Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Penzioneri nisu ''opasnost na putu''

Recommended Posts

Superbaka produžila vozačku dozvolu

 

udecro.jpg

 

Italija je zemlja sa najviše stogodišnjaka u Evropi. Prema aktuelnim podacima iz maja, tamo živi 20.456 ljudi starijih od jednog veka. Za neke od njih godine nisu problem, naprotiv.

 

Najbolji primer stiže iz Vićence gde je Candida Uderzo sa navršenih sto godina upravo produžila vozačku dozvolu do 2024. Nakon što je prošla test vida, Candida se pohvalila vozačkom dozvolom i izjavila da će uživati u slobodi koju joj pruža njen auto: ''Jako sam srećna! Imam sto godina i nikada ne uzimam tablete, samo povremeno tablete za spavanje. I sama sam iznenađena koliko me zdravlje dobro služi. Vozačka mi daje slobodu jer nemam nameru da stanem.'' Rekla je da joj je vid toliko dobar da može da čita novine bez naočara. ''Mislim da je i moj sin presrećan jer više neću svaki dan tražiti da me vozi naokolo.''

 

Kada joj je pre 50 godina umro suprug, Candida je odlučila da tugu pretvori u potragu za srećom. ''U trenutku kada sam ostala sama odlučila sam da živim punim plućima, što je više moguće. Tugu sam prevladala u dugim šetnjama s prijateljima. Tada sam se pridružila grupi za šetnje i niti jedne nedelje nisam propustila izlet. Uz šetnje, najveće veselje su mi sin, dvoje unuka i petoro praunuka'', rekla je stogodišnjakinja. Vozačke dozvole za starije od 80 godina u Italiji se produžavaju svake dve godine, a vozači moraju da dostave lekarsku potvrdu da su fizički i psihički sposobni.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

102-godišnji Italijan dobio produženje vozačke dozvole

 

bonetti.jpg

 

Rođen 6. maja 1920. Mario Bonetti iz Toskane još uvek sme da vozi svoju Fiat Pandu jer je u dobroj formi te dobro vidi i čuje.

Bonetti je vozačku dozvolu dobio pre više od 80 godina, a sada, sa 102 godine, dobio je produženje. ''Moj ujak je sila prirode, dobro vidi, radoznao je, inteligentan i dobro čuje'' - rekla je njegova nećakinja Adriana Bonetti u intervjuu za dnevne novine La Nazione. ''Bio je potpuno miran tokom godišnjeg pregleda za obnovljanje vozačke dozvole.'' Mario, penzionisani inženjer, svaki dan vozi svoju Pandu. Mario nije jedini stogodišnjak s vozačkom dozvolom u Italiji. Još u maju 100-godišnja Italijanka je obnovila vozačku dozvolu. Candida Uderzo iz Bregancea u severnoji italijanskoj regiji Veneto koristi svoj Fiat Punto za male kupovine u gradu. Biciklom međutim odlazi u posetu svojoj 95-godišnjoj sestri Riti.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uskoro će napuniti 100 godina, a još je aktivan za volanom

 

don m.jpg

 

Sledeće godine će i zvanično postati stogodišnjak, a time i jedna od najstarijih osoba za upravljačem.

 

Don Mičel obožava vožnju, a za njega su godine samo broj i ništa više. Za upravljačem je bio decenijama, a onda je sa napunjene 94 godine odlučio da vrati vozačku dozvolu. Kako kaže, iz bezbednosnih razloga odlučio je da se odrekne vozačke dozvole, ali i užitaka koje mu je pričinjavala vožnja automobila i samo putovanje. Međutim, sudbina je spremila divno iznenađenje za Mičela, zahvaljujući inicijativi Together We Can. On se našao u Young driver programu kao najstariji polaznik inicijative koja se pre svega obraća 17-godišnjacima u sticanju vozačkih navika.

 

Ona na zanimljiv način omogućava polaznicima da steknu praktično iskustvo vožnje, fokusirajući se na ključne veštine kao što su upravljanje, menjanje brzina, kočenje, ponašanje na rakrsnicama i kružnim tokovima, pa čak i paralelno parkiranje. Istraživanja su pokazala da ovo rano izlaganje praksi odgovorne vožnje smanjuje stope nesreća među novim vozačima. Mičel je kao najstariji polaznik dobio priliku da vozi Opel Corsu u kontrolisanim uslovima. Nije mu dugo trebalo da se priseti svega i opušteno upravlja automobilom. Na kraju je priznao da mu je malo žao što je vratio vozačku dozvolu. ''Bio sam presrećan što sam ponovo mogao da sednem za volan, slomljeno mi je srce što sam dao dozvolu. Moj najdraži auto koji sam ikada vozio bio je Morris Minor, bio je to prelep auto i mogao sam sam da obavim sve servise na njemu'', objasnio je Mičel. ''Mislim da sam još uvek vozio prilično sigurno sa 94 godine, ali dođe trenutak kada se od toga mora odustati. Bilo je sjajno proveriti da li sam zaboravio sve svoje vozačke veštine i, kao kod vožnje bicikla, sve vam se vrati.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...