez kriv, pogotovo ako se takodje vukao negde po otpadu. Nista sto se ne moze srediti za par min :) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...