Jump to content
FAS Goran
bellum64

Fiat Marea 1.6 16v - naknadna ugradnja menjača od JTD-a (dizela)?

Recommended Posts

2 minutes ago, Goran Zemun said:

Posto sam pola zivota proveo sa taksistima u servisu znam da je njima i litar manje ogromna razlika. Ne mislim naravno nista lose vec ljudi zive od toga. A na Marei nisam probao ali možemo uraditi....besplatno i videti sta se dobija a sta gubi.

Iskreno bih voleo da uradite to na marei pa da nam kolega javi utiske,sto se kaze iz prve ruke ;) 

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto mi je sestra kod gorana u komsiluku, prvi dolazak se najavljujem da uradimo i odmah javljam utiske jer ce mi u povratku za Loznicu odmah pokazati sta se desava

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, bellum64 said:

on 90km/h ide sa skoro 3000o/min sto je za moj ukus malo previse. cinjenica je da je zvrk u malim brzinama ali zamislite kroz nemacku 130km/h na sigurnih 4000o/min - to treba vuci cisternu

dobitak sigurno ima samo je pitanje da li se menja samo zvono menjaca a telo ostaje isto ili mora sve da se prepakuje.

motor i nije nesto spektakularno alav - kod mene u proseku 7l/100km sto je spram fiat 132 kog sam imao za vreme sankcija, kao upaljac.

120 km/h treba da bude 2700-2800 obrtaja, zato sam te isprva i pitao to. Znao sam da nesto kod tebe nije u redu, ti si prvi koga cujem da se zali na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moja marea je 2001god i mozda ima neke razlike na model pre 2001god

inace sam isti slucaj imao na fiat cromi - croma turbo ie 120km/h  2400o/min , croma 2.0 16v 120km/h 3400o/min

imam i ar 16 2.0ts - 120km/h 2600o/min

pogledaj u manualu za bravu koji su prenosni odnosi pa uporedi sa slikom sto sam postavio za mareu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford Galaxy ide 130 u sestoj sa 2250.Ubrzava lako i vuce i uzbrdo.Ali....i ako ima samo 115KS obrtni mu je 320Nm pa se ponasa ko besna krmaca.Mnogi putnicki dizeli ne mogu da mu stanu na crtu.Na 130 trosi oko 6,5 al po gradu sije 10l.Na otvorenom pri 140 trosi 6,8.

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, bellum64 said:

moja marea je 2001god i mozda ima neke razlike na model pre 2001god

inace sam isti slucaj imao na fiat cromi - croma turbo ie 120km/h  2400o/min , croma 2.0 16v 120km/h 3400o/min

imam i ar 16 2.0ts - 120km/h 2600o/min

pogledaj u manualu za bravu koji su prenosni odnosi pa uporedi sa slikom sto sam postavio za mareu

 

Nidje veze ;) Moj je bravo 2001 ;)  pa ide 90km/h na 2200 o/min... Sta to znaci urade "restajling" koji je bio gori nego prvobitni model? Po tvojoj prici ako ulazi u takve obrtaje treba da trosi desetku opusteno a ne 7l,mozda ti kilometar sat nije od 1.6 modela,nesto tu nije kako treba u svakom slucaju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ubacen je sat od juga i menjac od peglice - smaras covece. auto je u originalnom stanju i ima 180000km. ako neznas da pomognes nemoj da siris pricu bez veze

tema moze off jer je receno sve sto je imalo da se  kaze i resio sam problem.

HVALA SVIMA NA POMOCI

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bellum64 Kao prvo nemoj tako da se ponasas jer nije pristojno ;)  Kao drugo  ukljucio sam se u pricu jer imam identican motor upravo da bih pomogao jer vidim da kod tebe nije nesto u redu.Vidim da je orginalno stanje cim ide na 3000 o/min 90 na sat. pozdrav i svako dobro

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, bellum64 said:

ubacen je sat od juga i menjac od peglice - smaras covece. auto je u originalnom stanju i ima 180000km. ako neznas da pomognes nemoj da siris pricu bez veze

tema moze off jer je receno sve sto je imalo da se  kaze i resio sam problem.

HVALA SVIMA NA POMOCI

I sta je bio problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gume 15/60. Peta brzina 3k obrtaja malo preko 100, 4k obrtaja malo ispod 140 5k obrtaja oko 170. Meni deluje njegovih 90 km/h na 3k obrtaja realnim za taj 1.6. Moj je 2.0. Realnim u smislu da je sve ok i nije budzevina ili da nesto nije u redu. Drugarov golf 5 1.4  na 3k obrtaja ide istom brzinom kao ja ali na 4k vec ide sporije od mene na primer i po zvuku "mucenje" mu je za auto citaj dere se.

 

IMAG3605.thumb.jpg.70dc347e62e33d1f59c4fa5fd91b03c9.jpg Screenshot_20180406-231222.thumb.png.3f6bd750555738c05b16197352204f32.png Screenshot_20180406-231305.thumb.png.ef8ec5905ed4f429c99d98dab33047da.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minutes ago, IgorBG said:

Gume 15/60. Peta brzina 3k obrtaja malo preko 100, 4k obrtaja malo ispod 140 5k obrtaja oko 170. Meni deluje njegovih 90 km/h na 3k obrtaja realnim za taj 1.6. Moj je 2.0. Realnim u smislu da je sve ok i nije budzevina ili da nesto nije u redu. Drugarov golf 5 1.4  na 3k obrtaja ide istom brzinom kao ja ali na 4k vec ide sporije od mene na primer i po zvuku "mucenje" mu je za auto citaj dere se.

 

IMAG3605.thumb.jpg.70dc347e62e33d1f59c4fa5fd91b03c9.jpg Screenshot_20180406-231222.thumb.png.3f6bd750555738c05b16197352204f32.png Screenshot_20180406-231305.thumb.png.ef8ec5905ed4f429c99d98dab33047da.png

Fabricki 1.6 16v  ide oko 2200 o/min posedujem taj auto ne pricam napamet,drugar takodje...To sto neki nece da shvate to je njihov problem.  Evo iskopao sam moju neku sliku od pre godinu i vise dana

20170315_100934.jpg

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, Trofeo said:

Fabricki 1.6 16v  ide oko 2200 o/min posedujem taj auto ne pricam napamet,drugar takodje...

Ne kazem da pricas napamet. Samo prosto mozda postoje neke razlike u modelima sto se tice godista,cisto predpostavljam jer je on sa brojkama jako blizu mojih?   Sad ispada da Bravu 1.6 treba manje obrtaja za istu brzinu kao mom 2.0 e to mi nema logike ili to bas i jeste logicno? :D  Valjda ce neko dovoljno strucan reci jer ja samo konstatujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-

13 minutes ago, IgorBG said:

Ne kazem da pricas napamet. Samo prosto mozda postoje neke razlike u modelima sto se tice godista,cisto predpostavljam jer je on sa brojkama jako blizu mojih?   Sad ispada da Bravu 1.6 treba manje obrtaja za istu brzinu kao mom 2.0 e to mi nema logike ili to bas i jeste logicno? :D  Valjda ce neko dovoljno strucan reci jer ja samo konstatujem.

Nije vazno strucan ili ne cinjenicu su cinjenice. Imas sliku gore pa pogledaj. a evo neko je i ovde pisao pre par godina pa sam printovao :D

 

ScreenShot017.jpg

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako bude potrebe slikacu tacno 90/kmh,samo javite :)  mislim da meni ide oko 2800 o/min 120km ali nisam siguran.  Testiran km/h preko gps-a. Ko zna mozda drugar i ja  imamo petu od jtd-a:lol::lol::lol::harhar:

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, Trofeo said:

Ako bude potrebe slikacu tacno 90/kmh,samo javite :)  mislim da meni ide oko 2800 o/min 120km ali nisam siguran.  Testiran km/h preko gps-a. Ko zna mozda drugar i ja  imamo petu od jtd-a:lol::lol::lol::harhar:

Ne znam kakva ti je peta ali vidim ja da cu da menjam hgt-a za taj 1.6 :lol::lol: Meni Boga mi treba preko  3.5k obrtaja za 120. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, IgorBG said:

Ne znam kakva ti je peta ali vidim ja da cu da menjam hgt-a za taj 1.6 :lol::lol: Meni Boga mi treba preko  3.5k obrtaja za 120. B)

Kolega hoces da vozis hgt-a a da se vrti na malim obrtajima i da trosi 7litara e nece da moze:harhar:  Taj uzitak u voznji hgt-a mora da se plati :scooter: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par godina sam imao auto u servisu mislim da je vlasnik bio sa foruma, Bravo ili Brava 1,6 . Imao je neki problem sa menjačem ali bilo potrebno puno delova za popravku sto je istu učinilo ne isplativom. Predlozi sam da se uzme menjač sa otpada, otvori pregleda i montira. Kupili smo menjač i sve završili, ubrzo se auto vratio sa reklamacijom da odnos obrtaja i brzine nije kao sa starim menjačem. Secam  se decko mi je doneo sa nekog sajta odstampano za sve modele 1,6 uporedno prenosni odnosi. Lepo se videlo da neki od modela imaju različite prenose. Trebalo nam je desetak menjača sa otpada dok nismo nasli isti kao njegov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vaistinu. 
Ipak su Barvo/Brava/Marea modeli od pre 20 godina, kada prenosi i potrošnja nisu bili baš toliko bitni kao danas (kada imaš benzince koji imaju po 6 stepeni prenosa i na 120 se okreću na 2200-2500 obrtaja). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Goran Zemun said:

Pre par godina sam imao auto u servisu mislim da je vlasnik bio sa foruma, Bravo ili Brava 1,6 . Imao je neki problem sa menjačem ali bilo potrebno puno delova za popravku sto je istu učinilo ne isplativom. Predlozi sam da se uzme menjač sa otpada, otvori pregleda i montira. Kupili smo menjač i sve završili, ubrzo se auto vratio sa reklamacijom da odnos obrtaja i brzine nije kao sa starim menjačem. Secam  se decko mi je doneo sa nekog sajta odstampano za sve modele 1,6 uporedno prenosni odnosi. Lepo se videlo da neki od modela imaju različite prenose. Trebalo nam je desetak menjača sa otpada dok nismo nasli isti kao njegov.

Znaci ipak je moguce kao sto sam pretpostavio da su i trofeov bravo i bravo od drugog decka oba ispravna samo sto imaju eto razlicite menjace pa otud i razlika. Hvala Gorane,ovaj odgovor je zadovoljio ono sto me je zanimalo. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ne bude da ja pricam svasta a goran je potpuno u pravu:

 

moja fiat marea weekend 1.6 16v

1th gear ratio: 3,91:1
2th gear ratio: 2,24:1
3th gear ratio: 1,44:1
4th gear ratio: 1,03:1
5th gear ratio: 0,87:1
Final drive: 3,82:1
RPM at 120 km/h (theoretical): 3.550 rpm
 
fiat bravo 1.6 16v:
1th gear ratio:  3,91:1
2th gear ratio: 2,24:1
3th gear ratio: 1,52:1
4th gear ratio: 1,16:1
5th gear ratio: 0,97:1
Final drive: 3,35:1
RPM at 120 km/h (theoretical): 3.450 rpm
ovo jasno pokazuje zasto s ejavljaju razlike. ipak nije sve, kao sto laici kazu, potpuno isti jer je to isti motor a i menjac je isti.
cak i brava i marea limuzina imaju razlicite prenosne odnose naspram brava i marea karavan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decaci....cemu rasprava.Samo na Z101 je bilo desetak varijati cetvorostepenog menjaca...Slomio sam skoro svaki sa 1300ccm motorom iz lancie B.Pitanje je mnogo prosto...sto kaze postovani majstor goran...kako ce izgledati 6.brzina namesto 5. na odredjenom modelu.Ja licno sumnjam u tu srecu,jer relativno mali obrtni moment ce odrzati  cesto vracanje u nizi stepen prenosa da bi se odrzala brzina...ili ce stiskanjem gasa to biti anulirano,opet na racun potrosnje.Bice lepo na nekim deonicama puta gde je auto rasterecen...ali mislim da to nije balans kakav je inzenjer napravio za velike pare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masa Brava je 1025 kg dok je Maree karavan  1175 kg..Marea limuzina 1140 kg..Verovatno je zbog toga razlika u prenosu..

Sve mase su za 1,6 16 v..

Edited by kreator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...