Jump to content
FAS Goran
ISV_01

Po još koji Bravisha da se negde uglavi

Recommended Posts

Porucena su 2 para poklopaca za centralnu rupu za alu felne sa Alija (jedne da imam za rezevne zabice i uopste), Fiat nalepnice za iste. U planu je zamena i amortizera gepeka stim da ću pokušati kao i Danilo da napravim automatsko otvaranje sa oprugom kao što je on imao na bivšem Bravu (će mi trebati njegova asistencija verovatno). Prilično korisna stvarčica kada unosim brdo torbi ili se pakujem za teren.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja čekam opruge sa alija da stignu, 2-3 eur par iste kao što su oni Englezi ugrađivali u brava. Kad namontiram biće slika

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni će stići za koji dan. Sve što sam naručio sredinom decembra, počelo da stiže posle 10. januara. 

Postali ažurni sa alija. Samo su moje plave opruge

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bitno da vrše posao, boja nije bitna...mislim da se prefarbati :D Po onoj specifikaciji nisam baš u mm našao dužinu (+/- 2mm) i, za razliku od onog engleza (dal plavi Bravo) ja i dalje imam zadnji brisač, što povećava težinu. Amorte ću nove, verovatno Polcar ili neke druge (našao 750 kinti komad isto na KP), samo da proverim deklarisanu silu pre nego da ih uzmem (ako se sećam 380N).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andreja.micovic Cek, sto laksu tj oprugu nize vrednosti sabijanja (ako gledamo za Bravo)? Cak i da je za Deltu, ona ima teza vrata gepeka (trebalo bi zbog stakla), a kod Crome isto zbog dimenzije.

 

Ja sam uzeo crvene tj Medium Load spring tj srednjeg otpora sabijanja. Vodio sam se uputsvom sa Fiat foruma koje je tip uzeo, a ima i slicnih na e-bay-u koji pominju iste takve. 

Cisto info sa Fiat bravo automatski gepek - Fiat forum.

 

 

A ovo je opruga uzeta "Just order the B20x32 Medium Load Die Spring" 

Te sam takvu i ja uzeo

Screenshot_20210126_234123_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.7f96377e368c114ccee307866f1d32a4.jpg

Da se razumemo, 32mm nisam nasao al ce zato biti ili malo veca il malo manja 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, ISV_01 said:

sto laksu tj oprugu nize vrednosti sabijanja (ako gledamo za Bravo)?

Probe radi. Na svakom snimku koji sam gledao za bravo (pošto za deltu nisam našao) bude prvo onaj kik kad izbaci vrata pa onda krene amortizer da radi. Ideja je da se smanji taj kik i da cela ta operacija bude ravnomernija. Naravno, ako ne bude radilo, naručiću tvrđe

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, alfini0507 said:

Jel može link za te opruge? btw jel to može na Cromu?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Trazio sam odgovor na tvoje pitanje, moze ali ne znam kolika duzina opruge treba. Video sam po ebay-u da imaju isto federe ali duzina opruge je, za sad meni, nepoznat podatak. 

Mozda ako je tezina gepeka Crome slicna tezini Delte, onda bi ista opruga mogla. Pod ista mislim na to da li je srednje vrednosti sabijanja, a duzina iste bi varirala zavisno od slobodnog hoda, tj prostora koji ostaje kada se gepek zatvori. 

23 minutes ago, andreja.micovic said:

bude prvo onaj kik kad izbaci vrata 

Da, taj klik je vise potice od oslobadjanja same elektro brave. Mislim da se snaga kojom se gepek odbaci iz stanja potpuno zatvorenog do 'klik-otkljucanog' moze mizerno korigovati onim gumenim odbojnicima sto su na samom gepeku (bukvalno se odvrcu i zavrcu) i sluze mislim za blazu amortizaciju prilikom spustanja gepeka (da ne zvekne jako). 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, andreja.micovic said:

Ja sam uzeo ove

Screenshot_2021-01-26-23-32-07-096_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.71bc1e5fe78b9364a335c4e84fbdda47.jpg

 

34 minutes ago, andreja.micovic said:

Probe radi. Na svakom snimku koji sam gledao za bravo (pošto za deltu nisam našao) bude prvo onaj kik kad izbaci vrata pa onda krene amortizer da radi. Ideja je da se smanji taj kik i da cela ta operacija bude ravnomernija. Naravno, ako ne bude radilo, naručiću tvrđe

 

 

E, baš lepo što si samo za sebe uzeo i nemoj da poručiš još jedan par sledeći put  :P  Skupe su   :wub:

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosto. Opruga ima vecu silu izbacaja, tj ponasa se kao opruga na kolima. Kada ti otkljucas gepek, koji se drzi elektro bravom fiksiran u zatvorenom polozaju, opruga 'lansira' da kazem (doslovno, mora biti jaka da savlada potpuno vertikalni ugao - od stanja zatvorenog- i tezinu gepeka u tom polozaju) do dela pri kome amortizeri gepeka mogu sami da preuzmu tu ulogu i sami podignu gepek do kraja. 

Ofc treba razmotriti nove amortizere gepeka, koji za Bravo u ovom slucaju, bi trebali da imaju silu od oko 360-80Nm (videti link gore postavljen). Mislim da fabricki imaju malo ispod, ali zavisi mahom i od proizvodjaca. Zato sam naveo da treba pitati pre porudzbine novih. 

U krajnjem slucaju, moze se opruga mizerno rastegnuti al dovoljno da nadoknadi taj iznos sile amortizera gepeka (ako je on manji) ili jednostavno naruciti koji mm duzu oprugu koja ce to neutralisati. 

Zasto novi amortizeri gepeka - pa stari kroz vreme gube svojstva i silu podizanja. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope. Daljinska komanda na skakavcu i klikom na znak Bravo (elektro brava) samo da ja znam. Doduše....ne znam ima li posebno dugme u višim paketima opreme, ja ga na slabijem Dynamic nemam (nisam video iskreno).

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, PremieRacing said:

E, baš lepo što si samo za sebe uzeo i nemoj da poručiš još jedan par sledeći put  :P  Skupe su   :wub:

Ako ove ne budu odgovarajuce, narucujem x2 tvrdje, ako budu, narucujem ti ove iste ;) 

 

39 minutes ago, rkoma1986 said:

Ima neki klip sa tim oprugama i gepekom, kako to funkcionise?

0

 

1 hour ago, ISV_01 said:

Trazio sam odgovor na tvoje pitanje, moze ali ne znam kolika duzina opruge treba

Na videu je thread sa britanskog foruma https://www.fiatforum.com/bravo/355447-bravo-automatic-boot-opening.html i tamo sam nasao da je opruga B20x32, stavljeno je i firma iz UK pa sam po njihovom jurio po aliju.

 

1 hour ago, ISV_01 said:

taj klik je vise potice od oslobadjanja same elektro brave.

ne klik vec kik, kako opruga brzo izbaci vrata kad je otljucan do neke tacke pa onda uspori kad amortizeri preuzmu. Nema veze sa odbojnom gumom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andreja.micovic Ah, taj deo za dužinu opruge je bio namenjen za kolegu alfini, koji je pitao za Cromu. Tu temu sa Fiat foruma sam linkovao kao izvor informacija par postova iznad ali i deo iz posta koji se odnosi na "tip" opruge - Medium load. Da, 32mm dužina je za Brava, ali za Cromu i Deltu ne znam, baš zbog težine vrata (za Deltu iskreno nisam gledao, ali ako je "hod" tj amortizer gepeka kao kod Brava, onda ili je iste dužine (32mm) ili malo duža zbog veće sile shodno težini gepeka.

Mislio sam na taj link (tj tog Brava) kada sam rekao da ja imam zadnji brisač, koji mizerno ali opet dovoljno, povećava težinu gepeka (metlica, motor, instalacija). 

 

9 minutes ago, andreja.micovic said:

ne klik vec kik, kako opruga brzo izbaci vrata

Aha, kapiram, prevideo sam. Mislim da će biti teško izvodljivo to da se ublaži...mislim, pričamo o 2 mehanička mehanizma (opruga i amortizer koji ajde, usporava pri otvaranju u krajnjem položaju) a ne o elektro podizaču koji bi bio tečniji ili bar o nekoj približnoj kombinaciji. Znam da su pričali na temi da ume biti malo opasno ako se neko nalazi iza da mu glavu ne odrubi baš zbog tog kick-a prilikom otvaranja :D 

 

Videćemo, možda se upustim u avanturu menjanja amorta gepeka u skorije vreme čim otopli jer u garaži ima da polupam sve neonke i oštetim gepek a nekako mi je želja da mi glava ostane na ramenima :D 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

dužina je za Brava, ali za Cromu i Deltu ne znam, baš zbog težine vrata (za Deltu iskreno nisam gledao, ali ako je "hod" tj amortizer gepeka kao kod Brava, onda ili je iste dužine (32mm) ili malo duža zbog veće sile shodno težini gepeka.

Bas sam sad jurio da uporedim. Zbog sveopste slicnosti sam pogresno pretpostavio da je isti amortizer gepeka, kad ono...

Bravo:

image.thumb.png.9b97208ada152b70b5518d2ecc0f3423.png

Delta:
image.thumb.png.4307e62774e9ba3f0380915337b74966.png

 

Ali cemo probati kad stigne... Najmanji problem naruciti duzi, jaci, cvrsci... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogami, ima razlike i jako koristan info. Ono što me iznenadilo je da je amortizer gepeka kod Brava jači ? (360N VS 300N) i da je kod Delte duži amortizer...Ovo će dobro doći kao info, ko bude hteo da radi ovako neko grunfovanje oko automatskog otvaranja vrata gepeka. Ako uspem da uradim DIY pakovanje za automatsko otvaranje, da prenesu neke postove odavde, biće od koristi. 

 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, ISV_01 said:

Ono što me iznenadilo je da je amortizer gepeka kod Brava jači ? (360N VS 300N) i da je kod Delte duži amortizer...

I mene isto :) 

Tako da ce slabija opruga i odgovarati mozda, a za razliku u velicini mozda popuniti gumom... Videcemo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamena leve kugle gotova, opet smo u akciji. Trap odlican, opruge isto.

IMG_20210127_154600.jpg

IMG_20210127_160656.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...