Jump to content
FAS Goran
Wllada

Lancia Nuova Delta - ne rade zvučnici

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Novi vlasnik Lancia Delta 1.4 Tjet (2009).

Da ne gnjavim previše, (družićemo se i ubuduće, a tada ćemo pričati više) pojavio se problem sa zvukom. Do sada je sve funkcionisalo kako treba.

Auto ima BOSE pojačalo i zvučnike, navigaciju... (sve je fabrički ugrađeno).

Od pre par dana nemam apsolutno nikakav zvuk na zvučnicima (radio, CD, navigacija...). Sve ostalo funkcioniše ( navigacija radi, radio stanice se menjaju bez problema, ispisuje nazive stanica na displeju, isto i CD ispisuje sve nazive foldera i pesama) ali ZVUKA NEMA! Svejedno je da li se komande zadaju na volanu ili direktno preko tastera na uređaju, ponaša se isto.

Pokušao sam resetovanje preko tastera, ali se ništa nije desilo. Sve ovo se desilo pre oko 2 meseca, potrajalo je nekoliko dana i "iz čista mira" odjednom u toku vožnje proradilo.

Neko od vas sigurno ima ideju... šta preduzeti i kako rešiti problem?

Hvala unapred.

 

 

Edited by neshaoct
precizirao naslov teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wllada

 

Nije MUTE pritisnut? :D 

 

Baci pogled na ovu temu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/48649-fiat-bravo-radio-se-sam-ugasio-posle-toga-nemam-više-zvuk-kada-ga-upalim/

 

Nije isti auto, ali je isti problem bio. 

Tu ćeš videti kako možeš da proveriš da li ti je riknuo izlaz na fabričkom radiju, kao i kako da proveriš kabl i zvučnike.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li si do tad imao ikakve sumove, probleme koji bi uticali na kvalitet/jacinu zvuka ? Meni se cini da je pojacalo. Logicno mi je da ti plejer radi normalno, a iz pojacala ide dalje distribucija zvuka ka zvucnicima. E sad, gde bi ono bilo u fabrickom Bose ozvucenju, to ne bih znao, ali nije lose da pogledas.
Mislim da je u bravu fabricki radio = pojacalo (integrisano) ali za jaci sistem poput Bose, ne znam.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, ISV_01 said:

Da li si do tad imao ikakve sumove, probleme koji bi uticali na kvalitet/jacinu zvuka ? Meni se cini da je pojacalo. Logicno mi je da ti plejer radi normalno, a iz pojacala ide dalje distribucija zvuka ka zvucnicima. E sad, gde bi ono bilo u fabrickom Bose ozvucenju, to ne bih znao, ali nije lose da pogledas.
Mislim da je u bravu fabricki radio = pojacalo (integrisano) ali za jaci sistem poput Bose, ne znam.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk
 

Nije bilo nikakvih šumova ni nepravilnosti u radu. Jednostavno je odjednom prestalo da radi- ne radi nijedan zvučnik, ne čuje se nikakav zvuk.

Isto se desilo pre 2 meseca ali je "sam od sebe" proradio u toku vožnje. Proverio sam osigurače - svi su ispravni.

Inače BOSE pojačalo je u prtljažniku, tačnije u ležištu koje je fabrički i predviđeno - u rezervnom točku.

Spolja izgleda savršeno, nema ni prašine na njemu. Naravno nisam otvarao pa ne znam kakvo je stanje unutar pojačala.:D

6 hours ago, S.V.E.T.A. said:

Nekoliko tema nize je covek imao slican problem i resio ga kako kaze...

Evo teme pa mozes i njega da konsultujes...

 

 

Već sam video ovo. U svakom slučaju, ja sigurno neću pokušavati da pojačam taj konektor. Nemam pojma o tome, a uveliko se raspitujem kod električara koji bi možda to znao da reši. E... samo da dođem na red kod njega...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/6/2020 at 5:13 PM, Wllada said:

Nije bilo nikakvih šumova ni nepravilnosti u radu. Jednostavno je odjednom prestalo da radi- ne radi nijedan zvučnik, ne čuje se nikakav zvuk.

Isto se desilo pre 2 meseca ali je "sam od sebe" proradio u toku vožnje. Proverio sam osigurače - svi su ispravni.

Inače BOSE pojačalo je u prtljažniku, tačnije u ležištu koje je fabrički i predviđeno - u rezervnom točku.

Spolja izgleda savršeno, nema ni prašine na njemu. Naravno nisam otvarao pa ne znam kakvo je stanje unutar pojačala.:D

Već sam video ovo. U svakom slučaju, ja sigurno neću pokušavati da pojačam taj konektor. Nemam pojma o tome, a uveliko se raspitujem kod električara koji bi možda to znao da reši. E... samo da dođem na red kod njega...:(

Identično se dešava kod mene. U zadnje vrijeme češće. Nema zvuka dan dva i proradi samo od sebe. Nikad mi se nije desilo da prestane dok emituje zvuk. Skontam da ne radi kad upalim radio. Isto tako i proradi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ljuta Krajina

Evo i ja da se prijavim za problem sa zvukom u Delti, izgleda da je to dosta cest problem ali kako sam uspeo da utvrdim samo na varijantama sa navigacijom... Moja takodje ima BOSE ozvucenje sa navigacijom, i pre neki dan palim auto i vidim nesto mi cudno kad provalim da nema muzike a uvek kada upalim krece radio ili sta je vec bilo aktivno pre toga. Probam na mute ali nista jednostavno nema zvuka... Interesantno je to sto muzika sa USB-a radi odn. ispisuje sve normalno na ekranu (ali bez zvuka takodje) a kad promenim source na radio ne prikazuje nista kao da ne postoji, ali posle sam se setio da media player nema veze sa navigacijom nego je vezan za blue@me. U toku dana sam par puta palio auto ali se nije popravila stvar, ali kada sam stigao kuci ugasim auto i sacekam da se multimedija iskljuci skroz i startujem je bez paljenja auta i gle cuda sve normalno zvuk kao kuca;)

Definitivno postoji neki problem sa podizanjem sistema na multimediji gde nekad (doduse kod mene prvi put) ne "zavrsi" podizanje sistema i ostane bez zvuka... Tu dolazim do zakljucka da je totalna glupost sto ne moze da se iskljuci automatsko podizanje multimedije odmah po davanju kontakta...

Jel postoji neka varijanta za hard reset same navigacije u Delti, ono neka kombinacija dugmica?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja ima samo glasovnu navigaciju i Bose. Jednostavno kao da je uključeno mute, tako se ponaša. 

I da, nisam siguran ali mislim da se multimedija ne pali davanjem kontakta ako je prije gašenja auta bila ugašena. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, S.V.E.T.A. said:

A multimedija se nazalost svaki put pali davanjem kontakta, ne postoji nacin da ostane ugasena pri paljenju auta...

Ko kaze :D ?

Npr. ConnectNav+ na Stilu je imao slicnu glupost, tj. samo podesavanje da se navigacija gasi sa kontaktom. Ali nije postojalo isto to podesavanje za paljenje, sto je mnogo bitnije (a tu opciju ima najobicniji Visteon CD).

To me je zestoko smaralo (kada necu da se navi pali automatski, kada hocu samo da preparkiram auto ili da se ne "slogira" zimi verglanjem na niskim temperaturama, znam par slucajeva da su tako crkle)...

Vidi odgovara li ti ovako neko resenje sa custom prekidacem (ako vec ne moze softverski da se definise) - ovo sam radio i kod mene i kod vise kolega. Ako je obican ISO konektor pozadi (a ne QuadLock), na pinu 4 je napon sa kontakta, koji je inicijalni za automatsko paljenje navigacije.

Pogledaj poslednji pasus "Instalacija custom prekidaca za nezavisno paljenje ConnectNav+", u ovom mom DIY za naknadnu ugradnju: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/65115-fiat-stilo-naknadna-ugradnja-connectnav-uredjaja-navigacije/

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, S.V.E.T.A. said:

Cekaj, jel ti imas fabricku veliku multimediju ili obican radio mp3?

A multimedija se nazalost svaki put pali davanjem kontakta, ne postoji nacin da ostane ugasena pri paljenju auta...

Običan mp3 sa blue&me

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Ivan said:

Ko kaze :D ?

Npr. ConnectNav+ na Stilu je imao slicnu glupost, tj. samo podesavanje da se navigacija gasi sa kontaktom. Ali nije postojalo isto to podesavanje za paljenje, sto je mnogo bitnije (a tu opciju ima najobicniji Visteon CD).

To me je zestoko smaralo (kada necu da se navi pali automatski, kada hocu samo da preparkiram auto ili da se ne "slogira" zimi verglanjem na niskim temperaturama, znam par slucajeva da su tako crkle)...

Vidi odgovara li ti ovako neko resenje sa custom prekidacem (ako vec ne moze softverski da se definise) - ovo sam radio i kod mene i kod vise kolega. Ako je obican ISO konektor pozadi (a ne QuadLock), na pinu 4 je napon sa kontakta, koji je inicijalni za automatsko paljenje navigacije.

Pogledaj poslednji pasus "Instalacija custom prekidaca za nezavisno paljenje ConnectNav+", u ovom mom DIY za naknadnu ugradnju: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/65115-fiat-stilo-naknadna-ugradnja-connectnav-uredjaja-navigacije/

 

 

 

Da, setio sam se te teme u vezi montiranja prekidaca ali gledam da izbegnem tako nesto... Na kraju krajeva prvo cu da startujem multimediju pa nakon toga palim auto:D

Ali pronacice se vec neko razumno resenje;)

 

14 hours ago, Ljuta Krajina said:

Običan mp3 sa blue&me

Aha, znaci da ipak nije problem samo kod varijanti sa navigacijom. Onda je kod tebe opet neka drugacija varijanta problema...

 

BTW, procitao sam u uputstvu da se moze resetovati multimedija dugim pritiskom (8 sekundi) na back/escape dugme (iznad desnok tockica), pa cu probati i to ako bude problema ponovo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i danas nije bilo zvuka a i posle ponovnog podizanja multimedije kad je auto ugasen, probao sam i reset na back/escape dugme ali sve je isto. Taj reset je ustvari samo ponovno podizanje sistema kao kada se da kontakt...

Pokusacu jos da odradim update same multimedije ako uopste i pronadjem negde taj update...

 

Da li neko ima preporuku za nekog ko radi sa ovim fabrickim multimedijama?

Ja sam nasao ovog - https://www.kupujemprodajem.com/usluge-auto-moto/autoelektricar/popravka-alfa-lancia-fiat-instant-nav-blue-me-navigacija/oglas/39303713?filter_id=876675442

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koya Electronic, bili su u Peristerskoj. Imas ih i na forumu, imali smo kod njih clanski popust i do 15%:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo me posle dužeg vremena, iz ''opravdanih'' razloga. Da budem precizan, tek sada je rešen problem sa zvukom.

U međuvremenu, zvuk je - ''čas radio'', ''čas nije radio''.

Majstori kod kojih sam odlazio nisu znali da reše problem, tačnije nisu imali pojma o čemu je reč, ali ''najverovatnije negde gubi kontakt kada pređeš preko neravnine, a onda se ponovo javi na isti način''.

Naravno - obične gluposti.

Pošto se pre 3 meseca zvuk ponovo izgubio i do pre nekoliko dana se nije ''vratio'', počeo sam malo intenzivnije da tražim rešenje.

Rešenje je vrlo jednostavno - pod uslovom da pitate nekog ko se u to razume i time se bavi.

Pojačalo BOSE je nastradalo. Poslato je u odgovarajući servis i problem je za nekoliko dana rešen. Danas je pojačalo montirano u auto.

Potpuno očekivano, radi sve ''kao novo''. Dobija se garancija od 6 meseci.

Ne znam tačno šta je urađeno ili zamenjeno, ali, rekli su mi da je to uobičajen kvar za to pojačalo.

Inače, nemam mnogo dodirnih tačaka sa elektronikom pa nisam ni insistirao previše.

Problem je rešen u servisu elektronike koji je naveden nekoliko postova iznad.

Ako pravila foruma dozvoljavaju, postaviću kontakt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wllada

Naravno da je dozvoljeno, cak je i pozeljno jer ce forum biti za toliko bogatiji informacijama ;) . Slobodno u vezi bilo kakvih radova oko auta pisi detalje, iskustva, cene, kontakte...

Sve je OK dok ne prelazi u otvoreno ili konstantno reklamiranje po forumu. A za takve stvari vec postoje komercijalne teme, podforum sa partnerima kluba, clanskim pogodnostima, itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Ivan said:

@Wllada

Naravno da je dozvoljeno, cak je i pozeljno jer ce forum biti za toliko bogatiji informacijama ;) . Slobodno u vezi bilo kakvih radova oko auta pisi detalje, iskustva, cene, kontakte...

Sve je OK dok ne prelazi u otvoreno ili konstantno reklamiranje po forumu. A za takve stvari vec postoje komercijalne teme, podforum sa partnerima kluba, clanskim pogodnostima, itd.

Pojačalo je popravljeno na dole navedenoj adresi.

Čovek mi je rekao da radi popravku svih originalnih pojačala ali, isključivo za automobile.

Ja sam pojačalo skinuo i poslao poštom na popravku. Sve je završeno za 7 dana (uključujući i vreme za slanje poštom).

Cena je 150 evra, bez obzira kakav je kvar u pitanju.

 

E, sad, još jedna informacija koja nekome možda nešto znači.

Razmišljao sam da izbacim fabrički uređaj i ubacim neku drugu multimediju, jer do trenutka kada mi je to bila ideja, nisam uspeo da pronađem nekog ko se bavi popravkom BOSE uređaja.

Ono što sam dodatno saznao je sledeće - svi koji imaju BOSE ozvučenje u automobilu, bez obzira što će ubaciti drugu multimediju, neće rešiti problem ako originalno BOSE pojačalo ne radi. Ceo sistem radi preko ovog pjačala i ako je pojačalo nastradalo, ne pomaže ništa drugo osim popravke ili zamene samog pojačala.

Posle toga može da se montira bilo koja druga multimedija.

Kakva je situacija sa automobilom bez BOSE audio sistema - ne znam.

 

Kontakt servisa

Siniša Kojović,  Peristerska 1, Beograd.

065 3086 899.

Pozdrav svima!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, Wllada said:

Ono što sam dodatno saznao je sledeće - svi koji imaju BOSE ozvučenje u automobilu, bez obzira što će ubaciti drugu multimediju, neće rešiti problem ako originalno BOSE pojačalo ne radi. Ceo sistem radi preko ovog pjačala i ako je pojačalo nastradalo, ne pomaže ništa drugo osim popravke ili zamene samog pojačala.

Fabricki, linije za zvucnike prvo sa radio uredjaja idu na pojacalo, a sa pojacala na zvucnike. U tom delu je tacno da ako je pojacalo u kvaru, nece raditi ni zvucnici.

E sad, ako taj tip zvucnika podrzava takvu akciju :) (i ako nekome ne treba pojacalo) - jedno resenje je i kada bi linijama sa radija "bajpasovao" pojacalo i sproveo ih pravo na zvucnike.

Evo o cemu pricam, prica je slicna jos od Stila. Ovo je sema za Nuova Bravo, tj. Deltu:

 

198000273.thumb.png.6a595877a253ac99d02ade64ba3d2e4b.png 198002419.thumb.png.fd69efcf8da279639bd56f7253d5598f.png

 

A ovo je sema za standardan radio, linije sa radija idu pravo na zvucnike:

 

198002417.thumb.png.69fc2bdc815f872ec7fe302e09d20d5d.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/1/2022 at 6:20 PM, Wllada said:

jer do trenutka kada mi je to bila ideja, nisam uspeo da pronađem nekog ko se bavi popravkom BOSE uređaja.

Raspitajte se u prodavnici B&O uređaja (Bang&Olufsen) jer oni imaju servis mislim da se zove Aleksovski (davno sam bio) ali znam da čovek koji radi u servisu servisira i BOSE zvučnike, B&O zvučnike i slične ne-baš-čestu muzičku elektroniku. Tu sam servisirao B&O slušalice davno. 

 

B&O prodajni centar je: 011-3036424 pa pitajte za lokaciju servisa, možda su ga premestili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto gledam po forumu i naletim na ovu temu a resio sam problem koji sam imao sa zvukom u Delti. Naime, kod mene je bio problem u Multimediji a ne u Bose pojacalu. Crkao je neki modul koji kontrolise radio a sav zvuk iz bilo kog izvora ide preko njega, tako da zvuka uopste nije bilo a na ekranu nema nikakvih informacija o radio stanicama. Pomenuti modul je zamenjen i sve radi kako treba, ali je trebao i softver da se podigne ali je bitno da je uredjaj na autu posto jedino tako moze da se kasnije dijagnostikom sve poveze.

Nisam znao da je proces sa tim uparivanjem tako slozen...;)

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, kod mene u delti vise od pola zvucnika ne radi... imam zvuk ( moja supruga kaze dobro je i tako, sta ces vise :huh:) u prednjim vratima rade oba ali ne rade visokotonci, pozadi radi samo u levim vratima, a woofer ne osecam uopste... Otvorio sam odeljak gde je pojacalo i nasao ovo (vidi sliku)... da li da utaknem i ove izolovane kablove?

1681845713050.thumb.jpg.e38140c836a9772ce8d2126e67c4b4bb.jpg

Edited by bjelic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad, logicno bi bilo da ima neki dobar razlog zasto je uradjeno tako... :D Ne znas dok ne probas

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...