Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Parada pobede u Prvom svetskom ratu 1918-2018

Recommended Posts

Pre 4 godine je bilo ovako:

 

25.jpgScreenshot_19.jpg

15550903086_36ee7c2576_o.jpg112710_157234063_K2B2970EDR1600P.jpg15467783790_08c49b4c6f_o.jpg137345_117802734_DSC_4566_res.jpg

 

Za novembar najavljuju opet vojnu paradu, ali 3 puta veću...npr. na prošloj je bio nešto preko 30 tenkova, sada najavljuju 100 tenkova povodom 100 godina od pobede u I Sv. ratu, plus 100 BVP, plus još svašta nešto...

 

---------------------

 

Ruski predsednik Vladimir Putin na jesen stiže u Beograd, a u njegovu čast i u čast godišnjice oslobođenja Beograda i pobede u Prvom svetskom ratu, 11. novembra biće priređena vojna parada. Putinu će biti prikazano naoružanje koje će do tada biti isporučeno iz Belorusije i uz ono koje se očekuje iz Rusije znatno ojačati Vojsku Srbije. Prema medijskim najavama, na bulevaru ispred Palate ''Srbija'' prvi put će se pojaviti novi PVO sistem kratkog i srednjeg dometa koji bi trebalo da bude isporučen iz Belorusije, a taj aranžman obuhvata i nabavku četiri MiG-a 29. Ipak će za gledaoce najuzbudljiviji biti defile 100 tenkova M-84, još toliko BVP-a M-80A, ali i drugih oklopnih vozila...

 

u celosti na: vesti-online.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh tada sam na pocetku pokisao sam kao miš,al posle bilo super,kad sam video onoliku silu,odusevio sam se,zad leteli i Strizi,akro grupa ruska

al kako najavljuju bice veselo za sve pare

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vreme dok smo imali kakvu takvu državu imali smo i vojsku a takva sila se je nalazila u svakoj kasarni srednje veličine.

Danas smo spali na to da se divimo onom što je konstruisano pre 50 godina a napravljeno pre 30 i više i imalo je sreću da ne završi u  topionici u US stilu.

 

Sve vlasti uništavaju domaću proizvodnju tako da smo postali država otpada.  Vojska se naoružava sa isluženim oružjem, građani voze sa isluženim vozilima ,oblače sa  isluženom garderobom i neretko jedu hranu kojoj je istekao rok skladištenja negde "tamo daleko"...

Sreća pa deca ne znaju sve to pa je dobro da se priređuju takve manifestacije da vide da imamo vojsku i oružje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Zvezdo said:

Danas smo spali na to da se divimo onom što je konstruisano pre 50 godina a napravljeno pre 30 i više i imalo je sreću da ne završi u  topionici u US stilu.

A, vidim Ameri ne koriste tenkove konstruisane pre isto tako 50 godina i napravljene pre 20-30-40 godina. Ni avione...uopšte više nemaju F-15, F-16, F-18...sve avioni konstruisani u vreme hladnog rata koji je prestao pre skoro 30 godina. Ili, neko drugi...da ne budu samo oni za primer. :D 

 

Inače, to sa Železarom u Smederevu je naduvana priča koja se dosta dobro primila.

Tenkovi T-55 (koji odavno ionako imaju veoma malu vrednost u bilo kakvom sukobu sa bilo kim, pa umesto da trošiš pare na njegovo održavanje/municiju/obuku posade, bolje je da za te iste pare kupiš mlađi T-72 kojeg na tržištu imaš koliko god hoćeš, pa ako već nešto čuvaš bolje onda čuvaj ono što je takođe jeftino, a mnogo bolje od 55-ce), su najćešće pominjani kao sirovina za železaru. A, stvarnost je drugačija:

727 tenkova T-55 je imala Vojska SCG na brojnom stanju. Nakon osamostaljivanja CG, na njenoj teritoriji je ostao 61 komad. CG ih je kasnije sve uništila. U SRB ih ostaje 666 komada na stanju.

U Kambodžu ih je prodato 50 komada. Iraku ih je donirano 30 komada. U Češku ih je otišlo 70 komada, ne za njih, nego opet za nekog drugog. 29 komada ih je prodato samo ove godine (u julu) za malo preko 500.000 dolara.

Ostaje 487 komada.

 

Od tog broja, 282 komada su pominjali npr. ovde, pre tri godine:

https://www.blic.rs/biznis/saznajemo-pakistancima-ministarstvo-prodalo-282-tenka/e7edrqv

Quote

Tačno je da je došlo do načelnih dogovora oko prodaje 282 tenka iz arsenala rashodovane i zastarele vojne opreme, ali ja ne želim da pričam sa kojom zemljom i armijom je ovaj posao sklopljen...

Ono što mogu da kažem, to je da je ponuda izuzetno povoljna za Vojsku Srbije jer se tenkovi neće prodati u sadašnjem stanju već će se modernizovati. Taj posao će biti poveren našoj vojnoj industriji, čime ćemo uposliti naše kapacitete

Ali, izgleda od tog posla nije bilo ništa.

Nešto preko 200 komada onih u najboljem stanju je uzeto za rezervu VS.

Faktički, u SRB i dalje ima 250+ tenkova T-55 u raznim varijantama sa kojima ne znamo šta ćemo (nisu do sada prodati, nisu isečeni, nisu rezerva VS), a izgleda niko neće da ih kupi jer su u ko zna kakvom stanju.

U Smederevu su bili tenkovi, ali zanemarljiva količina od ukupnog broja je završila tamo jer...prilikom sečenja, transporta i topljenja tenkova, zarada od prodatog materijala (kad se oduzmu nemali troškovi) je bila svega oko 80 evra. Zato se i odustalo od daljeg sečenja. Tako da se može reći da su T-55 u SRB danas ili u ovakvom stanju na nekoj ograđenoj livadi:

 

vojska12_660x388.jpgvojska-3_informer_galery.jpgt55-97.jpg

 

Ili u ovakvom stanju u nekim kasarnama.

Ali, veoma je naduvana priča da je sve to isečeno i istopljeno u Smederevu. Prosto, ne odgovara stvarnosti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa od ovoga. Otkazano.

Neki kažu da je to zato što je trebalo vremena da vođi do pameti dođe da ima više tehnike nego obučenih ljudi...a, neki kažu da je Putin ispalio, tj. neće dolaziti tada, pa ovim našima tupavo da prave paradu bez njega.

Ako je ovo drugo, onda su još veći slepci jer ispade da sve žrtve Srbije u Prvom sv. ratu nisu zaslužile obeležavanje pobede, nego eto ako Putin ne dolazi onda 'ebeš paradu, ni ne treba nam. :sick: Stogodišnjicu obeležavaju Britanci, Francuzi, ali eto nama izgleda to glupo ako ne dolazi Putin...c c c

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mi se odavno stidimo kao drzava svojih predaka tako da cemu cudjenje ..zato i nestajemo

 

Sto se mene tice u jednu ruku mi je zao sto je otkazano samo zbog obelezavanja 100 godina, a sa druge strane je dobro..

Edited by Boris90

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, neshaoct said:

Ništa od ovoga. Otkazano.

Neki kažu da je to zato što je trebalo vremena da vođi do pameti dođe da ima više tehnike nego obučenih ljudi...

Biće da je ovo.

Jbo Putina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što je rekao @Boris90, možda je i bolje da nema parade, ali mislim samo u smislu da se vidi sa čime VS stvarno raspolaže jer...SDPR, na svim manjim ili većim paradama proteklih godina, izveze sve svoje ''sisteme u razvoju'', predstavi ih kao da to koristi VS, a ustvari takvih sistema u VS - komada 0.

Na vežbi ne mogu da koriste sredstva koje VS ne koristi. E sad, jedino ako urade možda i najgoru opciju, a to je da sisteme koje VS ne koristi ipak upotrebe na zvaničnoj vežbi VS...pa bi ispalo da gledamo vežbu sa onim što VS ne koristi, ne obučava ljude za to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al' 'ebeš državu koja vojne parade nema svake godine :D, tako da smo se ove godine vratili na klasičnu paradu, videli ste u Nišu...evo dobrih fotografija koje je napravio Dimitrije Ostojić:

 

- Više od 50 tenkova M-84 zajedno sa gostom iz Rusije, tenkom T-72B3:

 

wqwqa200.jpg

wqwqa202.jpgwqwqa201.jpg

wqwqa204.jpgwqwqa203.jpg

 

- Najmlađe sredstvo u naoružanju Vojske Srbije: Samohodne haubice Nora B52 M15:

 

wqwqa205.jpgwqwqa206.jpg

 

- Borbena vozila pešadije BVP-M80A:

 

wqwqa214.jpgwqwqa215.jpg

 

- Lazar 3, najmlađe oklopno vozilo u naoružanju Vojske Srbije. Još uvek se na vozilima ne vide evidencijski brojevi, ali zvanično su u sastavu Vojske Srbije od decembra 2018. godine:

 

wqwqa207.jpgwqwqa208.jpg

 

- Vazduhoplovni deo parade su činili preleti aviona Orao, G-4, MiG-29 i Lasta, kao i helikoptera Mi-8, Mi-17 i Gazela. Posebna atrakcija na nebu su bili gosti iz Rusije, dva moćna jurišno-desantna helikoptera Mi-24VM:

 

wqwqa209.jpgwqwqa211.jpg

wqwqa210.jpgwqwqa212.jpgwqwqa213.jpg

 

Još fotografija sa Parade u Nišu možete pogledati ovde, na sajtu Dimitrija Ostojića.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...