Jump to content
FAS Goran
aLLyBByyy

Fiat Stilo - ne radi desni far

Recommended Posts

Pozdrav, novi sam na forumu, nedavno sam kupio Fiat Stilo JTD 85kw 3v 2003god. Inace obozavam italijane, pored njeg imam Alfu 147.

 

Prezadovoljan sam sa Stilom ali sam ga kupio za manje pare zbog nekih sitnica na njemu, glavna od njih je sto mi desni far ne radi, nisam neki strucnjak ali znam neke osnovne stvari, pa sam zavirio pod haubu. Zapazio sam prvo da je neko dugo svjetlo iz nekog razloga spojio direktno na kratko, a masa je uzeta sa obliznjeg sarafa, po toj masi sam to i primjetio, a zatim da fale (presjeceni su ocigledno) dzekovi od pozicija, i to mislim da u sustini i jeste problem, pa me zanima, kako bi mogao i da li bi uopste, vratiti struju u far bez dzekova, nekim improvizacijskim kablom, ili da kupim dzekove i kako hi ih ukopcao bez odlaska majstoru jer me ovaj mjesec okacila i registracija i gume, lanci... Hahah

 

Zahvaljujem se unaprijed na pomoci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je u principu isto koliko sam vidio samo je razlika u tom prespojenom dugom svjetlu direktno na kratko, i to sto su odsjeceni dzekovi od pozicija, e sad me samo zanima dal oni vracaju struju ili sta vec, jer ne razumijem, to je izlaz, kraj kabla ajmo tako reci, i bez njega tj bez tog kraja (dvije zice koje se ne dodiruju osim u slucaju da ima sijalica koja ih spaja) ne radi nikako ni kratko iliti dugo svjetlo, jer fale pozicije i od dugog i od kratkog

Kupio sam maloprije na otpadu dva dzeka sa stila od pozicija, ostali mi u autu sliko bi, sutra ako ne bude ovako hladno cu skinut far i fino vidit situaciju pa cu javit, ili barem probat pod haubom pogledat, ustekat, ovaj snijeg mi je sve dodatno otezao za 70%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri prvo u dzeku da li dobija struju kada palis svetla pa ako ne, prvo oroveri osigurace. Ispod volana su , oni mali ubodni. Neki razlog postoji verovatno za tu glupost samo mi nije jasno zasto bi prespajao dugo na kratko, mislim bez dugog se moze a bez kratkog ne :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto druze sta me je docekalo, na zadnjoj slici se jas o vidi prespajana masa sa dugog svijetla (zaokruzeno crvenom) i gdje je presjecen kabel gdje treba da bude dzek od pozicija (zaokruzeno plavom)

 

619c5a3f3ffdc4ff14b643ca5a46cdf9.jpg2e915bd3aea14a2554fa81b5d293e8c4.jpg0d2619263b7e7895033835cf10a9337c.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mi vjerujes da sam detaljno prelistao i upustvo, i elearn, ali nije bas u praxi tako prakticno, tj, ne mogu da nadjem direktnu povezanost fara sa obicnim izlazom za poziciju, tj ibusta vljanje drugih funkcija bez iste

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li u ePER-u onda:

klik OVDE

 

Promeni jezik gore desno, ukucaj broj šasije tvog auta, i onda ili ručno pretražuj, ili u Search kucaj šta te zanima. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadji jos sifranik boja zica (slovne oznake uz odgovarajucu liniju), kacio sam i to negde. Napamet se secam da sam ostavio kolegi za dijagnostiku motorica nivelacije, ali tu imas sve sto ti treba i za ozicenje farova:

On 2/13/2014 at 2:05 PM, Ivan said:

Sta kolega nije jasno, da razjasnimo ;) ? Evo ozicenja kompletnog sistema za nivelaciju (motorici, osiguraci, releji, komandna tabla i panel). Crvenom bojom sam oznacio konektore motora i osigurac (ono gde moze da bude problem, ukljucujuci naravno i sam motorcic). Za njega je, cini mi se kolega Kicerica, sve vec ranije lepo objasnio, rastavljanje, popravku potenciometra...

Ako zatreba, mogu da okacim i dijagnostiku kontrolnog modula, mada nisam jos do sada video da je nekoga to zezalo. Dakle, kao sto rekoh, celokupno ozicenje:

 

nivelacija.thumb.jpg.0409cff843d81c7408786efcde14113d.jpg

 

Kako ceo sistem radi: Body Comp (M1) kontrolise napajanje srednjih svetala, tako sto sa svog F konektora (pin 8) napaja rele T1, a on dalje srednja svetla (preko osiguraca F12 i F13). A u istom trenutku omogucava uopste rad levog i desnog motorica (kao sto znamo, rade samo pod srednjim svetlima), takodje preko osiguraca F13. Zato sam ranije i napomenuo da koriste isti osigurac.

Ako vas zanima i logika - kontrolni modul za podesavanje visine svetala (H90) u zavisnosti od izbora polozaja (0-3) salje kontrolni signal panelu E50 (pin 11 na njegovom B konektoru). Nakon toga, E50 salje signal motoricima sa pina 5 konektora A. Dok pin 6 istog konektora prima ulazni signal da su oborena svetla ukljucena. Kontrolni signali se salju preko sabiraca ispod table (B2) u levi i desni far (F10 i F11), na njihove pinove 6 i 7 (pinove motorica).

 

Evo sifarnika delova sistema sa gornje slike:

opis.thumb.jpg.61b91b0262b6f7c6ca8f66b6311e2c00.jpg

 

Ako hoces da proveris bas signal motorica, evo ti i sema konektora fara. Stavljao sam je vec na temi o pozicionim svetlima, pa da ne vadim opet. S tim sto (za razliku od oznacenog) gledas konektore 6 i 7:

 

Lconn.thumb.jpg.fc64194755e469a3206a549555bfb2a8.jpg

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci hvala vam, al dizem ruke za danas, sutra nastavljam pa se valjda rijesi, zaboravio danas da iz drugog auta izvadit dzekove koje sam kupio na otpadu i supruga ih odvuce na posao, sutra cu prvo to probati, samo zicu na zicu barem kratko da ozivi do plate.. Btw uzeo sam prosli mjesec one Led H7 C6 Sijalice sa nekim ventilatorima, pa sam ih planirao sutra ubacit ako ovo rijesim, jel imao neko iskustva s njima. Jos jednom momci hvala.

Poslano sa mog 5086D koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos nisam cuo da se neko fali sa aft.market led farovima. Funkcionalno nikakvi ,estetski pun pogodak :D
Daj da resimo far prvo

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jos nisam cuo da se neko fali sa aft.market led farovima. Funkcionalno nikakvi ,estetski pun pogodak
Daj da resimo far prvo

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока


Stavit cu stopku sa golfa mk2 umjesto fara kolko mi je zivaca izvuko.. haha

Poslano sa mog 5086D koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rijesio, skinem far, provjerim kontakte, sve uredno, zaletujem nove dzejove od pozicija, ne radi i dalje, za svaki slucaj izmjenim osigurac kad desi se magija, neke sijalice rade, a neke ne, s tim da kad ukljucm poziciju pali duga, na kratka maglenku itd itd, pogledam u far kad nek inbecil prije mene naopako okrenuo onaj glavni konektor na faru zaokrenuo ga za 180 stepeni, tako da su neke iglice upale u pogresne konektore i neke bukvalno u prazne, ako razumijete sta govorim, okrenem kako treba, sve lijepo zaletujem i ubacim nove sijalice, vratim far i sve 5, samo kad sam stavio negdje mi dugo izgubilo masu (jer je neki inbecil bio direktno spojio dugo na kratko, pa sam ja ozivljavao na njegove prave kablove i valjda nisam dobro zalemio) ali uglavnom sutra cu to da rijesim, glavni problem otklonjen, hvala svima jos jednom :D

Poslano sa mog 5086D koristeći Tapatalk

I ps, desni zmigavac mi ne radi, kad upalim sve 4 radi, ali kad podignem rucicu, ne cuje se ni relej ni ista, sumnjam na dvije stvari, ili relej desnog zmigavca, ili se otpojilo nesto na rucici, pa prije nego skinem sav okvir volana da dodjem do rucice, pogledao bi taj relej, pa jel zna neko gdje se on tacno nalazi, jer, na kutijama osiguraca ga nema..

Poslano sa mog 5086D koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj sa Search, imas vec ranije otvorene teme za migavce, da ne pravimo kupusaru od ovog topic-a...

Svakako skini eLearn, koristice ti sigurno, odlicna stvar za samostalne radove, tamo imas sve detaljno. Svi PrintScreen-ovi koje sam ti ostavio iznad su iz eLearn, Nesa ti je ostavio link ka instalaciji koju mozes da preuzmes na forumu.

A kako neko uspe da okrene konektor za 180 stepeni, sa sve onim osiguracem, zivo me zanima :) ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...