Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Nepoznata ulja vs poznati brendovi motornog ulja

Recommended Posts

''Na ulju se ne štedi''

''Ako nemaš za ulje, ne treba ni auto da imaš''

 

:D 

Dosta ljudi će pomisliti npr. ovakve stvari čim krene priča o sipanju nekog ulja koje nije poznate marke, nije nekog od poznatih brendova. Mislim da je to ispravan stav.

Ali, šta ako postoji ulje na tržištu koje je jednako dobro kao ulje poznatih brendova, a jeftinije je? Dakle, nije reč o sipanju nekog krš ulja, nego o sipanju ulja koje je istog ili boljeg kvaliteta od pojedinih poznatih imena, a pri svemu tome i jeftinije. Ovaj gospodin iz Amerike je sproveo, u uslovima garaže, test tri ulja. Ok, nije fancy laboratorija, ne nosi beli mantil.... :D , ali je na tih par testova čini mi se jasno pokazao svojstva testiranih ulja.

Za poređenje je uzeo:

  • Valvoline 10W-30
  • Mobil 1 10W-30
  • Amazon Basic 10W-30

Prvi test je zgrušavanje ulja posle 24 sata u zamrzivaču na 26 stepeni ispod 0. Svi bi voleli da ulje počne odmah da podmazuje motor prilikom hladnog starta, pa ovaj test pokazuje koje će od testiranih to najbolje raditi.

 

Screenshot_1.jpg

 

Nakon 24 sata, istovremeno okrene sve tri epruvete i pobednik je ono ulje koje najbrže klizi.

 

Screenshot_2.jpgScreenshot_3.jpg

 

Drugi test je zagrevanje ulja, da se vidi koliko isparava. 2 sata na 200 stepeni. Najbolje je ono ulje koje najmanje isparava kad je izloženo visokim temperaturama.

Onda je to ulje (da kažemo istrošeno), opet stavio u epruvete na 24 sata u zamrzivač, da vidi ima li razlike u odnosu na isti takav test kad su ulja bila nova, tek sipana iz ambalaže.

Sledeći test koji je sproveo pokazuje koliko dobro ulje podmazuje. I tu je bilo zanimljivih rezultata.

 

 

 

Kod nas nema lako dostupnog ovog Amazon ulja, ali ima ono iz Lidla:

 

IMG_20181012_182526.jpgIMG_20181012_182533.jpgIMG_20181012_182541.jpg

 

Još samo neko da uradi isti test kod nas... :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontam da mali proizvođači nemaju dovoljnu i potrebnu tehnologiju da naprave kvalitetnije ulje od velikih konglomerata i da imaju nizu cenu. R&D kosta previše za male igrače. Ta tri testa su krajnje amaterski, mogu dati možda neki uvid ali ništa dalje od toga... ulje u našim motorima nikad neće biti na -26°C a tako ni na +200°C...
Za pravi test treba prava laboratorija i znanje o fluidima...

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto se kod nas falsifikuje sve onda bi po toj logici možda bilo sigurnije kupiti neko nepoznato ulje mada sam davno video nešto što nisam trebao.  U ambalažu Long life ulja se sipa vašarsko ulje. Šta onda tek mogu da sipaju u no name ambalažu? Ulje iz friteze u najboljem slučaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wolf ulja best bay, odlicna fabrika, ogromna proizvodnja a nisu izvikana, cena fantastična kvalitet odličan

 

Послато уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prednost manje poznatim brendovima zato sto je verovatnioca da cu da kupim falsifikat manja. Pricam o Srbiji gde ovlasceni distributeri robe uvaljuju kopije, a kamoli nesto sto se prodaje na crno. U boci svetski poznatog brenda moze da bude nesto sto je mnogo losijeg kvaliteta nego npr Wolf, Oman, Dynamaxx...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica oko ulja je suvise kompleka za odokativnu sacometriju. Ko hoce najbolje provereno ulje uzme castrol edge ili mobil1 od proverenog prodavca. Vrhunska ulja svakako.

Castrol magnatec i druge linije mobila su tu da prosire svoju ponudu i otkinu deo kolaca na racun imena i brenda i ne vrede te pare.

 

Cak i modrica pravi dobra ulja po recima ljudi koji se stvarno razumeju u tematiku, a ne razne druge evropske fabrike, tako da ako se ne trazi dlaka u jajetu svako ulje je dobro prema specifikaciji motora.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/19/2019 at 8:30 PM, savke85 said:

Samo domace FAM!!!

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
 

Prošle godine sam za Z10 kupio direktno iz fabrike, poštom šalju, ali izgleda da ih je Valvolin u tome presekao, nema slanja poštom. Skoro sam kupio u njihovoj maloprodaji u Nišu, 4L FAM BM extra 10W 40 SL/CF -1500din, plairam zamenu na 15 000km uglavnom vožnja van grada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na temu, nepoznatih i manje poznatih ulja imao bih da dodam sledece. 

Vec duze vreme koristim Sunoko ulja, posluju pod Petronas-om kao i Selenija i vrhunskog su kvaliteta. 

Bas zbog mnogo rasprostranjenih kopija svih ulja pa i Selenije, poceo sam da uzimam Sunoco direktno od uvoznika. 

Ulje gradacije 5w40 mi se odlicno pokazao u 1.2 8v motorima u pitanju je Sunoco synturo gold. 

Moja preporuka svima da probaju Sunoco ulja, nece se pokajati. 

Gledao sam kod nemarnih vlasnika da ni posle 2 godine i preko 20000 predjenih, dizel ne razbije ta ulja, imaju i dalje viskozitet. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...