Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Alfa Romeo Tonale / Alfa Romeo C-SUV

Recommended Posts

1 minute ago, moron said:

Nećemo opet u krug, jer bih ja u sledećm koraku ovde zalepio cenovnik sa duplim cenama za Compass, pa bi opet video da taj Compass ima i "redovnu cenu" od 45, a i "promotivnu cenu" od 33,5 hiljada evra.

Tvoj je problem što nećeš da prihvatiš da taj Compass ima samo jednu cenu... tu od 33.5k evra. To je sve. Ako je uvek na promociji, i ako je od prvog njegovog dana na tržištu bila cena od 33.5k evra...šta onda uopšte pominješ bilo koju drugu cenu. :D

Zašto voliš da se paralelno pozivaš i na cenu od 45k evra za isti auto iako ti sam Jeep kaže da ta cena ne važi već ona od 33.5k... pitaj Boga. :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, oko te teme se ni ranije nismo složili, pa zašto bismo sada :)

Ali, objasni mi onu reklamu. Pomozi da je ekonomski razumem. Oglasna poruka je tu da kupcima preporuči proizvod na koji se oglasna poruka odnosi, zar ne?

Kako glasi ekonomski deo te oglasne poruke? Kako primalac oglasne poruke treba da je razume?

Koja je to ukupna cena u toj ponudi, kojom oglašivač preporučuje Alfu Tonale Edizione Speciale?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, moron said:

Eto, ja te molim, na bazi tvoje logike, reci mi koliki je zbir ( 100% ) u onoj ponudi.

Zaista te molim. Matematički.

Kao i na svim drugim tržištima. :D

Ne mogu cenovnici da se kače pre 11.07.2022.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, moron said:

Oglasna poruka je tu da kupcima preporuči proizvod na koji se oglasna poruka odnosi, zar ne?

Ne, ta poruka ne treba to da uradi. Ova poruka treba samo da prikupi eventualno zainteresovane za model tao što stoji njegova lepa slika i oznaka da je hibrid. Posle idu druge marketinške kampanje. 

A, kad zvanično izađe cenovnik, onda svako sam sebi treba da obezbedi finansiranje ako ga zanima auto. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo, poskupelo je malo finansiranje :)  Kada sam pre 3 meseca poručivao kola za posao, ponudjena kamata je bila 2,99%. Kola stigla pre par dana, kompletiran zahtev za lizing, ali je sada kamata 4,5% :) 

Pitah danas drugara koji radi u jednom drugom lizingu, banke su im u medjuvremenu digle kamatu na finansiranje za 0,75%, ali oni još nisu menjali svoju kamatu za nove lizing ugovora (6%).

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, moron said:

Pa, oko toga ne bi smelo biti dileme. Sem ako je Srbija "na Marsu" :) 

Pa, jedino ti imaš dilemu. :D

Svaka roba ima samo jednu cenu. Sve drugo je samo marketinška fora.

U ''sve drugo'' spadaju stvari tipa ''ograničene količine'' ili ''vozila na lageru'' ili ''promotivna je 33.5k inače je 45k evra'' a onda nijedan dan u godini nije bila 45k evra već je ustvari konstantna ''promocija'' u pitanju na 33.5 za konkretnu verziju. Problem je što ti pridaješ važnosti ceni (45k) koja nijednog dana nijedne godine nije bila aktuelna. Čudim se da za jednog čoveka koji je imao iskustva sa kupovinom novih automobila, i koji još redovnije od toga ima kontakte sa prodavcima svih brendova, toliko pridaješ važnosti cenama iz cenovnika bilo kog brenda. Ponašaš se kao da nemaš pojma šta je MSRP, a ustvari sigurno još kako znaš.

 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ček ajd nisam vas ispratio. 

@neshaoct po ponudi koju sam okačio, kolika je cena vozila?

Prvom računicom smo došli do oko 30k i onda smo skontali da je učešće i poslednja rata 66% cene vozila, a da je 34% cene vozila 48x389 eur što je 18672 eur. 

Ispada da je cena ugrubo 3x18672 eur što je oko 56k eur. 

Opet kažem, ovo što sam okačio je zvanično dobijeno od dilera. Bio je spisak da se zainteresovani prijave za test vožnju kad dođe u Srbiju i na osnovu toga je ponuda poslata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, andreja.micovic said:

@neshaoct po ponudi koju sam okačio, kolika je cena vozila?

Biće cenovnici uskoro javni.

Onda zainteresovani treba sami sebi da obezbede finansiranje. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, andreja.micovic said:

Prvom računicom smo došli do oko 30k i onda smo skontali da je učešće i poslednja rata 66% cene vozila, a da je 34% cene vozila 48x389 eur što je 18672 eur. 

Ispada da je cena ugrubo 3x18672 eur što je oko 56k eur. 

Ne.

Ne ide to tako da je onih 48 rata ustvari jedna trećina cene :thumbup: samo zato što piše da se na početku daje 1/3 i na kraju 1/3. 

 

Matematički, što kaže @moron:

 

Npr. ako je neki auto 25k evra:

-1/3 odmah = 6.203 evra.

- 48 rata po 262.4 evra = 12.595 evra.

- 1/3 na kraju = 6.203 evra.

 

Npr. ako je neki auto 50k evra:

-1/3 odmah = 12.406 evra.

- 48 rata po 525 evra = 25.200 evra.

- 1/3 na kraju = 12.406 evra.

 

Npr. ako je neki auto 100k evra:

-1/3 odmah = 24.812 evra.

- 48 rata po 1.049,5 evra = 50.376 evra.

- 1/3 na kraju = 24.812 evra.

 

-----

 

Naravno, 1/3 dobijate:

25.000 / 1.33 = 18.797 ==> 25.000-18.797=6.203 prvo plaćanje.

18.797 + 33% (6.203) = 25.000

 

50.000 / 1.33 = 37.594 ==> 50.000-37.594=12.406 prvo plaćanje.

37.594 + 33% (12.406) = 50.000

 

100.000 / 1.33 = 75.188 ==> 100.000-75.188=24.812 prvo plaćanje.

75.188 + 33% (24.812) = 100.000

 

 

Edited by neshaoct
dopuna / izmena

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct zar nisam tako i napisao na kraju, prva uplata 33%, preko rata 34% (sto je 48*389=18672) i poslednja uplata 33% i onda dodjes do racunice da je cena novog auta 54918 eur.

prva uplata: 18123 eur

48 rata: 18672

poslednja rata: 18123 eur 

 

 

Svakako, hteo sam da apostrofiram da cena od 54918 eur za tonale nije bas normalna i ne zna sta on donosi za te pare. Kada se sabere i oduzme, na kraju krajeva to je suv B/C segmenta cija je jedina prednost u moru istih nft i neki sportski pedigre. 
Gledao sam SAT kad je Alvirko vozio, sve je ok sto je on istakao, ali kada dodje do placanja shvatis da mozes proci skoro duplo jeftinije sa QQ ili cak za te pare uzeti Volvo, a da ne spominjem grdnog sportage-a ili tucsona. 

 

Pogotovo sto automobili sve vise lice na mobilne telefone, 3-4 godine i kraj, vec je zastareo cip :) Mehanicki nista tu nije toliko znacajno poboljsano.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, andreja.micovic said:

zar nisam tako i napisao na kraju, prva uplata 33%, preko rata 34% (sto je 48*389=18672) i poslednja uplata 33% i onda dodjes do racunice da je cena novog auta 54918 eur.

Loša matematika. Evo još jednom:

 

npr. nek' je cena nekog auta 40k evra:

1/3 odmah: 9.925

48 rata x 419.8 = 20.150

1/3 na kraju: 9.925

 

Ukupno: 40.000

A, u ponudi koju ste dobili rata nije 419.8 evra, nego manje od toga. :thumbup: 

 

10 minutes ago, andreja.micovic said:

Svakako, hteo sam da apostrofiram da cena od 54918 eur za tonale nije bas normalna...

To je nepostojeća cena za Tonale Edizione Speciale do koje ste došli lošom matematikom. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, neshaoct said:

Ne, ta poruka ne treba to da uradi. Ova poruka treba samo da prikupi eventualno zainteresovane za model tao što stoji njegova lepa slika i oznaka da je hibrid.

Da, ta oglasna poruka ima:
- fotografiju vozila (da ljudi vide kako izgleda Tonale ), 
- osnovne podatke o motoru ( da ljudi jasno razumeju šta ga pogoni )
- spisak opreme ( da bi ljudi lako razumeli šta je standardna oprema u navedenom promotivnom paketu opreme ).
Ali, ta oglasna poruka ima i neke napisane cifre.
Jedini problem je što iz tih cifara ne mogu da razumeju koliko UKUPNO NOMINALNO treba da se plati.
Bilo bi potpuno benigno da nikakve cifre nisu naveli. Ovako kako su naveli, to je baš gadno.
To je nešto što se zove „obmanjujuće oglašavanje“ iz čl. 11. Zakona o oglašavanju, jer „Prilikom utvrđivanja da li je određeno oglašavanje obmanjujuće uzimaju se u obzir sve njegove karakteristike, a naročito svaka informacija koju to oglašavanje sadrži u vezi sa ... cenom ili načinom obračuna cene, kao i uslovima prodaje robe ili uslovima pružanja usluga“.
Radio sam sa nekim marketinškim agencijama koje su za klijente imale i auto brendove i „padalo“ se tu i za sitnije stvari.
No, sreća za Alfu pa je svi volimo i što nismo zlonamerni. Ja bar zaista nisam. Ali, ne mogu da shvatim takav diletanstki pristup.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, moron said:

Radio sam sa nekim marketinškim agencijama koje su za klijente imale i auto brendove i „padalo“ se tu i za sitnije stvari.

Tuži ih. Uzmi im pare. :D

 

Realno, nisu trebali da naprave takvu ponudu da je ujedno i mozgalica izgleda. :D

Ali, nisu hteli da napišu cenu pre zvanične prezentacije, a opet hteli su da krenu sa reklamom pre zvanične prezentacije... i eto im posledice - gomila ljudi misli da je tih 18.672 evra (48 rata po 389 evra) ustvari jedna trećina ukupne cene jer piše da se još trećina daje pre, a trećina posle.

Ne, nije 18.672 trećina cene. Uzmite i računajte, ili pogledajte barem primere koje sam gore naveo. :thumbup: 

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nije meni cilj da ih „tužim“, ni da im ja „uzmem pare“. Čak i da hoću, ja i ne mogu da im „uzmem pare“, mogu samo da ih prijavim za OČITO kršenje Zakona o oglašavanju ( i dalji postupak će svojim putem ), ali, EKONOMSKU korist od tog kažnjavanja će da ima samo država (jer novac od kazne ide u budžet RS ).


Kako rekoh, meni je neverovatno da jedan ozbiljan auto brend za oglašavanje u Srbiji koristi usluge X ili Y marketinške agencije (totalno nebitno koja je agencija), a da pri tome ( ni agencija, ni brend) ne vode računa da li su predloženi i izabrani modeli oglašavanja saglasni propisima zemlje u kojoj se oglašavaš.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, moron said:

...ozbiljan auto brend za oglašavanje u Srbiji koristi usluge X ili Y marketinške agencije (totalno nebitno koja je agencija), a da pri tome ( ni agencija, ni brend) ne vode računa da li su predloženi i izabrani modeli oglašavanja saglasni propisima zemlje u kojoj se oglašavaš.

Ma, šta pričaš... ne skreći stvar sa proste činjenice da nisi razumeo njihov prvi promo. Njihov greh je što su napravili da je promo ponuda ujedno i mozgalica. :D To nije dobro jer marketinška poruka treba da bude jasna, razumljiva, da udara. Ova zbunjuje ljude jer kad dobiju taj promo pomisle da Tonale košta preko 56k evra. :D

Uslediće nove kampanje za Tonale u kojima će pisati sve, sa sve objavljenim cenovnikom. Ova je samo tzv. ''triger'' ponuda, ali je izgleda ''trigerovala'' ljude da koriste lošu matematiku... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, neshaoct said:

npr. nek' je cena nekog auta 40k evra:

1/3 odmah: 9.925

48 rata x 419.8 = 20.150

1/3 na kraju: 9.925

 

 

 

kako je 33% od 40k 9.925? 33% od cega? 
te tvoje cifre se slazu, ali ne kontam kako je 1/3 od 40k 9925, po mojoj matematici je 13333.33 eur

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, andreja.micovic said:

...ali ne kontam kako je 1/3 od 40k 9925, po mojoj matematici je 13333.33 eur

Ok, onda od 40k oduzmem (tvojih) 33%, tj. oduzmem 13.333,33 evra i dobijem 26.666,67 evra.

Kad na 26.666.67 dodam istih 33%, treba da dobijem početnih 40k, je l tako?

26.666,67 + 33% = 35.466,67

Šipak, dobio sam 35.4k, a ne onih početnih 40k.

 

Ovako se računa:

40.000 / 1.33 = 30.075 ==> 40.000 - 30.075 = 9.925 evra.

I, kad na ovu matematiku dodaš 33% stvarno se vratiš na početnih 40k evra ==> 30.075 + 33% = 40.000

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, neshaoct said:

Ma, šta pričaš... ne skreći stvar sa proste činjenice da nisi razumeo njihov prvi promo. Njihov greh je što su napravili da je promo ponuda ujedno i mozgalica. :D To nije dobro jer marketinška poruka treba da bude jasna, razumljiva, da udara. Ova zbunjuje ljude jer kad dobiju taj promo pomisle da Tonale košta preko 56k evra. :D

Uslediće nove kampanje za Tonale u kojima će pisati sve, sa sve objavljenim cenovnikom. Ova je samo tzv. ''triger'' ponuda, ali je izgleda ''trigerovala'' ljude da koriste lošu matematiku... :D

 

Ne skrećem ja sa teme, već od početka ukazujem na problem koji je ovde prvi „zalepio“ @andreja.micovic
Nije Alfa prva izmislila tizer oglašavanje, ali i kod takve vrste („dvodelnih“) oglasnih poruka zabranjeno je obmanjujuće oglašavanje (pa i u prvom delu oglasne poruke). 
Padali su i na tome mnogi kod nas još davno, pa i neke banke sa svojim tizerima koji su im nekada bili pravno potpuno neusaglašeni, kao što je to i ovde slučaj sa Alfom za Tonale i predmetnom reklamom.
Prosto, ja ekonomski razumem da su želeli da uštede novac da im neko i pravno sagleda sme li to tako, ali, da su pogledali ne samo kakve su zapreće kazne, već i ostale prateće moguće posledice iz Zakona o oglašavanju ( „Uz prekršajnu kaznu … pravnom licu se može izreći zaštitna mera zabrane vršenja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do godinu dana” ), verujem da bi pažljivije sagledali da li su spremni i na varijantu da sudiji probaju da objasne svoju mozgalicu na temu koliko je ukupno plaćenje za vozilo po ovoj reklami.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, moron said:

Nije Alfa prva izmislila tizer oglašavanje, ali i kod takve vrste („dvodelnih“) oglasnih poruka zabranjeno je obmanjujuće oglašavanje (pa i u prvom delu oglasne poruke). 

Kako su te obmanuli ako ti nisi koristio matematiku, već si pomislio da je tih 18.672 evra (48x389) ustvari jedna trećina ukupne cene? To je tvoja greška u matematici, a ne njihova obmana.

Svakako je njima najviše u interesu da im promo ne bude i svojevrsna mozgalica... jer, kao što vidimo, dosta ljudi pomisli da je tih 18.672 evra ustvari tek jedna trećina ukupne cene. To je njihov greh iz kojeg će oni sami trpeti posledice za vreme trajanja takve promo kampanje.

 

I ti si sinoć tražio matematiku, i kad si je dobio nisi rekao npr. ''u jbt-e, u brzini smo drug i ja propustili da izračunamo kako treba, zeznuli smo se...'' već se praviš kao da matematika nije data i pominješ sve drugo osim onoga što si tražio. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct e ok, slaze se sve :) onda je ok
ja sam navikao da kad mi neko kaze trecina to bude trecina a ne 133% :D ovo kao ona racunica za povrat pdva za stan, nije 10% nego 10/11% 

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, neshaoct said:

Ovako se računa:

40.000 / 1.33 = 30.075 ==> 40.000 - 30.075 = 9.925 evra

 

Kada bi u Srbiji firme koje se bave finansijskim lizingom na taj način računale visinu učešća koja je u ponudi napisana sa "33%", NBS bi im odmah oduzela dozvolu za rad :) A usput bi ih i sud kaznio za privredni prestup :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle ovako, ajd da kazemo prihvatljivija cena

 

ucesce 9197, na rate 18672 i zadnja rata 9197, ukupno 37066 eur

opet, ovo se slaze sa cenovnicima sto je @moron podelio u Evropi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron

 

A, dobro... ti onda veruj da Tonale Edizione Speciale u SRB košta oko 56k evra. :D

 

On 5/5/2022 at 11:44 PM, neshaoct said:

Cena ''Special'' verzije modela Tonale biće ista na glavnim evropskim tržištima.

On 3/22/2022 at 3:44 PM, neshaoct said:

Neto cena Tonale EDIZIONE SPECIALE biće ista na svim glavnim evropskim tržištima.

Nemaju sve države istu stopu PDV-a, zato su napisali ''neto cena''... ali suštinski ne može biti ozbiljnijih razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo tebi kalkulatori liznga sa sajta dve lizing firme, izaberi bilo koji, unesi u njih ono što si gore naveo ( 40.000 cena, učešće 33% ), pa vidi da li će da ti ispadne da je učešće od 33% jednako "9.925 evra"

 

https://www.unicreditbank.rs/rs/leasing/vozila/lizing-kalkulator.html

 

http://www.intesaleasing.rs/top/kalkulator.6609.html

 

Takva matematika koju ti nudiš ne postoji na (legalnom) tržištu Srbije u oblasti finansijskog lizinga. :)

 

Niti u pravnom poretku Srbije može biti legalna onakva obmanjujuća reklama. Ali, nevažno, ovo je Srbija :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...