Jump to content
FAS Goran
Darkan1989

Fiat Grande Punto (Evo) - koliko ulja ide u menjač? / koje ulje u menjač?

Recommended Posts

Pozdrav ljudi jel zna neko gde mogu naci tacan podatak koliko ulja ide u menjac (Gp 1.9 multijet; 96kw; 6 brzina)?

 

 

Edited by neshaoct
update naslova

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Darkan1989

 

Cesto se desi da je 1.9 130 izostavljen iz korisnickih uputstava. A ionako su ta uputstva za devojcice :stuart: - ako si hobista obavezno skini eLearn, tu imas sve do u najsitnije detalje.

Obavezno pripazi i zameni ulje - u njega ide "zloglasni" GM-ov M32 sestobrzinac, iz perioda zajednicke saradnje Fiata i Opela u drugoj polovini prosle decenije. Verovatno jedan od najproblematicnijih menjaca generalno, isao je u gomilu modela i moze se pronaci masa problema vezano za njega po netu cim se ukuca M32. Evo i kompletne specifikacije menjaca po modelima: 

 

Untitled.thumb.png.896d63172aa32338a6197095c1772d2a.png

 

Sto se tice vrste i kolicine ulja, po eLearn ide Tutela Car Matrix 75W-85. U taj menjac ukupno 2.1 l .

Po stranim forumima sam citao da u M32 namerno stavljaju i nesto vise, upravo zbog loseg podmazivanja i otkazivanja lezajeva visih brzina - ovo cisto informativno i ogradjujem se od toga :) . Po fabrici je pomenutih 2.1 l . 

 

Untitled1.thumb.png.3af7008a647a6212b7caab95684f9db9.png Untitled2.thumb.png.bdfdbc4f1984a2e98b41004e00fb5073.png

 

 

 

Edited by neshaoct
dodao tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima, vozim Punto Evo 2011 godiste, 1.3 multijet 84hp, manuelni menjac 5 brzina, presao 230 hiljada. Hteo bih da zamenim ulje menjaca ali ne znam koje ide u njega? Ja sam gledao ovo ali nisam siguran da li je to ulje pravo ulje za moj auto: https://www.beo-car.rs/ulja-i-tecnosti/menjacko-ulje/manuelni-menjac/matrix-ulje-za-menjac-75w85-sintetika-1l

Hvala unapred!

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imaš vlasničku knjižicu u njoj imaš tačno koje ulje ide u njega po preporuci proizvođača.

Ako gledaš po sajtovima, najbolje od nekih koji imaju odabir paleta ulja baš za taj auto i motor, npr:

 

Motul oil selector i odabrano ulje za menjač

(MOTUL MOTYLGEAR 75W-85)

Ravenol

(RAVENOL MTF-1 SAE 75W-85)

 

Liqui Moly

(FULLY SYNTHETIC GEAR OIL (GL5) SAE 75W-90)

 

Petronas / Sellenia

(TUTELA TRANSMISSION GEARTECH)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ga nisi pre menjao na toj kilometražu bilo kakvo će mu dobro doći.

S obzirom da stane manje od dve litre nemaš gde da uštediš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije je covek pitao za Grandea, pa se moj post (koji je citiran) odnosio iskljucivo na taj model.

Evo verzija menjaca i za Punto Evo i Punto MY12, kod kolege bi trebalo da je FPT-ov C510.5 :

 

Untitled1.png.8798894ab5e457cbfc2a22b5520959dc.png.24c156a98d66235f7647f4661c518779.thumb.png.16343ad86e8b318a42fc076289078e18.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima, da li neko mozda zna koliko ulja mi treba za Punto Evo 1.3 Mjet 62Kw/84Ks, hteo bih da zamenim ulje menjaca i ulje kocnica i kvacila? Takodje da li neko zna koje ulje ide fabricki? Pokusao sam da nadjem na netu ali ne mogu nigde da nadjem, a uputstvo mi je na Italijanskom...

 

Hvala!

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Noxus

Pozdrav i dobrodoslica na forum.

Sto se tice kocionog ulja, za sve verzije standardno Tutela Top 4, opet standardno cca 0.5 kg, cena je oko 600 kinti.

Sto se tice menjaca, u pitanju je FPT-ov C510.5, staje oko 1.7 kg ulja. Znaci ako menjas sam, kupujes 2l, gradacija je 75-85.

Obicno Tutela Cat Technyx (ako ostajes na fabrickoj preporuci i proizvodjacu), cena je oko 10 EUR/l. Ako ne, pogledaj Oil Selectore drugih proizvodjaca ulja po netu (od Motula, znam napamet da ide MotulGear 75-85).

 

Po forumu ces naci gomilu tehnickih isecaka iz ePer i eLearn. Takodje, korisnicka uputstva za FCA modele imas okacene na forumu, za gomilu modela je i na srpskom:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/102-uputstva-za-fiatlanciaalfa-romeo-modele/

 

PS: Pogotovo pre otvaranja nove teme, bilo koji sadrzaj mozes pronaci pomocu Search foruma (kako ne bi bespotrebno multiplicirali sadrzaj). Tesko da ces pitati nesto, sto za ovih 14 godina nije pomenuto.

A ovu nepotrebno otvorenu temu, spojicemo sa postojecom. Tu ces i graficki naci ponesto od onoga sto sam napisao iznad:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/79975-fiat-grande-punto-evo-koliko-ulja-ide-u-menjač-koje-ulje-u-menjač/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dal da sipam zc75synth umesto tutele tehniks, po knjizici ide 75-85 ali bih sipao 75-80 jer je duplo jeftinija, kosta 900din dok je ova druga 1800, 75-80 sam sipao i u druga vozila ne znam koje su prednosti 85ice sta se toliko promenilo u menjacima i cemu vec pa sad kao ide 85???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada sad nesto gledam cene po netu ova tutela 75-85 je mahom oko 1500din a motul je 1300-1500 znaci ovaj u radnji me zeznuo za cenu od 1800 ali mu je zato 75-80 tutela jeftinija nego inace za nekih 100tinak din, moram jos malo da pogledam cene 75-85 ovde kod mene mada ovi gde sam prvo bio bi trebalo da su kao najpovoljniji ali u principu ni sa 75-80 nema greske

 

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, OMP said:

znaci ovaj u radnji me zeznuo za cenu od 1800

Ako ne mozes da nadjes - mogu da ti kupim u Slodesu i posaljem (najbolje po nekome ako ti dolazi za BG).

Imaju sve od Petronasa, sa najnizim cenama, ovlasceni su uvoznik.

Ulje za svoj FPT C635 menjac (Tutela GearForce), placao sam nepunih 10 EUR/l, kada je po radnjama em bilo primetno skuplje, em nije moglo da se nadje.

Javi se na PM ako zatreba pomoc.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ajde videcu sta ovde mogu da nadjem, hvala na ponudi...auto je kod majstora od juce, treba da radi veliki servis pa sam mu rekao i ulje u menjacu da zameni, kaze ima on ulje samo ako stigne i to da uradi jer je prebukiran mene bukvalno ubacio preko reda u nekom luftu, mada ako i ne zameni on zamenicu ja sam sto inace i radim nego ovo sam racunao kad vec ide kod njega neka i to sredi.

 

Nego sta je Tutela GearForce posto vidim da pise samo 75w, a druga brojka ?

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam dobar......sve pregledao......procitao sve postove.......linkove......kataloge ( hvala na njima )........sve skolski odradio........oci mi pobelele...... i sve sam pronasao sem KOJE ulje da sipam u menjac moga konja vranog.....evo 1.4 turbo multiair 135:horse:

Bored Over It GIF

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Old school said:

evo 1.4 turbo multiair 135

FPT-ov C510.5 menjac, gradacija 75W-85, fabricka preporuka Tutela Technyx. Ili neko ulje drugog proizvodjaca preporucenih karakteristika.

Ide 1.7l, znaci trebace ti 2 litarke, Tutela je oko 10 EUR/l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sam pronasao i tip menjaca i kolicinu samo ne koje ulje. 

Hvala.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/11/2022 at 10:06 PM, Ivan said:

..... Tutela je oko 10 EUR/l.

Tolko o ceni Tutele.....kad nisam danas pao u prodavnici....:blink:

IMG-f0aa618397aacb98309a1b0edf68a8af-V.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali za automatske menjace :)

Ti trazis Technyx. Svojevremeno sam placao uvek oko 10 EUR/l. I za Stilo i zadnji put Tutela GearForce za C635 u Sportu.

Naravno, kao i za vecinu stvari, ne kupujem kod ovih sto valjaju i ugradjuju se. Nego direktno kod uvoznika, provereno originali, najjeftinije cene... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci verovatno manje od 10 EUR u Slodesu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...