Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Više nije bitan motor, nego displej?

Recommended Posts

182376-audi q3 22.jpg

 

Do pre nekoliko godina ključni faktor koji je vodio kupce automobila bili su motori, sada je to tehnologija. Na tome treba da ''zahvalimo'' novim generacijama, tačnije takozvanim ''milenijalcima'', ljudi rođenih od ranih osamdesetih do ranih dvehiljaditih godina. Pripadnici ove generacije su sada među nosiocima svetske ekonomske moći, istraživanja pokazuju da su odgovorni za trećinu prodatih automobila u Severnoj Americi i taj procenat raste, a oni imaju nešto drugačije afinitete od prethodnih generacija. Njima je jedan od ključnih faktora života pristup informacijama, udobnost, praktičnost i mobilnost, sve to žele da imaju i u svom automobilu, što značajno menja sliku industrije. Zbog toga savremeni modeli proizvođača vozila se fokusiraju na tehnologije povezivanja i autonomnu vožnju. Najnoviji primer toga je novi Audi Q3, dizajniran upravo da bi se prilagodio zahtevima milenijalaca. Iako nije napredan kao A8, krosover ima digitalnu kontrolnu tablu sa multimedijalnim sistemom ekrana oko 10 inča. Ostale tehnološke karakteristike su glasovna komanda, internet veza i različit izbor sistema asistencije u vožnji.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno mi ta pomama za displejima nije jasna da ode toliko daleko, u smislu da se faktički prvenstveno na osnovu toga gleda koji je auto dobar, a koji nije.

 

Ako kupuješ nov auto gde je broj i veličina displeja osnovni kriterijum, onda treba da ga menjaš kao što npr. i telefon svi uglavnom menjamo na barem 2 godine (dosta ljudi menja i češće). Kao što ljudi ne nose danas telefone od pre 4 godine, zašto bi onda svesno imali auto kome glavni adut takođe zastari već posle 2 godine?

Ako se kupuje polovnjak star 4-5-6 godina, on već u startu ima zastareli sistem, a svesno se pristaje da se i narednih par godina koristi taj isti sistem. Ali, zašto onda ne kupujemo polovne telefone stare 4-5-6 godina?

A, posebno ako se gledaju polovnjaci još stariji od toga.

 

Faktički, ako je nekome broj i veličina displeja glavni kriterijum prilikom izbora auta - svaka čast, jer ta osoba onda može na svakih godinu ili dve dana da menja auto, i da tako uvek ima aktuelnu tehnologiju.

Ako to ne može, zašto onda kupuje auto gde će poslednje 2 godine da ima zastarelo ono što mu je ionako bio glavni razlog za kupovinu baš tog modela... - to mi nije jasno. Ako je to samo bila tamo negde deseta stavka po redu prilikom formiranja odluke o kupovini baš tog auta - to razumem. Ali, ako je bila najvažnija stavka - ne razumem, tj. jedino razumem ako je neko u finansijskog mogućnosti da uvek vozi veoma mlad auto, star svega godinu, dve...plafon 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pri tome, gomila ljudi koji kupuju auto jure veći displej iako ne žele da doplate za navi, mirror ili kameru... Ko da im je bitno da li ime stanice piše fontom Arial ili calibri... Još touch screen displeju su katastrofa, u smislu koliko skreću pažnju sa vožnje. Da nema kameru, displej bi mi bio bespotrebna. Više mi znači onaj manji između brojčanika sa info o vožnji!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/6/2018 at 8:44 PM, MS PK said:
Kad sam video naslov rekoh gle Totti pisao

Nema ga Ivan još
Ljudi, šta se čudite, takva su vremena... Meni je samo žao što se ne rodih 30-ak godina ranije, pa da proživim život u kolko-tolko normalnom i zdravom okruženju. Evo, pogledajte samo ko je danas maneken i kakvi bolesnici danas prolaze
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2018&mm=08&dd=06&nav_id=1427459

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/6/2018 at 9:24 PM, totti said:

Nema ga Ivan još emoji3.png

Eve gi :D , caskali smo vec vise puta na ovu temu - sta vise reci, koju posluku porati :) ?

Neka tera ko sta voli, briga me naravno, i sam sam imao 7'' TFT u prethodnom autu... Ali me itekako tangira sto npr. ove godine do mora i nazad nikad nisam video vise zaletanja u suprotnu traku i krivudanja po putu, sa umalo kobnim posledicama... Jer "milenijalci" zaborave da su u realnom zivotu, zevajuci u neki od ekrana oko njih. Da li je mobilni ili neki od ovih od 10'' po autu, pojma nemam - samo gledam da se takvih sto pre ratosiljam na putu.

A ovo da je sve bitnija konektivnost, sto veca dijagonala displeja i autonomna voznja, od samih vozila, njihovih performansi, motora, uzivanja u tehnici voznje - to je vec licna kategorija i ne bih je dalje komentarisao. Ipak smo i dobar deo nas na forumu "zaludjenici" svoje vrste.

Mada, nista me ne cudi kada ideal voznje, uzivanja u putovanju, druzenju i caskanju sa porodicom ili prijateljima, uzivanju u predelima kroz koje se putuje ili voznim karakteristikama i tehnici voznje postaje ovako nesto:

 

73363361_genevaxc_24_dwn_20_2014_hres.thumb.jpg.f9c1b3535afc164762abd5919beff301.jpg

 

Naravno, pozeljno je da to bude i neki crossover, cisto dok neka sledeca varijacija nespojivog ne bude moderna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo ćaskanja... Ja retko s' kim imam zajedničke teme (plus izbor muzike, podešavanje temperature itd), tako da uglavnom popizdim kad počnu da drobe u kolima
Tako da mi najviše prija kad sam sam tokom vožnje.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili prilikom izbora zene pored dobrih si*a i du*eta kao kriterijume uzmes u obzir i to da bude zanimljiva osoba, sa kojom imas o cemu da pricas... ono, da ste kompatibilnih shvatanja, pa i decu vaspitate normalno... Nije onda voznja tolika robija. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili pocnes da pijes, a zena vozi pa te svakako bas briga :lol:

 

Pricali smo vec na ovu temu. Niko ne gleda koliko je auto zapravo "vozacki", vec samo da sto vise sljasti, sija, izgleda moderno i tako dalje.

 

Recimo vrhunac nefunkcionalnosti mi je 3008. 1.6 hdi u jakoj opremi sa kozom ide preko 40 000e.

Za te pare se dobija gomila gluposti, displaya, otvaranja gepeka na blizinu noge, senzora za senzor mrtvog ugla i slicno, a voznih karakteristika nigde.

 

Em ne ide nikako, em trosi, em je menjac lose postavljen, volan ergonomski nikakav, lezanje uzas, ali bitno da izgleda inovativno.

 

Slicni primeri ocajno odradjenih vozila za voznju, a bolesno skupih po meni su:

Kuga 1.5 ecoboost ST Line, Mokka 1.4t, C3 Aircross, 3008, 2008...ovo je sto sam vozio u skorije vreme, ima ih jos do mile volje da nabrajam :)

Zanimljivo je da u toj kategoriji kod mene prednjace Francuska kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citajuci postove zapitam se dal samo ja vozim normalan auto i zelim ekran u njemu dok svi ostali voze neke trkalice od po 300, 400,500ks pa ne zele nista svetlece unutra sto ce im skretati paznju dok seku krivine i slusaju skripu guma.. :(
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motori po zapremini sve manji a ekrani  unutra sve veći..Valjda treba sad da se primimo na to..Isto kao sa pametnim telefonima ko ima veći ekran.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dekirs

Daleko da si jedini, eto i ja imam fabricki radio, a voleo bi neku multimediju.

Nije da mi treba, vec bih voleo. :D Lepo izgleda.

Posle svega sto sam naucio citajuci epsku temu kolege Milutinca, fabricku multimediju ne bih ubacio ni iz zezanja.

Mozda neka android, ali mi je puno 340e za to zadovoljstvo. Tako da ostaje do sledeceg auta.

 

Trend ubacivanja ekrana je otisao daleko, i recimo sto se mene tice, ne bih uzeo bez preke potrebe auto koji vecinu podesavanja ima na tacskrinu.

Multimedija je ok, ali izbacivanje osnovnih dugmica i prekidaca fizicki sa table i stavljanje u tacskrin u funkciji dizajna pre upotrebljivosti....

Hvala, ne hvala. Pola sata da trazim 'di mi je klima. :D Narocito na razdrndanom putu, pa skakuce auto, ne moz da nabodes nikako... :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čist idiotizam, guranje svega na što veći ekran.
Sledeće će umesto ablendera za migavac (koji ionako masa njih retko koristi) da ubace dugme za kameru i tako neko sr*nje.


b8d2f8ef618c345f19d6791dca463b64.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno ne treba mi tv u kolima ali sto ne bih imao navigaciju, parking kameru, neke parametre za kola itd.. Pa nije 1970ta godina :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...