Jump to content
FAS Goran
Ivan

F1: Velika Britanija 2019

Recommended Posts

Zvanično ime: FORMULA 1 ROLEX BRITISH GRAND PRIX 2019

Lokacija: Silverstone Circuit, Northamptonshire, Engleska

Datum: 12.-14. jul 2019.

 

Petak 12.07.2019.

Prvi trening: 11:00h – 12.30h

Drugi trening: 15:00h – 16.30h

Subota 13.07.2019.

Treći trening: 12:00h – 13.00h

Kvalifikacije: 15:00h – 16.00h

Nedelja 14.07.2019.

Trka: 15:10h

 

VN-Velike-Britanije.png

 

Broj krugova:     52
Dužina staze:     5.891 km
Dužina trke:       306.291 km
Broj trka:           67
Prva trka:          1950.
 

Staza na kojoj je sve počelo. Jedna od svega 3 staze koja se vozi od samog početka i staza koju većina vozača obožava. U poslednjih nekoliko godina Silverstone je bio na listi za odstrel, trebao je biti zamenjen u kalendaru F1, ali napori koje su uložili čelni ljudi staze kao i sama tradicija sačuvale su joj mesto u šampionatu F1 na još neko vreme.

Jedna od najčuvenijih svetskih autodroma je britanski  SilverstounAutodrom Silverstoun prešao je dug put od vojnog aerodroma, pa do trkačke staze. Danas je staza o kojoj se mogu pisati tomovi knjiga. Prvi Gran Pri je održan 13. maja 1950. godine, a pobedio je Đuzepe Farina u Alfa Romeu.

 

2005_British_GP-300x217.thumb.jpg.4832278b2df5a5a35ee91b9b48216ebb.jpg 2010_British_GP_start-300x217.thumb.jpg.e57c01f01c2ecff0c30a4ceeb5429774.jpg

 

Osim redovnog održavanje piste, tokom 60-tih godina pista je malo promenila svoje lice. Promene koje su nastale primile su simpatije Hila, Brabhama, Klarka i Stjuarta. Stjuart je, upravo, na Silverstonu osvojio svoj drugi GP Velike Britanije na putu do svoje druge titule svetskog šampiona. Tih godina su renovirane garaže u pit-lane-u, a svedoci F1 prisećaju se dolaska nove mlade zvezde, a ime mu je Hant.

Silverstoun je pretrpeo nove promene 1991. i 1994. zbog nesrećnih slučajeva iste godine u Imoli, ali uprkos promenama “engleski trkački hram” zadržao je epitet jedne od najbržih staza u F1 kalendaru.

U novom milenijumu britancima je zasijala jedna nova zvezda, Luis Hamilton, koji je bio pobednik VN Velike Britanije 2008. u svom McLarenu.

 

GBR-map.thumb.jpg.e4c0e54f21a22064be1fe049a3035f64.jpg

 

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas ukrao pol Hamilotnu za šest hiljaditinki

 

Valteri-Botas vn.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Valteri Botas je osvojio pol poziciju pred Veliku nagradu Velike Britanije u Silverstonu ispred Luisa Hamiltona i to za samo šest hiljaditih delova sekunde. Treći će startovati Šarl Lekler, a Sebastijan Fetel je tek šesti. U trećem segmentu kvalifikacija Valteri Botas je postavio najbrže vreme u prvom izlasku na stazu, a u tim trenucima je Luis Hamilton napravio grešku, pa nije mogao da parira svom timskom kolegi. Kasnije je Luis uspeo da smanji razliku, ali nije napravio brže vreme od Finca. U drugom izlasku na stazu Hamilton je napravio krug koji je samo šest hiljaditinki sporiji od Botasovog. Valteri u drugom izlasku nije popravio svoje vreme. Inače Botas je ovako prekinuo četvorogodišnji Hamiltonov niz osvajanja pol pozicija u Silverstonu.

 

Veoma je blizu bio i Šarl Lekler koji je imao treće vreme i koji je zaostajao samo 79 hiljaditinki. Zaostatak manji od sedam desetinki su imali i Maks Ferstapen, Pjer Gasli i Sebastijan Fetel. U Q3 delu kvalfikacija su još bili i Danijel Rikardo, Lando Noris, Aleksander Albon i Niko Hulkenberg. Antonio Đovinaci i Kimi Raikonen su ostali u Q2 i to na pozcijama 11. i 12, a dalje od tog dela kvalifikacija nisu prošli ni Karlos Sains, Roman Grožan i Serhio Peres. Kevin Magnusen, Danijel Kvjat i Lens Strol su imali problema još u Q1 i nisu napredovali od tog dela kvalifikacija, a poslednja dva mesta su rezervisana za duet Vilijamsa Džordža Rasela i Roberta Kubicu.

Trka je na programu u nedelju od 15:10 uz direktan prenos na Sport Klubu 1.

 

Lekler: Bili su prebrzi, treće mesto maksimum...

Vozač Ferarija Šarl Lekler izjavio je posle kvalifikacija za Veliku nagradu Britanije, u kojima je zauzeo treću poziciju, da bolje od toga nije moglo pošto su Mercedesovi bolidi bili prebrzi. Mladi, 21-godišnji Monagašanin bio je vrlo blizu liderskog mesta pred trku na stazi Silverston. Za vodećim Valterijem Botasom iz Mercedesa zaostao svega 0.079, dok je u odnosu na drugoplasiranog Luisa Hamiltona imao +0.073.

''U Q2 je bilo veoma dobro, ali su u Q3 Mercedesovi vozači ubacili u višu brzinu. Bili su vrlo brzi i moramo još dosta da radimo poboljšanju takvih stvari. Treće mesto je najviše što smo mogli da ostvarimo u ovim kvalifikacijama i time sam zadovoljan'', kazao je Lekler. Njegov klupski kolega Sebastijan Vetel trku će startovati sa šeste pozicije.

 

Hamilton: Šta ljudi u nedelju da gledaju?

Vozač Mercedesa Luis Hamilton očekuje veliku borbu sa Ferarijem i Red Bulom u trci za Veliku nagradu Britanije. U Engleskoj se ovog vikenda vozi čuvena trka, igra se finale Vimbldona, ali i Svetskog kupa u kriketu. ''Ne mogu da razumem kako su organizatori stavili da trka bude istog dana kao i ostali veliki događaji poput finala Vimbldona? Stvarno ne razumem. Ovo je poseban vikend i potrebno je da ljudi budu u stanju da vide sve. Šta će raditi, menjati kanale nesigurni šta od svega toga da gledaju? Ima nas nekoliko Britanaca ovde koji dolazimo da pobedimo, podignemo zastavu i učinimo naciju ponosnom'', rekao je Hamilton. ''Prošle godine Ferari je bio vrlo dobar ovde, kao i Red Bul. Čak Red Bul sada ima novi motor, tako da se može očekivati mnogo. Neće ovo biti lak vikend.'' Hamilton je do sada pet puta pobeđivao na Silverstonu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/9/2019 at 1:59 PM, neshtry said:

Bilo bi mi drago da Ferštapen zaradi pol poziciju u sred UK emoji28.png

Više je Hamiltona zabolelo to što je Bottas bio najbrži na kvalifikacijama B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina!
Jako cenim finsku "školu trkačke vožnje" biće uzbudljiva trka
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbt, prestojao sam trku...
Žao mi Botasa, glupo izgubio poziciju... A Fetel...nemam reči!
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton svoj na svome na Silverstonu, Fetel koštao i sebe i Maksa

 

Luis-Hamilton silverstone2019.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, vozač Mercedesa Luis Hamilton trijumfovao je na Velikoj nagradi Britanije, desetoj trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1. Britanac je pred svojim navijačima na stazi Silverston upisao sedmu pobedu ove sezone, a 80. u karijeri. Drugo mesto zauzeo je Valteri Botas u drugom Mercedesu, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao vozač Ferarija Šarl Lekler.

 

Hamilton je na putu do novog trijumfa imao sreće jer je imao drugačiju taktiku od svog timskog kolege. Njih dvojica su se smenjivali u vođstvu u prvih nekoliko krugova, potom je Botas uspeo malo da se odvoji, ali je prvi otišao u boks. Nedugo zatim, vozač Alfa Romea Antonio Đovinaci je izleteo sa staze, što je dovelo do perioda bezbednosnog vozila, koje je omogućilo Britancu da ode po nove pneumatike i bez problema se vrati na prvu poziciju. Kada je trka nastavljena, Hamilton je pobegao Fincu, a iza njih su vozač Ferarija Sebastijan Fetel i Maks Ferstapen u bolidu Red Bula vodili veliku borbu za treću poziciju. Baš kada je mladi Holanđanin uspeo da nadmudri četvorostrukog svetskog šampiona, Fetel je napravio grešku na kočenju i obojicu izbacio sa staze. Ferstapen je brzo uspeo da se vrati u trku i na kraju stigne do petog mesta, dok je Nemac morao u boks na promenu prednjeg krila i na kraju je klasifikovan kao 16. Od tog incidenta je najviše profitirao Lekler, koji je držao treće mesto do Đovinacijevog izletanja, ali je potom pao u poretku. Usledile su njegove borbe sa Ferstapenom i drugim vozačem Red Bula Pjerom Gaslijem, a na ispostavilo se da je ta sa Francuzem odlučila ko će se naći na podijumu. Gasli se zadovoljio šestim mestom, ispred Danijela Rikarda u Renou i vozača Alfa Romea Kimija Raikonena, dok su osvajače bodova kompletirali Danil Kvjat i Niko Hilkenberg. Pored trijumfa, Hamilton je upisao i dodatni bod zbog najbržeg kruga trke, i to poslednjeg kada je postavio novi rekord staze. Britanac sada ima 38 bodova više od Botasa na čelu generalnog plasmana.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 se nastavlja Velikom nagradom Nemačke na stazi Hokenhajm 28. jula.

 

Fetel: Bio sam besan, ali greška je moja

Vozač Ferarija Sebastija Fetel bio je razočaran posle trke za Veliku nagradu Britanije. Fetel i Maks Ferstapen vodili veliku borbu za treću poziciju i baš kada je mladi Holanđanin uspeo da nadmudri četvorostrukog svetskog šampiona, Fetel je napravio grešku na kočenju i obojicu izbacio sa staze. Ferstapen je brzo uspeo da se vrati u trku i na kraju stigne do petog mesta, dok je Nemac morao u boks na promenu prednjeg krila i na kraju je klasifikovan kao 16.

 

''U momentu sam bio besan. Uništio sam sebi trku. Ali na kraju, greška je bila moja. Video sam prostor, mislio sam da mogu da iskoristim to, ali je na kraju bilo prekasno'', kazao je Nemac. Upitan da li je ono što se dogodilo u Kanadi uticalo na njegovo samopouzdanje, odgovorio je: ''Mislim da ne. Imao sam sve u svojim rukama, ali Red Bul je bio brži. Šteta je što nisam osvojio poene''. Podsećamo, Nemac je u Kanadi kažnjen dodavanjem pet sekundi zbog greške koju je napravio i nebezbednog povratka na stazu , što je Luisu Hamiltonu donelo pobedu na sedmoj trci sezone.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, mlado momče iz predgrađa... Očekivano...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...