Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Evo da predstavim i svoj automobil, danas sam uhvatio nesto (kisovitog) vremena da napravim koju fotografiju. U piatnju je Punto MK2B 1.2 16v, dynamic paket opreme. Punto je kupljen nov u Srbiji davne 2004 godine. Presao nesto preko 140 000 km i ne trosi ni kap ulja - ovo namerno napominjem jer je na forumu rasprostranjena dezinvormacija da je "normalno" da fiat 1.2 agregat trosi ulje, pogotovo ako je FIRE (16v), navnodno zbog hidropodizaca - to je cista glupost. Ni SOHC ni FIRE ne trose ni kap ulja ako su dobro odrzavani. Od prvog dana u ovaj punto je sipana selenia gold 20k i menjana na svakih 9 000 km, sto je rezultovalo ovom predjenom kilometrazom bez i jedne havarije ili gubitka snage, smanjenja kompresionog odnosa i slicnih pada performansi, a nije da ga bas mazim, zapravo kako-kad.

 

Od kvarova, naravno, riknjavao je EPS, periodicno na svakih 50k km, do sada ukupno 2 puta i uskoro mogu da ocekujem i po treci put jer dijagnostikom primetih da se ponovo nakupljaju greske na torque senzoru, a i vreme mu je, sudeci po trendovima. Automobil uglavnom odrzavam i servisiram samostalno, oslanjam se na servisna uputstva i tehnicku dokumentaciju, u servise nemam poverenja.

 

Fabricka oprema:

  • Vozacevo sediste podesivo po visini i pritisku u donjem delu podupiraca ledja
  • Manualna klima
  • Elektronski retrovizori sa grejacem
  • Parking senzori
  • 14" alu felne
  • Metalik boja
  • Oboriva zadnja klupa po segmentima
  • Isofix mount

 

Modifikacije:

  • Ugradjen sekvent AutoGas (AC Stag 200-4, Tomasetto, Valtek, toroidna boca)
  • Sve SMD LED komponente u kabini (ukljucujuci i instrument tablu) zamenjene crvenim, sto se moze videti na nekoj od ovih slika.
  • Ugradjeni zvucnici: 2 x GroundZero 165mm (napred) i 2 x Kenwood 6x9" elipse
  • Radio: Sony Xplod MP3 CD player 4 x 52W

 

Trudio sam se da svojim modifikacijama ne narusim originalni dizajn vec da ga poboljsam. Ljudi mi cesto govore "ne popravljaj stvari koje rade". Dobro ok, to sto nesto radi ne znaci da ne moze jos bolje da radi, takvih mediokratskih komentara se zgrazavam. Imao sam u planu da stavim RGB osvetljenje instrument table i prekidaca koje dinamicki menja boju u zavisnosti od parametara poput brzine kretanja, revolucija u minuti i sl, ali je probelm fabricko napajanje SMD komponenti, veoma jednostavno i lose izvedeno, pa je taj projekt do daljeg na cekanju.

 

dials_day.jpgdials_night.jpgfront_1.jpginter_back_1.jpg

inter_back_2.jpginter_center_1.jpginter_side_1.jpgrear_1.jpg

side_front_1_1.jpgside_front_2.jpgside_rear_1.jpgside_rear_2.jpgside_view.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videlo se i po tvom pisanju oko tehničkih stvari, naročito oko Punta, da si ga apsolvirao :D 

Svaka čast, isti auto već 13-14 godina (ako sam dobro razumeo ti si ga kupio novog), a održavanje kako treba sa sve redovnim servisima na 9k kilometara :clap: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep i interesantan punto. ;)

Dobro ti to održavaš, samo nastavi tako i neće biti problema! :respect:

Od nekih modifikacija, pojurio bih naslon zadnje klupe sa naslonima za glave, kako bi putnicima bilo udobnije. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, neshaoct said:

Svaka čast, isti auto već 13-14 godina

Sad mi je lakse :) .

Je li ovo zadnji brisac sa nekog drugog modela (posto ovaj lezi na gepeku i kraci je, ako ne gresim Puntov bi trebao da je "izlomljen" i malo duzi)?

Da te i dalje dobro sluzi, puno bezbednih kilometara ti zelim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Ivan said:

Sad mi je lakse :) .

Je li ovo zadnji brisac sa nekog drugog modela (posto ovaj lezi na gepeku i kraci je, ako ne gresim Puntov bi trebao da je "izlomljen" i malo duzi)?

Da te i dalje dobro sluzi, puno bezbednih kilometara ti zelim.

E zao mi je, moracu da te razocaram :D nisam se precizno izrazio; Ovaj auto je kod mene samo 2 godine, a prvi vlasnik je moj prvi komsija - otud poticu precizne informacije o odrzavanju i havarijama koje je imao. Ja sam oduvek sam bio ljubitelj domacih automobila, vozio sam Skalu 55, Yugo 60 i Floridu EFI (koju jos uvek imam u garazi). Otud potice i ideja da se predje na Punto 2b, jer u mojim ocima to je nesto poput Yuga, delom jer su se proizvodilo ovde a delom jer su dosta zastupljeni u nasem narodu, bas kao sto je to Yugo godinama bio. Dakle kupovina Punta je bila rezultat kompromisa imzedju nostalgije i razuma. Nekada sam mrzeo puntice, vozio sam nesto malo Punta 2A 1.2 8v i nikako mi nije odgovarao, nesto je tu sve vreme falilo, onda kad sam presao na 16v shvatio sam i sta je falilo. Ne kazem da je 8v motor los - bas suprotno, samo meni licno, za moj stil voznje ovaj neuporedivo vise odgovara.

 

E sto se tice zadnjeg brisaca, to je tacno. Nije u pitanju brisac od Punta. Kupio sam ga na kp kao zadnji brisac za Punto 2, nisam ga ni otvorio da vidim dok nisam dosao kuci i dok nije bilo kasno. Dakle osim sto je drugacije geometrije, ni konus nije mogao da se nabode na nutovanu osovinu, pa je tu palo tesko budzenje i to tako stoji evo vec pola godine. Zelim to da zamenim nekada.

 

7 hours ago, Martin said:

Lep i interesantan punto. ;)

Dobro ti to održavaš, samo nastavi tako i neće biti problema! :respect:

Od nekih modifikacija, pojurio bih naslon zadnje klupe sa naslonima za glave, kako bi putnicima bilo udobnije. :thumbup:

To je jako lep detalj, puno bi znacio na vizuelnom dozivljaju enterijera (kako li se nisam toga setio ranije?), medjutim sto se tice udobnosti, na zadnjoj klupi se vozi uglavnom kisobran i eventualno pas, a njima je svejedno. Raspitacu se sta je potrebno da se ovo uradi, nadam se da mogu modifikovati postojeca sedista, jer citavu klupu nebih menjao zarad toga posto je ova savrseno  ocuvana.

 

 

Interesuje me sta mislite o boji ovog enterijera? Meni se recimo crni mnogo vise svidja, ovima sto imaju crni se verovatno beli vise svidja i tako u krug... Ne znam sta da radim, nije problem da zamenim sve te plastike crnim, ali verovatno cu se pokajati. Nerivaju me ove bele jer ako ih pipnes prljavom rukom vise nisu bele...

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, vzr said:

Ovaj auto je kod mene samo 2 godine

Sad si mi srusio Sneska, posto smo se po forumu zezali za mog prethodnog Stila koga sam vozio od 2007. do nedavno ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vzr said:

Interesuje me sta mislite o boji ovog enterijera? Meni se recimo crni mnogo vise svidja, ovima sto imaju crni se verovatno beli vise svidja i tako u krug... Ne znam sta da radim, nije problem da zamenim sve te plastike crnim, ali verovatno cu se pokajati. Nerivaju me ove bele jer ako ih pipnes prljavom rukom vise nisu bele...

Imajući u vidu cenu kompletnih enterijera za Puntiće, uzmi da smiriš ''crva u glavi'', generalno trebalo bi da bude lepše kada je tamnije....tako da ako naletiš na očuvane...:D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš na oglasima (kupujemprodajem, polovniautomobili) nekoliko varijanti čak i od sportinga (naravno, naslon za glave pozadi obavezan!). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zalost problem je pronaci ovu plastiku ali u crnoj izvedbi a veoma je bitno da bude identicna zbog kontrole el.retrovizora (ovo je slika sa nekog oglasa):

 

big-52032321_59eb37667dc304-61505174_IMG_2367.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...