Jump to content
FAS Goran
bgajic

Fiat 500L 1.4 16v - provera stanja svećica?

Recommended Posts

Pozdrav.

Sledeci vikend trebam da odem na neki malo duzi put, pa sam hteo da proverim svecice. Kako da dodjem do njih? Vozim 500L 1.4, 70kw (2015).

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, bgajic said:

na neki malo duzi put, pa sam hteo da proverim svecice

ako bi samo svecice da proveris za duzi put onda si spreman za put i Srecan put.

Ne diraj to nista.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, bgajic said:

ama kako da skinem onaj poklopac...

Ako ne vidiš nigde šrafove, onda je na žabice...tj. samo ga povučeš na gore. Pokušaj, vidi ide li...

Provera auta pred duži put podrazumeva više stvari od samo provere svećica. Verovatno nisi hteo da pišeš šta si sve već pogledao ili planiraš, već samo ovo za svećice pitaš. :thumbup: 

 

Koliko km je prešao 500L, jesu li nekad menjane svećice, kako ide auto?

Koliko sam čitao po Forumu, praksa ovlašćenih je da menjaju svećice na 500L-u posle 30k kilometara, tj. to mu dođe negde na svakom drugom servisu. 

 

 

Edited by neshaoct
izmena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da sam sve ostalo proverio. Auto je prešao 48.000, bio je na servisu pre mesec ipo. Svećice bi trebalo promeniti na 60k km, ali pošto cu u roku od 5 dana da predjem preko 2500 km, mislim da bi bio red da ih pregledam. Poklopac je pricvrscen sa dva bočna šrafa, ali i sa treće strane (bliže kabini) ima nešto kao plastična nitna, i to mi je glavni problem, jer se plašim da je ne polomim. Hvala na pomoći.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svecice se po uputstvu menjaju na 30k km.  Naravno ako su fabricke. Postoje i one koje mogu da se menjau na 60k km, ali se one ne ubacuju u 500l. E da inace jedna zanimljivost vezana za svecice, na Elantri se po fabrickom uputstvu uputstvu menjaju na 165 000 km :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako su preporucili zamenu na 30000km, ja mislim da one mogu i duplo da izguraju. Verovatno je tih 30000 čisto da se obezbede...a na drugoj strani ima slučajeva (mozda ne kod Fiata) kad ulje menjaju na 30000km( Opel nor) Ko ovde koga....? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako voziš, da li daviš, ono juriš malu potrošnju, pa prelaziš 2500rpm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne, kidam ga, jer je trom. Zbog toga i dosta ulja trošim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odvrni dva srafa m6 sa obe strane i maticu  m6 sto drži usis  filtera na desnom kraku sasije, otkaci selnu na crevu za klapnu gasa,posle samo povici celo kuciste filtera na gore,pozadi se drži samo na gumi.Kad sklonis filter videces 4 bobine,odvrni sraf m8 i masu m6,oizvuci zabicu sa desne strane nosača dzekova,onda otkaci sva 4 dzeka sa bobina i istovremeno izvući dzekove,odvrnes m6 srafove sa bobina ivuces napolje i eto svecica.Svecice se stežu na 18Nm! 

Edited by Drasko bgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, a mi što vozimo polovne dizele svaki drugi mali servis radimo dizne i turbinu :lol: Košta Boga oca, ali šta da se radi. 

Elem, kako je moguće da na skoro novom motoru tako masti svećice? Da li je to od prevelike potrošnje ulja, ili od čega već? Ne pitam da bih zezao čoveka, nego radi opšte tehničke kulture. 

3 hours ago, Madra said:

Ma ne, kidam ga, jer je trom. Zbog toga i dosta ulja trošim.

Koliko ulja potroši? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustalilo se tako da na 4,5 hiljade km dosipam  300,400grama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...