Jump to content
FAS Goran
delakroa

Banja Gyula

Recommended Posts

Odlucili smo prethodni vikend da se otisnemo malo dalje u Madjarsku i to do banje Gyula. Smestaj smo rezervisali preko booking-a, navigaciju sam pripremio, put proucio ranije, te smo se u subotu ujutro zaputili. Krenuli smo u 8, isli preko Horgosa 2 (nismo isli na autoput, te smo izbegli vinjetu), kroz Segedin, a dalje nas je vodio put br.47 koji izgleda kao autoput, sa po dve trake. Dalje se ide obilaznicom oko usputnih mesta, sve je odlicno obelezeno, tako da navigacija nije ni bila potrebna...

Clipboard02.jpg

Na granici smo se zadrzali svega desetak minuta, bio je jedan automobil ispred nas, rutinska kontrola i idemo dalje. U banju stizemo u pola 11, mesta za parkiranje ima ispred banje, pored hotela Erkel i po okolnim ulicama, bilo je besplatno, posto je bio vikend, ali mislim da se radnim danima svuda naplacuje. Uglavnom, svaki smestaj ima svoje dvoriste gde se moze ostaviti auto i peske prosetati do kupalista. 

 

Ulaz i naplata je savrseno organizovana, ima vise saltera, karta jeste malo skuplja, ali vredi otici. Da napomenem da se mora naglasiti pri kupovini karte da se ide i u Aquapalota, 400ft je vise na cenu, ali vredi svaki forint! Najveca zabava je upravo tamo.

 

Dosta se razlikuje od banje Morahalom, ima par bazena sa toplom vodom:

IMG_20190202_110846.jpg

IMG_20190202_113126.jpg

Malo je haoticno za onog ko ide prvi put, mi smo malo lutali, ali se moze snaci ipak. Trazili smo bazen za mlaznicama i nakon jednog duuugackog hodnika nasli smo se u jednoj totalno izolovanoj prostoriji gde je bilo tiho, nije bilo guzve, lezaljki koliko god zelite, cak i na spratu, gde je atmosfera romanticnija :)
 

IMG_20190202_142131.jpg

IMG_20190202_161249.jpg

IMG_20190202_161311.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš slobodno da pišeš Đula,nekada je bila veoma popularna među srpskim velikašima,pogotovo vojvođanskim.
Extra itinerer,nikada nisam išao toliko na istok Mađarske.Meni baš zanimljiva cela priča.

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sad, najbolje za kraj :D Aquapalata!
Zaboravih napomenuti na pocetku da se na ulazu dobija narukvica kojom otkljucavate ormaric, ulazite u prostorije, a za pomenutu Aquapalatu imate dodatnu narukvicu. Ovde ima sadrzaja i za decu i za odrasle, pa svi mogu da uzivaju, porodicno! Tobogani, manji, veci, duboki bazen sa platformom za skakanje, bazen sa masazerima, a najzanimljivija je pecina sa tzv. brzom rekom i kisom i vodopadom. U odredjeno vreme se ukljucuju prskalice na svodu pecine i krece pravi pljusak! Isto tako, nakon nekog vremena se ukljucuje mlaz vode koji izaziva vodopad na ulazu u pecinu, a imate i dve skrivene, manje pecine, koje su bas onako, po meni, prilagodjene za parove, sa sve podvodnom masazom i mlaznicama vode iz zidova :) 

 

IMG_20190202_170502.jpg

IMG_20190202_170632.jpg

IMG_20190202_170938.jpg

IMG_20190202_170954.jpg

IMG_20190202_172432.jpg

Ide mi sporije jer biram slike, pa dok upload-ujem sve... :D 

Ne, ne, ovako je bas po madjarskom Vuku - Gyula :D

 

Jos jedna slika ulaza u pecinu i tropskog bara :cheers:

IMG_20190202_171331.jpg

IMG_20190202_171407.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba nikakva vinjeta, ovim pravcem kuda sam isao uopste nema ni potrebe ni za pomisliti na autoput. Put je idealan, doduse ima na par mesta malo zakrpa, ali 1/3 otprilike je kao autoput, sa po dve trake i ogranicenjem od 110km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pita on zbog auto-puta, nego je bila neka priča da i za pojedine regionalne puteve treba vinjeta.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinjeta treba samo za autoput. Pitao sam i carinike, a i na jednom mestu sam stao, to je kao njihova baza AMS :D i pitao, rekli su da ima da se kupi republicka vinjeta, koja vazi za sve autoputeve na teritoriji Madjarske, a ima i jeftinija verzija, samo za zupaniju, ali ako idete autoputem po toj zupaniji. Dakle ako idete samo za Segedin kupujete zupanijsku vinjetu za Csongrad. Izadje vam jeftinije od republicke, a koristite deo autoputa od konkretno samo te zupanije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo mesto, valjalo bi otici...

sto se tice vinjete, ta za zupaniju i drzavna, tu isto ima fora na sedam dana i na godinu dana. uzme se naprimer zupanijska na godinu dana i dodje negde oko 20 evropskih...

dok za sedam dana dodje oko 14 evropskih... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, za one koji planiraju produzeni vikend ovde u banji, par informacija i o samom mestu. 

Ovo mesto svoj naziv duguje kralju Gyuli III. Pominje se jos u XIV veku kao naselje oko manastira Gyulamonostora, a najveci uspon i razvoj dozivljava za vreme vladavine Matije Korvina. U XVI veku ga osvajaju Turci, ali je vec oslobodjen nepunih stotinu godina kasnije. Za vreme tih nesretnih godina grad je gotovo potpuno napusten, ali se posle obnavlja i naseljava iznova u XVIII veku i to pretezno nemackim, madjarskim i rumunskim stanovnistvom.

Ono sto danas krasi Gyulu, banjski, turisticki kompleks, izgradjen je tek sredinom XX veka. 

 Gradic Gyula ima oko 35.000 stanovnika, kroz samo mesto protice Elovic kanal koji je premoscen brojnim manjim i malo vecim mostovima, pa ovaj deo zovu jos i mala Venecija :) 


 

IMG_20190203_124633.jpg

IMG_20190203_125037.jpg

IMG_20190203_125240.jpg

IMG_20190203_125915.jpg

Tu je jos i stari most, Kapus, preko koga se nekada davno ulazilo u naselje Gyula
 

IMG_20190203_125054.jpg

Par slika iz centra, da napomenem da ovomesto nema bas previse znamenitosti za razgledanje, vise je za relaksaciju i odmor, jer se svuda po gradu oseca taj mir, nema guzve, buke, galame, saobracaja...
 

IMG_20190203_125410.jpg

IMG_20190203_135725.jpg

IMG_20190203_135749.jpg

Tu je i Svetski sat, koji stvarno tacno pokazuje vreme, proverili smo :D

 

IMG_20190203_124259.jpg

A kakav bi bio putopis bez tvrdjave - Gyulai Var

 

IMG_20190203_110130-1.jpg

Karakteristicna je po tome sto je izgradjena od crvene opeke, sluzila je za odbranu hriscanskog sveta od Osmanlija. Poznata je jos i po tome sto je tu boravio kralj Matija Korvin, kao i njegov sin Janos, koga je zena Beatrisa cekala upravo ovde i od tuge umrla. 

 

Eto to je, ukratko, sumiran jedan lep vikend u Gyuli, ako se neko odluci za posetu ovom mestu, rado cu podeliti jos neke utiske i informacije ;) 

Edited by delakroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

4100!? Pa to malo vise od 10e, nema 15e?

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milutinac ako udjes na segedinsku pijacu i nadjes Lacija, dobijes za 10e 3350ft ;)

e sad, to je na 10e 250ft, ali na 100 i vise evropskih je lepa razlika...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma njima kurs varira ko da si u Bugarskoj npr. :D Nalazim od 260 - 320ft

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde na slikama banja deluje tmurno i napusteno od ljudi jer je takav period godine ali, bio sam tamo krajem leta prosle godine i odusevio se. Mesto je prepuno ljudi, restorana, kafica, cvece na sve strane, fontane....mesto koje sam pozeleo da ponovo posetim. Jedino je smestaj mozda malo skuplji u samom mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, vreme nije bas za turisticki obilazak mesta, ali svakako da vredi otici bilo kada! 

I nama je ostalo u planu da na leto ponovo odemo na produzeni vikend B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...