Jump to content
FAS Goran
neshaoct

27 mitova i istina o izbegavanju kazni

Recommended Posts

Uh za 5 se naljute ovde... Jednom prilikom, ( zurio malo pa obišao autobus gde ne treba...), stignu me sa rotacijom...kazem mu ja imam 500 din i sendvič tako da mi nije problem da mu dam te pare, imam šta da jedem taj dan... Kaže on dobar si dečko, možeš ići. Stigla mi kazna naravno, tražio ja i suočavanje ali me sudija otkačio :D
Godinu dana uslovno i ne znam tačno koliko para...pre novog zakona...

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pokazujem legitimaciju!:whistle:

Nekad prođe, nekad ne... Jednom sam samo imao "neprijatnost" da me zaustavi zbog Bg tablica u Palanci dok sam obilazio neku rupčagu!

Uvek su bili i više nego korektni i pre i nakon pokazivanja legitimacije. 

Kako godine prolaze sve manje imam razloga da je pokazujem...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj kum je godinama razvozio robu za jednu veletrgoviinu lekova.

I, naravno, redovno ga smarali panduri i tražili aspirin...

Njemu više dojadilo i zajebavao ih - kako niko ne traži kondone...

 

Ja sam imao slučaj da blago udarim jednog motoroša koji je išao biciklističkom stazom kontrasmer.

Na prekršajnom sudu sam se branio da je on išao kontra stranom (postoji bic. staza sa druge strane ulice / N. Sad, Rumenačka, malo posle Merkura) i da ga nisam očekivao sa te desne strane.

Na pitanje sudije zašto to nisam odmah rekao i policiji na uviđaju, odgovorio sam da se nisam hteo raspravljati sa njima, a činjenično stanje - biciklistička staza sa druge strane ulice je nepromenljiva stvar.

I nisam kažnjen.

Usput sam nekako ubedio moju osiguravajuću kuću da mu isplate odštetu za njegov Tomos APN4. I svi zadovoljni.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/20/2019 at 10:45 PM, neshaoct said:

13. Prekršaj iz nužde - Hitan slučaj briše kaznu

Član 314a Zakona o bezbednosti saobraćaja kaže da policija može odustati od procesuiranja prekršaja ako je prekršaj učinjen zbog toga što je učesnik u saobraćaju postupao u cilju zaštite bezbednosti, odnosno zaštite i spašavanju života, zdravlja ili imovine. Naprimer, prekoračio je brzinu, vozio žutom ili zaustavnom trakom, ili je prošao kroz crveno svetlo na semaforu jer se radilo o nekom hitnom slučaju. Naravno, samo ukoliko to kasnije može i da dokaže. Ukoliko policija ipak pokrene postupak jer okrivljeni nije znao da se pozove na ovaj član zakona, sud će ga osloboditi odgovornosti ukoliko priloži valjane dokaze, poput lekarske dokumentacije ili sl.

 

 

Ovo ne pije vodu. Radar me slikao ispod mosta na Adi, 77 sam išao, žena mi se porađala, ja odneo rodni list, sudija nije htela ni da pogleda, samo se nasmejala rekla "ok" i uputila me u Rakovicu da potpišem sporazum.

Edited by Bugeera
Pismo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto nisi pravnik i nisi spomenuo clan 314a koji postoji u zakonu.Da si konsultovao bilo kog pravnika koji se bavi saobracajem napisao bi ti pismenu odbranu .Ti bi je odneo ili cak poslao postom i sudija bio morao da postupi po zakonu.Nisi se branio po zakonu,sudiju bas briga za tvoje "izgovore" i aj lepo ti da se "sporazumes" sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam bio naivan pa angažovao drugara da ne brani, odbranio me u ..

Bolje da sam se sam branio.

115 hiljada, 9 meseci, 14 tačkica i dve godine uslovno, a nisam upravljao vozilom u momentu legitimacije od strane policije, a odbio alko test kao pešak u svom dvorištu, zgrada..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Originalan i neuspešan izgovor policiji: Mislio sam da vozim na trkačkoj stazi

 

bmw traka.jpg

 

Kada bi sve policijske jedinice ovoga sveta sastavile najzanimljivije izgovore vozača uhvaćenih u prekršajima to bi bilo komično štivo. Život piše romane, a ova priča stiže iz Australije.

 

Mount Panorama jedanput godišnje služi kao staza za trku 12 sati Bathursta, a ostalih 360+ dana je javna saobraćajnica sa jasno definisanim ograničenjima brzine. Na putu je ograničenje 60 km/h, a jedan vozač BMW-a serije 3 vozio je 119 km/h. Naravno, uhvatila ga je policija, a on je pokušao da se izvuče izjavom da je mislio da vozi na trkačkoj stazi. Policija Novog Južnog Velsa nema sluha za tu vrstu humora, pa je vozač kažnjen sa 2.500 australijskih dolara, odnosno oko 1.700 evra, ostao je bez vozačke dozvole na šest meseci, a na tri meseca su oduzete i registarske oznake vozila.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jedna osoba na svetu može legalno da vozi bez vozačke dozvole

 

217141-kraljica.jpg

 

Vozačka dozvola je isprava kojom dokazujemo sposobnost upravljanja određenim kategorijama vozila. Nekome međutim nije potrebna.

 

Naime, postoji i izuzetak, odnosno jedna osoba koja ima privilegiju da zbog svog statusa ne mora da ima vozačku dozvolu da bi legalno vozila automobil. Upravo to dozvoljavaju engleski zakoni kraljici. Prema zakonu, niko nema osnovu da od kraljice zatraži vozačku dozvolu ako je vidi za upravljačem. Dakle, kada bi odlučila da sama vozi automobil, to bi i smela, bez ikakve zakonske zapreke. Recimo i da je kraljica tokom Drugog svetskog rata vozila ambulantna kola, a prošla je i osnovno školovanje za servisera. A da stvar bude bolja, automobil koji koristi engleska kraljica ne mora da bude registrovan, a time nema ni saobraćajnu dozvolu. Naime, komad lima bi mogao da naruši sklad njenog automobila. Kraljici nije potreban ni Pasoš pa ga nije imala kada je putovala u svaku od 116 zemalja koje je posetila tokom svog života.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pijana čuknula auto, pa na sudu maestralno oborila optužnicu

 

219182-sudar.jpg

 

Mlada dama koja je zakucala svoj automobil sa četvoro dece na zadnjem sedištu, oslobođena je optužbe za vožnju u pijanom stanju. Obaranje optužnice zasnovano je na njenim tvrdnjama kako je pila nakon što se slupala zbog toga što je želela da se smiri i oslobodi stresa.

 

Dvadesetšestogodišnja Kejsi Ridings, slupala je svoj Mercedes čeono udarivši drugi automobil, a kako je drugi učesnik u nesreći primetio ona je jedva stajala na nogama dok mu je nudila 1.000 funti (1.180 evra), radi izbegavanja uključivanja osiguravajućih društava, nakon čega je napustila mesto događaja pre nego što se policija uopšte pojavila. Ona je kasnije pronađena kod svoje prijateljice u kući, gde je policija zaključila da je njen nivo alkohola u krvi četvorostruko veći od dozvoljenog legalnog ograničenja. Međutim, na saslušanju u sudu ona je oslobođena optužbe za vožnju u pijanom stanju nakon što je sudija zaključio da su dokazi za ovo nedovoljni i nije moguće dokazati da je ona bila pijana u vreme udesa.

 

Uprkos tome što je drugi vozač u sudu tvrdio da je Ridingsova delovala pod uticajem alkohola i da je zaplitala jezikom, ona je nastavila svoju priču i ostala pri tome da je bila trezna tokom incidenta, dodajući da se napila tek kada je stigla kod drugarice i da je tražila alkohol kako bi se oslobodila stresa i šoka koji je doživela tokom udesa. Prijateljica optužene izjavila je kako se Ridingsova pojavila na njenim vratima potpuno utučena i uplakana, pre nego što je zatražila da popije nešto. Kako je drugarica izjavila sudu: ''Moja je greška jer sam joj dala čitav litar vodke. Neću da lažem, ona je vrlo brzo pila i bila je vidno pod stresom''.

 

Kako je drugarica dodala, ona nikada ne bi pustila svoju prijateljicu da vozi pijana kući, posebno zbog toga što je ona kuma njene dece. U donošenju odluke sudska porota iznela je da veruje kako je svedočenje drugog vozača bilo jasno i kredibilno, nalazeći da je izjava gospođe Ridings konfuzna, emotivna i povremeno potpuno zavaravajuće. Tužilaštvo nije uspelo da dokaže svoj slučaj, tako da je Ridingsova oslobođena svih optužbi i snimljena je kasnije kako slavi izvan suda sa svojom drugaricom.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se jedna Francuskinja spasila od čak 35 kazni za prebrzu vožnju?

 

211375-snimak.jpg

 

Ako vozite prebrzo rizikujete oduzimanje bodova u Francuskoj i moguću veliku kaznu, kao uostalom i u većini država na kugli zemaljskoj. Mnogi su kažnjeni proverama prosečne brzine na francuskim deonicama autoputeva. Naime, sistem automatski šalje kazne nakon što infracrvene kamere i detektori brzine izračunaju koliko brzo automobili voze između dve tačke na putu. Prve provere prosečne brzine su uvedene na francuskim putevima 2012. godine.

Neki vozači očigledno nisu svesni kako ti radari rade. To je bio slučaj sa mladom damom koja je koristila deonicu puta RN57, u blizini Besançona kako bi išla na posao svaki dan od oktobra 2020. do marta 2021. Prema mediju Motor1, 22-godišnja žena je počinila ne manje od 35 prekršaja prekoračenja brzine na ovoj deonici puta, ukupne vrednosti 2.600 evra. Problem je bio u tome što su joj prve kazne stigle tek nekoliko meseci nakon prvog prekršaja. Nakon što je postala svesna svojih prekršaja prekoračenja brzine, mlada žena je odlučila da krene u pravnu borbu uz podršku svoje porodice. Na sudu je objasnila da ne zna kako funkcioniše kontrola brzine na deonici, a kada je primila svoju prvu službenu prijavu, rekla je da je odmah prestala da vozi prebrzo. Uprkos tome što se očekuje da svi poznaju zakon, Sud je bio izuzetno blag. Toliko blag da navedena žena nije morala da plati kaznu od 2.600 evra i da nije dobila saobraćajne bodove. Mada zakon ne predviđa neki poseban rok za slanje kazni, sud je uvažio i njen prigovor da kazne nisu poslate u razumnom roku.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo u Berlinu strane diplomate počinile skoro 10.000 saobraćajnih prekršaja u 2021.

 

216321-cd.jpg

 

Prošle godine policija je registrovala 9.973 saobraćajna prekršaja stranih diplomata na ulicama Berlina, glavnog grada Nemačke, od kojih nijedan nije procesuiran zbog imuniteta osoblja ambasada. Iznos opomena ili kazni iznosi vrtolglavih 200.000 evra. Ništa od toga nije (u)plaćeno.

 

Najčešće otkriveni prekršaji su prekršaji pri parkiranju i prekoračenju brzine. U prvih deset država su Saudijska Arabija, Grčka, SAD, Irak, Rusija, Sudan, Egipat, Jemen, Indonezija i Turkmenistan. Trenutno je sa posebnim tablicama registrovano 2.550 diplomatskih vozila. Broj prekršaja je u poslednjih nekoliko godina ipak smanjen jer su u 2018. godini vozači automobila sa diplomatskim tablicama registrovani u više od 21.000 prekršaja, a 2020. ih je bilo 12.570. Prema podacima Unutrašnjih poslova, od januara do novembra 2021. godine učestvovali su u 46 saobraćajnih nesreća. U 28 slučajeva, a to je dobrih 60%, postojala je i sumnja na bekstvo, ali ni u tim slučajevima nemačke vlasti nemaju zakonska ovlašćenja za izricanje sankcija. Diplomate i njihove porodice uživaju imunitet. Ovaj sporazum postoji još od Bečke konvencije o diplomatskim odnosima iz 1961. godine.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostao bez vozačke na 18 meseci jer je vozio 176 km/h pa uložio žalbu: ''Vozio sam 195 km/h!''

 

222561-put.jpg

 

Vozač koji je uhvaćen kako na ruralnom putu u blizini Hastingsa na Novom Zelandu vozi skoro 200 km/h kaže da mu je kazna prestroga, iako je išao brže nego što je policija zabeležila. Timothy Brooks Holden je priznao krivicu na Okružnom sudu u Napieru po jednoj optužbi. Osuđen je na 150 sati rada za opšte dobro i oduzeto mu je pravo na vožnju na 18 meseci. Žalio se Visokom sudu da mu je kazna ''očigledno preterana''. Holden je bio voljan da obavlja društveni rad, ali je rekao da bi trebalo da izgubi vozačku samo na 12 meseci. Sudija se nije složio.

 

Da bi stvar bila još zanimljivija, Holden je u stvari uhvaćen kako se trka s drugim automobilom. Policijski radar je pokazao 176 km/h, ali Holden je Visokom sudu rekao da je ''ustvari išao 195 km/h, nadajući se da će pobediti auto pored sebe''. Holden trenutno ima šest osuda vezanih uz njegovu vožnju, uključujući dve za opasnu vožnju i jednu za neopreznu vožnju koja je izazvala povrede. Takođe je nagomilao 20 prekršaja između 2002. i 2020. godine. U svojoj žalbi je tvrdio da je period diskvalifikacije vozačke dozvole preteran, posebno kada je u kombinaciji s radom u zajednici, ''a sudija koji je izrekao kaznu je pogrešio jer mu nije dao 25% popusta zbog priznanja krivice''. Rekao je da mu je potrebna vozačka dozvola da bi mogao da ode u Palmerston North da bi video svoju decu. Holdenova savetnica Lisa Grant je rekla da se trka odvijala na ravnom, ruralnom putu sa samo jednom ulaznom tačkom. Navela je da u tom području nije bilo nikoga osim Holdena, drugog vozača i policajca. Zbog noćnog doba verovatno nije bilo drugih vozila ili radnika iz okolnih voćnjaka. Policija tvrdi da je period diskvalifikacije prikladan, s obzirom na ozbiljnost optužbe i Holdenovu istoriju prekršaja u vožnji. Policijski službenik James Bridgman je rekao da se trka odvijala u mraku u zimskoj noći, nije bilo ulične rasvete, a trkači nisu mogli da sa sigurnošću znaju da će put biti prazan.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto sve više saobraćajnih kazni u Nemačkoj ostaje bez naplate?

 

kamere 13.jpg

 

Nemački Gebiltzt.de objašnjava zašto je u Nemačkoj došlo do opasnog presedana u kojem se mnogi vozači izvlače od plaćanja kazni i negativnih bodova.

 

Savezne države poput Berlina i Saksonije više ne mogu da drže korak sa obradom slučajeva. To je pre svega zbog izmene Zakona o drumskom saobraćaju (StVO) od 9. novembra 2021. Prekoračenje brzine se strože kažnjava, čak i za manje prekršaje. To znači više kazni i posla za vlasti i sudove. U mnogim kancelarijama međutim postoji veliki manjak osoblja pa se svi slučajevi ne obrađuju na vreme i optužbe često zastarevaju. Takođe, neke odluke Ustavnog suda su otvorile prostor žalbama vozača. Nedavno je presuda Ustavnog suda omogućila vozačima, koji su snimljeni, pravo pristupa zapisima o održavanju i popravcima kamera za brzinu - ako to žele. U novembru 2020. Ustavni sud je takođe odlučio da se vozačima mora dozvoliti pristup neobrađenim podacima merenja, što povećava šanse za pronalaženje mogućih grešaka merenja. Zbog toga raste broj tužbi i slučajevi zastarevaju. Statistika iz okruga Cukshaven pokazuje da se šanse za uspešnu žalbu povećavaju. Broj uspešnih žalbi zbog prekršaja brzine u Cukshavenu je porastao sa 16.05% u 2019. na 28.6% u 2021. godini. To je samo jedan primer koji objašnjva šta se dešava u celoj Nemačkoj.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i kod nas zadnja sto sam ja čuo,rodjak saznao od taksista. Plaćate male iznose tipa svaka 3 meseca 50 dinara. Tako ovaj rodjak uplatio 50 din i ovi ga odma skinuli sa onog registra kazni . Tako su mu rekli da radi 2 godine svakih par meseci nesto sitno da uplati. Javljam za 20 meseci šta će biti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...