Jump to content
FAS Goran
gagyns

Fiat Albea 1.2 16v - sitne vibracije prilikom kretanja

Recommended Posts

Pozdrav drugari, eto mene opet s opskurnim modelom Albea, samo je u pitanju "novi" komad u daleko boljem stanju od predhodnog po pitanju kilometraže, očuvanosti, opreme itd.. ali da sad ne skrećem s teme - problema:

 

Prilikom kretanja oseti se kao neko grebanje na papučici kvačila, te vibracije osete se i na papučici gasa ali u daleko manjoj meri, prilikom oštrijeg dodavanja gasa, recimo iz druge kad hoću malo da ga zavukam motor ima neki čudan vibrirajući zvuk, kao da je nešto naslonjeno o neki deo koji vibrira. Vibracije su izražene samo kada je automobil u brzini, odnosno u pokretu, kada se jako lagano šalta i ubrzava to utiče na njihovo smanjenje. U leru pri dodavanju gasa u mestu iste se ne osećaju te ih povezujem sa kvačilom, ali tu je caka, kvačilo je novo (znam da to ne mora ništa da znači) LUKov set, stavljen pre cirka 10kkm.

 

Inače kvačilo je izuzetno meko i dobro hvata, auto "potpisuje" nema trzanja, cimanja i sl. samo eto taj momenat pri samom spajanju, pojavi se taj zvuk grebanja i oseti se vibracija na pedali. I ono drugo što sam rekao pri tim malo oštrijim ubrzanjem dok su mali obrtaji motor ima taj zvuk kao da neka cev vibrira, ne znam da li bi mogao bolje opisati a ne mogu snimiti. Naravno sa majstorom je priča vozi dok se ne raspadne ili kupi set pa da vidimo šta je, dobar set je oko 80e a da bacam potencijalno ispravno kvačilo mislim da je glupo. Znam da se auto ne može popraviti preko foruma, prelistavam danima sadržaje sa sličnim problemima i nekako nisam uspeo skontam odakle bi krenuo...

Ako neko ima neko iskustvo slično bio bih mu zahvalan da ga podeli, hvala unapred!

 

 

Edited by neshaoct
precizirao naslov teme / formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gagyns

 

Koji motor ima Albea (pitam zbog dopune naslova teme)?

Kakva je stvar sa pletenicom, uopšte izduvom...da ne pravi izduvni sistem te sitne vibracije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor je standardni 1.2 16V, pa nemam pojma, sve deluje OK na oko, pletenica deluje kao nova...

 

IMG_20200428_154623.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gagyns

 

Ti si već opisivao ovaj problem:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/74224-fiat-albea-12-16v-trese-pri-kretanju-a-sve-zamenjeno/&do=findComment&comment=1513078

 

Plus:

On 10/18/2011 at 6:59 PM, oktopod said:

Na opštenarodno zadovoljstvo, kod mene je u pitanju bila "glupost" a to je nosač motora kod menjača tj nosač menjača :thumbsup:

Vibracije su bile takve da je menjač verovatno grebao o karoseriju pa se to pri većim brzinama i višim frekvencijama oscilacije čulo...

To je iz ove teme, pročitaj je celu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39707-punto-mk2-sporting-12-16v-menjač/

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesam pisao ali nisam rešio, dva puta sam terao auto kod majstora koji je super lik ali ovakve stvari jednostavno, kako da kažem, ne ferma, praktično godinu dana mi je stajao auto u garaži jer sam još stari imao registrovan, odnesem prvi put, kaže to je do cilindra kvačila sad sam ga podmazao, dobro rekoh, nisam se ni vratio za grad opet isto, bila je još jesen prošle godine, reko dobro nema veze, ne vozim auto sačekaću mart april ove godine pa ću mu ponovo odneti, 26. aprila mi je istekla registracija za stari, odnesem opet, stajao auto tri dana, kaže ne znam šta da popravljam, mogu da skidam kvačilo, da rasturam menjač, vozi tako pa kad bude gore dođi, evo sad ga i treći put molim da rešimo ne ide jednostavno, neće da me dere po klasićnom principu menjam redom sve pa kad pogodimo super a neće ni da se cima kao budala da skida redom pa vraća dok ne nađe pa reši neku sitnicu da ga častiš pivom a on izgubio dva dana i pet auta što je mogao glat da uzme lovu na konkretne stvari (zamena filtera i ulja)...ja kapiram da je teško odrediti pogotovo kad su situacije tipa "čuje mi se nešto" ali ovo brate brunda, ja vozim taj model preko 10 goina (mogao sam i sam naučiti da ga popravljam) i uradim i sam šta mogu ali neke stvari ne mogu, nit imam gde nit imam čim, a nit brate znam, al da valja ne valja, zašto uvek moram da čekam da štetu koja može biti 50e na kraju platim 250e i svi da sležu ramenima, to ti je kao kad imaš melanom u ranoj fazi pa odeš kod doktora a on ti kaže, ah , nije to ništa, dođe kad budeš za hemo terapiju pa ćemo da ti ozračimo da rikneš u što gorim mukama, eto meni je to ta logika...sve u svemu sad nemam registrovana dva auta, grejs period od godinu dana kad se ovo moglu rešiti je prošao, sad opet i ako šta hoću ostajem bez auta i tako...što jednostavno kad može komplikovano...sve u svemu, kad baš lagano puštam kvačilo i baš lagano ubrzavam uspem da izbegnem pojavu tih vibracija, čim je iole oštriji rad eto ti brujanje, primera radi idem u rikvercm pa hoću napred, izbacim iz brzine, ubacim u prvu, auto se još lagano kreće u nazad, puštam kvačilo, dam gas i onda greb greb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gagyns

 

Možda si prevideo ovaj deo posta:

On 10/18/2011 at 6:59 PM, oktopod said:

Na opštenarodno zadovoljstvo, kod mene je u pitanju bila "glupost" a to je nosač motora kod menjača tj nosač menjača :thumbsup:

Vibracije su bile takve da je menjač verovatno grebao o karoseriju pa se to pri većim brzinama i višim frekvencijama oscilacije čulo...

To je iz ove teme, pročitaj je celu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39707-punto-mk2-sporting-12-16v-menjač/

 

Ne vidim gore da si pisao da si gledao stanje nosača menjača...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kažem ovom mom majstoru da proveri nosače a on kaže jok - nije to, ja ležao sam ispod kola, na oko sve deluje cakum pakum, centralni nosač je predhodni vlasnik menjao kako kaže iz ćefa jer mu je neki prijatelj imao taj deo na stanju u radnji, sad koje je centralni nemam pojma, a taj dole kod menjača...kapiram dok se ne skine ne može se ništa znati...

Činjenica da su vibracije prisutne samo kad je auto u brzini, znači kad ga pustim da se kreće u leru toga nema, me navodi da je nešto do tog sklopa...

Edited by gagyns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko god ti je taj majstor QL lik, mozda ne bi bilo lose da podjes kod nekog krstenog u blizini, koji ce ti i resiti problem. Ako so iz BG - Goran na Altini.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obavezno promeni majstora jer lik ili ne zna ili ga jednostavno zabole da ti to resi.
Jos jedna preporuka za Gorana, resice ti problem sigurno.

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hvala momci, pokušaću da se snađem u lokalu, ako rešim javiću šta je na kraju bilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešen problem sa vibracijom, u pitanju je bila teška glupost, kada je predhodni vlasnik menjao nosač menjača prilikom zatezanja ceo taj sklop koji ima amortizaciju na dve tačke, jedna je sam nosač a druga je kao neki šiljak koji ulazi u neku gumu bliže prednjem delu auta, ko se bolje razume znaće o čemu pričam, e to je bilo malo smaknuto na jednu stranu i prenosilo vibracije na karoseriju...zavrnuto sad OK i problema nema, sam nosač iako je nov Ruvile je nekako glindžav, kaže majstor da baš ne bi trebao biti tako mekan, ali je nov tu sumnje nema, sve u svemu za sad je sve OK, teramo dalje, hvala svima na pomoći!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...