Jump to content
FAS Goran
n1k

Fiat Nuova Tipo 1.4 16v - povećana potrošnja ulja?

Recommended Posts

Meni je bila original Selena,ali se trošuckala,tri do četiri deci od od zamene do zamene,sada sam sipao MOL DYNAMIC MAX i ne troši ništa...nije nužno ni da je to dobro,ali tako je kako je...

Skrame nije bilo...

 

28105869_.thumb.jpg.e38231c4c0c6709824b0170d54a37df8.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, MS PK said:
Seleniu koristim 20god., na dizelima i nikada nisam imao ni skramu, ni kondenz ni nista slicno, a kola se cimaju po gradu jedno 5-6puta na po kilometar ipo. Ulje kupujem u lokalnoj prodavnici auto delova, nista ona prica direktno od uvoznika i to default_).gif

Prva stvar je što je to (barem po mom iskustvu) češće kod benzinaca, a druga stvar je koliko si to često kontrolisao. Ne verujem da si svaki dan odvrtao čep

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad sam napisao ovo sto sam napisao dal mislis da sam cep oprao

Mastan je nego je crn i on. Nisam te skrame vidjao na dizelima nikada.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, vagenovac said:
Jel to cep sad dosao sa dubinskog pranja, nije da sam zagledao svaki cep ikad, ali obicno budu masni i imaju boju starog ulja nekako   

Vidiš bre da više filtera narokao na sliku nego zorannah za instagram

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vidiš bre da više filtera narokao na sliku nego zorannah za instagram

 
Sto pises nesto u sta ni sam ne verujes da umem da uradim

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi!!!!

 

Evo, da i ja update-ujem moje iskustvo sa Tipom 1.4 16v atmosfercem...

 

Pisao sam već, potrošnja ulja mi je u startu bila dosta velika, bilo je to blizu 2dcl na 1000 km, što uz min-max količinu od 0.5 l baš i nije bilo najpraktičnije...

Prvo smo, u dogovoru sa šefom ovlaštenog servisa, umjesto fabrički preporučenog ulja Selenia Pure Energy 5w40 usuli Selenia Pure Energy Star, koje je takođe 5w40 ali sa nešto višom tačkom isparavanja i taj potez je drastično smanjio potrošnju ulja, tako da je od tada trošio 1-1.5 dcl na 1000 km. Sada, nakon što sam prešao 22 000 km, potrošnja se, koliko sam ja upratio, nakon nekih 20 000 km dodatno značajno smanjila, tako da se sada kreće oko 0.8 dcl na 1000 km, a takođe sam primjetio da se i potrošnja goriva u zadnje vrijeme smanjila, bar što se gradske vožnje tiče za dobar litar na 100 km...

 

Tako da očito treba motoru dati malo vremena da sve legne na svoje, a do tada (a i inače) treba biti pažljiv i ažuran sa kontrolom nivoa ulja u motoru.

 

Sve u svemu, ovaj autić vozim već neke 2 i po godine i mogu reći da sam jako zadovoljan s njim i to mi je bila jedna od boljih investicija generalno...

 

Da bi mogao da ima malo više obrtnog momenta, da, mogao bi, ali kad se malo ušteliš sa njim, nije ni to neki naročit problem.

 

Elem, ko razmišlja o ovakvom autu, s moje strane topla preporuka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je potrosio tacno 0.5L u prvih 2500km. Bez mog znanja su samo dosuli u Koletu Shell 5w40 iako sami govore da samo Seleniu priznaju za garanciju, nisam nesto previse upucen ali znam da mi je menadzerka prodaje rekla jos na pocetku da ne smem da dolivam nista drugo osim Selenie jer cu u suprotnom izgubiti garanciju, a na racunu i radnom listu su napisali samo "Ulje 5w40"....

Edited by Andrija93

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bas najbolje razumeo,ali koliko pokazuje sipka od ulja na min do maximuma na 1.4 benzin?

Tj.razmak od min do max pokazuje 0.5 lit ulja,jel sam ja tako razumeo post clana Skundra.

Zna li neko tacnu kolicinu koju pokazuje?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@...

Od minimuma do maksimuma na šipci je razlika 1 l. Meni je inače prosečna potrošnja ulja oko 0,23l na 1000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Zakeralo said:

@...

Od minimuma do maksimuma na šipci je razlika 1 l. Meni je inače prosečna potrošnja ulja oko 0,23l na 1000 km.

Koji motor i koje ulje?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/29/2022 at 4:08 PM, Ivanaksentijevic said:

Nisam bas najbolje razumeo,ali koliko pokazuje sipka od ulja na min do maximuma na 1.4 benzin?

Tj.razmak od min do max pokazuje 0.5 lit ulja,jel sam ja tako razumeo post clana Skundra.

Na 1368 ccm (a i generalno uglavnom), razlika izmedju MIN i MAX je 1l. Kod mene je interval podeljen na 14 kockica, pa moze detaljno da se prati, 2 kockice su cca 1.5 dl.

Tako da ti mozda duplo manje trosi nego sto mislis :D .

Inace, to koliko motor potrosi ulja, ne predstavlja apsolutno nikavo merilo kvaliteta istog (sem ako se ne sipa neka furda koju srce). U prilicno ovlascenih je uz Seleniu KPE 5-40, nudjeno i Shell Helix HX-7 ECT 5-40 (takodje ACEA C3, sa Fiatovim 9.55535 S2). A ima i boljih Shell alternativa, takodje iz ECT serije, kao sto su Helix HX-8 ECT, Helix Ultra ECT... A naravno tu su uvek i za klasu bolja (ali i skuplja) ulja tipa Ravenol VMO, Motul 8100 X-Clean...

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,znam da potrosnja ulja nije merilo,I znam da je 1.4 16 v odlican motor.Zato sam ga I uzeo.A to sto trosi ulje, pa sta?ovaj nas motor uz malo paznje ima da predje 300000 km bez problema.velika veciina benzinskih motora trosi ulje.

Pored ovih ulja mislim da sam negde procitao da je za ovaj motor Castrol 5w4o c3 odlicno,mozda I najbolje ulje.miskim ba temi 500l da sam citao

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, Ivanaksentijevic said:

Samo ove kockice na meracu (sipki) ulja nisam skapirao jer kod mene je taj deo na meracu nisam bas zagledao.

Ako u medjuvremenu nisu menjali pattern na meracu :D , takodje 1368 ccm kod mene:

 

190520196608.jpg.5a958ac6157a56d1ff6356de312253bb.thumb.jpg.07dd8ebcc5a2daaf4660ed11ccd8d0d7.jpg

 

On 10/11/2021 at 10:01 PM, Ivan said:

Evo i potrosnje ulja neposredno pred zamenu, u ovoj turi oko 11.000 km. Bilo je i malo vise otvorenog puta, tako da je nivo na nekih 7-8 "kockica" (od 14) na meracu. Da kazemo da je MultiAir stukao oko 0.5l ulja na tih 11.000:

 

IMG_20211009_075142.thumb.jpg.c927be77724b03e0433c8e867824ebd6.jpg

 

I do sada se to vrtelo na slicnih 3.5-4 dl na 10.000 km. Peglamo dalje, pun gas :scooter:

 

33 minutes ago, Ivanaksentijevic said:

velika veciina benzinskih motora trosi ulje

Kod prilicnog procenta modernih downsized turbaka, bili bi najsrecniji da im je to jedina glavolomka :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ih prebroj - ako je i dalje 14 kockica, po 2 su ti blizu 1.5 dl. Tako da ti se mozda i potrosnja ulja prepolovi :) (ako si do sada racunao da je raspon izmedju MIN i MAX pola litra).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...