Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Čestitke na kupovini i da te lepo služi.

 

Ja sam još pomalo svež vlasnik 500L pa me još drma euforija, ali često zateknem sebe kako ponavljam da mi nikad neće trebati drugačiji auto jer mi je ovaj baš po meri.

 

Ovaj redizajnirani u ovom paketu opreme se meni jako sviđa. E sad, da ne bude da samo hvalim 500l, meni takođe smetaju malo ta sedišta. Nisu mi kratka i neudobna, ali fali gornje bočne podrške, par puta sam se neugodno iznenadio kad sam u krivini praktično ispao iz istog :) Da li su to rešili? Na fotografijama sedalni deo meni deluje potpuno isti, gornji ne vidim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se sedista tice..... Moj stari 500L (2013. godiste) je imao onu prvu seriju sedista, koja je posle nekih godinu dana promenjena. Kolega bio uzeo posle godinu dana od mene i bila su bolja - sedalni deo je bio produzen. Meni sa 2m visine je osecaj bio kao da sedim na klupi.

E sad, u poredjenu sa tim prvim, ova su mnogo bolja. Ne znam koja je razlika ovih u S Design i "obicnom" novom 500L ali sumnjam da je ima, osim u materijalu i stofu (ovde ima i nekih "koznih" detalja). E da, el. lumbalno podesavanje je strava, do sad sam zbog ledja morao da imam neku mrezastu potporu a poslednjih pola godine neki Dormeo jastuk za lumbalni deo, ovo sam namestio extra.

E da, u starom sam imao Armster 2 naslon za ruku (apsolutna preporuka), ali ovaj fabricki naslon je strava. A sin odusevljen usb prikljuckom nazad, da pni telefon :D

Jedino sto mi malo onako je sto sam u starom Nacionale imao diskove i napred i nazad (nisu svi imali), a ovde imam dobose nazad. Jos jedna razlika, moj stari je imao na zadnjim sedistima naslon za ruku izmedju sedista koji se preklapao (super stvar), ovaj nema.

I na kraju, lepo sto ima TPMS (senzore pritiska u gumama), ali mi to znacajno kvari na zimu ideju da uzmem celicne felne za zimske gume. Ili cu da nabavljam komplet senzora (sto je preskupo, to mi jos otprilike 100 evra za komplet), ili da ignorisem sto ce da mi svetli greska non stop. Videcu jos sta cu sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nikolap Koliko sam ja shvatio to sto navodis je sve standard kad je u pitanju taj paket opreme? Plus taj parking paket. Kako sam ja skapirao? Jel mozes da kazes koja je cena tog vozila? I jel i dalje 1.4 MA 120ks skuplji 2500eur u odnosu na taj paket?  Inace sto se tice sedista deluju mi slicno u odnosu na moj 500l Lounge. S tim sto su moja svetlija. E i jos jedno pitanje vezano za Armster 2 jer planiram da ga ugradim. Koliko sam sghvatio taj naslon za ruke ti se pokazao odlicno? Jel si ga sam ugradio ili ti je neko drugi ugradjivao?  Auto izgleda bas lepo, mnogo mi se svidja unutrasnjost nkvog 500l-a. 

Edited by VladaG9

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, nikolap said:

...lepo sto ima TPMS (senzore pritiska u gumama), ali mi to znacajno kvari na zimu ideju da uzmem celicne felne za zimske gume. Ili cu da nabavljam komplet senzora (sto je preskupo, to mi jos otprilike 100 evra za komplet), ili da ignorisem sto ce da mi svetli greska non stop. Videcu jos sta cu sa tim.

Ne znam da li važi i za novi 500L, ako sam dobro upamtio važi za novi Tipo i moooožda za 500x.

Uglavnom, iako ti modeli stvarno obaveštavaju kad krenu da gube pritisak u gumama, ustvari fizički nema senzora za pritisak u gumama, nego se koristi podatak o rotaciji svakog točka sa drugog senzora. Čim se guma malo izduva, kao posledica toga promeni se obim točka na kojem je ta izduvana guma, i onda taj točak ima razliku u broju rotacija u odnosu na ostale koji imaju optimalni pritisak, i eto upozorenja na tabli. Ljudi misle da je to podatak od posebnog senzora za pritisak u gumama, a ustvari nije...samo što komp mora da ima upisan kod (algoritam) da to računa.

 

Isto kao što kad staviš ćopavac kod Thesisa sa automatskim menjačem, ne možeš da voziš u trećoj ili bilo kom većem stepenu prenosa, nego samo u prve dve brzine - lagano.

Razlog je isti: senzor (ABS/ESP) na točku detektuje različit broj rotacija tog točka sa ćopavcem u odnosu na ostale, komp ima upisan kod (algoritam) da to preračunava u realnom vremenu i zato ne dozvoljava da se vozi brzo sa ćopavcem, već daje samo prve dve brzine. Od vremena Thesisa do danas, počelo je tako da se radi i u znatno jeftinijim automobilima nego što je nekada bio Thesis, pre svega jer su procesori u kompovima za auto počeli da budu sve brži, sa više mogućnosti i jeftiniji.

 

Zato treba proveriti ima li 500L stvarno te senzore, ili i njegov komp ustvari samo brzo preračunava podatke sa drugih senzora. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 23/04/2019 at 10:06 PM, VladaG9 said:

@nikolap Koliko sam ja shvatio to sto navodis je sve standard kad je u pitanju taj paket opreme? Plus taj parking paket. Kako sam ja skapirao? Jel mozes da kazes koja je cena tog vozila? I jel i dalje 1.4 MA 120ks skuplji 2500eur u odnosu na taj paket?  Inace sto se tice sedista deluju mi slicno u odnosu na moj 500l Lounge. S tim sto su moja svetlija. E i jos jedno pitanje vezano za Armster 2 jer planiram da ga ugradim. Koliko sam sghvatio taj naslon za ruke ti se pokazao odlicno? Jel si ga sam ugradio ili ti je neko drugi ugradjivao?  Auto izgleda bas lepo, mnogo mi se svidja unutrasnjost nkvog 500l-a. 

Koliko sam shvatio, taj u salonu koji sam uzeo je imao, pored standardne opreme, dodatno: el. podizaci zadnjih stakala, automatska dvozonska klima, cargo box, automatska svetla i senzor za kisu, 7inch HD sa navigacijom, rezervni tocak (copavac), prednji naslon za ruku, plus na to park city paket (rikverc kamera, zadnji parking senzori, el. preklopivi retrovizori). Dvobojna metalik boja (petrolej metalik zelena, krov crn). Izaslo sve ukupno 14.500.

 Armster 2 je super, bas mu fali naslon za ruku ako ga nema, mnogo mi smetalo. Sam sa ga ugradio, za 5 min se ugradi. Narucis za 500L, donji deo nalegne na centralni deo i usrafi se sa par srafova. Boja i tekstura plastike identicna kao na autu, ne primecuje se ni malo. Mozda je malo nizi nego sto mi odgovaralo, mrzelo me da ga budzim ali je odlican. Nije toliko cvrst i robustan kao original (ne mozes se bas svom tezinom osloniti na njega kad izlazis :) ), ali odlican. 

 

On 23/04/2019 at 11:15 PM, neshaoct said:

Ne znam da li važi i za novi 500L, ako sam dobro upamtio važi za novi Tipo i moooožda za 500x.

 

Nije preko abs-a, ipak su u pitanju tpms senzori, sa ventilom komplet. E sad, imam opciju ili polovne da nadjem iako je to malo problematicno, oni imaju bateriju, sve je to uliveno i nije predvidjeno da se baterija menja. Mislim da je minimum 5 godina neko predvidjeno trajanje baterije. Druga opcija AliExpress, ima dosta tamo senzora, svi su oni na 433Mhz pa bi trebalo da radi ali.... Ili bez senzora, i nadam se da ce samo da smara lampica a ne da ode u limp mod. Do zime ima vremena da smislim sta cu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas su sad zakomplikovali sa novim paketima. Ili se bar meni cini. 

Ipak mislim da ti je cena skroz korektna. Ima tu dosta opreme...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo čestitke na novom autu, S design izgleda brutalno! Mislim da su sedišta nešto najbolje u tom autu (sedeo sam na sajmu) isto kao i u Lounge opremi! Malo me nervira to "cigančenje" sa dobošima na toliko auto ...

Nisi hteo da ideš na manje opreme, a tjet motor?

Inače svi imaju utisak da je nakon redizajna 500l mnogo kvalitetniji.

Taj TPMS je takvo g...o i mislim da ima rok trajanja! Imao sam na Toyoti i čovek u servisu mi reče da samo pali lampicu!

Još jednom ti želim da se sit navozaš!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/29/2019 at 5:02 PM, bane1321 said:

Nisi hteo da ideš na manje opreme, a tjet motor?

Iskreno, isto pitanje sam imao i kad sam pre 6 godina uzimao. U sustini, prelazim godisnje 10.000 okruglo, i od toga jednom godisnje na more (CG) i jednom godisnje Zlatibor. Vise para za dizel mi nije neka racunica oko potrosnje, a iskreno, kad dodam te pare na neku normalnu opremu, uzeo bih neki pravi auto a ne Fiata ;) 

Steta sto ne ide u njega, ako vec mora jeftini atmosferac, onaj 1.6 sto ide u 500x i sto je isao u Renegade. Ovaj 1.4, da se ne ponavljam, je suvise slab, suvise trosi i benzina i ulja i nema nikakvo ubrzanje za ovoliki auto, iako na papiru ima konja. 

Bas zbog motora nisam ni razmatrao 500L-a za sledeci auto, ali me kupila iskreno oprema. Sad nek ide kilavo, ali imam gadgete da se igram dok se pati dok se penjem uz Debelo brdo kod Valjeva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nikolap

Misli na 1,4 turbo benzin od 120ks T-jet

 

@VladaG9

To si potpuno u pravu, opsti haos sa paketima! Neshvatljivo da se doplacuje automatski klima uredjaj cak i u najskupljoj verziji a to je sada S-design, ili da se doplacuju zadnji podizaci, eletroretrovizori ili cargobox - ja to sve imam kao standard u Popstar verziji.

Inace vise ne postoji Lounge kao verzija vec samo kao doplatni paket za 1550 eura.

Detaljnije:

 

http://www.stojanov.rs/wp-content/uploads/2017/07/500L-cenovnik.pdf

P.S. a taj benzinac 1.6 110ks se nije pokazao nista bolje na testovima od standardnog 1.4/95ks

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, italiano said:

@nikolap

Misli na 1,4 turbo benzin od 120ks T-jet

 

500L ide samo sa 1.4 benzinac, i 1.3 i 1.6 MJ, ako se ne varam, ne postoji turbo benzinac 500L?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji, bar je postojao pre godinu dana kad sam se ja raspitivao! Bio je, ako se ne varam, u LOUNGE opremi 14500e!

@nikolap upravo zbog reakcija na atmo sam te i pitao!

Otpao ti je S cross?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim sada ih nema, tj nema u cenovnicima. Iskreno nisam ni znao da su bili ubacili i to.

Evo sad nadjoh stari neki cenovnik, tu je bio:

http://www.fiatsrbija.rs/500L/cenovnik-fiat-500L.pdf

Steta, cenim da je to motor koji bi mu legao. Gledam i na Fiat Italia, ne spominji se se taj motor. Da nije mozda bila neka ogranicena kolicina ostala viska od americkih modela, sobzirom da koliko kapiram samo se u Americi nudi 1.4 tjet?

 

Suzuki S Cross mi otpao, zeni se nije svideo :D Iskreno, da nismo videli ovaj S Design u salonu, mozda bi odluka pala na S Cross ili Vitaru. Oprema i performanse super, ali nekako unutra Dacijasto za vise od 16k. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, za SAD ide 1.4 Multiair/160 ks - zamislite kako to leti!? :santa:

 

1.4 T-jet 120 ks trenutno nema u cenovniku ali se moze naruciti, skuplji je za oko 2000 eura.

Kod Tipa postoji u cenovniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste S cross (Vitara još više) je baaaš što ti kažeš Dačijasta! Ali je nakrcan opremom za 15200 se tad dobijala dual klima, grejači sedišta, full led svetla... A taj mini motor od kosačice (1.0 boosterjet) ide začuđujuće dobro. Doduše i održavanje je lupanje po ušima!

Tjet motor je bio i pre redizajna, sećam se da sam 2016. na Noći čuda imao ponudu za 500L Lounge, Tjet, bicolore, sa zadnjim senzorima, za 13500!

 

Inače kolika je garancija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@italiano Ja bih rekao da je Cross najvisi paket opreme. Mada i kod njega ze doplacuje automatska klima. Malo menj neshvatpjivo, ali ajde.

 

Od prijateljice drug je skoro kupio cross sa t-jet motorom. Isto je imao 1.4 95ks, pa je odlucio da promeni i uzeo restajl verziju Cross 1.4 tjet 120ks. Negde sam vec pitao za  njega jer znam da ga nisam video u cenovnicima. 

On ti je skuplji kako neko rece oko 2000 eur od atmosferca. A ja ipak verujem da za 16 500 hiljada ne bi uspeo da uzmes nesto bolji auto, sa boljom opremom i motorom. Mozda jedino da si sacekao Night of miracles pa eventualno da bude jos malo jaci popust. 

A suzuki s cross je u mom uzem izboru za sledeci auto sa 1.5 boosterjet motorom. Mnogo mi se svidja. Ali moram odmah da se ogradim da nisam sedeo u njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VladaG9

U pravu si, sad vidim da je samo Urban standardni 500L a da su sve ostale u stvari Trekking verzije...

 

Sto se tice Suzukija, meni je S-cross korak unazad sto se tice vozackog mesta, tu je stari SX-4 komotniji, dok je pozadi obratno.

Edited by italiano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suzuki ima oooodličnu opremu, ali:

Slaba završna obrada i izolacija

Problematičan 6mt menjač kod jačeg benzinac (glavi u prvoj) i

Skuuuupo održavanje, već sam kačio mail sa cenama!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kažem, da sam pre godinu ipo bio vrlo zagrejan za Suzuki. Pratio sam neki hrvatski forum i odatle su mi ti podaci za menjač. A da je plastika jedva za nijansu bolja od one u Dačiji možeš i sam da se uveriš. Još je Scross bio maaalo kvalitetnije odrađen od Vitare (mada kažu da su je redizajnom poboljšali).

E sad, ko je lud sa SUV modelima, ovo je Best buy, posebno gledajući količinu prostora i opreme. 

Naravno dragi Eurosummar je tu da dere cenama servisa!

Al da ne kvarimo čoveku temu, poslaću ti link ka hrvatskom forumu na pp!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nikolap

 

Cao Nikola i hvala ti puno na opisu! Ja sam kupila isti prosle nedelje i cekam isporuku :) Ovo mi je prvi Fiat automobil tako da se nadam da cu biti zadovoljna kao ti :)

 

 

Edited by neshaoct
tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima kod mene jedan Bordi sa crnim krovom 500l sa automatskim menjačem i 1.4 tjet motorom... i jeste namenjen USA tržištu. Nabavljena preko debele veze u KG...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj momenat kad potežeš debelu vezu za 500L - to se zove posvećenost brendu! :D

 

@nikolap Čestitke na kupovini i u zdravlju da te služi :)
Što se tiče motora, više bi ti značila injekcija obrtnog momenta na nižim obrtajima nego snaga per se, verujem da bi dobio nešto bolje ubrzanje na manjim obrtajima i veću elastičnost. Barem na papiru, doduše, ne bi bila razlika "nebo i zemlja"...

 

Mislim da bi bio pun pogodak da ponude 1.4T 155ks uz srednji i najviši paket opreme za recimo 3k€ preko, to bi se moglo baš fino prodati

Edited by McSteel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...