Jump to content
FAS Goran
horvat

Covid-19 aka Korona virus

Recommended Posts

Koliko primećujem, sve manje se nose maske i retko se nađe neko da opominje, nema straha više, to mi se sviđa.
Posledice su velike, stare navike izbrisane, nakon 22h uglavnom je mirno i pusto, a i tokom dana nema tih gužvi, punih bašti kafića sve je to nekako kilavo. Pitanje je da li će i biti kao nekada. Našli smo nove zanimacije i saživeli se sa njima.
Kratke crte iz varošice sa 25000 duša.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

@bit sad ćemo opet da pobedimo koronu, samo sačekaj malo.

 

Po NS su kafići redovno puni, neretko je da nema i mesta u pojedinim. Exit izbacio lineup

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pojedinim je uvek puno, ali pre svega ovog i ostali su bili popunjeni.

Dimilo se iz kuhinja, gužve su bile normalne, to ne vidim sada. Evo sedim na terasi kišica sipi, po koji zabludeli vozač i psi u daljini .

Jedino primećujem da ima i venčanja.

Živeo sam u ns kao student, 8g na bulevaru mihajla pupina 15 iznad nekog tours...

Novi sad je bio miran posle pola 2 radnim danom uz kojeg prebrzog vozača na putu za petrovaradin, a budio se u pola 3, sa komunalnom službom i prvim autobusima koji prazni hitaju na startno mesto. Par puta sam i sam narušio tu tišinu puštajući klasičnu muziku iz velikih zvučnika širom otvorenih prozora tako da je bulevar odjekivao u to gluvo doba. Bilo je i onda mesta u centru u kojima se zora dočekivala radnim danom pa se kafanske stolice zamene sa stolicama za doručak i kafu uz dobro zatamnjena sunčane naočare.

 Žao mi je studenata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili ne živimo istim tempom

 

d0a9819825017604a09542a8e60b53c5.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrnjačka Banja prošli vikend puna. U Zepter hotelu uživo muzika. U hotelu gde sam ja bio svadba! Lagano!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre neki dan uradio kontrolnu analizu IgG antitela na Covid-19.

Rezultat: 241 (ref.vrednost do 50).

I posle 9 meseci od infekcije dovoljno antitela.

Vakcina ce jos da saceka...^_^

Edited by italiano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja prošle nedelje bio u MNE i tamo ( u sredu) dobijem SMS poruku da mi je „sutra“ ( u četvrtak) revakcinacija (primio sam AZ). I ne odoh ... Mislio sam sada da se opet prijavim, ali, dete mi kaže da malo sečakam, da nema razloga za žurbu ... Inače, kada se vraćao na ulasku u BiH (iz CG) mi tražili PCR. Kažu: „Ne treba vam kada ulazite iz Srbije, ali, ako dolazite iz treće zemlje, treba vam“. Ja rekoh: „Ma, ja sam i vakcinisan, evo, imam i potvrdu, za mene i ostale putnike“, ali, dobih odgovor: „Ma, te vaše vakcine i potvrde niko ne priznaje“ J Na kraju me postiše uz upozorenje da sam u prekršaju i da se ne začudim ako mi na izlasku iz BiH naplate kaznu od po 100 KM po glavi putnika ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U subotu sam bas bio na revakcini i vidjao sam ljude koji dolaze da se raspitaju za revakcinu jer su propustili termin. Samo odi sto pre u neki imunizacioni punkt, ponesi potvrdu da si primio prvu i trazi da te bocnu :) 

22 minutes ago, italiano said:

Pre neki dan uradio kontrolnu analizu IgG antitela na Covid-19.

Rezultat: 241 (ref.vrednost do 50).

I posle 9 meseci od infekcije dovoljno antitela.

Vakcina ce jos da saceka...^_^

iako je poredjenje testova jako upitno, ja od jedne doze AZ, na testu gde je ref vrednost 50, imam 8150 jedinica :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako. Ja sam zbog puta propustio zakazani termin za petak, danas otišao sa potvrdom o prvoj dozi i onim upitnikom... Niko me ništa nije pitao, revakcinisao se.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat

Moj kolega ima 40 000 mesec dana posle Fajzera!

Nemoj uporedjivati antitela nakon duzeg perioda od infekcije i kraci nakon vakcine, to su dve razlicite stvari.

Ono sto je bitno je da imas antitela i da se ne razbolis (ponovo)...

P.S. ajde lomimo ruke za 9 meseci? :pirate:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za Astrazenecu je zato i odlozena druga doza za 12 nedelja zbog prejakog imunog odgovora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije zato, nego zato sto telo stvori imuni odgovor na adenovirus, odnosno virus prenosilac, pa bi druga doza bila zabadava (ne bi uspela da 'isporuci sadrzaj' - banalizovano), pa se ceka da ta antitela (na adenovirus, ne na koronu) izvetre. Rusi su to malo prakticnije resili, kod Sputnjika se razlikuju prva i druga doza, bas zato da telo ne moze imati imuni odgovor na virus-prenosilac.

 

Pfizer skroz drugacije radi, pa ni nema tu problematiku... 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat

A zasto su onda rekli da ce mozda biti dovoljna samo jedna doza vakcine?

Ili da se primi druga doza od drugog proizvodjaca? :whistle:

Ti si radio IgG na koronavirus tj. S protein a ne na adenovirus!

Edited by italiano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam za tu pricu, ali mozda zato sto stvara antitela vec posle prve. Naravno da sam radio na koronu, a ne na adeno :)  Samo kazem zasto je razmak 3 meseca izmedju dve doze... 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat

Razlog je prejak imuni idgovor sto se vidi i na tvom rezultatu!

Posebno ako si preboleo koronu, druga doza je nepotrebna.

Ali to ce se definisati uskoro...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od većih razloga za hajku na AZ (koja mi je bila prvi izbor na kraju uzeo Pfizer jer je počela saga oko prve/druge doze AZ) je cena same vakcine. Ubedljivo je najjeftinija a jedna od učinkovitijih. Naši nisu objavili cene vakcina, mada ni ne očekujem. Zimus je belgijanska ministarka objavila cene za EU tada (https://www.theguardian.com/world/2020/dec/18/belgian-minister-accidentally-tweets-eus-covid-vaccine-price-list):

image.thumb.png.5bcdb87e62d11ef1dfef93b4b8e13f3f.png

 

a i Mađari su nedavno slično postupili (https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-hungary-idUSKBN2B30YP)
image.thumb.png.a9dd389eb0c83e7f9f4265a1cf26d5c6.png

 

Zanimljivo je da je kineska skupa a ne toliko efikasna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da velik deo u ceni igra ono pakovanje za odrzavanje na -70c u slucaju pfizera, dok kod AZ nema nista posebno. Ne znam Sputnjik kako ide...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat tako je, ali ne menja činjenicu da je kineska najskuplja koja je tradicionalna vakcina, ne zahteva posebno skladištenje, najmanje je efikasna i mi smo je najviše naručili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...