Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Više nije bitan motor, nego displej?

Recommended Posts

Navi, rikverc kamera, to je sve ok.
Nemam ja nista protiv toga, ali sto kaze Smireni, guranje svega na tačskrin, budalaština.
Niko nema stav da treba da bude sve kao iz 70-e
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volim ja da sija u mraku ambijentalno osvetljenje i da ima lepa multimedija, uostalom sta ce mi opet enterijer Stila.

 

Ali sto kolega kaze, ne volim klimu na mumtimediji nikako. Najjaci mi je bio Megane koji sam vozio pre nekog vremena sa tabletom. Kako ubacim u 3.brzinu, promenim smer ventilacije :D

 

Inace, moze i kod mene da se podesava klima preko multimedije, ali mislim da to nijednom do sad nisam uradio. Tockic rules :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko vidim prica je pocela o izostavljanju svake vrste ekrana iz automobila

Naravno da niko nece da stiska klimu na displeju dok vozi, al da neko ne zeli kameru, mape, neke informacije o automobilu to vec ne kapiram

A rec je o normalnim putnickim automobilima ne o nekim trkalicama gde to i nije toliko potrebno :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo Ivan gore napisa, multimedije imaju velikog udela u sabraćajnim udesima. Ne može vozač da bulji u TV i da bude skoncentrisan na put i sve što se oko njega dešava.
Po meni je to veće sran*e od mobilnog telefona (koji je takođe mutimedija).
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni treba samo obrtaljka,km sat i servo.Motor da nije slabiji 120Nm
Navigaciju ima,parkiranje staromodno...
1971. godište

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Smireni said:

Multimedija je ok, ali izbacivanje osnovnih dugmica i prekidaca fizicki sa table i stavljanje u tacskrin u funkciji dizajna pre upotrebljivosti....

Upravo tako, sto se mene tice u dosta slucajeva tu mi vise nema cak ni dizajna, vec iskljucivo pomodarstvo... Pogotovo kod ovih ekrana u vidu tableta, koji su izdignuti kao jarac i totalno odudaraju od linija celokupne table kao neki nakalemljeni aftermarket. Licno mi pomalo i odvlace paznju u delu vidnog polja. A o prebacivanju svih funkcionalnosti na touch da ne govorimo, X puta je prakticnije i bezbednije u voznji napipati dugme/tockic klime, nego skretati pogled sa puta i skrolovati kroz menije i za najmanju sitnicu. Stvar je licnog ukusa, ali mi se ni vizuelno ne svidja kada u autu nema malo dzidza i dugmica, nego je sve nakalemljeno na touch ekran. Ne mora da bude prethodna Insignia, ali ne mora da bude ni 308, nesto izmedju...

18 hours ago, dekirs said:

Ja koliko vidim prica je pocela o izostavljanju svake vrste ekrana iz automobila emoji3.png

Naravno da niko nece da stiska klimu na displeju dok vozi, al da neko ne zeli kameru, mape, neke informacije o automobilu to vec ne kapiram emoji3.png

Ne kazemo da ne treba, niti da nije korisno - nego da se to preterano potencira, ispred mnogo bitnijih stvari i da je odavno preslo u pomodarstvo. A i brate mili, ne znam ni sam koliko sam vec puta bezao po bankinama, zbog milenijalaca koji zevaju u neki od ekrana po kolima.

Cak sam i generacijski vrlo blizu njima, cak i profesionalno u toj bransi, cak i na prethodnom autu sam instalirao TFT od 7''... Ali ta opsednutost ekranima i konektivnoscu mi je sve manje jasna - korisno je, ali do odredjene mere koju ocigledno mnogi nemaju. Mislio sam da cu u ovaj auto odmah gurnuti neki Android, ali sam u stvari video koliko mi to uopste ne nedostaje i koliko mi je voznja opustajuca. Od dzidza - telefon uparim preko BT, imam USB i CD za mjuzu, parking senzore za rikverc, GPS na telefonu za ne daj Boze, sto je najbitnije zabavan i dinamican motorcic - i pici...

A i zaludjenik sam svoje vrste - uzivam u samoj voznji, tehnici, svakom saltanju, preticanju, odsecenoj krivini :) ... Volim bre da pogledam cajgere koji su duboko u hromiranim kucistima, a ne da ispred mene sljasti vestacka imitacija istih, na ekranu od XY inca. Da uzivam u samom putu i predelima kroz koje prolazim. Da pre polaska malo proucim gde idem i snadjem se na osnovu okruzenja i znakova, a ne da mi strelica navigacije non-stop vijuga ispred nosa i izbacuje sazvakane podatke kao SAT patrola. I tako, verovatno sam u sustini old-school...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja stvarno ne znam sta vi imate protiv navigacija i ekrana i telefona :D

0-02-04-cdf69c812757ca2d1d40e45306877dabe6b49f0e278b5844eba9a9050a36cb68_1745a814.thumb.jpg.cafbaae257ae46e3638cd50ed6ead13a.jpg

 

I te dve su mi malo, mislio sam i staru blueberry da ponesem, ali reko` aj bice 2 valjda dovoljne B)

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam ja malo mator, kad voziš- onda voziš, kada vodiš ljubav- usredrsređen sam na to, kad se zezam- ne zanima me ništa drugo.
Ove nove generacije bi sve to u isto vreme, da se konektuju, pričaju, *ebu, voze !
E, pa ne može.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istraživanje - polovina vozača ne zna da koristi tehnološka rešenja na automobilu

 

mitsubishi-l200 111.jpg

 

Svi mi volimo da nam automobili budu što bogatiji stavkama sa liste opcionala. One čine vožnju lagodnijom i bezbednijom. Međutim, istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji je pokazalo da preko 50% tamošnjih vozča ne zna da koristi brojne sisteme koji su plod naprednih tehnologija. Oni čak i priznaju da su za mnoge stavke koje su naručili prilikom kupoprodaje vozila, praktično bacilli novac.

 

Nova studija koju je pripremio ''Jardine Motors Group'' uključila je preko hiljadu vlasnika novih četvorotočkaša, kupljenih u prethodne tri godine. Rezultat analize je pokazao da je tehnologija često puta percipirana kao teret vozaču, umesto kao dragocena pomoć. Iako se izborom stavki dodatne opreme privlačnost vozila podiže na viši nivo, praktična primena novih tehnoloških rešenja za većinu vozača nije uobičajena. Naprimer, preko 50% ispitanika navodi da nema pojma kako se koriste tempomat ili limitator maksimalne brzine, sistem za pomoć u održavanju saobraćajne trake ili kako da memorišu poziciju sedišta. Slično tome, mnogi ne znaju da aktiviraju sportski režim vožnje, ili opciju autonomnog parkiranja. Jedan od rezultata istraživanja otkriva podatak da 32% vozača ne zna da koristi potencijale navigacionog sistema, dok 10% njih nema pojma o tome čemu služe parking senzori, opcija grejanja sedišta ili kako se koriste komande za kontrolu rada uređaja za klimatizaciju. Veliki broj vozača je naišao na problem vezan za postavke multimedijalnog sistema, odnosno mnogi su se sa mukom snalazili sa radio uređajem i Bluetooth konekcijom.

 

1-317.jpg

 

Nakon svih ovih saznanja, nema mesta čuđenju prilikom upoznavanja sa činjenicom da je više od pola vozača priznalo da je zbunjeno brojem tastera, raznih prekidača i gedžeta na automobilima. Njih 49% je čak priznalo da su bacilli novac na mnoge stavke sa liste dodatne opreme. Razlog je jednostavan. Prema rečima tih vozača, mnoge sisteme koje su platili, nikada nisu koristili, tokom eksploatacije vozila. A sada da vam predstavimo najveću ironiju u celoj priči: 80% vozača je izjavilo da je upravo ta tehnika (koju ne koriste i ne znaju da je koriste) doprinela odluci o kupovini konkretnog modela. Istovremeno, 76% vozača je iznelo tvrdnju da će sledeći automobil koji budu kupovali, posedovati još više stavki koje ne koriste, i za kojima nemaju objektivnu potrebu.

''Tehnologija snažno utiče na izbor novog automobila, čak iako kupac nije siguran kako se to odražava na samu vožnju''. izjavio je Met Ringli iz Jardine Motors Group. ''Mnogi od nas su naprosto zavedeni i omamljeni predstavljenim tehnološkim novotarijama, ali u svom tom uzbuđenju, zaboravljaju da se raspitaju i nauče, kako se skupe funkcije na njihovom automobilu uopšte koriste. Današnja tehnologija koja je dostupna u savremenim automobilima je naprečac postala popularna'', kaže Ringli. ''Od unapređenja aktivne i pasivne bezbednosti vozača i putnika, do podizanja adrenalina osobe za upravljačem.''

 

preuzeto sa - autorepublika.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od svih modela automobila, Tesla Model 3 je otišao najdalje sa ovom pričom. Sa desne strane volana ručica za automatski menjač i tempomat, sa leve brisači i žmigavci....a sve ostalo ide na displej:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaguar Land Rover: Najnovija multimedija u retro pakovanju

 

jaguar infotainment 1.jpg

 

Veliki proizvođači multimedijalne opreme za automobile, među kojima je i ''Becker'', poznati su po proizvodnji uređaja koji su namenjeni starovremenskim modelima iz bliže i dalje istorije. Ideja je da se po svom dizajnu i estetici uklope u komandnu tablu iz svake epohe ali uz primenu najnovije tehnologije, među kojima su bluetooth konekcija, USB konektori, navigacija i digitalni radio.

 

jaguar-land-rover-classic-infotainment-system 1.jpg

 

Toj ekipi se pridružuje i kompanija Jaguar Land Rover, koja je pustila u prodaju seriju multimedijalnih uređaja za starije modele ovih brendova. Tako možemo da vidimo čuveni Jaguar E-Type sa radijom koji ima displej na dodir dijagonale 3.5 inča, ali i navigaciju sa 3D mapama.

 

jaguar-land-rover-classic-infotainment-system 11.jpg

 

Zvanična cena je 1.200 britanskih funti, odnosno oko 1.350 evra.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravite na klasične ekrane u automobilima, dolazi nam nešto još zanimljivije

 

canatu 3d.jpg

 

Ako sudimo po oceni žirija, ovo je novi smer koji ćemo gledati u enterijerima novih automobila. Infotainment i što veći ''tabletić'' u automobilu su danas prvi i najvažniji deo opreme kod većine kupaca. U budućnosti bi ekrani mogli da ih u potpunosti opsednu, posebno ako zaživi rešenje finske kompanije Canatu. Ona je u kategoriji ''Concept cars'' na ''Automotive Brand Contest'' takmičenju osvojila prvo mesto sa revolucionarnom ''3D Touch Surface''.

 

Najkraće, radi se o 3D oblikovanoj površini osetljivoj na dodir, a koja otvara potpuno nove mogućnosti u oblikovanju interaktivnih ekrana. Osim što ovakvo rešenje omogućava atraktivniji izgled, dodatno će podići bezbednost korišćenja u automobilima. Sada više neće biti potrebno da se gleda u ekran pri traženju prostora za izbor željene opcije, već će korisnik moći da se orijentiše dodirom, baš kao što je to bio slučaj na sistemima bez ekrana.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch predstavio prvu zakrivljenu instrument tablu na svetu

 

bosch tabla 1.jpg

 

Ono što je odavno stiglo u dnevne sobe i za pametni telefon, Bosch sada donosi na puteve kao prvu ove vrste u masovnoj proizvodnji.

 

bosch tabla 11.jpg

 

''Ravne instrument table su prošlost. Sa prvom zakrivljenom instrument tablom na svetu, Bosch otvara nove dimenzije u pogledu kabine vozila'', kaže Stefen Berns, predsednik divizije ''Car Multimedi''.

''Zakrivljena'' instrument tabla će proslaviti svoj debi u Inovativnom Kokpitu novog VW Tuarega. Ovo znači da Volkswagen menja tehnologiju analognih ekrana novim slobodno podešavajućim, zakrivljenim ekranima visoke rezolucije. U zavisnosti od toga šta vozač želi da vidi u datom trenutku, ekran je u mogućnosti da prikaže širokougaone navigacione mape, informacije o vozaču ili status sistema asistencije vozaču. Tajna koja stoji iza oštrine i kontrasta novog ekrana je novi proizvodni proces, u kom instrument tabla reflektuje četiri puta manji odsjaj, čak i pri sunčevoj svetlosti.

 

Svi znaju da Zemljina kugla nije ravna, a uz digitalne, zakrivljene ekrane, Bosch dokazuje da ni instrument table više ne moraju biti ravne. Njihova zakrivljenost imitira zakrivljenost ljudskog oka, a kao rezultat vozač je u mogućnosti da bolje detektuje svetla i znake upozorenja, čak i na ivicama ekrana. Ovo takođe pruža jasnu prednost u odnosu na poznate zakrivljene ekrane u dnevnoj sobi, gde samo jedna osoba može da sedi u odnosu na optimalan ugao gledanja u jednom trenutku. Nasuprot tome, zakrivljene instrument table u vozilima uvek se optimalno prilagođavaju pogledu vozača.

''Vozači imaju koristi od zakrivljenih instrument tabli u pogledu bezbednosti i pogodnosti, istovremeno ovakav tip ekrana pruža proizvođačima automobila veću slobodu i više mesta za dizajn kabine'', kaže Berns. Danas, proizvođači automobila sve više žele da izbegnu upotrebu mehaničkih prekidača, dugmića i tastera. Međutim, veliki ekrani su na visokoj poziciji liste želja - kao i zakrivljene instrument table proizvedene od strane kompanije Bosch. Ispod površine ekrana, kombinuje se veliki broj digitalnih prikaza, koji zauzimaju skoro dva centimetra manje prostora od nezakrivljenih ekrana sličnih veličina.

 

''Šta god poželite'' u kabini

Brzinomer, navigacione mape i telefonski kontakti: sadržaji prikazani na instrument tabli dijagonale ekrana od skoro 31 centimetar (12.3 inča) su određene od strane dobavljača u zavisnosti od situacije i ličnog izbora. Pametan sistem upravljanja, nevidljiv za vozača, je sakriven iza ekrana u kontrolnoj jedinici, i omogućava vozaču da uvek vidi upravo ono što želi u tom trenutku. Postoji izbor između, na primer, detaljnih informacija o putovanju, navigacione mape, telefonskih kontakata ili detalja na plejlisti koja trenutno svira. Svaki deo informacije može biti prikazan preko celog ekrana ili u kombinaciji sa ostalim sadržajem, kako bi svako ko želi da prikaže mape ili spisak telefona kao dodatak tradicionalnom brzinomeru to mogao lako i bez muke da uradi koristeći multifunkcijski točkić ili infotejment ekran osetljiv na dodir. Takođe je moguće uvećati sliku navigacionih mapa direktno na instrument tabli, što predstavlja još jednu novinu koja će debitovati u Tuaregovom Inovacionom Kokpitu.

 

bosch tabla 1111.jpg

 

Četiri puta manji odsjaj

Vibracije, temperaturna variranja, podložnost kvarenja: ovi visoki zahtevi su na ekranima u vozilu u smislu kvaliteta i robusnosti. Dodatno, vozač mora biti u mogućnosti da pouzdano čita sa ekrana čak i kada sunce direktno baca svetlost na ekran u vozilu. Upravo zato nova zakrivljena instrument tabla kompanije Bosch koristi specijalan proces proizvodnje. Do sada, ovaj proces je korišćen kako bi se napravili ravni ekrani sa visokim kontrastom, čak i pri jakom ambijentalnom osvetljenju. U saradnji sa svojim partnerima, Bosch sada koristi ovaj proces prvi put za masovnu proizvodnju zakrivljenih ekrana za kabinu vozila. U optičkom lepljenju - kako je nazvan ovaj proces - tanak sloj tečnosti je korišćen za direktno lepljenje ekrana instrument table i stakla jedno za drugo. Zahvaljujući savršenoj povezanosti ove dve komponente, instrument tabla reflektuje više od četiri puta manji odsjaj. Za vozača, ovo znači bukvalno odsustvo rekfeksije i bogatstvo kontrasta i jasnoće kako na svetlosti tako i u tami.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

To kao onaj zakrivljeni tv što je zaživeo u pm ..Pa nemamo mi oči ko ribe..Gde god nađeš zgodno mesto ti displej posadi..:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam protiv novih tehnologija, ali mislim da je trenutna situacija davno presla granicu preteranog i za auto mi je ipak bitno da radi dobro ono za sta je predvidjen, da me preveze od tacke A do tacke B. Kao i telefon, ovakava, onakva kamera, ekran, opcije a jbt zadjes iza bandere i izgubi signal, ne mozes telefonirati sa njim normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Level MAX u jednom kineskom automobilu:

 

Quote

...ekran dijagonale od neverovatnih 49 inča i 4K rezolucije prostire se celom širinom vozila i briše granice između info-zabavnog sistema i instrument table

 

byton m.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...