Jump to content
FAS Goran
banjo1990

BMW 320d F31(pijaca)

Recommended Posts

Dobra ideja, ako imaš stari, mogu i da ga obnove...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, banjo1990 said:

... 

Suludo jeste, ali to je realnost. Jednostavno se prave sklopovi koji su osmišljeni da se menjaju u kompletu. Iz tog razloga ne postoji zamena ulja u rasporedu održavanja. Ulje je doživotno.... Sve to ne bi bio problem da mu ''život'' nije ovako kratak. 

 

Pretpostavio sam da je tako nekako ali nisam hteo da verujem u to...

Stvarno sam u par navrata našao neverovatne ležajeve za smešne novce baš zato što nisu kupovani "za bmw" ili "za bentli" ili "za trkački auto" već prosto po dimenzijama. Skoro sam za Cagivu dva ležaja upravljača za koje su mi po kataloškom broju tražili 118€ iz Louis-a, našao za 2 crvene... 

 

Jesi guglao malo po net-u, šta rade stranci ako je to već poznat problem? Ne mislim na nemce i švajcarce nego rusi, ukrajinci i njima slični? Šta se piše na bmw forumima? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, andreja.micovic said:

nije 20, al je 19,75mm 

To na linku je jednoredi konusno valjkasti ležaj koji po tipu nije odgovarajući. Ovaj je po konkstrukciji standardni kuglični ležaj.

18 hours ago, djomla said:

A da pitas njih mogu li da naprave? Pošto rade i proizvodnju.
http://www.zivko.co.rs/index.php?p=1

Imao sam posla sa njima, ok su, ali ipak da se radi nešto što treba da se vrti preko 5000 o/min bez problema i pod povišenom temperaturom, ne bih da isprobavam. 

13 hours ago, PremieRacing said:

Jesi guglao malo po net-u, šta rade stranci ako je to već poznat problem? Ne mislim na nemce i švajcarce nego rusi, ukrajinci i njima slični? Šta se piše na bmw forumima? 

Nepoznat je problem. Raspitao sam se i ovde kod ljudi koji rade remonte menjača. Nikad niko taj ležaj nije promenio... Prolazilo mi je kroz glavu da nije menjač pretrpeo neki udar ili slično što je uzrokovalo oštećenje ležaja, ali ništa mi ne ukazuje na to. 

 

Uglavnom, bio sam smislio rešenje kako da standardni ležaj prilagodim mom slučaju uz malu doradu košuljice uz ubacivanje distantnog prstena sa jedne strane, i mislim da nema razloga da to ne radi. Međutim, u međuvremenu mi se javio čovek koji je uspeo da iskopa polovan iz nekog menjača, tako da sam na kraju uzeo taj polovnjak. Videćemo kad ga spakujemo šta će biti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoc slucajno gledao neki klip na yt, kaze lik da se ne menja ulje u ZF, kao mnogo problema ima sa njima pa se izgubi garancija..

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zf preporucuje zamenu ulja, kao i svi serviseri sa kojima sam bio u kontaktu, tako da sam ja odradio servis istog, kao i par drugara koji voze isti menjac.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

1670cbe3e15e6909b9342f2d2da1b4de.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ležaj je pronađen ovde. 20200110_101342.thumb.jpg.ed4c1047acfecb153659de4feeae6820.jpg

Pozdrav za Srećka iz Šapca, iako mi je zabiberio lepu cenu za polovan ležaj, ne zameram jer ga nema nigde. 

Semering koji takođe nisam mogao da nađem, sam uzeo od drugovog menjača od e46 3.0d, koji je namenio za drift, ali sačekaće malo sa tim :thumbup:.

 20200108_134917.thumb.jpg.06f9c5225b0ba40e171346ae87149014.jpg

 

Menjač je sklopljen i montiran. Za sada nema nikakvih zvukova i konačno je tišina u vožnji. 

20200110_181011.thumb.jpg.aca8332a61ecf92dc85a220bac09b418.jpg20200111_150033.thumb.jpg.79f0ffb990ee804ebe0742edd4a26ebd.jpg

Ostao je još jedan problem. Teže se menjaju brzine jer ulje koje sam sipao 99% nije adekvatno, a originalno nisam uspeo da nabavim.

Original ulje u Delti nemaju na stanju, kod Radulovića takođe. Šta reći nego bruka i sramota za ovlašćene distributere i servisere. 

Kod svakog je bio odgovor da mogu da naruče, ali se čeka 10 dana. :o Znači, ukoliko treba da dolijete ulje u menjač i odete kod ovlašćenog BMW zastupnika, sačekaćete 10ak ili više dana...ma šta je to, ima se vremena na pretek. 

U radnji nisam nigde uspeo da nađem ulje koje ispunjava MTF LT5 standard. 

Servis Katalinić neće da mi proda ulje na litar jer ga verovatno imaju u burićima, tako da ću oterati vozilo kod njih na zamenu ulja, i mislim da će to onda konačno biti kraj priče. 

7 hours ago, MS PK said:

Sinoc slucajno gledao neki klip na yt, kaze lik da se ne menja ulje u ZF, kao mnogo problema ima sa njima pa se izgubi garancija..

Menjač koji je na prvoj fotografiji gore, od e46 3.0d modela, na sebi ima nalepnicu ''lifetime oil, no oil change''. 

Kako su meni rekli u servisu, ni za moj auto ne postoji predviđena zamena ulja za menjač i diferencijal. 

 

@vagenovac

Automatski menjači svakako da zahtevaju ''servis'', ali za manuelne sam se sam uverio da postoje varijante gde zamena ulja nije predviđena. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resio si, eto, nek je srecno! Nemoj da ga vozis dok ne zamenis ulje, moj savet :)
Koliko te je odrao Srecko? :D

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas je auto garant ovlasceni.A servis koji je na jakom glasu i ubedljivo najbolji, bmw servis kum od Ostoje Mijailovica.Oni bi verovatno imali to ulje sigurno. 

Edited by danijel55

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, MS PK said:

Resio si, eto, nek je srecno! Nemoj da ga vozis dok ne zamenis ulje, moj savet :)
Koliko te je odrao Srecko? :D

Ne vozim, doterao sam ga samo da se zameni ulje. Kad se zagreje ide lakše dosta, ali nije to to i dalje. Sa među gasom ide kao mleko :thumbup:.

Probaću ga danas sa ''pravim'' uljem. 

80e mi je uzeo. Nije problem 80e, ali znajući da sličan ležaj tih karakteristika u visokom kvalitetu nov nije više od 20e, ali nema veze, rešio sam se muka.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probano je auto sa odgovarajućim uljem i sad je druga priča.

Trebalo mu je malo vremena da olakša ručica, dok se ulje lepo ''razbaca'', ali svakom promenom stepena prenosa je bolje. 

Na kraju balade, ispade da sam fino uštedeo kako je moglo biti, tako da neću morati odustati od novih felni na proleće. :thumbup:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto na proleće, nikad boljih cena nego sada...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, neshtry said:

Zašto na proleće, nikad boljih cena nego sada...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 

Pa felne već listam po oglasima, ali gume će sačekati proleće. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabavljene felne koje će, Bože zdravlja, ugledati drum na proleće. 

Oglase sam listao do iznemoglosti u nadi da ću naći original polovnu felnu koja se uklapa u ono što odgovara mom autu.

Iako su oglasi prepuni felni, nisam uspeo da uklopim prečnik, ET, centralnu rupu, da generacijski nije daleko od automobila i na kraju svega da mi se felna vizuelno dopada(što je meni jako bitno).

Ako bi se ipak pojavilo nešto što mi je barem malo interesantno, cene su bile veoma visoke. 

U toku čitave potrage, nisam mogao da ostanem imun na mnoštvo prelepih kineskih kopija, i momentu po nagovoru nekih ljudi koji su iste te Kineze stavljali na preozbiljne mašine, odlučim da ih kupim i ja. 

Ipak, kad sam bolje razmislio i shvatio da sa tim autom često idem daleko od kuće i da ne želim da se sutra kajem jer sam hteo da uštedim 200e, odlučim da uzmem nove Momo felne. Svestan sam i da Momo nije neka top klasa felne, ali barem sam siguran da poseduju sve ateste vezane za čvrstoću i sugurnost.

Kod njih izbor nije naročito veliki, tako da se nisam mnogo premišljao oko modela. Odlučio sam se za Quantum Evo model. Možda stilski ne odgovara potpuno mom automobilu, i verovatno će biti malo neobičniji što možda i nije tako loše.  

Na proleće ćemo videti kako će to sve izgledati. 

20200214_165448.thumb.jpg.b50116f60a9a83c74bf06d1de37eb1b3.jpgQuantum-EVO.thumb.png.6e829318c7ccac2628493b94a5012308.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja velicina, karavan mnogo vise pojede felnu od limuzine, pa mi recimo 16 na limo izgleda ok, a na karavanu nije bas, zbog masivnije pojave nekako.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni deluje da ce to lepo da cucne, mozda mi je samo malo 'neobican' detalj sto obodi felne nisu hrom, nego crni. 


Podrzavam nove markirane felne, iako to sa cenama kod nas spada u "ludost". 

 

Isto sam gledao sebi za Alfu, polovne kad iskoce, il treba da se rade, farbaju, il dolaze sa nekim blesavim gumama koje onda prodavac ceni kao da su ne znam sta, i tako, bas je tesko da se uklopi sve, pa sam otkrio proizvodjaca WSP, koji pravi 'ofisl kopije', ako tako mogu to da kazem. Znaci brendirano je kao WSP, njihov logo, svi atesti, to je normalna firma, legitimna, a izgled felni je kopija fabrickih Alfinih :) 

 

Nekad se cak desi da ponude neki dizajn u jednom broju manje, sto moze da bude zgodno :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaze mi drugar vulkanizer da sa kopijama koje imaju zig jwl ili via nema nikakvih problema.

Ako moze neki admin duredi slike, mislim da moze biti informacija korisna i drugima.

 

are-your-wheels-via-2-1170x780.thumb.jpg.2d33e0661b984408f327cbd62ef9c879.jpg

 

IMG_2604.thumb.jpg.6045919bb8b2ee4b64440cfbae5143c7.jpg

 

wheel_stamp.thumb.jpg.e2547b2760f7f421e5763fc553887373.jpg

 

wheel_standards_02.thumb.jpeg.1557d57a4ee238ee3f545145c7a6b3d8.jpeg

 

 

 

 

 

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zaboravih da napišem. Veličina je 18x8J. Na njih će ići 225/45 R18.  Mislim da je 18'' neki optimum za njega jer guma nije previše niska, a opet izgleda više nego pristojno. 

Šesnaestice nekako izgledaju minijaturno na njemu, ali su savršene za zimu, lošije puteve, rupe koje se zimi otvaraju.... Na proleće kada ih skinem, taman ću iskoristiti priliku da ih malo osvežim, sredim iskrzana mesta na rubovima itd...

On 2/15/2020 at 5:33 PM, horvat said:

Meni deluje da ce to lepo da cucne, mozda mi je samo malo 'neobican' detalj sto obodi felne nisu hrom, nego crni. 

Nije crno, već je onaj ''gunmetal'' fazon. 

 

On 2/15/2020 at 7:54 PM, vagenovac said:

Kaze mi drugar vulkanizer da sa kopijama koje imaju zig jwl ili via nema nikakvih problema.

To je tačno, i mislim da se sada mogu naći kopije koje su prošle tu sertifikaciju za razliku od pre neku godinu, ali ovaj put sam se ipak odlučio za poznati brend. 

Može se izguglati kako izgleda test po JWL standardu, i kako su mnoge kopije pucale pod opterećenjem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konačno i ja da postavim letnju obuću. Mislio sam da će stilski biti malo većeg odudaranja, ali nisu loše legle. 

Jedino što ne mogu da se oduprem utisku da bi 19'' ipak bila prava mera. 

Ne bih da zvučim pretenciozno, ali u odnosu na 16'' udobnost nije narušena, čak mi je utisak da mnogo manje ''lupa'' preko spojeva i raznoraznih drndalica na drumu. Kod promene pravca se oseti brža rekacija na upravljaču, tako da se u zavoje ulazi malo samouverenije. 

Sve u svemu, zadovoljan sam.

20200429_172814.thumb.jpg.319fb08b3ec0e06e5db0288077ddc94e.jpg   20200429_173526.thumb.jpg.e9d51f1eff420ce927644d1e7e27f60d.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...