Jump to content
FAS Goran
etibor

Fiat 500L - isofix sedište iza suvozača?

Recommended Posts

Pitanje za vlasnike 500L, kako i da li uspevate da stavite isofix sedište iza suvozača? Ja imam Britax Römer kidfix II XP SICT sa isofix-om, nema šanse da se namontira, tj. ima ali ne može pojas da se zakopča pošto sedište leži preko "kopčalice", da li sam ja lud, ili su stručnjaci tako dizajnirali auto?

 


 

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da je tako dizajniran, kontam možda ima na sedištu pojas...

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, etibor said:

Pitanje za vlasnike 500L, kako i da li uspevate da stavite isofix sedište iza suvozača? Ja imam Britax Römer kidfix II XP SICT sa isofix-om, nema šanse da se namontira, tj. ima ali ne može pojas da se zakopča pošto sedište leži preko "kopčalice", da li sam ja lud, ili su stručnjaci tako dizajnirali auto?

Gledam slike zadnje klupe u 500L i sliku tog decjeg sedista, stvarno uradjeno lose. Mislim na Fiat, sediste je standardno. Jedino resenje bi moglo da bude da se stavi duza sajla koja drzi kopcu za pojas u kolima na tom mestu, ali ce opet ta kopca da ide preko bocnog dela decjeg sedista i da ga guli/cepa. Srecom pa je to decje sediste usko u tom delu i oblozeno plastikom.  
Imam isti tip sedista za decu samo bez isofix-a. Ona takodje koriste pojas od auta. 
Inace nabolje su mi ucvrscena sva sedista koja smo koristili tj za sve uzraste u pasatu, a najgore u astri G od vozila koja sam koristio. Mnogo je bolje resenje kada su kopce za pojas u autu na kracim sjlama i kada su u rupi od sedista, ali ovde u 500L su ih bukvalno stavili tako da sedis na njima umesto da su izmedju osoba koje sede pozadi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, etibor said:

Pitanje za vlasnike 500L, kako i da li uspevate da stavite isofix sedište iza suvozača? Ja imam Britax Römer kidfix II XP SICT sa isofix-om, nema šanse da se namontira, tj. ima ali ne može pojas da se zakopča pošto sedište leži preko "kopčalice", da li sam ja lud, ili su stručnjaci tako dizajnirali auto?

 

Zbog toga se uvek napominje da se sedište isproba u automobilu, jer ni car fitting liste nisu uvek pouzdane. E sad, šta možeš da uradiš - da li kopča ide baš ispod sedišta? Da probaš da je malo izvučeš (nekad može malo da se pomeri ako je duža). Kad je na onim fleksibilnim trakama (ne na sajli, to zavisi od auta), sme da se uvrne do tri puta da se skrati, ali ne verujem da će to pomoći ako sedište ide baš preko. A uvek možeš to sedište da koristiš bez isofixa (to je grupa 2/3 koliko sam skontala), jer isofix u toj grupi sedišta praktično služi da sedište ne moraš da vezuješ svaki put kad dete nije u njemu, da ne bi poletelo i opalilo u nekog od putnika. Samo proveri šta kaže uputstvo, ali mislim da može bez isofixa. Jedino što je glupo platiti sedište više zbog isofixa, pa ga ne koristiti, ali ako nema drugog rešenja. Ako si u bg, ja sam u Zemunu, pa možeš da dođeš da vidim šta se dešava. 

 

2 hours ago, Dale said:

Gledam slike zadnje klupe u 500L i sliku tog decjeg sedista, stvarno uradjeno lose. Mislim na Fiat, sediste je standardno. Jedino resenje bi moglo da bude da se stavi duza sajla koja drzi kopcu za pojas u kolima na tom mestu, ali ce opet ta kopca da ide preko bocnog dela decjeg sedista i da ga guli/cepa. Srecom pa je to decje sediste usko u tom delu i oblozeno plastikom.  
Imam isti tip sedista za decu samo bez isofix-a. Ona takodje koriste pojas od auta. 
Inace nabolje su mi ucvrscena sva sedista koja smo koristili tj za sve uzraste u pasatu, a najgore u astri G od vozila koja sam koristio. Mnogo je bolje resenje kada su kopce za pojas u autu na kracim sjlama i kada su u rupi od sedista, ali ovde u 500L su ih bukvalno stavili tako da sedis na njima umesto da su izmedju osoba koje sede pozadi. 

Kopča ne bi smela uopšte da dodiruje plastiku od sedišta, jer kad jako zategneš sedište ona se useca u tu plastiku i može da je ošteti vremenom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dale @Tulivoje

 

Sedište mi trenutno stoji iza vozača, ali pošto moram da kupim još jedno (za drugo dete) probao sam da stavim ovo sa isofix-om i vidim da to nije moguće. Kopča ne može da se mrdne ona je fiksirana u sedište i direktno na pod automobila, nema ni sajlu ni kajš...

Isofix služi ne samo da ne bi vezivao sedište kad dete nije u njemu, nego da težina sedišta ne pritiska dete prilikom kočenja, tj. da bude fiksirano za karoseriju vozila a ne da "lebdi" u njemu... Sedište ima oko 7 kg, zamisli kolika je to sila koja pritisne dete na kajševe prilikom sudara, ako nije vezano isofixom.

Ali si u pravu, može da se koristi i bez isofixa.

 

 

Edited by neshaoct
dodao tagove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prilikom sudara, ne daj Boze, sva tela u vozilu nastavljaju da se krecu po inerciji. Sa isofix sistemom, telo deteta zadrzava samo pojas. Ta kategorija sedista koristi pojas od auta tj pojas u 3 tacke vezivanja samo sto decje sediste svojim vodjicama (crveni delovi sedista) redukuje tacke delovanja sa dimenzije tela odraslih na dimenzije tela deteta. Pojas ce da deluje na telo detata u predelu kljucne kosti i karlice ako je sediste ispravno montirano i u podesavanjima visine/sirine deteta dobro namesteno. Bez Isofix, prilikom udara krece i sediste sa detetom, ali na taj impuls koje dozivi telo zbog tezine sedista verovatno ne utice mnogo koliko bi cak moglo da pomogne malo produzeno delovanje zato sto sediste nije kruto vezano nego primi deo energije pojasa prilikom zatezanja. Dete i sediste se vise ponasaju kao jedno telo koje je u celini, a sa isofix-om je sediste celina sa autom. 
Ne kazem da je jedno bolje od drugog. Ako se sediste pravilno koristi onda je i jedna i druga situacija ok. Isofix smanjuje mogucnoost pogresnog montiranja pogotovo kod kategorija sedista za mladju decu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, etibor said:

@Dale @Tulivoje

 

Sedište mi trenutno stoji iza vozača, ali pošto moram da kupim još jedno (za drugo dete) probao sam da stavim ovo sa isofix-om i vidim da to nije moguće. Kopča ne može da se mrdne ona je fiksirana u sedište i direktno na pod automobila, nema ni sajlu ni kajš...

Isofix služi ne samo da ne bi vezivao sedište kad dete nije u njemu, nego da težina sedišta ne pritiska dete prilikom kočenja, tj. da bude fiksirano za karoseriju vozila a ne da "lebdi" u njemu... Sedište ima oko 7 kg, zamisli kolika je to sila koja pritisne dete na kajševe prilikom sudara, ako nije vezano isofixom.

Ali si u pravu, može da se koristi i bez isofixa.

 

 

Dale je objasnio, ne igra isofix tu neku ulogu, osim one koju sam pomenula. Samo da je dete pravilno vezano i to je to. 

Koliko je dete? U suštini, taj buster sa naslonom se koristi od 4 godine i 15 kg, ne ranije, do tad bi trebalo da bude vezan/a pojasom u 5 tačaka vezivanja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se sa vama.

Dete ima skoro 3 godine i 12 kg, tako da je još malo za to "booster sedište". Verovatno ću tražiti neko sedište bez isofixa odnosno sa isofix-om koji neću koristiti kada sedište stoji na toj poziciji.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, etibor said:

Slažem se sa vama.

Dete ima skoro 3 godine i 12 kg, tako da je još malo za to "booster sedište". Verovatno ću tražiti neko sedište bez isofixa odnosno sa isofix-om koji neću koristiti kada sedište stoji na toj poziciji.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

 

 

 

Uh, baš je malo za to sedište. Nema ni veliku kilažu  -moj je isti takav, sad će 3 godine i 12 kg, još se vozi u obrnutom smeru. U sudaru bi moglo da dođe do efekta podmornice, odnosno do izletanja deteta ispod pojasa. Sedište od 9-36kg bi rešilo problem, do 18 kg sa sopstvenim pojasevima, a posle pojasom auta, a ima i sedišta koja do 25 kg imaju sopstvene pojaseve, ni to nije loša opcija, ali za smer vožnje traže da imate top tether, odnosno sidrište, koje verovatno imate, ali proverite. 

1 hour ago, etibor said:

Slažem se sa vama.

Dete ima skoro 3 godine i 12 kg, tako da je još malo za to "booster sedište". Verovatno ću tražiti neko sedište bez isofixa odnosno sa isofix-om koji neću koristiti kada sedište stoji na toj poziciji.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

 

 

 

Nema potrebe da tražite sa isofixom, sedište pravilno vezano pojasom je isto bezbedno kao i ono vezano isofixom. Kad već ne može, nemojte bezveze da bacate lovu. Pogledajte Joie Every Stage (0-36kg, sopstveni pojasevi do 18kg), Joie Stages (0-25, isto pojasevi do 18). Možda je Stages dobra opcija jer nije preskupo, a posle toga može i u taj Britax buster sa naslonom koji imate.

Ima ih mnogo ba tržištu od 9-36, nego kontam da biste posle mogli bebu da prebacite u neki od ovih Joie, pošto podržava obrnut smer do 18kg, a atarije u Britax.

 

Edited by Tulivoje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno se vozi u Britax Römer King II LS sedištu, tako da imam još vremena, ali generalno mi je neverovatno da neko napravi auto tako da ne možeš da staviš sedište sa isofix-om na poziciju na kojoj ima isofix...
Hvala svima na odgovorima.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/9/2020 at 2:56 PM, etibor said:

everovatno da neko napravi auto tako da ne možeš da staviš sedište sa isofix-om na poziciju na kojoj ima isofix

To je glavni problem koji nema ko da ti resi....nisam koristio sa isofixom pa da znam moze li neko drugo sediste da se uklopi u taj "nas" isofix 500L sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...