Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Patrola do Turske 2019. / 2021. / 2022.

Recommended Posts

Sarimsakli i Kušadasi

 

Konačno počinje sezona čuvenih SAT-ovih patrola. Prva destinacija za koju su se odlučili je Turska, a obišli su čak dva poznata letovališta - Sarimsakli i Kušadasi. Kako kažu u našim turističkim agencijama, sve je veći broj turista koji sopstvenim prevozom idu upravo u ova mesta, pa je to još jedan razlog zašto su se opredelili za te destinacije. Videćete sve detalje puta više od 1.000 kilometara.

Po već proverenom sistemu ''hvalimo - zameramo'' saznaćete kakvi su putevi, gde možete da očekujete gužve i probleme, a gde ćete jednostavno uživati u vožnji. Po prvi put veću minutažu daju samim destinacijama pa ćete tako videti šta vas sve čeka u Sarimsakliju i okolini, ali i koje zanimljivosti srpskim turistima nudi Kušadasi.

 

 

 

 

Edited by neshaoct
update naslova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nepunih 1200 km ove njihove patrole - ali od Gradine, tj. nase granice. Znaci od BG je to oko 1500 km do Kusadasija, uglavnom odlicnog puta. 

Ove godine smo na moru u Antaliji, a moja ideja da se ide kolima tih 1650 km do juzne obale Turske - i nije bas naisla na odusevljenje ostatka familije :lol: .

Do sada sam na tu stranu najdalje vozio do Istanbula (a to je skoro 2/3 i ove njihove patrole). Oko 1000 km sam sa Black Mambom bez problema stukao u cugu za oko 10 sati voznje, a ukupno oko 12 sati sa granicama i stajanjima.

Ovo bi bila vec malo ozbiljnija kilometraza, ali realno bi za ostatak to bilo maltretiranje od preko 20 sati u kolima. Otprilike kilometraza kao od BG pa gore do Holandije ili Belgije.

Meni bi to svakako bio novi izazov za voznju, ali na moju zalost ide se avionom (kao i svi normalni ljudi :D).

 

Untitled.thumb.png.9a6efb9f508d3eebd50a741a9c4b007f.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan idi ti kolima, ostali nek te čekaju avionom. 

Gledao sam patrolu, baš sam se oduševio. Malo je ubitačno sa pravcima od po 300njak km autoputa bez ičega, samo ravno. 

 

Čari odmora avionom sam osetio prošle godine. Za nekih 5h ukupno sam bio na Crvenom moru, svež i odmoran. Verovatno ponavljam isto ove godine, a sledeće će biti neka tura makar do CG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem, niko ne spori da je putovanje avionom komocija, za par sati iz kuce vec leskaris negde na plazi i pijes pice. Ne samo to, nego su takvi all-inclusive aranzmani bukvalno pravi odmor (pogotovo Egipat i Turska, gde svi lete oko tebe). I pogotovo za lepsi deo familije, jer se ne razmislja ni o cemu, o hrani pogotovo. 

A sto se samog putovanja tice, jeste i svaki let dozivljaj... Ali sta cu kada sam petrolhead i budala koja i u trecoj deceniji vozackog staza jos uvek uziva u svakom kilometru i svakom saltanju :D. Cak i kada su ovako monotone deonice autoputem u pitanju, opet dodas nesto u svoj "vozacki CV". Lep je i dozivljaj a i iskustvo kada kazes da si npr. u cugu izvozao do Azije i nazad :rolleyes:

1 hour ago, andreja.micovic said:

@Ivan

za nekih 5h ukupno sam bio na Crvenom moru

Onda mora da su pali cuveni izleti. Supruga kaze da bi mogla svaki dan na Paradise Beach. A sto se mene tice, safari i da me ne vadis iz onih Land Cruisera ili bagija sa kojom sam driftovao po pesku. Sad bih potpisao da plazu i ne vidim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isao sam prosle godine tim putem do Izmira i stvarno je savrsen, jedina losa deonica puta je od Gradine do Sofije
Od BG do Izmira je 1400km i presao sam za 14 sati sa svim cekanjima na granicama, pauzama i guzvi kroz Istanbul.
Kroz Bugarsku kada se prodje obilaznica oko Sofije i u Turskoj kada se predje Osman Gazi most na auto putu nema policije tako da je voznja opustena i nije dosadna
Za one koji idu u all inclusive avion je skroz ok ali za nas koji volimo da istrazujemo auto je neophodan a ima sta da se vidi i dozivi, Turska je lepa i interesantna zemlja ljudi su srdacni i gostoljubivi a cene su smesne sto je za devojke raj
Za one koji ne vole da voze postoji opcija da se nadju carter letovi do Izmira (Bodrum Kusadasi) pa rentirati auto. Ford fiesta je oko 20e dnevno, rezervisete on line preuzmete i vratite auto na aerodromu.
Put jeste dugacak i skup ali su smestaj, hrana, gorivo, cigare, kafane .... jako jeftine tako da se lako kompenzuje a bolji  su domacini od Grka. Ja sam otisao sa velikim predrasudama ali vec treci dan su sve pale i opet bi otisao
Ono sto ne valja je da Turci ne govore ni jedan strani jezik tako da je komunikacija otezana, klopa je bez svinjetine tako da pizzu ne narucujte, plaze znaju da budu prljave, u nekim prodavnicama nema alkohola

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, clockwork_orange said:

a bolji  su domacini od Grka. Ja sam otisao sa velikim predrasudama ali vec treci dan su sve pale i opet bi otisao

Generalno smo kao narod puni predrasuda. Isto je naravno vazilo i za mene, ali sam ih (kako sam stariji i vise obilazio) sam sebi sve vise razbijao. Najtuznije od svega je sto su svuda u ogromnoj vecini sasvim normalni ljudi, koji medjusobno normalno komuniciraju, a sacica njih pravi da to ne bude tako. Pogotovo sto se turizma tice, gde se vecina trudi da bude ljubazna, gostoprimljiva... I da im se vratis i sledece godine i potrosis pare na istom mestu, preneses dobre utiske i preporuke drugima.

Gostoprimljivoscu su me impresionirali Egipcani, bukvalno mi je bilo neprijatno da su tu cim pomislis na nesto. Ali se vidi da su jos uvek u razvoju turizma u mnogim segmentima. Turci su tek posebna prica, sa dodatnim smekom i smislom za ugostiteljstvo, trgovinu, zezanje... Pocev od sitnica, maksimalno se trude se da te sarmiraju i da se zadovoljan vratis i iduce godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turci su postali posebno srdačni i gostoprimljivi tek nakon što su nekažnjeno sproveli genocid nad milion i po hrišćana Jermena, preko pola miliona hrišćana Grka i četvrt miliona hrišćana Asiraca, pa još potom (nakon tzv "razmene" stanovništva sa Grčkom kada je Malu Aziju napustilo 1.5 miliona Grka) proterali skoro četvrt miliona Grka koji su živeli u Istambulu, ostrvima Imbrosu i Tenedosu, proterali Jermene i Grke iz sandžaka Aleksandreta (Hataj provincija danas) u periodu 1922-1970 (summa summarum počistili Grke iz područja na kojima su ovi živeli 2500 godina), a potom proterali još i četvrt miliona Grka sa severnog Kipra 1974.  

 

 

Edited by djunis82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguran sam da svaki konobar, vlasnik kafica/restorana/hotela/apartmana, pre nego sto se obrati nekom gostu iz Srbije (ili neke druge hriscanske zemlje), pomisli na navedene cinjenice, pa tek kada onako duboko oseti slast dominacije nad hriscanima, izusti srdacnu dobrodoslicu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/21/2021 at 11:18 PM, Ivan said:

Ove godine smo na moru u Antaliji,

Javljaj kako je u Antaliju. Ja prošle godine samo sleteo u Antaliju pa nastavio ka Alanji na letovanje. Koliko je dobra ta regija nisam mogao a da opet ne uplatim i ovogodišnje letovanje za septembar 14 noći. :D

 

Obzirom da je Alanja blizu moze se neki dan otici i do nje ako ima sta zanimljivo da se vidi. 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, Axic said:

Javljaj kako je u Antaliju.

Buraz, predomislio sam se ipak...

Ostajem da brckam noge na Adi - sto je sigurno, sigurno je. Samo da mi ne polupaju stakla sa makiske strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

emisijaSATyoutubelogonovi.jpg EmisijaSAT: 2022. patrola do Turske - Sarimsakli i Češme

 

Nastavlja se sezona letnjih patrola emisije SAT. Ovoga puta vodimo vas u Tursku, tačnije u letovališta Sarimsakli i Češme u okolini Izmira.

Na ovom putu dugom preko 1.000 km videćete i najveći viseći most na svetu ''1915 Čanakale'', koji sada definitivno skraćuje put preko moreuza Dardaneli, a izgleda impozantno. Kao i obično, uz sve informacije koje vas mogu zanimati na tom dugom putu, saznaćete i šta možete da očekujete u ovim letovalištima:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj,most je impresivan…možda najveći viseći most 

 

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim skoro džabe klopa u Turskoj ili možda 3 puta jeftinije nego u Grčkoj. Šteta što nisu nikad pominjali potrošnju goriva na ovim patrolama ili se bar ja nesećam

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, dach@ said:

Koliko vidim skoro džabe klopa u Turskoj ili možda 3 puta jeftinije nego u Grčkoj.

Imaj u vidu da je zapadni deo koji su ovaj put obilazili orijentisan uglavnom ka domacim turistima i da je sve jeftinije. Zato i nasih tuda ima poprilicno, plus sto je najblize kolima.

Vec je druga prica juznije, u delu koji je vise orijentisan evropskim turistima. Kusadasi, Bodrum, Marmaris...

Antalijska regija takodje - Kemer, Antalija, Side, Alanja... Bio sam upravo tu prosle godine, idem uskoro i ove, pa cu taman uporediti kako je na sve uticalo ovo ludovanje sa cenama generalno.

Turska generalno ima odlican odnos ulozeno-dobijeno za All Inclusive varijante (onda te i ne zanima previse sta koliko kosta, sto se svakodnevnih potreba tice), a neverovatno su ljubazni, poslovni i gostoprimljivi.

Zavisi opet sta se sa cim poredi, Grcka takodje ima ponudu od narodnih do elitnih varijanti, mada kod brace nisam bio godinama unazad (malo me je smorilo, pa sam miksovao i obilazio Dalmaciju, Egipat, Tursku,...).

3 hours ago, dach@ said:

Šteta što nisu nikad pominjali potrošnju goriva na ovim patrolama

Uglavnom autoput, pa racunaj... Ja sam sa turbo-benzinom od 140 KS po cepu kroz Bugarsku i Tursku ostvarivao cca 6.5 l (ima delova sa ogranicenjima i 140 km/h), nas cetvoro i pun auto, normalna voznja. Na to dodas i HGS, koji ti oni sami sracunaju, na osnovu toga gde ides.

11 hours ago, neshtry said:

Joj,most je impresivan

Novi Čankale most preko Dardanela, sledeća stavka za vožnjicu :D .

U Istanbulu sam prelazio u Aziju preko Bosforskog mosta i bas je dozivljaj, raspon izmedju njegovih nosaca je 1.1 km. Mogu misliti kako tek impresivno izgleda ovo cudo na Dardanelima uzivo, sa duplo vecim rasponom...  

On 5/5/2019 at 11:21 AM, Ivan said:

Prvi Bosforski ("15. July Martyrs") most, preko njega ide gradska saobracajnica "0-1". Dosli smo i do Ortakoy cetvrti iznad koje prelazi, kako bi ga videli i iz te perspektive. Visina iznad mora je 65m, duzina 1.5km. Na zadnjoj slici pokusao sam da uhvatim raspon izmedju celicnih nosaca od 1.1 km:

 

020520196568.thumb.jpg.5eebc56935113d553efb96ea8bb41d83.jpg 020520196572.thumb.jpg.484ce38d69e983a4c61770c45d1518c9.jpg 020520196573.thumb.jpg.0c75b1208d2a55be2a65985c64ae67cb.jpg 020520196575.thumb.jpg.e28f95d8c7e1a84b2e4719d2c138d3dd.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...