Jump to content
FAS Goran
Bokesh

Fiat Stilo - popravka brisača

Recommended Posts

Zdravo drugari,

 

Radnja ove priče odvijala se jesenas, druga polovina septembra meseca...

Podaci koje sam našao na netu su bili šturi ali su mi pomogli da lokalizujem i otklonim kvar, pa sam rešio da malo izdetaljišem i podelim sa vama, u slici i reči, nadajući se da će nekome biti od koristi.

 

Elem, sticajem okolnosti, rešim da prodam svog Stila, sa kojim se družim pune tri godine, sa osmehom na licu. Razlog takve odluke je jedna Croma koju sam slučajno sreo ;-) Zadržao bih ja i Stila, ali finansije ne dozvoljavaju 2 automobila, pa presekoh i postavih oglas na PA, a bogami i ovde. Kako sam ga oglasio tako je on mučenik rešio da se bori da ostane u porodici, a kako će nego da mi "zatvori oči". U sred jednog pljuska, u gradu, on odluči da nema potrebe da briše suvozačevu stranu... WTF... Moj brisač maše, suvozačev ćutiiiiii.

 

Dodjem ja kući i razmišljam ŠTA BI... I pošto ko nema u vuglu ima u guglu - kretoh ja sa pretragom. Nađoh nešto malo o navedenom problemu, u par reči, što je realno dovoljno onome ko je otvarao taj deo ispod šoferke, gde čuče poluge brisača. Za mene, blage veze ne znam o čemu pričaju.... Ali reših da istražim. Čeka se prestanak padavina i odlazak u roditeljski dom, tačnije garažu, na grunfovanje....

 

Zaista nije bilo komplikovano.

Potrebno je samo malo volje, pažnje i alata. Ništa više. Preporučujem i onima koji nisu skloni akcijašenju, da nastave da čitaju temu, možda ih zainteresuje...

I etooo, dodje i dan da može da se čačka. Ima se vremena, a i ne pada više. Stižem u selo, osmatram, slikam i počinjem:

 

Potrebno je prvo skinuti obe metlice brisača - na prvoj slici obeleženo crvenom bojom (najlakše uraditi kada je hauba podignuta).

 

1.thumb.jpg.4577f0c26e8f8bed8e1f4b4c494475dc.jpg

 

Zatim lagano i pažljivo povadite plastične žabice koje drže plastičnu masku koja pokriva taj deo ispod haube. Ako ne budete baš pažljivi lako ih možete pokidati pa nećete imati čime plastiku da utvrdute nazad, ako toniste predvideli pa kupili nove žabice, što bi bilo mudro ali nije neophodno (ako ste pažljivi)

 

2.thumb.jpg.c45872dea259d9b0e9eb4947db9f1cbd.jpg

 

Na donjoj slici je takodje obeleženo mesto žabica (samo sam greškom koristio crvenu boju

 

3.thumb.jpg.0107e4a408efe8bd10cc94126d5b1d58.jpg

 

Kada ste sve lepo poskidali i demontirali počnite sa skidanjem plastike, koja je na mnogim mestrima verovatno prilepljena za šoferku. Radite lagano i bez previše zapinjanja i sile. Ipak je u pitanju vaš ljubimac. Ako neće, sesti, popiti pivo, razmisliti i nastaviti hladne glave.

Ne znam zašto, ali posle piva obično hoće - dal je neka hemija u pitanju - jbm li ga :-)

 

E, kada ste uklonili plastiku, zateći ćete sledeće:

 

7.thumb.jpg.2f742ce19f040059f3cfba6ab6ab0338.jpg

 

Problem je zaokružen zelenim.

Da bi ste to rešili morate da demontirate ceo mehanizam, što ćete lako uraditi odvijanjem šafova označenih crvenim strelicama.

Kada izvadite mehanizam to će izgledati kao na donjoj slici.

 

11.thumb.jpg.f64b4b02e72b768d601c1d26e1233cea.jpg

 

Problem je zaokružen ovom zeleno žućkastom bojom. Na gornjoj slici je već rešen, Jbg, zaneo sam se poslom pa zaboravih da slikam korake..

Elem, polugu na ovoj osovinici drži jedan plastični prsten koji se usled godina rada u kišnoj Holandiji razlokao i poluga je spalaaaaa.

problem sam rešio tako što sam turpijom lagano poravnao jednu stranu osovinice, kirnerom označio mesto gde ću probušiti rupu, uzeo burgiju od 3mm i zzzuuuuuuuu. Materijal je mekan i probuših ga očas posla.

Vratio sam polugu na osovinu i pošto nisam imao osigurač rascepku, osigurač glumi parče tvrde žice koje sam na krajevima savio u obliku latiničnog slova S

 

Slikao sam, ali ne mogu iz nekog razloga da upload-ujem sliku, pa pokušajte da uveličate gornju sliku, trebalo bi da se vidi.

 

Time je operacija završena, ostalo je da se sve vrati na svoje mesto, samo obrnutim redosledom.

ALIIII, pre toga, malo sam počistio kanal u kome stoji navedeni mehanizam, a koji se napunio lišćem, iglicama i koje kakvim čudesima....

 

8.thumb.jpg.82834ec4cb2d70f96fc3c0921857627f.jpg9.thumb.jpg.c7575672cf85256f1ba8724a4f02159e.jpg

 

Nakon ovoga je sve vraćeno na svoje mesto i učvršćeno sačuvanim žabicama.

 

Testirano - radi kao DOKSA!

 

I Stilo opet ko devojčica, čeka novog vlasnika.

 

Etooo, nadam se da će ovaj kratki tekst, ilustrovan sa par prikaza sa lica mesta, nekome olakšati muke.

 

Svako dobro, živi mi bili.

Bojan, Kraljevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Post u starom, dobrom forumaskom duhu medjusobne pomoci - svaka cast ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...