Jump to content
FAS Goran
drvopro

Fiat Punto mk.2 1.2 8v TNG - trza prilikom otpuštanja gasa

Recommended Posts

Prilikom otpustanja gasa motor pocinje jako da trza. Problem resavam tako sto pritisnem kvacilo. Naravno to se dešava prilikom nailaska na recimo raskrnicu kada usporavam pa ujedno saltam i u nizi stepen prenosa. Nije sad to preveliki problem,  smiri se motor no previše pritiskam kvačilo pa ce nastati drugi kvarovi. Ali je neprijatan osecaj poskakivanja celog auta.

   Ovaj problem se dešava samo prilikom vožnje na TNG. Kada se vozi na benzin tog problema nema.

Dakle, u pitanju je sporadican problem, ne dešava se stalno već povremeno. I to uglavnom dok je motor jos hladan. No dešava se i kada je na radnoj temperaturi doduše dosta ređe. Problem je što nema apsolutnog pravila kada se dešava. Dešava se i da ne trza kada je hladan motor. 

Moguće je da je recimo problem u kvalitetu TNG goriva. Ali verujem da tu nije ceo problem. Ili možda jeste? 

TNG sipam na Gasprom ili Nis pumpama i na Europetrolu.

Zanima me da li je imao neko slično iskustvo i kako ga je rešio. 

Hvala na svakom odgovoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sumnjam na smesu da je dobro podesena. Moglo bi se prvo to proveriti (kolicina gasa) na nekom ventilu ili na podesavanju na dijagnostici (zavisno od modela i uredjaja).
Ako se desava i u toku voznje, mozda proveriti isparivac pored gore navedenog.
Nama se desavalo na Nivi da konstantno trzucka u voznji posle zamene kompjutera u autu, ali sumnjam da je to ovde problem.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno ne bih znao da li mora biti strogo specijalizovani. Moze biti banalna stvar (do podesavanje protoka plina, sto moze uticati na to stucanje i smanjenje snage i cimanje dok nema noge na gasu (ler gas)- prilikom menjanja brzina) do greske u kompu.
Licno bih otisao u neki pouzdaniji servis za ugradnju-servisiranje auto gasa pa da ga pretresu, da otklone problem na gasnom uredjaju (ako ga ima) a ako je on ok, onda gledati dalje, npr Fiatov servis gde ce videti da li je sve ok na kompu (dijagnostika).
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije je do korekcije mape.

 

To ces najlakse proveriti na sledeci način: 

vozi na benzin i proveri kolika ti je trenutna potrosnja, a onda prebaci na plin (ne skidajuci papucicu sa gas) i proveri da li je potrosnja ostala ista.

Ako je razlika poveca, onda ti mapa nije lepo podesena, i zato trza. Koji plinski racunar imaš ugrađen?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se potrosnja punta prikazuje na bordu racunanjem a ne stvarna. Meni board računar u principu uvek pokazuje potrošnju benzina iako se vozim na TNG. Ali, probaću.
Računar tng je mislim stag200. Nisam kod auta pa da proverim sada.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je najbolje da plinadžije okače dijagnostiku. Izbeći ćeš vračeve i vračarice... 

 

 

Edited by neshaoct
pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, drvopro said:

Prilikom otpustanja gasa motor pocinje jako da trza. Problem resavam tako sto pritisnem kvacilo. Naravno to se dešava prilikom nailaska na recimo raskrnicu kada usporavam pa ujedno saltam i u nizi stepen prenosa. Nije sad to preveliki problem,  smiri se motor no previše pritiskam kvačilo pa ce nastati drugi kvarovi. Ali je neprijatan osecaj poskakivanja celog auta.

   Ovaj problem se dešava samo prilikom vožnje na TNG. Kada se vozi na benzin tog problema nema.

Dakle, u pitanju je sporadican problem, ne dešava se stalno već povremeno. I to uglavnom dok je motor jos hladan. No dešava se i kada je na radnoj temperaturi doduše dosta ređe. Problem je što nema apsolutnog pravila kada se dešava. Dešava se i da ne trza kada je hladan motor. 

Moguće je da je recimo problem u kvalitetu TNG goriva. Ali verujem da tu nije ceo problem. Ili možda jeste? 

TNG sipam na Gasprom ili Nis pumpama i na Europetrolu.

Zanima me da li je imao neko slično iskustvo i kako ga je rešio. 

Hvala na svakom odgovoru.

 

Imam istu situaciju sa istim autom ( 135000km na plinu ) . 

Kvalitet plina je glavni razlog . Vožnjom na benzin sa  dodatkom aditiva , korišćenje karb.spreja kao i čišćenje gasnih dizni pomaže ali ne za dugo.

Na gasnim diznam tačnije klipovima formira se naslage koje onemugućavaju korektan rad. Uz ovaj rad uvek menjam filtere tečne i gasne faze .

Skoro sam radio navedeno, potrošnja je sa 7.2 pala na 6.5  zadnja dva punjena ( Knez - Europetrol ) uz napomenu da imam utisak da Europetrol ima nešto lošiji gas u zadnje vreme.

Za sada ne trza ali verovatno neće dugo. Pretpostavljam da bi čišćenje benzinski dizni dovelo da duži period nema takvih pojava

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@drvopro @zoranc

 

Kolege, samo podesite smesu i ne brinite. To je dugorocno resenje problema.

 

Kome ja namestim taj prelazi po nekoliko 10-na hiljada, pa i vise,  bez ikakvog pipanja!

 

 

Edited by neshaoct
dodao tagove

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bi trebala biti siromašna smeša, pa dolazi do samopaljenja.

Послато уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se sa svim rečenim ali bih dodao i nešto iz iskustva.
Upravo to što trza na LPG dok se na benzin ponaša normalno ukazuje na lošu struju na svećicama.
Ponavljam , iz iskustva znam da je neka od bobina oslabila ili probija negde na kablovima/svećicama .
Dugoročno može dovesti do problema sa računarom.
Eto, skratio sam što sam mogao više.

sa TT

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28.7.2019. at 5:47 PM, Mijailović P. said:

Slažem se sa svim rečenim ali bih dodao i nešto iz iskustva.
Upravo to što trza na LPG dok se na benzin ponaša normalno ukazuje na lošu struju na svećicama.
Ponavljam , iz iskustva znam da je neka od bobina oslabila ili probija negde na kablovima/svećicama .
Dugoročno može dovesti do problema sa računarom.
Eto, skratio sam što sam mogao više. emoji4.png

sa TT
 

Dakle, da promenim kablove?  Za početak,  pa da vidim šta se dešava?  Mogu bilo koje kablove? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U redu. Ništa napamet. Poslednjih dana mo se to zapravo ni ne dešava. Doduše menjane su svećice i veliki servis i jos ponešto što nema veze sa ovom problematikom.
Moguće je da kablovi nisu dobro stajali na svecicama/bombini. Majstor je savetovao da menjam kablove ni nisam ih tad kupio pa nisu menjani. Kablovi nisu u losem stanju, nego eto on ima takvu praksu da menja kablove. Unapred rešava neke moguće probleme.
Javljam ako bude nekih promena.
PS Svećice su Denso po katalogu, nove.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...