Jump to content
FAS Goran
n1k

Fiat Nuova Tipo 1.4 16v - performanse & način vožnje

Recommended Posts

Ja ne ne mogu da objasnim, nisam stručan, ali ni moj 1.4 16v 500lu se ne ponaša isto kao kad sam ga kupio.

 

Nije bio nov, uzeo sam ga sa neki 60-70k... za 4 godine pređoh 40k. Kada sam ga tek uzeo, imao je malu knedlu, kao da je trebala 1s za odziv gasa posle pritiska papučice. Ulja je trošio, ne puno, ali recimo nekih 2dl na nakon pređenih 7k posle servisa.

 

U međuvremenu jedino što sam na njemu radio su veliki servis, jedna zamena svećica i naravno mali servisi - sve to u propisanom intevalu. 

 

Sada ne troši ništa ulja, lepše vuče, nema knedle... tj. ne sada, već neko duže vreme. Možda mi je samo prva godina bila malo problematična. Šta je uzrok, da li način vožnje, da li razrađivanje motora ( da li je moguće da se nije razradio za 60+ hiljada km ), ne bih znao da objasnim. Jedino verujem da ga drugačije vozim nego prvi vlasnik, ne davim ga u niskim obrtajima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sad na 26000 i ode mi 2 dl na hiljadu, ali davno sam uočio da kola s plinom gutaju više. Goriva ode koji deci manje i čini mi se da i meni sad bolje vuče.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja turbake vozim između 2-3000 obrtaja, tu im je obrtni moment taman koliko treba, a atmosferac je tu mrtav.
Dovoljno je pogledati nekad bord i trenutnu potrošnju.
NPR pri 60 u petoj troši isto, ili skoro isto, kao i u četvrtoj, zašto bi ga maltretirao u petoj, plus kad ga stisneš u petoj pri 60 , dok se zalaufa ode goriva i goriva.


Sent from my 2203129G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Starog Brava, 1,6 benzinca sam vozio izmedju 3-4000. Autoputem peta i oko 3800-4000 obrtaja, saltao ga oko tri. Ovog Brava, 1,6 dizel 105 ks vozim izmedju 2-3000 hiljade, saltam oko 2500-28000. Na autoputu 6 na oko 2500-2800. Sad, ovo mi je prvi dizel, ko zna treba li tako :) Ali motor mi zvuci sasvim ok, ne "dere" se, ne muci se.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Ivanaksentijevic said:

Koja je preporuka stila voznje? Da li bolje 6 brzinom na 2000 obrtaja ili 5 na 2800 do 3200 otprilike .Zbog motora I potrosnje Ilija pitas?

kako vi vozite I vasa iskustva?

Bitna je usklađenost obrtaja i pritisnutog gasa, a to osim po osećaju možeš videti i po trenutnoj potrošnji, što ja stalno držim uključeno. Znači ako voziš ravnomernom brzinom s malim gasom mogu i mali obrtaji, a ako ubrzavaš onda veći. Zavisi i koliko želiš da ubrzaš. Znači u zavisnosti od toga ja nekad prebacim iz pete u šestu na 60, a nekad tek na preko 100. Bitno je i da li auto ide uzbrdo, koliko je natovaren ... zato ja nikad ne idem na varijantu da prebacujem na jednom određenom broju obrtaja. Sve zavisi od situacije. 

U svakom slučaju nikad ne pritiskati jače gas ako imate malo obrtaja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/14/2023 at 6:56 PM, Ivanaksentijevic said:

Koja je preporuka stila voznje? Da li bolje 6 brzinom na 2000 obrtaja ili 5 na 2800 do 3200 otprilike .Zbog motora I potrosnje Ilija pitas?

kako vi vozite I vasa iskustva?

Ha ja ti ovako vozim, ako nije brdo i ako neću (pogotovo ne naglo) da ubrzavam, onda ga nastojim držati na cca 2000 obrtaja. Ako je brdo, onda svakako preko 3000, a isto tako ako hoću naglije da ubrzam, ili vozim kroz kakvu seriju krivina, onda šaltam u nižu i dižem ga na preko 3000, nekada i na preko 4000 u zavisnosti koliko mi obrtnog momenta treba. A, ono što svakako izbjegavam da radim jeste da mu "potapam" gas na malom broju obrtaja. Kod šaltanja u nižu, dobro dođe i malo međugasa, ako ti se da igrati se s tim, onda baš fino digne obrtaje bez ikakvog trzaja i jako lijepo povuče...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema je namenjena nacinu voznje i performansama 1.4 FIRE motora u Tipu.

Prica o potrosnji i vrstama motornog ulja, prebacena je u odgovarajucu temu:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toliko malo km prelazimo godisnje da nam se vise isplati taxi i rent a car :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima istine u tome.

Ali meni i sa ovom kilometražomon deluje da ne izlazim iz auta. Posao kuća 20km dnevno. Minimum jedna dodatna dnevna vožnja po gradu od 10km. Bar dve mesečne vikend vožnje od 300-400km i zimovanje/letovanje 1500-2000km. I opet jedva dođem do 10-12k godišnje.

Ako nije vezano za posao (nužda), više od 20km godisnje ne razumem gde bi otišlo. To znaci da se do kioska ide autom.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jim9

Ja nikad ne držim tu u sredini brzinomer. Šta će vam 2 brzinomera? Tu mi obično stoji prosečna potrošnja.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ustvari krajnje performanse nikad neću ni isprobati. Nisam to radio ni na nekoliko poslednjih automobila. Poslednji na kojem jesam je bila jedna Omega koju sam vozio 2003 - 2007. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 22500 km mogu da izjavim da ovaj auto voli obrtaje,i da se najviše dobro vozi između 2500 i 3500 obrtaja,i naravno preko toga za preticanje i da vam kažem sve bolje ide ili je to sto sam se i ja navikao i prilagodio stil vožnje benzicu.

ulozeno dobijeno je super.moj nov me koštao 12700 2021 GOD pa zato kažem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica o predjenim kilometrazama je iz teme o performansama i nacinu voznje FIRE motora, prebacena u temu o iskustvima sa Tipom:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/73964-fiat-novi-tipo-mišljenje-iskustva-saveti/&do=findComment&comment=1683012

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...