Jump to content
FAS Goran
ACO JTD

Fiat 500L 1.4 TJet 120 LPG - prevelika potrošnja plina?

Recommended Posts

Ih ti imas prosecnu brzinu kao i ja, tu se potrosnja ne meri uopste :D meni stilo jtd..ne znam tacno al sigurno 8l trosi tako, mozda i vise
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam tacno, ne bih lagao sigurno
Nisam ga cepovao u gradu da bih znao u decinmale zato sam i napisao 8 ili i vise. 10 nije sigurno :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki je to auto, veliki otpor vazduha, mala prosečna brzina, čovek iz AK mi je rekao na test vožnji da taj tb voli malo da "popije" tako da mi tih 12-14l/100km zvuči ok! 

Jbg kad nisi uzo nemaćko dizlo! Tad bi ti trošio kao upaljač, ustvari morao bi da staješ svakih 100km da vadiš višak goriva!B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim Stila 1.4 16v 3dr na plin po Banja Luci. Imam malo težu nogu ali BL je grad u kome je potrošnja uvek katastrofa. Sastoji se od tri dela: mic po mic gužve, dva tranzita gde ga navučeš pa odmah naiđeš na semafor i kao šlag na tortu ima i poneko brdo. Bonus je i što te redovno hvata crveni talas.

Moja potrošnja je oko 12-13 litara po takvom gradu. Ako uzmeš u obzir da je tvoja makina malo teža i ima veće točkove to mu dođe to.

Ovi iz Patrol taxi kažu da im je prosek 16 litara.

Bitna stvar je i gde sipaš. Ne zbog kvaliteta, u BL je manje više sav plin iz Rijeke, nego zato što neki kradu na pištolju nenormalno. Rezervoar od 40 litara, podešen da prima 36. Odem prazan da našem do čepa, sipaju mi 43 litre. Kaže "verovatno ti se rezervoar raširio". Oni za koje sam se uverio da valjaju u BL su Krajina Petrol u Budžaku i NiS Petrol u Trnu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedina pouzdana metoda za merenje potrošnje plina je merenje kilometraže sa napunjenim rezervoarom. 

Na potpuno prazan rezervoar (kad prebaci na benzin) sipa se plin i vozi sve dok ne nestane ponovo. Zatim, važan faktor je i kako je uređaj podešen, kada i koliko radi na benzin, kolika je spoljna temperatura.... Bord svakako ne meri potrošnju plina. 

TNG je smesa gasova čiji se odnos menja u proizvodnji zavisno od doba godine i temperatura, što opet utiče na potrošnju. Nije veliki problem ni da se utvrdi moguće curenje na nekom od spojeva na instalaciji. Samo ih treba premazati sapunicom i posmatrati. Nije nemoguće, leti posebno, da boca ispusti određenu količinu ako se pri sipaju prepuni. 

Veliko je pitanje i kako se koristi tih 120ks u gradu i stani-kreni režimu. Svako dublje potapanje pedale besmisleno diže potrošnju, kao i vožnja na preniskim obrtajima kada turbina miruje. 

Kod sumnje na preveliku potrošnju moguće je proveriti samo fizičko curenje i uraditi dijagnostiku plinskog uređaja uz eventualnu promenu mesta  točenja (eventualna kalibracija gasnih dizni, zamena filtera, membrane). Ostalo je subjektivno - način i uslovi vožnje. Može da bude veliko iznenađenje kakav se rezultat može da postigne ublažavanjem ubrzanja i intezivnijim korišćenjem inercije. Odatle treba početi. Već na desetak hiljada km potrebno je izmenjati filtere jer je nova boca puna špona (metalnih opiljaka). Kasnije ih nestaje. Gasni uređaj u kolima je veliki gospodin. Traži mnogo uslova da bi optimalno radio. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslije dužeg praćenja potrošnje dobijeni prosjek u gradu je 11-12 litara. Put za BG, autoputem 140 km/h opet 11 ali zato magistralom 8.

 

Eto čisto da upoznam forumaše kakvo je stanje.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj 500L 1.4 sa ugradjenim plinom:

 

FUELIO.thumb.png.0649fcd3bc4b8a89d84113ceb655ab13.png

 

Merim potrosnju punih 5 godina preko android aplikacije 8,12 litara LPGa na tacno 100,000 km...

Benzin NE racunam jer retko vozim, osim paljenje i zagrevanje. Pozdrav za sve.

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/18/2019 at 6:04 PM, ACO JTD said:

Poslije dužeg praćenja potrošnje dobijeni prosjek u gradu je 11-12 litara. Put za BG, autoputem 140 km/h opet 11 ali zato magistralom 8.

Eto čisto da upoznam forumaše kakvo je stanje.

Na koliko obrataja ti radi motor pri 140km/h na autoputu?

Kako si generalno zadovoljan autom? Koliko cesto se rade servisi itd?

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/8/2023 at 10:15 AM, chiki said:

Na koliko obrataja ti radi motor pri 140km/h na autoputu?

Kako si generalno zadovoljan autom? Koliko cesto se rade servisi itd?

 

Pozdrav,

 

Ja ne znam tačno za 140km/h ali na 130km/h radi na malo preko 3000o/min.

Znači da 140 ne bi smelo da bude preko 3200 max (moja procena).

Potrošnja na tih 130km/h je 9l plina (mereno čep do čep, benzin nisam računao jer se samo upali i odmah prebaci).

Autom sam generalno zadovoljan, kupljen je polovan 2022 (2016 god).

Mali servis na 15.000km (izađe oko 8-9 hiljada din), veliki sad planiram da uradim prvi put (oko 28 hiljada din).

Napomena, između 2 mala servisa uvek dosipam 1 litar ulja pošto gubi ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...