Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Marus021

Fiat Nuova Tipo 1.4 16v - potrošnja goriva

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Kupio sam novog tipa 1,4 95k sedan verziju u lounge opremi, razocaran sam potrosnjom, za ovih par dana voznje po gradu, pokazuje 9l.

Jel ima neko slicno iskustvo?

 

 

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Beogradu po ovim guzvama to je jos i dobra potrosnja(ako si iz Beograda). Koliko se ljudi zali na taj auto sto se tice potrosnje...tezak je i verovatno kada se zavrti on posrce kao lud. Komsija moj isto..kaze i do 10 bije,a na sajmu citam karakteristike i cini mi se da kaze 6.5 kombinovane voznje,mozda sam se zeznuo. Meni punto bije oko 8 po gradu(12.4 km/lit) u zadnjih 2500 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni za ovih 2000 km koliko sam preso pokazuje prosek 5.9 stim da napomenem da je uglavnom na otvorenom,nesto malo grada posto imam drugi auto na plin za svaki dan.... Ali verujem da po gradu ide i na toliko... 

Na otvorenom  na 80 trosi od 4.6-5.2, na 120 7-7.2...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni Alfa Giulietta, sa 1.4 Tjet motorom, koja je teska slicno kao Tipo (1285 kg) po gradu (Subotica), trosi oko 9L...  Tesko da taj slabiji atmosferac moze nesto manje, mada sta da kazem, kolegama sa dizelima je potrosnja u slicnim uslovima oko 8L, tako da je to to, ovako mozda zvuci puno ali manje moze, po mom misljenju, jedino uz znacajno manji auto, ili dizel... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marus021

 

Kao što je već rečeno, dobro je tih 9 litara. Biće dobro ako ostane toliko. :) 

Em su ti prvi kilometri, probaš malo auto, sigurno si lupio i po gasu ponekada da vidiš kako ide :D, tako da je još i super 9 litara čisto gradske vožnje.

 

 

Edited by neshaoct
izmena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj 1.4 HB po NS je isao zimus izmedju 8 i 8.5l. Zadnjih mesec dana mi stoji 8.1l. U letnjim uslovoma je bilo izmedju 7.2 i 7.7 po gradu.

 

Inace malo upozorenje ljudima koji parkiraju u okolini limanskog parka. U roku od dve nedelje su mi skinuli cepove sa alu felni i ukrali zadnji brisac. Malo dalje od mene isti dan coveku sa punto grande skinuli zadnji brisac. Parking u Sekspirovoj ulici.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, n1k said:

U letnjim uslovoma je bilo izmedju 7.2 i 7.7 po gradu.

Nadam se samo da se podaci mere realno (cep-cep) na sto vecem uzorku kilometraze, a ne gledajuci board koji uglavnom laze - nije redak slucaj i po litar manje. Korisno je navesti i prosecnu brzinu izmedju dva sipanja (kao sto radimo i na generalnoj temi o potrosnji), pa cisto da se uporedi i taj parametar, sta je kome gradska voznja. Tek sa svim ovim, dolazi se do koliko-toliko realne slike.

Cisto da napomenem da je fabricki deklarisana potrosnja za 1.4 atmo u Tipu 7.7 l, FIRE motor je odavno poznat i iz mase drugih Fiata. A zna se koliko fabrika laze, narocito za gradsku voznju. Sto kazu kolege, sve ispod 9l prave gradske voznje je sjajan rezultat. Iz mog iskustva od preko 20 godina i prilicno vozila, samo deklarisana kombinovana potrosnja na nasim standardnim kolima uvek bude ugrubo 1-1.5 l veca u realnosti (atmo/turbo, dizel/benzin, snaga...), a po gradu je to jos i vise. Jedino idealni uslovi magistralom, desna noga kao pero i moguce je doci oko vrednosti blizu deklarisanim na otvorenom. Poredjenja radi, isti 1368 ccm blok, ali MultiAir Turbo koji lagano nosi slicnu karoseriju i iz niskih obrtaja, bez potrebe za forsiranjem - deklarisan je na 5.7l kombinovanih, ukupan prosek u mom vlasnistvu 6.9l (naravno cep-cep metodom). Tako da atmo iste kubikaze, sa -103Nm i -45KS moze samo vise od toga, a pricati o gradskim potrosnjama slicnim kombinovanim je bespredmetno. Pricamo o realnim vrednostima, a ne onome sto pise na papiru ili izbacuje board koji nije testiran u praksi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su vrednosti po bordu na 2450km (sa zimskim gumama) pri prosecnoj brzini 27kmh. Nisam nikad merio od cepa do cepa. Idem ovog leta do Grcke pa cu trstirati od cepa do cepa da vidim koja su odstupanja.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne laže na Tipu bord , nešto mizerno možda. Merio sam prošle godine na 700 km. čep -čep. Dobio isto što je bord pokazao.

Ovo je moja potrošnja po bordu.

Ovo je 50%-50% grad-magistrala.

 

IMG_20190331_101201.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam primetio, čini mi se da ti jedini imaš ovde taj 1.4 70/95 što mene interesuje...

Ako je tako, moje je mišljenje da je ovo ipak prihvatljiva potrošnja...

 

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, spaad said:

Ne laže na Tipu bord , nešto mizerno možda. Merio sam prošle godine na 700 km. čep -čep. Dobio isto što je bord pokazao.

Pitanje je samo ne da li, nego koliko laze, a zavisice i od uzorka kilometraze, nacina voznje... A tek o laganju u razlicitim primercima istog modela da ne pricamo.

Po tome koliko je tacan, evo imamo i sjajnu gradsku potrosnju od 7.2l (na fabrickih 7.7, a realno to ide preko 9 opusteno). Treba dojaviti Fiatu da ponovi merenja u gradu ;) .

Sto vise sipanja i poredjenja po cepu, vise ce moci da se osloni na board, kada se zna koliko laze. Slicno vazi i za trenutnu potrosnju - sluzi cisto da okvirno uporedimo potrosnje u razlicitim trenutnim rezimima voznje, a ne da to gledamo kao 100% tacnu vrednost.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ivan said:

Pitanje je samo ne da li, nego koliko laze, a zavisice i od uzorka kilometraze, nacina voznje... A tek o laganju u razlicitim primercima istog modela da ne pricamo.

Po tome koliko je tacan, evo imamo i sjajnu gradsku potrosnju od 7.2l (na fabrickih 7.7, a realno to ide preko 9 opusteno). Treba dojaviti Fiatu da ponovi merenja u gradu ;) .

Sto vise sipanja i poredjenja po cepu, vise ce moci da se osloni na board, kada se zna koliko laze. Slicno vazi i za trenutnu potrosnju - sluzi cisto da okvirno uporedimo potrosnje u razlicitim trenutnim rezimima voznje, a ne da to gledamo kao 100% tacnu vrednost.

Sve to stoji, ali čemu? Meni na primer , potrošnja Tipa ne igra nikakvu ulogu. Ne zato štr imam para, nego što isto ili manje troši od Stila. Primetio sam da kod nas i u okruženju svi prvo prilikom kupovine gledaju potrošnju goriva vozila koje kupuju, pa kad to nije tako kako su zamislili onda je kuku-lele. Slika koju sam okačio pokazuje da Tipo 1.4  95 troši po gradu od 9-10L , a van grada od 5-6L. I tako jeste.  Verujem da je približna potrošnja kod svih benzinac približne snage u 90% slučajeva. Na primer novi I30 1.4 troši i više.  Znam sigurno. Nikad mi neće biti jasno to pitanje i mučene da li auto troši litru manje ili više. Nekima je to verovatno opsesija od vremena Golfa 2 , ili nešto drugo? U automobilu koji se vozi treba uživati, a ne robovati mu.

:cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jesam iz vremena Golfa 2 :lol: , ali ne znam o kakvoj opsesiji pricamo? Reakcija svih ovde krenula je iskljucivo zbog takvog pitanja cenjenog kolege. Postujem i da nekome nije bitno, ali dosta njih bas to igrom slucaja zanima:

21 hours ago, Himera said:

Ne nađoh informacije o potrošnji, barem ne od ljudi koji imaju taj Tipo... 

Ta me informacija baš zanima...

Ljudi ovde su poprilicno tehnicki potkovani, da bi prolazile price o potrosnjama po gradu ispod fabrickih i to je cela poenta. Pogotovo za starije motore koji se maltene decenijama koriste u grupaciji. Upravo u cilju sto tacnijih informacija iz prve ruke, za one koji su zainteresovani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam izneo podatke sa mog borda za voznju u realnim uslovima po Novom Sadu. To je za mene gradska voznja. Od tih 7500km isao sam 2 puta za BG auto putem( na 130 trosi od prilike kao po gradu), isto toliko puta do Kikinde magistralom i jednom za Becej. Ostalo je sve po Novom Sadu/gradu sto se vidi i po prosecnoj brzini. 2500 je napravljeno zimskim gumama i tu sam po bordu primetio nesto visu potrosnju nego sa letnjim. Ostaje mi da uradim od cepa do cepa da vidim kolika su odstupanja na mom primerku.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko nije rekao da nije ispravno prepisan podatak sa board-a ;) - samo da to zna da odstupa od priblizno tacnog, pa cak i do 1.5l razlike (koliko sam najvise vidjao na novijim Fiatima). Tako da nije isto napisati "auto mi trosi" i "po board-u mi trosi", to je jedina primedba. A FIRE motor je, sa raznoraznim varijacijama i unapredjenjima (Super Fire, StarJet, T-Jet, MultiAir), od 80-ih u upotrebi u masi modela i dobro poznat Fiatistima i sa performansama i sa potrosnjom.

23 hours ago, Himera said:

Već tri dana čitam svaki post ovde... Svih 47 strana... I nigde ne nađoh informacije o Tipu sedan 1,4 95ks...

Ne nađoh informacije o potrošnji, barem ne od ljudi koji imaju taj Tipo...

Zaboravih da ti napisem, probaj da uradis Search za Tipo i 500L i u ovoj opstoj temi, verovatno ces naci korisne informacije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kod mene koliko pokazuje,uglavnom na otvorenom,jednom do Bg-a 300 km u oba pravca ostalo 80 % magistrala 20 % grad... To je kilometraza od kad je kupljen do sad...

 

DSC_0402.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

to su ok potrosnje za Tipa,ipak je on velik auto,a cena benzina je 20 dinara jeftinija nego eurodizel,i to treba uzeti u obzir,dzaba neko modernom dizelu da trosi 6 litara,kad je ED sad oko 164 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče napravljena prva ozbiljnija vožnja magistralnim putem. Opterećenje: tri putnika i prtljag i tempo našto brži od saobraćaja, uz obilatu upotrebu tempomata. Na putu velika gužva. Maksimalna brzina je bila tek nešto iznad 90 nekoliko puta. Na kratko, nekoliko puta pred šaltanje izvučen do blizu 4k. Reži u tom području. 

Svakako bih voleo da je jači, ali ovo je limuzina i može, ali treba, uglađeno da se vozi. Ko to želi, 1.4 uspešno odrađuje uz minimalne troškove. 

 

IMG_20190426_120722.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo i o potrosnji. 95 KS Fire. Na dosadasnjih 2500 km po bordu 6.4 l, procena nekih 6.9 l, prosek brzine 47km/h. S tim da moram naglasiti da vozim dinamicno koliko motor dopusta, saltam na 2500 obrtaja, retko spustam ispod 1800, veci usponi i preticanja u 4.-toj bzini. 

Poslednje tankovanje 48.6 l posle 716.9 km, 6.0 l po boardu, merenjem 6.53 l, 56km/h

 

potr.thumb.jpg.0afe1c674c0dc1cba74c80c22037ad69.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ovom trenutku, dok moj tipo otkucava 2000km počeo sam da se kolebam po pitanju plina. Trenutno troši toliko da razmišljam ima li uopšte smisla ugradnja. 

Prethodnih godina i 150k vrlo oštrih km prešao sam fiestom na plin i bez ikakvog problema, uz potrošnju između 8 i 10l. Sačekaće još, dok i tipa počnem oštrije da vozim, pa da vidim gde će mu se potrošnja ustaliti. Metodom lepa kaže da je ukupna potrošnja 7,5l, a da na otvorenom varira od 4,8-5,2. Ovi rezultati su nešto iznad putnog kompjutera. 

E, sad, troškovi uređaja i dokumentacije za 10 g su oko 1000e.Za godišnju km od 15k+ ipak se isplati ugradnja. Za manju, nije vredno truda, iako bi i tu do nekog trenutka došlo do uštede. 

Ali, gde su velike km, drugačije je, mada onda stižu i krupnije stavke kod dizela za održavanje. 

Ipak je sve stvar ukusa  potreba. Ne može se sve izraziti olovkom. Malo ide i na srce. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj drug je posle godinu dana vlasništva 500l ubacio plin i ne može da se nakaje što nije ranije ubacio... Toliko o tome

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...