Jump to content
FAS Goran
neshaoct

F1: Alonso objavio povlačenje

Recommended Posts

Alonso objavio povlačenje: Draga F1...

 

183017-alonso.jpg

 

Fernando Alonso napustiće Meklaren i povući će se iz Formule 1, objavio je Španac na svom Tviter profilu. Dvostruki svetski šampion objavio je jednominutni video u kojem se obraća sportu koji mu je toliko dao:

 

''Draga F1,

Nisi me očekivala, a ja nisam bio siguran da želim da te upoznam. Gledao sam tvoje trke još pre nego što sam prohodao, a da nisam znao ništa o tebi. Proveli smo zajedno dobra vremena - neke nezaboravne trenutke i neke zaista loše. Borili smo se zajedno protiv neverovatnih rivala, ti si bila sa mnom, a i ja sa tobom. Video sam te kako se menjaš, nekada na dobro, a nekada i na loše, po mom mišljenju. Svaki put kada savim kacigu, osetim tvoj topli zagrljaj i tvoju energiju, ne postoji osećaj poput tog. Ipak, danas imam druge, veće izazove od onih koje mi ti nudiš. Mogu samo da budem zahvalan tebi i svima koji su tvoj deo jer sam upoznao toliko kultura, jezika, divnih ljudi i hvala što si bila moj život. Volim te, a znam da i ti voliš mene.

Fernando Alonso''

 

U saopštenju koje je izdao Španac navodi da je uživao u svakom minutu tokom svojih 17 godina u F1, kao i da će u ostatku tekuće sezone učestvovati sa više strasti i posvećenosti nego ikada ranije. Nedavno je Alonso napunio 37 godina, ukupno je slavio na 32 trke, 97 puta bio je na podijumu, a šampion je bio 2005. i 2006. godine.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legenda,F1 ce sledece godine biti manje zanimljiva  za gledanje jer nece vise biti Alonsa,koji je na svakoj trci koju je vozio izvlacio maksimum i iz sebe i iz bolida

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sains menja Alonsa

 

Fernando-Alonso-Karlos-Sains-junior.jpg


Španski automobilista Karlos Sains junior najverovatnije će zameniti svog sunarodnika Fernanda Alonsa u Meklarenu naredne godine, što znači da će Pjer Gasli zauzeti mesto Danijela Rikarda u Red Bulu, prenosi ''Motorsport.com''. Sains je tri sezone branio boje ekipe Toro Roso, juniorskog tima Red Bula, a trenutno je na pozajmici u Renou. Međutim, ostaće bez mesta u francuskom timu na kraju sezone, pošto je potvrđen dolazak Rikarda iz Red Bula. Iznenađujuća odluka australijskog vozača da napusti austrijski tim je dala Sainsu šansu da pređe u Red Bul, ali je Gasli trenutno favorit za mesto timskog kolege Maksa Ferstapena. Kada je Red Bul pozajmio Sainsa, zadržao je opciju da ga vrati u svoje redove do kraja septembra. Međutim, iz tima španskog vozača više puta su naglasili da ga ne interesuje da se vrati u Toro Roso.

 

Sains je na meti Meklarena već nekoliko nedelja, a veruje se da će preći u redove tima iz Vokinga pošto Red Bul planira da Gasliju da priliku. Mladi Španac je dobra opcija za naslednika Fernanda Alonsa, koji se povlači iz Formule 1 na kraju sezone, pošto je jedan od najtalentovanijih vozača u šampionatu. Za sada nije poznato da li će britanski tim zadržati Stofela Vanforna, niti da li će priliku dati svom test vozaču Landu Norisu. Belgijanac je od početka ove sezone potpuno u senci Alonsa, čemu u prilog ide činjenica da je osvojio samo osam bodova, a njegov timski kolega 44. Noris se trenutno bori za titulu u Formuli 2, a ranije je više puta naglasio da bi mogao da vozi slobodne treninge pre nego što 2020. godine debituje u Formuli 1. Sve je to bilo pre nego što je Alonso objavio svoju odluku.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 se nastavlja Velikom nagradom Belgije 26. avgusta.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso: Zbog nedostatka akcije se povlačim

 

183131-alonso f1.jpg

 

Dvostruki svetski šampion Fernando Alonso izjavio je da odluku o povlačenju iz Formule 1 nije doneo zbog svojih loših rezultata u poslednje vreme, već zbog nedostatka akcije na stazi. Vozač Meklarena je pre nekoliko dana objavio da se od naredne sezone više neće takmičiti u Formuli 1, ali nije odbacio mogućnost povratka ukoliko se pojavi prava prilika. Španac se ove godine paralelno takmiči i u Svetskom šampionatu izdržljivosti, u okviru kojeg je trijumfovao na 24 časa Le Mana, a pred trku na Silverstonu prvi put se oglasio po pitanju svoje odluke.

 

''Akcija na stazi nije onakva kakvu sam sanjao kada sam ušao u Formulu 1 ili kada sam bio u drugim šampionatima ili kakvu sam iskusio tokom nekih sezona. Odlučio sam da se povučem jer je akcija na stazi po mom mišljenju izuzetno siromašna. Zapravo, ono o čemu najviše pričamo o Formuli 1 se dešava van staze. Pričamo o polemikama, porukama preko radija, a to je loš znak'', naglasio je Alonso. ''To je zato što je akcija na stazi bila loša i to je ono što ja osećam o Formuli 1 u ovom trenutku. Smatram da neki drugi šampionati pružaju bolju akciju, više radosti i sreće, a to je ono što ja želim da nađem''. Iako Alonso priznaje da bi realna šansa da osvoji treću titulu sledeće godine bila dovoljna da ga natera da ostane, jasan je da je Formula 1 postala nešto što ga više ne zadovoljava.

 

''Kada pogledamo, 2003, 2004, 2008, 2009. i 2011. godine nisam pobeđivao na velikom broju trka, ali je tada bilo teško predvideti šta može da se desi u Spa ili Monci. Sada već znamo šta će se desiti u Spa ili Monci. Možemo da predvidimo prvih 15 pozicija uz možda jednu ili dve greške. Sve je moguće predvideti'', rekao je Alonso. ''Idemo u Barselonu na zimska testiranja i znamo šta ćemo raditi do novembra u Abu Dabiju i to je teško. Za mene to nije veliki problem jer sam za 18 godina, kao što sam već rekao, postigao više nego što sam mogao da sanjam. Ali, za mlade vozače ili drugačije, teško je jer se nadaju da će naredne sezone tim napraviti neverovatan korak ili da će ga zvati jedan ili dva tima. Situacija je postala teška za ambiciozne vozače. Za vozača koji ima bilo kakvu ambiciju biće teško u budućnosti ako se stvari ne promene''.

Alonso očekuje da će planove za sledeću sezonu finalizirati krajem ove godine, a trenutno razmatra opcije u Indikaru, ali i Svetskom šampionatu izdržljivosti sa Tojotom. Uprkos tome što se neće takmičiti u Formuli 1, španski automobilista je naglasio da je povratak od 2020. godine logičan, pošto kaže da bi bio glup da sada zatvori ta vrata. ''Verujem da su vrata otvorena jer mislim da vozim na najboljem nivou u svojoj karijeri. I zašto bih zatvarao vrata ako svašta može da se desi u budućnosti. I dalje sam mlad, nemam 45 godina. Osećam da sam jak, ove godine vozim 27 trka i zato razmišljam o tome da stanem. Ali, ko zna'', istakao je vozač Meklarena.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baton: Alonso će se vratiti u F1, siguran sam

 

134507-baton.jpg

 

Šampion Formule 1 iz 2009. godine Dženson Baton smatra da će se Fernando Alonso vratiti ''najbržem karavanu sveta'' ukoliko Meklaren ponovo bude imao dobar bolid. Vozač Meklarena je pre nekoliko dana objavio da se od naredne sezone više neće takmičiti u Formuli 1, ali nije odbacio mogućnost povratka ukoliko se pojavi prava prilika. Baton, koji je bio Alonsov timski kolega tokom 2015. i 2016. godine, siguran je da će se dvostruki svetski šampion vratio nazad.

''Od pojedinaca zavisi kada će doneti odluku da napusti Formulu 1'', rekao je Baton. ''Alonso je uradio isto što i ja - odlučio je da ode, ali je ostavio mogućnost da se vrati. To je pravi izbor. Uveren sam da će se vratiti ukoliko Meklaren ponovo bude pobeđivao. Svaki vozač na svetu želi da bude u pobedničkom automobilu. Ljudi se penzionišu jer im dosade stalna putovanja i stres, a još kad nema ni rezultata... Međutim, ako bolid Meklarena ponovo bude brz, uveren sam da će Alonso želeti da sedne za volan''. Alonso je sam otrkio da će planove za sledeću sezonu finalizirati krajem ove godine, a trenutno razmatra opcije u Indikaru, ali i Svetskom šampionatu izdržljivosti sa Tojotom. Uprkos tome što se neće takmičiti u Formuli 1, španski automobilista je naglasio da je povratak od 2020. godine logičan, pošto kaže da bi bio glup da sada zatvori ta vrata.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Alonso je jedan od najboljih ikad, šteta

 

Luis-Hamilton-i-Fernando-Alonso.jpg

 

Luis Hamilton odao je počast Fernandu Alonsu kao jednom od najboljih vozača u istoriji Formule 1, pošto je Španac saopštio da će napustiti najbrži karavan sveta. Alonso je bio dvostruki šampion sveta i šesti je na večitoj listi vozača po broju pobeda sa 32 trijumfa. ''Šteta što nije ispraćen kako mu dolikuje. Ali u sportu nije sve u tome da ste dobar vozač, već kako se snalazite u datoj situaciji i kako se postavljate'', kazao je aktuelni prvak. Hamilton i Alonso su bili zajeno u Meklarenu 2007. godine kada su sezonu završili sa istim brojem poena na drugoj poziciji. ''Bez sumnje je jedan od najboljih vozača sa kojim sam se takmičio i želim mu sve najbolje''. Vozač Meklarena je pre nekoliko dana objavio da se od naredne sezone više neće takmičiti u Formuli 1, ali nije odbacio mogućnost povratka ukoliko se pojavi prava prilika.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso: Gotovo je sa F1

Dakar, Dajtona? Nisam Supermen

 

Fernando-Alonso-690768.jpg

 

Nekadašnji svetski šampionu Formuli 1 Fernando Alonso je poručio da se sigurno neće vratiti u najbrži cirkus na svetu. On će voziti za Meklaren do kraja ove sezone, to jest još šest trka koliko je ostalo u ovoj sezoni. Još samo šest puta ćemo videti Fernanda Alonsa u Formuli 1. Jedna od tih šest trka je predstojećeg vikenda u Sočiju, a Fernando Alonso je u Rusiji govorio o mogućnosti da se ipak vrati u ovaj šampionat. ''Moje vreme u F1 je završeno. Želeo sam da budem najbolji vozač na svetu, u Formuli 1 i već sam postigao više nego što sam sanjao kada sam počinjao. Bio sam dva puta šampion, uspeo sam da pobedim Mihaela Šumahera i moje vreme u F1 je sada gotovo. Imam neke veće izazove od F1 trenutno i moram da ocenim šta mogu da uradim po tom pitanju'', kazao je Fernando Alonso koji je sa Renoom osvajao titule 2005. i 2006. godine.

On je osvojio trku 24 časa Le Mana, a prošle godine je probao da pobedi i na trci 500 milja Indijanapolisa. Navodno on će probati to ponovo da uradi u Indikar seriji, a tako bi kompletirao triplu krunu motosporta. Alonso je tokom trkačkog vikenda u Belgiji kazao da se možda nije definitivno oprostio od F1, ali je posle izjave u Rusiji izgleda zatvorio vrata za povratak u ovaj šampionat. ''Ima nekih prestižnih karijera koje ne možeš da dostigneš. Trebalo bi da živiš u drugom vremenu da bi ih dostigao, da imaš drugačiji automobil, da imaš drugačije staze, filozofije i načine vožnje. Postoje neki izazovi o kojima sada razmišljam. Dajtona 500 je jedinstven događaj, Dakar, Reli Monte Karlo... Ima mnogo stvari koje bih voleo da radim, ali moram da priznam da nemam talenat za sve to. Razmišljam o tih nekoliko trka, to je veliki izazov, ali videću ako ću moći jer nisam Supermen''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Odlazim iz F1 zato što tako želim''

 

Fernando-Alonso-Karlos-Sains-junior.jpg

 

Vozač Meklarena Fernando Alonso se polako oprašta od Formule 1 i nastupiće na još tri trke, u Meksiku, Brazilu i Abu Dabiju. Španac i dalje ne želi da otkrije koju će automobilističku seriju voziti sledeće godine, a insistira na tome da odlazi iz Formule 1 zato što sam tako želi. U Meksiku će navijači odati priznanje dvostrukom šampionu Formule 1 tako što će svi na tribinama nositi maske sa njegovim likom. U četvrtak se Fernando Alonso zahvalio svim navijačima rekavši da želi da u Meksiku završi među deset najbržih. Alonso je inače najtrofejniji aktivni vozač Formule 1 iza Sebastijana Fetela i Luisa Hamiltona, iako je poslednji put pobedio pre pet godina.

 

''Ovo poglavlje je završeno, napravio sam veliki uspeh i po mom mišljenju odličan je momenat da napustim Formulu 1. U Meksiku će biti 30 hiljada ljudi koji će da me pozdrave noseći moje maske, u Abu Dabiju isto tako... Osećam se privilegovano. Bilo je ovo savršeno putovanje, nikako tužno putovanje ili tužan kraj. Postoje druge stvari pored Formule 1 koje želim da osvojim, da budem uspešan u drugim sferama automobilističkog sporta i to ću pokušati'', poručio je Fernando Alonso. ''Dve serije su pokazale interes da vozim za njih, ali moram da razmislim o svemu. Ne napuštam F1 jer nemam dobar auto, napuštam je zato što sam uradio sve što sam imao u ovom šampionatu. Imam 38 godina i ne mogu više da vozim Formulu 1. Svi moji snovi su se ostvarili. F1 napuštam zato što želim da odem, nisam oteran iz F1'', kaže Alonso o svom odlasku.

Španac je prethodnu trku u Ostinu u Sjedinjenim Državama završio veoma rano zbog udesa sa Lensom Strolom. To je peta trka za Fernanda koju je završio bez osvojenih bodova. ''U Americi je bilo razočaravajuće jer sam prešao samo 600 metara i sada u Meksiku je vreme za revanš. Hoćemo dobru trku i da vidimo crno-belu zastavu i da imamo dobar rezultat. Nadam se da ćemo završiti u poenima i u deset najržih. Verovatno u subotu nećemo biti u top10 jer nemamo tempo za kvalifikacije, ali na trci obično napredujemo'', kazao je Alonso.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso ponovo na Indiju 500 kao vozač Meklarena

 

167942-alonso 21.jpg

 

Dvostruki svetski šampion Fernando Alonso pokušaće naredne godine da kompletira ''triplu krunu'' auto-moto sporta, pošto je potvrđeno da će po drugi put u karijeri učestvovati na legendarnoj trci Indijanapolis 500. Španski automobilista će na kraju ove sezone napustiti Formulu 1, a pored obaveza u Svetskom šampionatu izdržljivosti sa Tojotom nije potvrdio nikakve planove za narednu godinu. To se promenilo u subotu, kada je Meklaren objavio da će ponovo napraviti izlet u Indikar zajedno sa Alonsom, kao što je slučaj bio 2017. Španac je vodio na toj trci, pre nego što je zbog kvara bio primoran da odustane.

''Svima sam jasno stavio do znanja da želim da dođem do ''triple krune''. Imao sam neverovatno iskustvo u Indijanapolisu 2017. godine i u srcu sam znao da moram da se vratim tamo ukoliko se prilika pojavi. Posebno mi je drago što ću to učiniti zajedno sa Meklarenom. To je oduvek bio moj prvi izbor ukoliko se tim odluči na takav korak, tako da sam presrećan jer je dato zeleno svetlo. To je teška trka, boriću se sa najboljima, tako da će to biti ogroman izazov'', istakao je Alonso. Meklaren je prošle godine učestvovao na Indiju 500 u saradnji sa Andreti autosportom, ali britanski tim nije dao više detalja o planovima, osim da će se tim zvati Meklaren rejsing. ''Triplu krunu'' auto-moto sporta čine trijumfi na Velikoj nagradi Monaka, Indijanapolisu 500 i 24 časa Le Mana. Jedini čovek kojem je pošlo za rukom da je osvoji je Grejem Hil, dok je Alonso trenutno pred poslednjim korakom. U Kneževini je slavio 2006. i 2007, dok je Le Man pokorio ove godine.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonsu tema za razmišljanje, Meklaren ga želi i dalje

 

alonso f1.jpg

 

Šef Meklarena Zek Braun kaže da bi voleo da Fenrando Alonso i sledeće sezone bude uključen u aktivnosti tog tima u Formuli 1. Iako se Alonso povlači iz ovog takmičenja, Meklaren bi voleo da ga i dalje ima kao test vozača.

U nedelju 25. novembra će Fernando Alonso poslednji put sedeti u bolidu Formule 1. Čovek koji je dva puta bio svetski šampion i koji je uspeo da okonča dominaciju Mihaela Šumahera povlači se posle Velike nagrade Abu Dabija. ''Fernando je ekstremno inteligentan, veoma iskusan i voli Formulu 1. Voli trkanje. Ako nije u Formuli 1 onda je u Indikaru ili u kartingu pa mislim da će nam biti teško da ga držimo van staze. Mislim da će biti u okolini Meklarena. Ostaće deo porodice i mislim da će njegov uticaj pomoći našim vozačima. Zna Karlosa Sainca, lako će moći i sa Landom Norisom. Biće veoma važan za tim jer će pomagati i inženjerima. Mislim da će njegovo istkustvo biti dragoceno za nas'', kazao je pred poslednju Alonsovu trku Zek Braun. ''Ne bih isključio mogućnost da nam bude test vozač naredne godine. Ako on to želi mi smo spremni da ga zaposlimo jer želimo njegovo mišljenje. Nemamo mesta na gridu za njega, ali ako hoće da bude test vozač mislim da možemo da se dogovorimo''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso se oprostio od Formule 1

 

alonso abu d.jpg

 

Trka Formule 1 za Veliku nagradu Ujedinjenih Arapskih Emirata u Abu Dabiju bila je poslednja koju je u karijeri odvezao proslavljeni Feranando Alonso. On je na ovoj trci bio 11. u bolidu Meklarena, posle čega se osvrnuo na sve ono što je postigao u karijeri. ''Biće ovo lepa uspomena, sve što sam doživeo u Formuli 1. Bilo je ovo fantastično putovanje na koje sam krenuo kao vrlo mali. Dolazim iz zemlje koja nije imala preterano uspeha u Formuli 1, moj otac nije bio vozač, tako da sam ponosan na sve što sam uradio. Možda se vratim jednom kao turista ili komentator'', rekao je Alonso neposredno posle trke.

Nisu novinari propustili priliku da upitaju Španca postoji li ikakva šansa da se vrati u bolid Formule 1. ''Ne znam. Sve što mi je potrebno sada je odmor. Moram da se suočim sa nekim novim izazovima. Želim triplu krunu. Videćemo kako ću se osećati 2020. godine. Možda poželim da ponovo vozim celu sezonu, možda Indi ili Formulu. Možda ne budem želeo da se vratim uopšte.''

Za 17 godina u Formuli 1, Alonso je dva puta osvajao titulu šampiona, ostvario je 32 pobede, 97 puta se penjao na pobedničko postolje, a na pol poziciji bio je 22 puta.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meklaren pregovara sa Alonsom

 

alonso test driver mclaren.jpg

 

Čelnici Meklarena razgovaraju sa Fernandom Alonsom oko mogućnosti da naredne sezone testira bolid britanskog tima. Iako je Alonso napustio Formulu 1, a sledeće godine će se posvetiti obavezama u Svetskom šampionatu izdržljivosti i na Indijanapolisu 500, očekuje se da će u budućnosti ostati povezan sa Meklarenom na neki način. Španac će u Indijanapolisu voziti kao vozač Meklarena, a prvi čovek tima Zak Braun je javno istakao želju da nastavi trkačke aktivnosti sa njegovim timom. Poslednjih nedelja je bilo spekulacija da bi Alonso mogao da testira bolid za sledeću sezonu, a Karlos Sains junior i Lando Noris su izrazili želju da čuju povratne informacije koje bi dvostruki svetski šampion mogao da ima. Ipak, u Meklarenu žele da izbegnu mogućnost da kompromituju svoje glavne vozače, ali je Braun potvrdio da je tim započeo pregovore sa Alonsom.

''Razgovarali smo o testiranjima i to je nešto o čemu ćemo još pričati tokom zime. Moramo da razmotrimo kompletan naš program, a njegovo iskustvo bi bilo od velike koristi. Takođe moramo da se postaramo da dvojica naših glavnih vozača dobiju dovoljno vremena u bolidu, pošto će voziti trke naredne sezone'', istakao je Braun.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso: Šumaher mi je bio najveći rival

 

Fernando-Alonso-Michael-Schumacher.jpg

 

Nekadašnji vozač Formule 1 Fernando Alonso smatra da mu je legandarni Mihael Šumaher bio najveći rival u najbržem cirkusu, a dodaje da je konkurencija danas mnogo jača nego kada je on vozio. Dok se Fernando Alonso sprema za trku 500 milja Indijanapolisa i za Svetski šampionat u izdržljivosti, veoma su interesantne njegove izjave o karijeri u Formuli 1 koju je Španac obeležio jer je prekinuo dominaciju sedmostrukog svetskog šampiona Mihaela Šumahera. Alonso je titulu uzeo 2005. godine kada je Šumaher bio na vrhuncu karijere.

 

''Teško je izabrati jednog rivala ali ako moram da kažem onda je to Mihael. To je jednostavno zato što je on dominirao u ovom sportu kada sam ja došao u Formulu 1. Kada ste u kartingu i vidite da Mihael pobeđuje, vi ste drugačija kategorija, vidite njega kako pobeđuje, a onda se posle toga borite sa njim točak uz točak, Mihael je taj najveći rival, ne zbog nekog tehničkog aspekta već zbog emocija pre svega'', kaže Fernando Alonso. ''Bitke sa njim su bile posebne i veoma emotivne u to vreme za mene. Imali smo, imamo verovatno i dalje, najtalentovaniju generaciju. Jer su vozači sada spremniji. Danas vozači imaju više vremena u simulatorima, i ulaze u Formulu 1 na nivou koji je bio nezamisliv pre jedne ili dve decenije''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da ce Alonso da testira novi McLaren u Barseloni

 

alo_mcl_test.jpg

 

Kako prenose određeni mediji Španac bi mogao da se za par nedelja vrati u F1 bolid. McLaren je tokom jučerašnjeg dana po prvi put upalio svoj novi bolid, koji će se u akciji pojaviti već 18. fabruara na stazi u Barseloni. Za ovo testiranje predviđeni su trkački vozači Carlos Sainz i Lando Norris, ali postoji mogućnost da se njima pridruži i Fernando Alonso. Kako prenosi portal ''thejudge13.com'', postoje navodi da će Španac testirati novi bolid tokom jednog popodneva, kako bi dao povratne informacije i uporedio ga sa starim automobilom.

 

preuzeto sa - pole-position.rs

 

 

Edited by neshaoct
dodao sadržaj sa linka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozovi Alonsa ako ti treba rezerva

 

167942-alonso 21.jpg

 

Prvi čovek Meklarena Zak Braun nagovestio je da bi Fernando Alonso mogao da preuzme ulogu rezervnog vozača britanskog tima ukoliko bude bilo potrebno. Boje Meklarena ove godine će braniti potpuno nova vozačka postava koju će činiti Karlos Sains junior, koji je stigao iz Renoa, i debitant Lando Noris. Tim još nije imenovao zvaničnog rezervnog vozača. Brazilac Seržo Sete Kamara jeste dobio ulogu razvojnog i test vozača, ali još nema dovoljno bodova da bi dobio superlicencu koja mu je neophodna da bi mogao da bude zamena Sainsu ili Norisu.

 

Alonso, svetski šampion iz 2005. i 2006. godine, povukao se iz Formule 1 na kraju prošle sezone, ali će voziti za Meklaren na trci Indijanapolis 500 u maju. Upitan da li bi od Španca moglo da bude traženo da se vrati u kokpit bolida Formule 1 ukoliko to bude potrebno, Braun nije direktno potvrdio, ali je nagovestio takvu mogućnost. ''Fernando je i dalje deo tima zbog našeg projekta za Indi 500. Nećemo ga potvrditi kao rezrvnog vozača, ali postoji nekolicina koji bi mogli da popune tu ulogu u kratkom vremenskom periodu'', naglasio je Braun. Meklaren je morao da aktivira rezervnog vozača 2016. godine, kada je Alonso doživeo težak udes na Velikoj nagradi Australije i morao da propusti narednu trku. Belgijanac Stofel Vandorne ga je tako zamenio na trci u Bahreinu, koja je usledila. Braun je nešto ranije negirao mogućnost da bi Alonso mogao da se nađe za volanom bolida na zvaničnim predsezonskim testiranjima na stazi Katalunja. Tom prilikom je istakao da u britanskom timu moraju da se fokusiraju na svoje glavne vozače.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso postaje ambasador i test vozač Meklarena

 

Alonso 2019.jpg

 

Dvostruki svetski šampion Fernando Alonso će ostati u Formuli 1 iako nije više aktivan vozač. Španac će ostati uz Meklaren, ekipu za koju je vozio u poslednjih nekoliko godina. Iako je Fernando Alonso odlučio da učestvuje u trkama izdržljivosti, ostaće takođe i uz Meklaren u Formuli 1. Španski vozač će testirati Meklarenove bolide u 2019. i 2020. godini kako bi pomogao u razvoju automobila.

 

''To što sam postao Meklarenov ambasador je prava čast. To je poseban tim i pored svih izazova koje je izdržao, to ostaje tako. Rekao sam i pre nego što sam prestao da vozim u Formuli 1 da vidim sebe sa Meklarenom na duže staze. Oduševljen sam zbog moje nove uloge i zbog prilike da ću da ostanem blizu tima kojeg smatram mojim duhovnim domom'', poručio je Alonso koji će Meklaernov bolid voziti i na trci 500 milja Indijanapolisa u maju. ''Jedva čekam tu trku, ali je ovo samo početak onoga što možemo zajedno. Želim da razvijamo mlade talente, bilo da je to u mom timu bilo da pomažem novu generaciju Formule 1 u Meklarenu koji će moći da oslobode sav svoj potencijal. To je važno i timu i meni'', rekao je španski vozač. Alonso je za Meklaren vozio četiri sezone, a pre toga je vozio za Ferari, Minardi i Reno sa kojim je i osvojio dve titule 2005. i 2006. godine prekinuvši tada dominaciju Mihaela Šumahera.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još nije bilo priče o Alonsovom povratku u bolid

 

alonso 2019 002.jpg

 

Fernando Alonso se na kraju prošle sezone povukao iz Formule 1, a nedavno je ozvaničeno da će on biti ambasador Meklarena i test vozač. Ipak još uvek nije isključeno da će Španac i voziti neku trku u narandžastom automobilu. Cilj Fernanda Alonsa je da pobedi na trci 500 milja Indijanapolisa kako bi objedinio sve tri velike titule u moto sportu. Pored toga Španac će biti uključen u rad Meklarena ove sezone, a i u predsezonskim testiranjima u Barseloni je Fernando takođe imao određenog učešća. Ipak takođe je moguće da će Alonso i voziti neku trku u bolidu Meklarena ove sezone, mada se o tome trenutno malo zna.

 

''Nismo razgovarali o tome. Ako dođe do toga dogovorićemo se, međutim imamo dva vozača i srećni smo sa njima'', rekao je šef Meklarena Zek Braun. ''Meklaren ima želju da bude prisutan u raznim kategorijama motosporta i to što imamo Fernandov talenat i iskustvo u našem timu je veliki deo na putu našeg oporavka. Doveo sam najveće mlade talente kako bi Fernando učestvovao u razvoju programa i mislim da je veoma važan deo slagalice koji će nas vratiti da budemo konkurentni'', rekao je Braun. U novoj sezoni inače bolide Meklarena će voziti Karlos Sainc mlađi i Lendo Noris.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fitipaldi: Alonso treba da se vrati u F1

 

Emerson-Fitipaldi.jpg

 

Legenda Formule 1 i Meklarena, Emerson Fitipaldi (72) očekuje da se Fernando Alonso vrati u F1, bar na još jednu sezonu. Španac, dvostruki svetski šampion, koji je prošle godine napustio ovaj sport, kada je izgubio strpljenje prema Meklarenu, trenutno nastupa za ekipu ''Tojota Gazu''. Njegov jedini cilj je pobeda na trci ''500 milja Indijanapolisa'', što bi ga učinilo ''besmrtnim'', kao slavljenika na najveće tri trke auto-moto sporta: ''Velikoj nagradi Monaka'' u Monte Karlu i ''24 časa Le Mana'', što je već ostvario. Alonso je u međuvremenu postao i ambasador Meklarena, a tokom zime, imao je značajan doprinos u predsezonskim testiranjima novog bolida. Istini za volju, nije bio u Melburnu sa ekipom tokom prvog vikenda novog Šampionata, jer je u isto vreme na Floridi pobedio na trci ''1.000 milja Sebringa'' u Svetskom šampionatu izdržljivosti.

''Svi smo mislili da je problem u Hondinom motoru, ali je u minuloj sezoni bilo isto sa Renoovim. U svakom slučaju, mislim da će se Fernando vratiti naredne godine. Vidim da je fizički dobro pripremljen, psihološki je motivisan za svaku pobedu, pa zašto se onda ne bi vratio? Ako ima automobil sa kojim može da se pobedi, sa sigurnošću će se vratiti'', rekao je legendarni brazilski pilot, svetski šampion u Formuli 1 i pobednik trke Indijanapolis 500.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fernando Alonso ponovo u Formuli 1

 

McLaren-Honda-F1.jpg

 

Fernando Alonso vratiće se ovog vikenda Formuli 1. Ipak samo kao test vozač Meklarena u Bahreinu nakon druge trke u ovoj sezoni. Španski automobilista Fernando Alonso povukao se iz Formule 1 na kraju prošle sezone, ali nastavlja učešće u F1 karavanu kao ambasador Meklarena. Meklaren je potvrdio da će Alonso biti u akciji na prvim testiranjima koja će biti obavljena u utorak i sredu. Alonsu će glabni zadatak biti testiranje pneumatika, a tim za tu svrhu u Bahrein dovozi poseban bolid. U drugom bolidu podeljene zadatke imaće vozači Meklarena Karlos Sainc i Lando Noris i oni će se fokusirati na standardne procedure koje pomažu razvoju bolida. Alonsov povratak nakon pet meseci odsustva sa staze izazvao je, očekivano, veliko interesovanje pa se očekuje da će prve testove pratiti i veliki broj navijača dvostrukog šampiona Formule 1.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso se posle Le Mana okreće novim izazovima

 

Fernando-Alonso 1.jpg

 

Dvostruki svetski šampion Fernando Alonso naredne sezone neće braniti boje Tojote u Svetskom šampionatu izdržljivosti, već će se koncentrisati na druge izazove sa japanskom kompanijom. Španac je prošle godine debitovao u tom šampionatu, u kojem je učestvovao paralelno uz svoju poslednju sezonu u Formuli 1. Između ostalog, trijumfovao je na 24 časa Le Mana, na kojoj će ponovo pokušati da trijumfuje pre nego što se posveti drugim obavezama. Alonso će predstojećeg vikenda učestvovati na Šest sati Spa, a potom se okreće pripremama za Indijanapolis 500, na kojem će braniti boje Meklarena. Španski automobilista bi u slučaju pobede na Indiju postao tek treći vozač koji je trijumfovao na tri najveće trke sveta, u koje još spadaju Le Man i Velika nagrada Monaka Formule 1, a do sada je to učinio samo Grejem Hil.

 

Iako će 24 časa Le Mana biti njegova poslednja trka u Svetskom šampionatu izdržljivosti, Alonso je najavio da će se vratiti u tu kategoriju. Njega će u timu zameniti još jedan bivši vozač Formule 1 Brendon Hartli. ''To će biti samo kratka pauza od ovog šampionata. Dugoročno, 100 odsto ću se vratiti pošto je to kategorija u kojoj zaista uživam. Sviđa mi se trkanje, volim nepredvidivost zbog gustog saobraćaja, kao i timski duh koji donosi to što delim automobil sa svojim timskim kolegama'', rekao je Alonso. Alonso je, takođe, istakao da će mu Tojota prvi izbor kada odluči da se vrati, kao i da je imao opciju da ostane u timu, ali je shvatio da bi to moglo da mu zatvori vrata za pojedine prilike do narednog leta. Španac nije negirao mogućnost da se dogodine vrati u Formulu 1 ili se u potpunosti posveti Indikar seriji, a naglasio je da je i učećše na Dakaru opcija. Alonsove timske kolege su, inače, Sebastijan Buemi i Kazuki Nakađima, koji će ostati članovi posade kojoj će biti pridodat Hartli.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fernando Alonso se slupao u Indijanapolisu pri 300 Km/h

 

Dvostruki šampion Formule 1 Fernando Alonso doživeo je svoju prvu nesreću na legendarnoj pisti u Indijanapolisu kada se zakucao u betonski zid tokom treninga za trku ''Indy 500''! Španac u svojoj sjajnoj karijeri ima još samo jedan san - da osvoji trostruku automobilističku krunu. Za to je potrebno da pobedite na F1 trci u Monte Karlu, trci izdržljivosti ''24 sata Le Mana'', što je Alonsu već uspelo, kao i na američkom spektaklu ''500 milja Indijanapolisa'', gde će Fernando drugi put voziti 26. maja.

 

 

Ovo će biti drugi Alonsov pokušaj da pobedi na legendarnoj stazi, gde mu je prošle godine eksplodirao Hondin motor u završnici trke, u trenutku kada je je bio visoko plasiran i imao šansu za eventualni trijumf. Ove godine se nada da će imati više sreće, ali nije sve dobro počelo, jer je Španac upoznao tamnu stranu Indijanapolisa. Pri brzini većoj od 300 km/h izgubio je kontrolu nad zadnjim krajem, izleteo sa staze i triput se odbio od betonskih zidova! Mnogi veliki vozači na ovaj način su završili u bolnici i mesecima se oporavljali, ali 37-godišnji vozač je izašao iz bolida nepovređen. Ovaj put...

''Bilo je to čisto podupravljanje'', rekao je Alonso posle nesreće: ''Podigao sam nogu sa gasa na ulasku u krivinu, ali to očigledni nije bilo dovoljno. Zid je došao preblizu i prebrzo. Nažalost, izgubićemo malo vremena, ali naučili smo lekciju i vratićemo se još bolji!''

 

preuzeto sa - blic.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...