Jump to content
FAS Goran
bogar

Promena boje Fiat znaka/Custom Badge

Recommended Posts

 

Nisam naišao na ovu temu na forumu (search) pa reko da postavim tutorijal kako zameniti boju vašeg znaka.

 

Meni je moj plavi znak drag, al sam rešio da ga modifikujem. Pošto mi je GP crne boje, kapirao sam da će mu lepo čučnuti crni znak.

 

Ovde ću vam opisati kako sam to odradio. U pitanju je plavi znak! Ovi noviji crveni su znatno lakši za obradu.

 

Koristio sam:

Šrafciger

Ključ 8

Vodenu šmirglu

Fen za kosu (što jači to bolji)

Skalpel

Super lepak

Čistač za kočnice,WD40, ili bilo šta slično

 

Znak na gepeku je lako skinuti. On je na zabicama. Tanki šrafciger treba obloziti krpom ili pamukom kako bi se izbeglo oštećenje farbe, zabosti šrafciger izmedju znaka i lima i polako ga podbadati u krug dok znak ne počne da se odvaja.

 

Prednji znak je na šraf Skida se tako sto se gornja maska bukvalno povuče malo jače par puta, pridržavajući drugom rukom branik. Bukvalno ga jedan šraf drži za masku.

 

ZADNJI ZNAK prvo treba dobro zagrejati feonom, zatim ga okrenuti i tamo ćete videti malu rupicu. Meni je bilo dovoljno da gurnem šrafciger i odvojim plavu plastiku od venca.

Sledeća faza je šmirglanje plave boje sa plastike. Ja sam to radio vodenom šmirglom, i zaista lako ide (pazite da ne zakačite srebrne ivice ako želite da ih zadržite). Problem nastaje na spojevima plave i srebrne boje u udubljenjima slova. Tu su ostatci boje i tačkica. To sam rešio skalpelom, lagano sam strugao plavu boju dok je više skoro nije bilo.

Spoljni deo plastike sam obložio izolirkom, mada se može koristiti bilo koja lepljiva traka. Došlo je na red nanošenje crne boje. Boju sam nanosio tri puta. Posle svakog nanošenja sam sačekao da se boja osuši pre nanošenja sledećeg sloja.

Kada se sve osušilo i kada sam skinuo izolirku bio sam oduševljen

 

PREDNJI ZNAK je bio baš veliki problem. Fen nije pomogao (čak je i pregoreo, dužan sam jedan fen). Pokušao sam da odvojim plavu plastiku od venca tankim šrafcigerom i tom prilikom oštetio znak zatim sam pokušao da probušim srebrnu plastiku šrafcigerom/skalpelom kako bih pogurao plavu plastiku i razdvojio je, i tom prilikom sam oštetio znak gde je čak plava plastika napukla. Sledeći pokušaj je bio skalpelom po obodu gde se spajaju dve plastike. Baš sam morao da zapnem da bi skalpel ušao u medjuprostor. Ni to nije pomoglo iako mi se činilo kao dobro rešenje. I bilo je delimično dobro jer sam skalpelom napravio prostor da prođe "Čistač kočnica" ( ili WD40). Kako sam ga naprskao tako su se plastike razdvojile.

OVE neuspele pokušaje sam naveo da bi znali šta da ne radite i kako da ne oštetite znak kao što sam ja.

Postupak promene boje isti kao i kod zadnjeg znaka... Šmirgla, skalpel, boja, sušenje.

Venac i znak, sada crni, zalepio sam super lepkom. Vratio znakove na svoja mesta, i slikao. Bilo je već veče pa se i ne vidi baš najbolje, verujem da ću se ujutru iznenaditi

 

P.s. ne znam kako će ispasti redosled slika pošto pišem sa tapatoka.5ddc4ff0b8965f440dc20a844c9c3bae.jpg3842414a68848d2050ece934ae0f144b.jpgd01e126c8d395c687ada15600aaacf74.jpg6db292eac8624470a686ff46afa77d3f.jpged197044085357583e67c3dda7372963.jpg596839d01c07fb1f07416512b0075e4b.jpga451bdac07ef88ca97fe83bb395ea0e1.jpgacbec1754910b147c365ce64fb594fb9.jpg0d82f192ab3e4ffa7af8bfa8717e3c80.jpgc6bb6f63c8c4a1086d73c29347465a55.jpg58da6fe2cf52ebc9dd407ce9136d9ab5.jpg2a5ff4fd76f22265baec7e47eff0f4b3.jpgbd0306cc64aa6d3bbccd0dd89b3bc32a.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

 

 

Edited by bogar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slagaću te, ali mislim da jeste.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo!
Pre neki dan se i ja malo igrao sa ovim kokardama.
Da, ove nove baš i nisu nešto trajne.
Proste za rastavljanje tako da nisam morao mnogo da se gimnasticiram.
Malo laka za nokte sa šljokicama i voala... 76e53de318beda5d6701c47420dbf2b5.jpg320bf8ad8735e34188977d4fa5c73dd9.jpg147e2aadad04eff01e807523fda6c9ee.jpg

tt

Share this post


Link to post
Share on other sites
Novi tip je pozadi na sraf ili se varam?
Da, kao na novom Bravu, tako da se znak skida samo kad otpadne providna plastika. Mora se menjati sa mehanizmom za otvaranje gepeka (mikroprekidac) i nov je oko 2.500 - 30e kako gde.
Moze se reparirati samo prednji znak :(

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ISV_01 said:

Da, kao na novom Bravu, tako da se znak skida samo kad otpadne providna plastika. Mora se menjati sa mehanizmom za otvaranje gepeka (mikroprekidac) i nov je oko 2.500 - 30e kako gde.
Moze se reparirati samo prednji znak :(

 

 

Apsolutno netacno.

 

Evo na ovoj temi i moj primer sredjivanja znaka

 

 

 

Ps - nesto cemo posle iskrojiti ove dve teme, spojiti ili sta vec...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milutinac

Znam za tvoj tutorial i hteo sam sam da uradim isti na svom znaku, te da se izvinim na dezinformaciji. Hteo sam da kazem iznad da je u nedostatku plasticnog poklopca (koji mahom otpada usled prodora vlage) ostaje onako izunistavan znak i tesko ga je reparirati zbog manjka samog plasticnog poklopca (nema poente znag reparirati ako poklopac fali, dzaba je taj neko krecio) jer ce da ga unisti vlaga i atmosferski uticaju + so zimi.

 

Doduse planiram da izgrunfujem sa nekom plasticnom folijom koja bi iole vrsila posao, ali se plasim slabijeg dihtovanja kod mene je poklopac do te mere unisten od nekog grebanja kao da ga je neko bacio u maciju tucu, da se nista ne vidi), pa cu samo dodati svoje zapazanje na mogucnost stavljanja nekog drugog tipa poklopca.

 

Jos jednom, hvala na ispravci kolega

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako je ispao prednji znak, ruiniran usled neuspelih pokušaja... Ako nađem negde u blizini polovan, danas ga opet radim... 1d7807411d970517e7e144eb0025f10a.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Hteo sam da kazem iznad da je u nedostatku plasticnog poklopca (koji mahom otpada usled prodora vlage) ostaje onako izunistavan znak i tesko ga je reparirati zbog manjka samog plasticnog poklopca (nema poente znag reparirati ako poklopac fali, dzaba je taj neko krecio) jer ce da ga unisti vlaga i atmosferski uticaju + so zimi.

  

5 hours ago, ISV_01 said:

Moze se reparirati samo prednji znak :(

Stiker i resen problem sa zadnjim, a u nedostatku plastike koja je otpala.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

A brate stiker...fuuuj
Jeste ima onih fensi, lepo napravljenih i pasu ko doope na nosu na ofucan znak ali ako moze da se napravi kao fabrikana, why no yes..

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

9 hours ago, ISV_01 said:

Da, kao na novom Bravu, tako da se znak skida samo kad otpadne providna plastika. Mora se menjati sa mehanizmom za otvaranje gepeka (mikroprekidac) i nov je oko 2.500 - 30e kako gde.

Moze se reparirati samo prednji znak

Ja lepo napisah - u slucaju da otpadne plastika. Tj. slucaj za koji si ti naveo da mora ceo nov prekidac od 30 EUR, moze da se sredi za par stotina kinti. Pa ko sta voli.

A prvi put sam stiker koristio jos na Stilu, kada mi je napred od kamencica po drugi put "kvrcnuo" i podlupio OEM znak, kupljen kod ovlascenih. Racunao kao kvalitetnije, vidi i sam koliko kostaju... Meni je recimo mnogo bolji i stiker, nego rascvetana plastika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...