Jump to content
FAS Goran
n1k

Fiat Nuova Tipo 1.4 16v - povećana potrošnja ulja?

Recommended Posts

12 hours ago, Jim9 said:

Selenije 5w-30 PE više nema nigde.
Na koje ulje preći?

U ovlascenim mozes naci ako je zaostalo na stanju. Secam se da je to ulje bas slabo prodavano. Ne znam odakle si, ali verujem da ima par litara u AKK u Rakovici, ja sam ga drzao na stanju uvek iako sam prodavao svega nekoliko litara godisnje. 

Uostalom ako ga ni tamo nema, kupi Sintium u toj gradaciji u Slodesu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Jim9 said:

5wr30 PE ide

WR PE (Pure Energy) 5-30 je obicno islo u starije dizelase sa DPF? Novije je ono WR Forward.

Za 1.4 benzince je valjda preporuka K PE 5-40 ili bilo koje da ispunjava Fiatov 9.55535 S2.

 

Upravo i ja htedoh da pitam koji je motor u pitanju? Ne znam odakle uopste izvuce WR PE :) , ako je benzinac u pitanju.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Maxiju ili ... :stuart: ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Kit Komerc-u.

Slikao joj i ona pokazala. default_).gif

 

Nažalost, omašio sam. Ne znam zašto sam se prebacio da je 5-30.

 

Sad moram da je namolim da ide da zameni.

 

Rade do 16h pa ne stižem zbog posla.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se i ja malo oglasim oko potrošnje, kod mene se ustalila na 0,2l na 1000 km. Razlika na između oznaka na šipci je definitivno 0,5 l. E sad što je taj podatak brisan iz uputstva za upotrebu je svinjarija posebne vrste, Ako se konsultuju stara uputstva i postupa se po njima postoji rizik da u motoru ima povremeno određeni višak ulja, veći ili manji ali višak, ili da se stalno visi pod haubom i doliva po malo. Žabari, šta ćeš.

Obrni okreni teorijski ovaj motor tokom redovnog servisnog intervala od 15000 km praktično zameni svoje komplet ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u uputstvu nisam našao podatak koliki je razmak između minimuma i maksimuma, ali mi je prodavac rekao da je pola litra, tako da pazim ako budem dosipavao da ne bih preterao. Inače posle prvih 1300 km nije izgubio ništa, ali to je naravno još suviše malo da bih imao definitivan zaključak. Kontrolišem svaki dan kao što sam radio i na svim prethodnim automobilima. Jedino mogu da preskočim kad pada kiša jer nemam garažu, ali ovih dana nije bilo padavina. 

Takođe mi je kod dilera jasno naglašeno da izbegavam vožnju s visokim obrtajima jer to povećava potrošnju ulja. 

Edited by nesa 169

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrosnja definitivno ima veze i sa vrstom ulja...Menu najmanje trosi MOTUL ulje okacio sam sliku ranije....Bukvalno na predjenih 5000 km 300-400gr...duplo manje od ravenola VMO Ili trodiplo manje of LM 4100...Jos mi pusta ulje na srafu za ispustanje na karteru...za sada na prvom mestu.

Kada vec pisem original rikambi filteri (pravi clean) be drze ulje vec ispustaju svaki put lampica za ulje sporije gasi I ventili zvece dok se ne napune kanali...Ponekad je bolji AM nego OEM.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nesa 169

E dobro da su ti rekli i podatak za šipku. Meni su svojevremeno samo rekli da troši i da se mora kontrolisati pa je bilo nedoumica i dovijanja. Da te služi sa srećom a i još je u periodu razrade, pa videćeš kasnije.

 

Inače jedno zapažanje koje je pomalo subjektivno. Ima izgleda nešto i do isparljivosti ulja. Tokom kasne jeseni i zime do sevisa dok je u motoru bila Selenia, značajno je bila pala potrošnja ulja, oko 0,1 l na 1000 km. Videćemo ove zime kako će se motor ponašati sa Šelovim uljem.

Edited by Zakeralo

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Zakeralo said:

@nesa 169

E dobro da su ti rekli i podatak za šipku. Meni su svojevremeno samo rekli da troši i da se mora kontrolisati pa je bilo nedoumica i dovijanja. Da te služi sa srećom a i još je u periodu razrade, pa videćeš kasnije.

 

Inače jedno zapažanje koje je pomalo subjektivno. Ima izgleda nešto i do isparljivosti ulja. Tokom kasne jeseni i zime do sevisa dok je u motoru bila Selenia, značajno je bila pala potrošnja ulja, oko 0,1 l na 1000 km. Videćemo ove zime kako će se motor ponašati sa Šelovim uljem.

Meni rekoše da je sad u njemu Selenia, pa ću svakako do zamene dodavati to ako bude trebalo. Ionako iskustvo ovde na forumu, a i kolega napolju govori da je sa Seleniom manja potrošnja ulja. Pre neki dan sam pričao sa kolegom koji je prešao oko 220 hiljada. Kaže da na 10 hiljada Seleniu dospe litar, a da je Shell morao 2 do 3. S druge strane ovi u Stojanovu kod mene forsiraju Shell i tu ćemo se razići. 

Inače svaki auto mi je obavezno zimi trošio manje ulja, što je i normalno. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako ulje je bolje od Selenia,zato ga u većini ovlaštenih i ne sipaju.Imaš temu za ulja pa pročitaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su nijanse u pitanju u potrosnji ulja kod ovog motora , nisam eksperimentisao sa uljima ali u ovaj moj 1.4 16V ide 20k 10W40 tih godina kada je proizveden to je bilo preporuceno , potrosnja je na 1000km malo jace od 100-150ml tu negde ne mogu precizno da odmerim , a ne stedim ga na gasu ni malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
52 minutes ago, knezevic76 said:
4 hours ago, neshtry said:
Svako ulje je bolje od Selenia,zato ga u većini ovlaštenih i ne sipaju.Imaš temu za ulja pa pročitaj

Na osnovu čega si ovo zaključio?

na osnovu što sam proverio zadnjih deserak godina,a kako drugačije…. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je logično da sipam ono što je i trenutno u njemu, a posle zamene planiram ovo:

 

Ulje 5w40 motul cng/lpg 1 L - Lav Auto

 

Full sintetika za plin, pošto ću ga tad već imati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...