Jump to content
FAS Goran
horvat

Covid-19 aka Korona virus

Recommended Posts

@nidza 

Jin i Jang

Sa jedne strane, zamislite samo koliko će manje dece da se napravi ove godine !? Svi su sad u fazonu, nemoj, čekaj da prođe, ko zna kako utiče na trudnice, bebe ... tek će sledeće godine da se vidi šta i kako. Međutim, sa druge strane, zaustavljeno je iseljavanje, a to su uglavnom bili mladi, fertilni ljudi ... Nikad nije sve crno niti belo.

 

Ja da sam u godinama kada bi trebalo da stvaram porodicu, ne bih imao dilemu, stvarao bih je, po bilo koju cenu, jer samo sad imaš toliko koliko imaš (godina). 

 

Opet, ne možeš ni žene kriviti, ipak je to drugo stanje, treba se vući po lekarima, pregledima a sve zatvoreno, covid ovo, covid ono, test jedan, drugi... male plate, nesigurno sve... da će biti je...no, biće, ali da ćemo preživeti, hoćemo.

 

@dekirs

 

To sa cenam stanova je nenormalno, apsolutno, nešto će se dogoditi, samo je pitanje kada i na koji način. Ova država umesto da podstiče raseljavanje iz Beograda, koji je prenaseljen, zagađen i devastiran, a ostatak zemlje se prazni brzinom podmazane munje, oni sve ovde prave, grade, rade ... sve naopako.

Cene bi trebalo da budu odraz ponude i tražnje. Naravno, u nekim normalnim uslovima. Kako ovde ništa nije normalno, verovatno ni te cene nisu normalne. Recimo, može da bude, pranje prljavog novca, kroz građevinu (niko ne proverava poreklo novca kojim se kupuju nekretnine, niko ne proverava poreklo novca kojim se zidaju te nekretnine) a običan čovek ispašta zbog toga, jer "peračima" odgovara visoka cena, više operu kroz manje kvadrata. 

To ima negativne posledice na životnu sredinu i održivi razvoj jer razvoj infrastrukture i grada ne prati brzinu pranja kapitala pa tako imate čitava divlja naselja sa ogromnim zgradama, bez puteva, škola, bolnica ... KATASTROFA. A istim udarcem ubiju i još jednu muvu, neko kome stvarno treba stan, on mora da plati trostruko veću cenu od realne.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutes ago, dekirs said:

Cene od pocetka Korone samo skacu mislim da je preko 10% skocila cena kvadrata, potraznja normalna, ako ne i veca cak.

Od prosle godine, avgust od kada mi gledamo, komotno 15-18% su cene skocile. Ali komotno. Pri tome iskljucujem novogradnju, ona i nabila cene. E sad, brojke covidovaca na dnevnom nivou su stare i nekoliko dana ali niko da napise koliko ih je obolelo i na aparatima (ne inficirano) tj koliko ih je sa tezom slikom. Moj cale koji je izgubio culo ukusa i mirisa pre nekih par godina zbog jakih lekova za astmu i opstrukciknu bolest pluca, dobio upalu grla. Ofc na pregled ni da cuju, odmah covid ambulanta. Naravno, sve proslo kroz par dana. Inace je dovoljno kritican da ako do sad nije navukao covid, u ambulanti i covid centru ce sigurno. Tako da druge bolesti ne postoje, samo i iskljucivo covid, niske smrtnosti i opsteg rasula. 

7 minutes ago, nidza said:

što u zemlji u kojoj se strahovitom brzinom smanjuje broj radno sposobnih stanovnika, a zapravo raste potražnja za stanovima u glavnom gradu ti govori tačno šta pozitivno? 

Nisam ekonomista, al smrdi na priblizavanje doobroj inflaciji. Istina, nije vezano za temu ali posledicno jeste, gledano sa aspekta ekonomije svih zemalja. Ali u vecini drugih zemalja nesto ne vidim BUM cene ovog tipa posebno ne nekretnina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam rekao da je pozitivno, samo sam naveo jedan primer. Nisam nikakav pristalica teorija zavera a sve sto pisete mi tako i deluje :D

Ovo za trudnice i radjanje dece, troje mojih kolega je dobilo decu za vreme korone a radim u timu koji ima 10ak ljudi. Uopste ne vidim to sto pricate, ne kazem da nece biti, cak su velike prognoze da hoce, ali, ali, ali... 

Prica se to uveliko, posebno eto za stanove da je to balon koji ce puci vec tri godine pa se nista ne desava, tako i za sve drugo. Npr Nidzine i Ortakove postove kada citam deluju mi ultra panicni i imam utisak da mi treba nesto za smirenje posle citanja. Zato sam pitao da li imas neka druga sredstva informisanja ili je to subjektivno-panicni utisak koji si stekao gledajuci brojke.. 

Opet, sve ovo pisem i pitam cisto iz znatizelje nemam nikakve podatke samo ono sto cujem/vidim svaki dan. Ne moraju stanovi da budu, trazio sam polovnjak duze vremena, kola odlaze sa oglasa jako jako brzo, naravno ne nesto skupa, ali se kupuju, totalno nemam utisak da ce biti to sto najavljujete, sto ne znaci da sutra ja mozda necu dobiti otkaz, samo kazem da ne izgleda sada tako. :)

 

Ovo sto se tice Beograda, stanova, uredjenja.. Slazem se skroz, ali damage is done. Zgrade se nece rusiti, nove ce se graditi i to je tako. Koliko narod pljuje sve to, ponekad se osetim krivim sto zelim da kupim sebi stan i obezbedim krov nad glavom, tako neki utisak se provlaci medju ljudima. 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sela i mala mesta se prazne na račun većih mesta i mogućnosti bolje egzistencije...moje mesto je imalo 12k stanovnika,sada oko 9,5k stanovnika,što nije samo natalitet...

Klinci kada se zaposle, odmah uzimaju kredite za aute,jer su im mama i tata već kupili nekretninu

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, dekirs said:

Ovo za trudnice i radjanje dece, troje mojih kolega je dobilo decu za vreme korone a radim u timu koji ima 10ak ljudi

Samo da se ne zaboravi, večeras ga praviš, pa ga ne napraviš, pa sutra, pa tako mesec - dva :) a stigne tek za 9 meseci. 

 

Ove od večeras možemo da očekujemo tamo negde, polovinom sledeće godine :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve jasno, eto ako moram da nabrajam znam dvoje parova, tjst dobrih drugara koji prave decu sada, isto tako znam i sestrinu drugaricu koja je ovog meseca zatrudnela u 40oj godini itd itd.. Nije bas sve tako crno i negativno to pokusavam da kazem :) Da me ne shvatite pogresno ja nisam cak ni srednji sloj drustva, ja sam isto sirotinja ko i vecina, samo sto eto oko mene se ne desava toliko losih stvari o kojima pricate i koje najavljujete, ne znaci da nece, al vecina ljudi koje znam uopste nema takav utisak da ce doci taj neki uzasno los period. 

Videcemo.. nadam se da cu ja biti taj koji je "pogodio" ne da bih se hvalio, nego za dobro svih nas :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si deki, ne sporim da je generalno ceo Covid, ne samo kod nas, vec svuda prikazan ULTRA DRAMATICNO. mislim, nije to (daleko bilo) neki oblik kuge ili ebole pa da zaista ima realni prizvuk. Ako je, kao sto se u 99% nagadja covid izmori, antibiotici te ociste i glat moze neki treci virus da te pukne i skroz syebe, posebno ako neko vec ima teze kardio bolesti. No, nisam dr.mr.sc radnik a i ovi sto su polozili hipokrata i lazu nas takodje mi isto to nisu jer gaze po profesiji shodno nekom dobitku, mahom novcanom/pozicionom. 

 

Poznajem par ljudi koji su takodje dobili dete - srecom bez 'dodataka' u vidu propratnih bolesti, ali ophodjenje prema njima, kao trudnicama, je ispod nivoa za nekog ko doprinosi natalitetu i uopste novom zivotu. To mi je bas zalosno cuti da su ih kao loptice setali okolo. 

 

Ali ono sto znam je da sve veci broj ljudi sa kojima radim ili koje poznajem, su imali koronu. Jedan g-din je bio na kiseoniku, srecom se izvukao ali izgleda mnooogo starije nego pre (spominjao sam vec) ali ostali su sa temperaturom i... To je to. Sem njega, ako covek iole ima dobar imunitet i pripazi na sebe, moze, da ne kazem 100% izbeci ali i u najgoru ruku imati samo blaze simptome ili bez njih (asimptomatski). Naduvano je ovo sve, to stoji. 

 

10 minutes ago, dekirs said:

Da me ne shvatite pogresno ja nisam cak ni srednji sloj drustva, ja sam isto sirotinja ko i vecina, samo sto eto oko mene se ne desava toliko losih stvari o kojima pricate i koje najavljujete, ne znaci da nece, al vecina ljudi koje znam uopste nema takav utisak da ce doci taj neki uzasno los period.

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dekirs said:

Zato sam pitao da li imas neka druga sredstva informisanja ili je to subjektivno-panicni utisak koji si stekao gledajuci brojke.. 

 

Ništa nije panično, samo je realno stanje stvari. Ja za sebe i svoje imam rešena sva pitanja, tako da niti paničim, niti se osećam direktno ugroženim, jer imam svoj balon u kom živim sa svojim prijateljima i porodicom, ali većina nema taj komfor ni luksuz, i dajem sve od sebe da ljudi stave prst na čelo kad-tad, jer nikad nije kasno. Niko od nas ne vozi kola na način na koji, da se vratim na temu, političko-krizni štab vozi ovu pandemiju, da prvo lupiš u zid, a onda smotaš volan. Ko bre tako radi, anticipiraš, razmišljaš, imao si mesece da edukuješ ljude, jer se ovaj problem najpre rešava kod pojedinca, u porodici, u kolektivu, firmi. Ja ne razumem zašto do sad nije usvojen nijedan od mehanizama, bilo koji, na koji bi se do sad već navikli i naučili da živimo koliko-toliko normalno, uz blage korekcije ponašanja. Ti to ovde nemaš, nego vruće/hladno, te derbi, de lockdown, nije ni čudo da su ljudi većinom sluđeni, jer jako malo ljudi može u ovom moru spina da profiltrira šta je dobro za njih - u suprotnom, da ljudi znaju šta je dobro, a šta loše po njih, ova zemlja ne bi bila ovakva kakva jeste. Ja bih voleo da je drugačije i nadam se da će jednog dana i biti.

 

Ako ste primetili, ovde pandemija uspori samo kad se ljudi sami uplaše, kada već vide da su okruženi bolesnim ljudima, i upali im se crvena lampica. Nažalost, to kratko traje, mi brzo zaboravljamo sve loše, a pamtimo samo lepo. Takvi smo prosto napravljeni.

 

Brojke su tu, linkove imaš, pa vidi kako se to tebi sve čini. Svakog 26-og u mesecu koliko sam uspeo da ukačim sajt, zavod za statistiku okači excel i PDF o ukupno umrlim u Srbiji. Nama ostaje da se tešimo da su preuranjeno umrli oni koji bi i svakako otišli Bogu na istinu, pa će se to iznivelisati, kao kod Šveđana. 

1 hour ago, ISV_01 said:

U pravu si deki, ne sporim da je generalno ceo Covid, ne samo kod nas, vec svuda prikazan ULTRA DRAMATICNO. mislim, nije to (daleko bilo)

 

Jeste ultra-dramatično trenutno za sve kojima je potrebna lekarska nega, jer je neće dobiti adekvatno. Zato je frka panika, zato se donose mere jer se i lekarsko osoblje zamara, razboljeva.

 

Problem je sad malo veći jer nije adekvatno rešavan u svom nastajanju, a itekako je moglo. Pušteni smo svako da se brine za sebe, manje-više, uz šaroliko stanje svesti u narodu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deki, mi ne znamo niti imamo predstavu koliko je i kakvih kredita ova prezaduzena drzava uzela samo za vreme pandemije! Moz da zamislis kad ti za jednu kupovinu predsednik kaze da je kupio na crno! :D Koliko je placeno cega, odakle, kako je placeno, ko je nosio taj kes u dzaku.. :D pa smo posle poklanjali zemljama u regionu...ma mrzi me da pisem, imalo bi danima da se kuca al kapiras poentu. Znas da svi krediti oni "normalni" i poznati jos od doba Tite trebaju da se vrate i naplacuju se, e sad imamo i "nenormalne" koji ce tek stici na naplatu, tako da ovo stanje koje se za sada odrzava vestacki nece biti jos dugo i svakako ce biti gore sa ekonomske tacke gledista.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, nidza said:

i dajem sve od sebe da ljudi stave prst na čelo kad-tad, jer nikad nije kasno.

A sta to trebaju ljudi da urade? Za sta tacno da stave prst na celo ? Da ne glasaju za Vucica - pa to svi znaju, ove kojima pricas sigurno ne glasaju. Za koronu - pa maltene svi se cuvaju, nose maske kljukaju se vitaminima. Da prave decu - pa ljudi prave decu... 

Za sta konkretno to apelujes, ne kapiram.. Zato mi nekako to sve deluje panicno pisanije. 

 

@MS PK A sta mi da radimo tu ? :D mislim sta ti, Nidza i ja mozemo tu da uradimo. Pa svi sve znaju, ljudi znaju to, znaju sta se radi, ko zivi u Bgu posebno, ko se krece malo zna sta se desava i kakve se sve malverzacije rade. Sta mi tu da uradimo, da dizemo svest ? Pisanjem na forumu, pricanjem sa prijateljima ? Vecina sve to zna, ne kapiram samo sta tu moze da se uradi.. Izadje na ulice? Glasa za nekog drugog - koga ? :D

 

Ne znam da l' me razumete, ja to znam, svi to znaju, ali sta ? Pa nista. Gledas za sebe, radis, gulis, i to je to. Necu sigurno skidati podatke sa zavoda za statistiku i gledati koliko umrlih ima, necu sebi da narusavam mentalno zdravlje sa takvim stvarima, jer ja nista ne mogu da ucinim tu. Necu ni da se zanimam koliko su kredita digli i sta su uradili, jer isto ni tu ne mogu uraditi. Mogu da pricam sa ljudima koje znam, ali opet ponavljam svi to sve znaju, dzabe razglabati :D Jedino da osnujemo FLCS stranku pa da pokusamo da uradimo nesto :D

 

Hocu da kazem, najvise na ove Nidzine postove koje ne smatram losima, da nema potrebe razglabati o tome i trovati sebe negativnim stvarima, narusavati mentalno zdravlje svoje i tudje, jer i ovako je pola nacije na Rivotrilima, sigurno im ne trebaju jos podaci koliko mesecno ljudi umire. 

Gore napisah treba nam neki Drasko Stanivukovic rekose mi da je njemu to omoguceno, da treba neka strana sila posto smo mi kolonizovani. Cemu onda zanimanje o natalitetu, kreditima, mrtvima, glupostima.. Bice kako ti strana sila kaze i to je to. Mislite pozitivno, prepusteni smo drugima i to nam je sto nam je. Gledajte da vas mikrosvet poboljsate svakim danom jer to je jedino sto mi mozemo :D

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, nego napisah zbog toga sto kazes da trenutno ne vidis neke promene ni na gore ni na bolje pa kazem da ce sa te strane biti gore sigurno. Za ovo drugo sve sto pises, slazem se. Jos imam da dodam da zalazimo duboko u politiku a znamo da njojZi nije mesto na forumu :)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde da nam bude gore sve cemo mi to da vratimo kad narokaju gorivo 200 din/L i kad ti dignu za dzetede registraciju na 50000 :D Nemo' se brines, sto kaze neko gore postoje mehanizmi :D

Ako si mislio da mozes najvise 10 sati dnevno da radis, skapiraces da mozes i 15.. Salim se malo naravno. 

 

Ma nije politika, ovo je vise drustveno razmisljanje sta i kako da nam bude bolje.. To sto sam spomenuo par vodecih ljudi, jbg i oni su deo drustva :D

 

 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je sve veci problem bar u danasnje vreme to mentalno zdravlje.. Kod nas je tek u poslednjih par godina krenulo da se prica o tome, ranije je bila sramota da se kaze da ti treba pomoc psihologa/psihijatra.. 

Npr ja nisam mnogo mator tacnije mlad sam i dalje, mladji verovatno od vecine ovde, ali dosta mojih vrsnjaka ima bas naruseno mentalno zdravlje koje nije leceno na vreme pa je doslo do toga da ljudi zavrse u Lazi sa 29 godina.. U tome ima veliki uticaj ova medijska masinerija koja truje narod sada o Koroni a pre toga o drugim stvarima, zato sam i rekao da maltene nista ne mozemo uraditi osim da napravimo svoj mikrosvet i da ga stitimo. 

Prosipam sada pamet ovde, ali generalno samo iznosim zapazanja onoga sto se desava oko mene. Gde sam u situaciji u da se ljudi oko mene gruvaju tabletama jer ne mogu da izdrze svakodnevni pritisak, steta bas..

 

Zasto sam ovo spomenuo, pa zato sto mislim da ce ova posast koja nas je zahvatila vise uticati na nase metalno zdravlje za vreme i posle svega nego li broj smrtnih slucajeva koje je ovaj virus prouzrokovao. Samo iz tog razloga sam spominjao da ne treba gledati statistike, zanimati se o tim neki mnoogo visim stvarima na koje mi bas i ne mozemo direktno uticati. Daleko od da ne treba znati to, biti svestan i svaka cast Nidzi na tome, ali ja vise gledam da se izolujem od takvih stvari koje mogu da stvore neku paniku u podsvesti ili bar da uticu na energiju kojom zracis. Jebote ovo zvuci kao da sam lajf kouc :D

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne možeš normalno funkcionisati, a da se izoluješ od informacija iz okruženja, a pogotovo u ovoj situaciji, ako ne možeš da se izoluješ i fizički od svega. Ako ideš na posao svaki dan, deca se druže, živi neki koliko-toliko normalan život, itekako moraš da obraćaš pažnju na momenat kad nije loše malo se distancirati od svih, jer to je u toku ove godine bilo maltene samo jednom i evo sad ponovo, i to je to. Ostatak vremena uz manje rezerve je moglo sasvim normalno da se funkcioniše, sem da se putuje van zemlje.

 

Ko može da se isključi i ode iz grada, njemu je sad odlično. Ko ne, mislim da je ipak svrsishodnije biti informisan kako bi smanjio rizik. Kome je to rizik po mentalno zdravlje, neka radi drugačije. Moj savet je da se pričuvate malo sad, a čim uzavru ovakve teme, to je dobro, ljudi reaguju i sigurno će stepen pažnje biti na višem nivou.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zezanje, ali Mića da je precednik,100% bi ga pametnije radio....@dekirs tako možeš da razmišljaš zato što si u velikom gradu,u malim mestima nisi inkognito, svi se znamo, bukvalno glava leti,pa ako nekome nešto desilo(i kao posledica drugačijeg mišljenja),desiće se i tebi,zato moraš da boriš da ostaneš "živ".I zato moraš da buniš i boriš jer ćeš sam biti sa druge strane konopca,kad tad...nema neutralnih ovde

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I evo primera koliko se pridrzavamo tj. ne pridržavamo mera.Idem ja da kupim gaće na popustu boli me q... za sve

Edited by @bane@

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio jutros u COVID ambulanti na VMC NBG, na kontroli. Pored mene bila su još dva čoveka koje su testirali i to je to... Mislilo sam da ću se načekati, ali sve završio za 10 minuta!

Prošle nedelje u subotu nije moglo da se priđe! A u nedelju je bilo oko dvadesetak ljudi...

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...