Jump to content
FAS Goran
gile smederevo

Fiat Idea 1.4 16V 6 marce

Recommended Posts

Dok čekam termin za ugradnju gasa, taman da se uradi mali servis. Veliki u subotu, kako kolega planira. 

 

IMG_20180927_154744.jpgIMG_20180927_152433.jpgIMG_20180927_151241.jpg

 

 

Ono što me raduje je da je podvozje čisto i bez korozije. Donji deo motora, suv i čist. Jedino zadnji lonac ima korozije na spoju sa završetkom auspuha, ali malo čelične četke i cink spreja će završiti posao. 

 

IMG_20180926_155533.jpgIMG_20180926_155527.jpgIMG_20180926_155627.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Game over....:lol:

Hehe !!

Inače, sipah 5w40 Total Quartz7000. Nisam ga do sad sipao ni u šta od auta, pa rekoh,ajd da probam. Odustao sam od 10w40 gradacije jer motor ima samo 70000km. Videćemo kako ce se ponašati sto se tice potrošnje ulja jer je 1.4 poznat sagorevac istog. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I veliki završen...B)

 

Usput i PK kaiš zamenjen. Sipan i nov antifriz. Što se tiče motora-nema pipanja 10000km. Svećice su skoro menjane, pa ih nisam dirao. Jedino ako majstor za plin ne kaže da moraju neke specijalne. 

 

IMG_20180929_120244.jpgIMG_20180929_113035.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28.9.2018. at 7:41 PM, gile smederevo said:

Videćemo kako ce se ponašati sto se tice potrošnje ulja jer je 1.4 poznat sagorevac istog. 

Meni u Grandeu trosio mozda pola litre na 10.000... takoreci zanemarljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ugradnja gasa završena danas i pregled na FTN (za šta oni uzmu 6000din, majko moja?!? praktično puko slikanje auta. )

Onda ga prebacih na tehnički u Šajkaškoj,pa moram opet na FTN da im odnesem uplatnice za takse i njhov "rad",pa opet na tehnički odakle uzimam neki papir,pa teeeek onda idem opet na FTN da mi izdaju uverenje za TNG uredjaj, tj atest. E veći sex na suvo nisam odavno imao. :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakva bi procedura bila da je imao fabrički ugrađen plin?  Isto jebada oko slikanja, atesta i šta već ide ili bi samo upisali u saobraćajnu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu ide isto pregled. PLus, ako je boca starija od 10 god-mora nova ili da se stara skine i posalje negde na pregled. Cuo sam da metanske boce npr radi Messer, tj pregeda ih. dakle, nema ono-na pregledu Amss cemo ustanoviti da ima i plin, pa umesto samo 10000din, placas 20000din. A u principu i jedan i drugi pregled su sviranje ku...kuriku. tj, ti i ja bismo bolje ispipali creva, spojeve...kad cak nisu ni prebacivali na plin da vid da li radi kako treba. 

Da sam zatamnio stakla npr, i taj pregled i atest bi naplatili isto kao i onaj prilikom uvoza, lil atesta za TNG npr.

Ono sto se ne placa j, dodatni pregled ako auto prethodno nije dobio Amss potvrdu jer je nesto falilo prvi put. Idea nije imala retrovizor, pa sam je na slepi terao u amss cmv da uslikaju i te slike posalju u AZBS. Folije sa stakala npr, sve skinu ako auto stigne na carinjenje takav..i najcesce to urade kao nogama, pa moras da skidas ostatke lepka itd...parcice folije. Bolje da mi obore auto, pa cu sam. Plus, za auta koja stignu zatamnjena-sto ne bi odmah pri pregledu amss, uradili atest za folije? Izmere procenat zatamnjenja i ciao. Plati neke da se i to upise u Amss potvrdu i vozdra. Ma neee-kako bi posle za bilo sta sto naknadno uradis, uzeli 10k din?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni znao kako ide ali po ovom sto si ispisao vidim da su napravili teske budalastine sa tim atestima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, kad sam Puntićem išao par puta-što da ne i sa njom? ;)

 A prodavac i vlasnik nisu iste osobe. Tj vlasnik, sada beć bivši,je Ideu doterao u Fiatov ovlašćeni prodajno-servisni centar u Thunu. I onda su je oni zapravo oglasili i veeovatno mu je uračunali za avans za sledeći  auto. Malo je oprali, picnuli i onda imali posla sa mnom. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče same voznje, još sam u fazi ispitivanja Ideinih mogućnosti. Kakva je na ubrzanju, kako podnosi nagle manevre, nagla kočenja...Ubrzanje joj je solidno mogu da kažem i taman onoliko koliko sam očekivao. Lagano stiže do 80ak na sat, i već tada traži i šaltanje u petu brzinu. Naravno, pričam o situaciji gde sam samo ja u autu-dakle minimum tereta. 

Lepo drži pravac, ali ne voli mnogo nagle promene trake. Odradi ona to,ali treba biti spreman da se lelujanje nastavi i malo posle promene trake. :)

Volan je lagan i bez City opcije, a za moj ukus bi mogao biti još čvršći,ali šta je tu je. U svakom slučaju precizan je i Idea lepo drži zadatu putanju. Verujem da bi dinamika vožnje bila još bolja sa felnama od 16cola i gumama 195/55 R16. Ili još bolje, 205/50 R16 :wub: što je i fabričko setovanje za Musu. Sa takvim setom i možda malo intervencije da se auto spusti koji cm-dosta bi se dobilo na dinamici u voznji. Ovako, fino upija neravnine i lošiji asfalt sa standardnim 15icama u 195/60 R15. 

Što se menjača tiče, ima kratke brzine i traži šaltanje, budući da je sa 6 brzina. Dakle, u trećoj ne može biti "alla automatic" kao što je Punto npr mogao. Od 40na sat do 120kmh. :)

Ručica menjača je lagana i stvarno fino klizi po čuvenim "H" šablonu . 

Toliko oko same vožnje za sada. Biće još utisaka,čim dodam još koji kilometar. 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle potrosenog prvog rezervoara plina, brojke kazu sledece>

30l plina(sto je i kapacitet boce kad se napuni propisno, tj 80% od maksimuma)  potroseno za 364km. Bilo je i gradske voznje i autoputem i starim putem od SD-BG, pa opet od Stare Pazove do NS. Dakle, od svega po nesto. Plus je i majsor stelovao TNG komp pa je i tu malo sagoreno. Bilo kako bilo od 364km neka je 10km otislo na voznju na benzin jer je bilo zaista toplo vani i veoma brzo bi sistem prebacivao na tng. Cak i ujutru sa temperaturama oko 10C. 

30l TNG : 354km=Xl TNG: 100km

100km x 30l=354km x Xl TNG

3000=354x Xl TNG

Xl TNG=3000/354

Xl TNG=8.47

Dakle 8.47l/100km sasvim realno i u okviru ocekivane potrosnje. Sa cenom plina od 80din/l dolazimo do 680din/100km, dok za 100km na benzinu treba sigurno 7l x 155=1085din

Razlika od 405din na 100km u prevodu znaci da ce se ulaganje u TNG uredjaj isplatiti posle priblizno 15000 predjenih km. 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar auto gile u zdravlju da te sluzi.Nego koliko te kostao atest posto i ja treba da radim atest plina da uporedim cene? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...