Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
djokicaxxx

Fiat Grande Punto - ne rade parking senzori posle prepravke na manuelni menjač

Recommended Posts

Evo mene opet. Kupio sam Grande Punta sa cini mi se fabrickim senzorima za parkiranje. Auto je imao fabricki automacki menjac a sada manuelni. Problem je sto mi senzori ne rade. Da li neko zna da li neki kablovi idu u menjac od senzora? Nasao sam neke kablove ispod koze menjaca... Ili je sve vezano na rikverc svetla. Svaka informacija dobro bi dosla da pokusam sam da resim. 

 

 

Edited by neshaoct
precizirao naslov teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo treba 100% da utvrdis da li su senzori fabricki ili aftermarket, od toga dalje sve zavisi. Ako nisi siguran po obliku samih sondi na braniku (a mozes i da ih slikas i postavis ovde), pogledaj centralu parking senzora u gepeku i vidi da li je u pitanju neki aftermarket Kinez ili OEM (imas li eventualno kakvu gresku za njih na tabli)?

- Ako je Kinez, funkcionisu vrlo jednostavno i nezavisno, preko signala za rikverc svetlo.

- OEM je vec nesto komplikovaniji, ne ide bas tako kako mislis (tj. kablovi senzora do menjaca) - vec centralizovano preko CAN mreze vozila. Centrala parking senzora dobija signal za aktivaciju preko CAN linija, od Body Compa. A Body Comp signal o ubacivanju u rikverc sa automata na zvonu menjaca. Takodje se preko CAN linija nazad salje i obavestenje za komandnu tablu (tj. zvucni signal buzzer-a u tabli). Centrala senzora ima i napajanje sa kontakta, preko osiguraca. Sve ovo za OEM imas detaljno u eLearn, sa sve semama.

Ali prvo utvrdi da li su senzori fabricki ili naknadno ugradjivani.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf hvala ti na objasnjenju. Sto posto su OEM, problem je sada sto body comp ne zna da je automobil u rikvercu. Na tabli mi je non stop Neutral posto komp ne zna da je menjac promenjen. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A rade li ti rikverc svetla?

I jos jedna provera: kada ti rade prednji brisaci i ubacis u rikverc - da li ti se automatski pali i zadnji brisac?

Kod manuelca taj signal ka Body Compu okida automat rikverca na zvonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvukao sam ti iz eLearn ozicenje parking senzora, bas za Grande Punto. Postoje 2 seme, pa ti vidi gde "upadas":

 

Prva je za vozila pre 10/2008:

 

Untitled.thumb.png.8f67e3bc2f5a4c466aa55efd4c35aa88.png

 

A druga za vozila posle 10/2008:

 

Untitled08.thumb.png.eb166e614a10ebbe21129033d62f4986.png

 

M001 je standardno Body Comp (kod volana), M084 ti je centrala parking senzora (koliko vidim kod GP sa leve strane u gepeku), E050 tabla (sa buzzerom), H001 napajanje sa kontakta preko odgovarajuceg osiguraca.

 

Evo i polozaja komponenti parking senzora na vozilu:

 

loc.thumb.png.9346bb837a1477a4f29fa8466e8d9e33.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...