Jump to content
FAS Goran
lanciathema

Iskustva sa kurirskim službama - AKS, BEKS, Daily, Post-express...

Recommended Posts

onda cu ja to u postu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozoves aks na 015/600600 i zakazes kurira, tj. izdiktiras svoje i podatke primaoca. Kurir dodje kod tebe da pokupi felne i da ti kopiju naloga za slanje na kojem pise broj posiljke i iznos koji treba da ti vrate nakon dva dana(pise- vrednost otkupa). Posle samo cekas da tamo stignu felne i nakon toga ti oni donesu novac.

 

Cisto da znas ako te kupac ispali, ti placas postarinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nece,kupac je drugar..clan ovog foruma..

ali sad imam muku kako da ih upakujem?u kutiju,ili samo u foliju,nisam pametan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto šalješ felne najbolje je da pozoveš Daily Express 011 331 33 33. Oni jedini mogu to da odnesu kao jedan paket, a da spakuješ svaku posebno. To se "stručno" kaže jedna pošiljka sa 4 koleta. 

 

Oni će izmeriti ukupnu težinu sve četiri felne i obračunati poštarinu po tome. Ostali će ti računati 4 poštarine ili će te terati da spakuješ sve četiri u jedan "paket" da bi ti je tretirali kao jedan i da bi naplatili jedan. 

 

Spakuješ svaku felnu u neki karton, izlepiš selotejpom i biće ok. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto šalješ felne najbolje je da pozoveš Daily Express 011 331 33 33. Oni jedini mogu to da odnesu kao jedan paket, a da spakuješ svaku posebno. To se "stručno" kaže jedna pošiljka sa 4 koleta.

Oni će izmeriti ukupnu težinu sve četiri felne i obračunati poštarinu po tome. Ostali će ti računati 4 poštarine ili će te terati da spakuješ sve četiri u jedan "paket" da bi ti je tretirali kao jedan i da bi naplatili jedan.

Spakuješ svaku felnu u neki karton, izlepiš selotejpom i biće ok.

To ce svaka kurirska sluzba uraditi. Naravno da ce naplatiti ukupan iznos a ne 4 postarine. Recimo felne su oosebna kategorija ( felna ili felna sa gumom) pa puta 4 i toliko je postarina. Naravno ostaje da je to jedna posiljka iz cetiri dela. Znaci 1/4, 2/4, 3/4, 4/4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih preporucio Post Express zbog pouzdanosti. 
Da li dolaze na kucnu adresu, to zavisi od mesta do mesta. 


Sto se pakovanja tice, ja sam isto tako slao 4 alu felne, a za pakovanje sam koristio karton, selotejp, i jedan dugacak zavrtanj sa navrtkom. 

Taj dugacak zavrtanj stavim uspravno, pa nanizem dva sloja kartona, pa jednu felnu, pa opet dva sloja kartona i tako sve dok ne nanizem cetiri felne i na vrh cetvrte naravno sloj kartona. Onako od ruke stegnem zavrtanj cisto da fiksiram felne. 
Na kraju okolo izlepim karton i to je to, upakovano je kao jedan paket, spremno je za slanje, zasticene su odlicno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

To ce svaka kurirska sluzba uraditi. Naravno da ce naplatiti ukupan iznos a ne 4 postarine. Recimo felne su oosebna kategorija ( felna ili felna sa gumom) pa puta 4 i toliko je postarina. Naravno ostaje da je to jedna posiljka iz cetiri dela. Znaci 1/4, 2/4, 3/4, 4/4.

 

Ti si baš siguran u ovo? Radio si sa svim kuririma i pokušao da pošalješ zbirnu pošiljku? Na primer Bex? Ili recimo PostExpress? 

 

To što je nama nešto logično i to što je u poštanskom saobraćaju nešto logično ne mora da znači da je našim "uspešnim privatnicima" baš najjasnije. ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ce svaka kurirska sluzba uraditi. Naravno da ce naplatiti ukupan iznos a ne 4 postarine. Recimo felne su oosebna kategorija ( felna ili felna sa gumom) pa puta 4 i toliko je postarina. Naravno ostaje da je to jedna posiljka iz cetiri dela. Znaci 1/4, 2/4, 3/4, 4/4.

Ti si baš siguran u ovo? Radio si sa svim kuririma i pokušao da pošalješ zbirnu pošiljku? Na primer Bex? Ili recimo PostExpress?

To što je nama nešto logično i to što je u poštanskom saobraćaju nešto logično ne mora da znači da je našim "uspešnim privatnicima" baš najjasnije. ;)

Npr bas radim u gore pomenutoj kurirskoj sluzbi tako da je gore napisano sigurno tako. Zna se koliko je postarina za jednu felnu/gumu pa puta koliko komada se salje i to je to. Ako idu odvojeno onda je 4x1felna=x dinara(4posiljke). Ako idu zajedno onda je 4x1felna=x dinara(1posiljka).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači ja sam u pravu. :D 

 

Ne može da idu četiri felne odvojeno zapakovane kao jedna pošiljkla već 4x1 felna... iliti 4 poštarine. 

 

Zborna pošiljka podrazumeva jednu pošiljku zapakovanu u više paketa odnosno koleta. Dakle, ako se šalju 4 felne od jednog pošiljaoca jednom primaocu onda to treba da bude jedna pošiljka sa 4 koleta, a ne felna, pa 4 felne, pa 1 puta 4, a ako su zajedno onda 4 puta 1 pa na kosmički kub pomnoženo iq koeficijentom. :wallbash:

 

Ako se šalju 4 felne, one imaju težnu (na primer lupam 15kg) cena dostave po cenovniku za pošiljku od 15kg. Da li su zapakovane sve kao jedna ili svaka posebno - nevažno je. Jedan je pošiljalac i jedan primalac. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako nekako. Samo sto u ovom slucaju neide po tezini nego kao posebna kategorija ( felna, guma putnicka ovakva onakva...). Ali poenta je ista. Dal 1 posiljka ili 4 ukupno dodje na isto ;) tj niko vam nece naplatiti 4 puta vecu postarinu ako se salje odvojeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Samo sto u ovom slucaju neide po tezini nego kao posebna kategorija ( felna, guma putnicka ovakva onakva...). 

Mislim da kod Post express-a ide po tezini. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako nekako. Samo sto u ovom slucaju neide po tezini nego kao posebna kategorija ( felna, guma putnicka ovakva onakva...). Ali poenta je ista. Dal 1 posiljka ili 4 ukupno dodje na isto ;) tj niko vam nece naplatiti 4 puta vecu postarinu ako se salje odvojeno...

 

Naplaćuju se 4 poštarine. To što se felna svrstava u posebnu kategoriju pa onda te 4 poštarine budu manje nego 4 poštarine u nekoj drugoj kategoriji - to je super, ali se i dalje komplikuje i naplaćuju se 4 poštarine ili se teraju ljudi da spajaju 4 felne u jedan paket radi manje poštarine, a onda naravno nastaju problemi sa oštećenjem paketa koji nikome ne trebaju. Svima je mnogo lakše da prenese ili spakuje 4 manja paketa (po jednu felnu) nego 4 felne spojene u jedan paket. 99% kurira će tako spojene felne bacati u kombi i iz kombija ne zato što su bahati (a često jesu) već zato što je teško i nezgrapno i ne može da se nosi. 

 

Takođe, treba videti koliko je zapravo kategorija felne/gume i sl. povoljnija od kategorije po kilaži. Nisam upoređivao, ali verujem da je uzet neki "prosek" pa onda neko ko šalje 4 gume ili felne za Juga od 13", plaća istu poštarinu kao i neko ko šalje 4 gume ili felne od 20" što, opet, nije u redu :)

 

A što ne koristite običnu Poštu koja je daleko najjeftinija?

 

To baš i nije mnogo istina. Pošta, iako imaju monopolistički položaj ume da bude itekako skuplja od privatnih firmi. Prvo, privatne firme imaju te neke "specijalne" kategorije felna, hauba, vrata gde daju značajno povoljniju cenu nego Pošta koja sve računa po kilaži. Drugo, Pošta ODVALJUJE sa cenom kada postoji neki otkup. Ali bukvalno ODVALJUJE. 

 

Evo primera: 

 

Ako su felne na primer između 10-20kg i ako je otkup 100€ tj. 12.000,00rsd poštarina na PostExpress-u je: 793 (poštarina, vrednost i prenos vrednosne pošiljke) + 323 za uplatu otkupa. Znači ukupno 1116,00rsd i ovo je najjeftinija varijanta. Ima tamo još i uplata na račun ili Postnet uplata koji samo dižu cenu. Naravno, kurir dolazi bez kusura pa onda do nije 1116,00 već 1150,00... I to je cena bez PDV-a od kojeg je Pošta oslobođena.

 

Na BeX-u ne radi kalkulator pa možda kolega može da napravi obračun :)

 

Na DailyExpress-u je ta ista pošiljka 896,48rsd i to SA PDV-om.

 

Na AKS-u ni Bog ne zna cenovnik. 

 

Na City Express-u je ta ista pošiljka 970,56rsd sa PDV-om. 

 

Sve cene izračunate na kalkulatorima na sajtovima kurirskih službi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam rekao Pošta mislio sam obična Pošta, ne Post Express. Ne može obična Pošta da bude skuplja od kurirskih službi, tako je namešten sistem, osim što su kurirske službe uvele posebne kategorije za kabaste stvari, ako imaju interesa. O otkupu ne bih previše, ako ja nešto prodajem na slanje pristajem samo ako je cifra unapred uplaćena, da se ja igram sa kupcima da li će da udostoje da plate ili ne, to mi ne treba u životu.

 

U svakom slučaju, pre slanja treba uporediti cene u običnoj Pošti prvo, pa onda sve ostale kurirske službe. Neki su navikli da im kuriri dolaze na vrata za slanje, toga nema u Pošti, morate da odnesete, verujem da je za felne problem, ali za manju stvar nije.


 


 

Evo primera: 

 

Ako su felne na primer između 10-20kg i ako je otkup 100€ tj. 12.000,00rsd poštarina na PostExpress-u je: 793 (poštarina, vrednost i prenos vrednosne pošiljke) + 323 za uplatu otkupa. Znači ukupno 1116,00rsd i ovo je najjeftinija varijanta. Ima tamo još i uplata na račun ili Postnet uplata koji samo dižu cenu. Naravno, kurir dolazi bez kusura pa onda do nije 1116,00 već 1150,00... I to je cena bez PDV-a od kojeg je Pošta oslobođena.

 

Na BeX-u ne radi kalkulator pa možda kolega može da napravi obračun :)

 

Na DailyExpress-u je ta ista pošiljka 896,48rsd i to SA PDV-om.

 

Na AKS-u ni Bog ne zna cenovnik. 

 

Na City Express-u je ta ista pošiljka 970,56rsd sa PDV-om. 

 

Sve cene izračunate na kalkulatorima na sajtovima kurirskih službi. 

 

 

A u običnoj Pošti  439 din (stavljeno težina 15-20 kg, otkup 12000 din)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A u običnoj Pošti  439 din (stavljeno težina 15-20 kg, otkup 12000 din)

 

Nisi stavio otkup nego vrednost. ;) Kad ispiše 439rsd ispod napiše: 

 

 

NAPOMENA:

Od primaoca će biti naplaćena provizija za uplatu otkupnine po važećoj tarifi.

 

Dakle, jeste paket (po težini i vrednosti) 439rsd i jeftiniji je od 793 u PostExpress-u, ali otkupni deo i dalje postoji i recimo da je 323 kao i kod PostExpress-a znači 762rsd što jeste najjeftinije, ali moraš ti da nosiš u Poštu (što odnosi vreme i troškove za gorivo). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam stavio vrednosno nego otkupno a piše dodatna cifra će biti naplaćena za povraćaj novca.

 

Ja samo kažem da može jeftinije, a komoditet odnošenja kurirom i donošenja para kurirom mora neko da plati, a to je po pravilu kupac. Ja kao prodavac ću uvek izaći u susret pravom kupcu da mu ponudim najjeftiniju varijantu za slanje, ali to podrazumeva da se novac uplaćuje unapred, a ne na otkup, što je opcija koja je uvek skuplja za kupca. Ako uzimamo primer te felne od 15 kg, kada se stavi samo vrednosno od 12000 din dobija se cifra od 371 din, što ne može ni jedna kurirska služba da ponudi. To je opcija za sve ljude koji hoće da kupe felne iz drugog grada a hoće da prođu minimalno sa transportom. To je cifra i za prodavca koji bukvalno može da je ponudi kupcu besplatno u ovom slučaju koliko je mala i napiše u oglasu besplatna poštarina jer bi mu verovatno za više para spustio početnu cenu, tipa 5-10 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi tebi neko uplatio novac unapred onda: 

 

- ti moraš da ponudiš neku garanciju da si pouzdan i da može bez bojazni da ti uplati novac i da ga nećeš prevariti

- on mora da bude sposoban da to plati jednostavno tj. da ima e-banking, da nije iz neke čuke gde nema ni Pošte ni bilo kakvog šaltera za uplatu. Ako mora da ide do banke ili Pošte (gde će opet platiti neku proviziju za uplatu) onda to gubi smisao.

 

Zatim, ti bi ti to poslao Poštom moraš upakovati u onaj glupi poštanski papir, pa često moraš i vezati kanapom, a to košta i vremena i para i zajebancije. 

 

I treće, Pošta donosi paket do njegove najbliže pošte. Ta njegova najbliža pošta može biti u susednom selu ili u njegovom selu, ali da nema dostavu na kuću nego on mora doći do pošte. S druge strane, kurirske službe nemaju svoje objekte gde mogu ostaviti paket pa da primalac dođe već on MORA odneti paket do kuće. Naravno, u praksi kuriri često zovu primaoce da dođu do "centra" sela, ali to nije sad tema :) Isto tako, postoji problem kod kurirskih službi što imaju mesta u koja ne idu subotom (naročito izraženo kod City-ja). 

 

 

Sve u svemu, činjenica je da je otkup najveći problem.

 

Takođe, sklapanje ugovora sa kuririma ima svoje benefite. Meni recimo Daily te iste felne nosi jeftinije od navedenog primera u redovnoj Pošti i to mogu da ih spakujem odvojeno. Te cene, mogućnost zbirnih pošiljki kao i pojedinačne uplate otkupa na račun nije niko od kurira bio u stanju da ponudi. Pri čemu rade potpuno korektno i paketi se isporučuju na vreme i bez oštećenja. Dešava se da na nekom reonu isporuče kasnije oko 15-16h, ali kad AKS donosi u 21-22h, onda je 15h fenomenalno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, pokrio si sve varijante, ali to i dalje nije najjeftiniji način slanja :)

 

U zemlji Srbiji sve se svodi na novčanik, na kraju, tj. koliko će nešto da košta. Za nekoga ko se bavi prodajom non stop ima smisla što pišeš, a ako neko hoće da proda svoje felne ili nešto drugo i ima jednu prodaju mesečno sve ovo i nema nekog smisla. U vreme kad se juri kupac a ne prodavac izaći u susret kupcu je najbitnije. Što se tiče garancije, poevernje prodavca se stiče i uvek je proverljivo, imaš ocene na k-p, na Limundu, a FLCS forumu drugi pišu pozitivno o tebi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u početku bio u fazonu da jurim najjeftinije međutim posle shvatim da moj odlazak u Poštu ili recimo neki magacin druge kurirske službe mene košta mnogo više od same uštede. Prvo taj moj odlazak u najboljem slučaju traje sat vremena. Drugo, teglim to kao debil iz kuće/kancelarije u auto, pa iz auta u poštu/magacin. U međuvremenu pakujem to, pa i to odnosi neko vreme. I onda shvatiš, ušteda recimo 100-150rsd, a gubiš sat vremena (da ne računaš troškove koverte, papira ili čega već), a za tih sat vremena sam mogao da zaradim recimo 1000-3000-10000rsd da sam radio nešto drugo... 

 

Pošto sam napravio dobar ugovor sa Daily-jem ja svima plaćam poštarinu. Čak i ono što se inače šalje običnom poštom (računi, dokumenti i sl) šaljem preko kurira. Imam povlašćene cene, u sistemu sam PDV-a pa mi je odbitna stavka tako da na kraju udeo poštarine u ceni postaje zanemariv, a krajnji kupac presrećan jer nije platio astronomsku cenu poštarine, kurir ga nije orobio za 20-30-60rsd jer nema sitno, a i sam osećaj da si dobio nešto gratis je kul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...