Jump to content
FAS Goran
cane

Srpski san, plata 1000e za samo 3 meseca, pozovite odmah!

Recommended Posts

Posto se lepo razvila prica napravicu posle temu i prebaciti postove :)

 

U takvoj sam situaciji da cesto intervjuisem ljude i imam uvida u to sta se uci i ne uci na fakultetima. Napominjem da je ovo iskustvo od mozda 40-50 kandidata koji su dosli kod mene na intervju i recimo barem 500 CV-eva koje sam procitao.

 

Pre 2-3 godine sa studentom FON ISiT smera koji ima prosek preko 8.5 nije bilo greske. Moze da nesto ne zna, ali naucice 100%. Takodje siroko obrazovanje je super polazna osnova za raznovrsnije poslove i tehnologije.

A i subjektivno favorizujem FON-ovce jer sam i sam jedan bivsi.

 

U skorijoj turi zaposljavanja mi je bilo par ljudi sa FONa i neki cak i sa 2-3 god iskustva i bilo je mrtvo more. Ne znaju ljudi sta je objekat ili klasa, ali dosli po svojih 1000+e kako StartIT kaze :)

 

Za visoku ITC sam, iskreno, imao vise negativnih nego positivnih iskustava, ali kada neko dodje ko zaista hoce da radi, vrlo cesto ima daleko bolje predznanje od kandidata sa FONa. Mislim da je ovde problem kriterijum koji ce i FON srozati jer razni prolaze i ne vazi da je dobar student = dobar buduci radnik.

 

 

__________________________________________________________________

 

Sto se StartIT price tice, sarasjuju oni usko sa IT akademijom. Ima i neka Krojaceva skola. 

Sam koncept mi je ok, ali mi smeta filovanje cele price za siroke narodne mase.

U programiranju jedina stvar koja ne moze da se izgugluje je logika i ko nema dobru matematicku osnovu dzabe mu bilo koji kurs. Ko ima, moze i uz Udemy da nauci sijaset stvari.

 

Drugi aspekt koji se filuje su plate. Daleko od toga da nema debelo placenih ljudi, ali stice se utisak iz ovih analiza da je jednacina:

5 godina staza = 1500e

 

A ima ljudi koji ce i za 2 godine da rade cuda, a daleko vise onih koji i posle 10 nece biti zaista pravi seniori. 

Dzabe meni koliko Djokovic zaradjuje kada ja ne znam da igram tenis i nijedan kurs to nece promeniti.

 

Ali nekako svima na ruku ide ta fama o platama programera i svako zna nekog ko zna nekog ko zaradjuje petocifreno. Sex sells :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salu na stranu, sve skole obaraju kriterijume i izbacuju sve vece i vece debile.. Al kontam da je to faza dok se trziste ne zasiti programera za nekih 10 godina.

 

Sad je lako frljati se platama i traziti na razgovoru kule i gradove jer se ide logikom "Ako mi ovi ne daju - ima ko hoce, necu da radim za sicu (500,600e)", a tome su doprineli upravo ovakvi tekstovi.. kad se setim prvog razgovora, nisam ni pitao za platu i sutirao se u dupe od srece zbog tih pocetnih 500e jer sam bio u fazonu "daj sta das samo da pocnem da radim"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu krive akademije, i starit filovanja. Kriv je naš mentakitet koji misli da može sve časkom i preko noći, uz sve veći broj programera koki postaju vidljivi...

 

Ja sam ovim poslom pre 20 godina počinjao da radim jer sam ga voleo, pare se tu nisu ni nazirale. Pre 10 godina još niko iz ne tehničkog okruženja i od drugara van faxa realno nije imao pojma šta radim i šta će mi to. Zadnje 2, 3 godine me saleću svi sa pitanjima odakle da krenu, koji jezik da uče, kako će najlakše na tržište... Stvarno se trudim da sve uputim na bazične osnove, temeljni rad, strpljenje, ali retlo ko ga ima. Ja nisam neko ko će nekome da kaže šta može ili ne može, ali dosta ih nije ni malo za to.

Nisam ni previše ponosan, ali malo sam možda mator da bih prihvatio takav nalet želje... Ne ide tako, jbg. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prvi put pokusao da programiram pre tacno 15 godina, na bonus casovima Informatike. Dopalo mi se jer  mozes da resavas ozbiljne logicke probleme gotovo odmah za razloku od matematike gde ipak treba brdo formula.

 

Primetili su ljudi i oko mene kako mi ide, tako da sam nedugo posle toga dobio knjigu Visual Basic 6 sa skromnih 3000 strana koju ni do danas nisam procitao :D

 

A i video sam da je to bila stvar u kojoj sam, prakticno bez truda, daleko bolji od ostalih kako u osnovnoj, tako i u srednjoj skoli.

Tako da sam ja znao “sta cu da budem kad porastem”, bas rano.

 

Prvo saznanje o plati je doslo tek 11 godina nakon toga, i to putem omladinske zadruge za posao koji je pokrivao sve od posla programera, preko kurira, nosaca i ostalog sta zafali u polu-drzavnoj firmi.

Dragoceno iskustvo koje bih svima preporucio za prvi posao. To ukopa mladog coveka metar u zemlju pa onda vrlo tesko poleti kada vidi ove basnoslovne price.

 

Firma je cak bila toliko ozbiljna da su zaboravili da mi isplate poslednjih 5-6 dana rada.

 

Tako da mi je oduvek motivacija bio rad.

 

Nazalost u ovom poslu retko kome je i vecina se istim bavi samo zbog ocekivsne dobiti. Takvi radnici su uvek “tempirane bombe”koje odlaze kada neko pomudi 50e vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf uf jaka stvar, sedis kuci i lupas C+ i C++ a u slobodno vreme ucis swift. I sta sad, to je nuklearna fizika. Pfff

 

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Markobgd said:

555-333

Pod mač!

48 minutes ago, igor0511 said:

Ja sam prvi put pokusao da programiram pre tacno 15 godina, na bonus casovima Informatike. Dopalo mi se jer  mozes da resavas ozbiljne logicke probleme gotovo odmah za razloku od matematike gde ipak treba brdo formula.

Ja išao na gradsko takmičenje iz informatike 9. marta 1991. :D posle nisam mogao da se vratim kući, ceo grad bio blokiran. E to je bilo vreme BASIC-a, pa Pascal pa Turbo Pascal pa Fortran. I opet Fortran na fakultetu i tu je bio moj kraj , ybg.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, igor0511 said:

Nazalost u ovom poslu retko kome je i vecina se istim bavi samo zbog ocekivsne dobiti. Takvi radnici su uvek “tempirane bombe”koje odlaze kada neko pomudi 50e vise.

Pa dobro, ali nemoj sad da se lažemo, niko ne radi sa 100% mogućnosti da bi mu neko rekao hvala i potapšao ga po ramenu.. Ako radim iz ljubavi onda ću u slobodno vreme da se zanimam, ali kad već radim i odgovaram za nešto onda očekujem i da za to budem plaćen adekvatno.

 

Ljudi koji pređu za 50e su budale, za 300e je već druga priča :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shomispc Mislim da je prag za promenu posla trebao da bude 30%, nebitno koji posao bio jer treba da pokrijes rizik otkaza, propadanja nove firme (pogotovu ako je startup u pitanju), da ti se ne svidi, da se ko zna sta desi,..

Naravno, to se racuna ako je normalno stanje na prethodnom poslu. Ako nije, bezis glavnom bez obzira i za manje :D

 

A sto se motivacije tice, ja ni ne ocekujem tapasanje po ramenu, vec da radim nesto sto me zanima i maksimalno interesuje. Naravno, ne bude svaki dan tako, ali u ok firmi na duze staze mozes da se okrenes stvarima koje te zaista zanimaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za 30% pije vodu dok se cifra vrti oko 1000, kad dođeš do 2000, teško da će ti neko dati ~2500 i još na belo da pređeš u ovom našem Srbistanu :D

 

Ja gledam po sebi, gomila firmi juri na linkedinu i smara a objektivno nemaju šta zanimljivo da ponude. Što bih prešao i za 200e da radim istu ili sličnu stvar i da rizikujem da se ne uklopim ili da mi je nadređeni debilko.. E sad, ako mi neko ponudi nešto novo, nešto divlje :D Na kraju krajeva sve ima pluseve i minuse, možeš da pređeš u neki startap i da te usere, al onda u 90% slučajeva možeš da zaboraviš na kredit za stan, ili tako nešto..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radim u jednoj IT firmi kao system admin, jedno od zaduzenja mi je da pravim i gasim naloge za zaposlene. Programeri odlaze i dolaze svaki mesec, neki cak dodju rade 2 meseca i idu, neki koji su u firmi 10+ godina isto odu. Razumem da Senior lakse promeni posao zna nesto o oce to znanje bolje da unovci, ali Junior posle faxa dodje i radi 2meseca nesto malo nauci i ode,to mi nije jasno... Al to je to, za 50e promeni radno okruzenje.... Takodje cujem od programera Seniora da je u Srbiju u zadnje 3-4 godine doslo mnogo stranih IT firmi... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj utisak je da najvise i menjaju poslove ljudi koji su na intermediate ili juniorskim nivoima jer je tu i najveca traznja.

Prosecan procenat seniora po timova je ~ 20%.

 

I sto rece @shomispc daleko je teze dobiti 30% na vece plate  + vise boli i kad rizikujes vise, tako da pravi seniori redje odlaze.

 

Sa druge strane dodje osoba sa fakulteta koja jos zivi sa roditeljima, lepo naelektrisana od svakodnevnih reklama o basnoslovnim platama, bez realnih zivotnih troskova i salta poslove kako stigne.

Na tome firme gube ogroman novac jer obuce nekog ko odmah ode, ali nema pomoci dok se trziste ne umiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, igor0511 said:

salta poslove kako stigne.

to mu svakako nije pametno, jer će ga pitati većina u jednom trenutku zašto je promenio toliko poslova.

seniori itekako menjaju poslove, a najmanje zbog plate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ni ne zovem na intervju kada vidim da je neko imao promene poslova na manje od godinu dana.

Nekako dodje logicno sta sledi za par meseci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da oće stoni fudbal, to je dobro za oči onoga ko 8 sati gleda u monitor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne to, nego da se ubija vreme i ne radi ništa, pa posle dobre partije stoni fudbala da se odmori na lejzi begu, "kao na filmu". :) 

Edited by Pluto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...