Jump to content
FAS Goran
bellum64

Fiat Marea 1.6 16v - naknadna ugradnja menjača od JTD-a (dizela)?

Recommended Posts

imam jedno pitanje koje pretpostavljam muci i ostale vlasnike brava, brave i marea sa ovim motorom.

naime, za moj ukus motor se vrti na prevelikim obrtajima na brzinama vecim od 90km/h sto naravno dovodi i do povecane potrosnje goriva.

uporedjujuci prenosne odnose u menjacim video sam da 1.9jtd motori imaju potpuno isti prenosni odnos do 5 brzine koja je na jtd duza od benzinca.

da li je neko mozda prepakivao menjac od jtd na benzinca 1.6 tj da li je to uopste izvodljivo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A na koliko je tebi obrtaja kad ides recimo 120?

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Trofeo said:

Ne bi ja tu kolega nista dirao ;) Puno posla a dobitak nikakav ;) 

Potrosnju neces smanjiti...To je alav motor i tacka.Bar ga pusti da se vrti,za to je i pravljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

on 90km/h ide sa skoro 3000o/min sto je za moj ukus malo previse. cinjenica je da je zvrk u malim brzinama ali zamislite kroz nemacku 130km/h na sigurnih 4000o/min - to treba vuci cisternu

dobitak sigurno ima samo je pitanje da li se menja samo zvono menjaca a telo ostaje isto ili mora sve da se prepakuje.

motor i nije nesto spektakularno alav - kod mene u proseku 7l/100km sto je spram fiat 132 kog sam imao za vreme sankcija, kao upaljac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nemoguce da ide toliko, pa ispada da ima menjac ko Yugo... Nemas ti pogresnu dimenziju guma mozda pa da je manji obim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, bellum64 said:

on 90km/h ide sa skoro 3000o/min sto je za moj ukus malo previse. cinjenica je da je zvrk u malim brzinama ali zamislite kroz nemacku 130km/h na sigurnih 4000o/min - to treba vuci cisternu

dobitak sigurno ima samo je pitanje da li se menja samo zvono menjaca a telo ostaje isto ili mora sve da se prepakuje.

motor i nije nesto spektakularno alav - kod mene u proseku 7l/100km sto je spram fiat 132 kog sam imao za vreme sankcija, kao upaljac.

90km/h ide na 2200 o/min.Ko zna sta je kod tebe budzeno. Ili ti laze skala za odprilike 30-40km/h :lol:

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

3200o/min 120km/h

za moj ukus mnogo

sada gledam u manualu za mareu i vidim da nemoze da se ubudzi jer je drugi tip kucista menjaca.

to sto su prenosni odnosi isti pada u vodu zbog diferencijala koji ima drugaciji prenosni odnos kod sva tri motora.

eventualno samo menjanje zupcanika 5 brzine bi mozda nesto donelo na duge staze ali je to sve vrlo malo z atoliki posao.

havala svima na ucescu u temi ali izgleda da nece da moze

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, bellum64 said:

3200o/min 120km/h

za moj ukus mnogo

sada gledam u manualu za mareu i vidim da nemoze da se ubudzi jer je drugi tip kucista menjaca.

to sto su prenosni odnosi isti pada u vodu zbog diferencijala koji ima drugaciji prenosni odnos kod sva tri motora.

eventualno samo menjanje zupcanika 5 brzine bi mozda nesto donelo na duge staze ali je to sve vrlo malo z atoliki posao.

havala svima na ucescu u temi ali izgleda da nece da moze

Zamena pete je 20 minuta posla...mozete probati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo ti rekoh mnogo posla a gotovo nikakva dobit ;) @Goran Zemun  Koliko bi smanjio potrosnju ubacivanjem 5 brzine  sa jtd-a zivo me zanima?:whistle:

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, bellum64 said:

@goran zemun - mora li da se skida menjac ili samo dekla na menjacu?

Samo poklopac pete..

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, Trofeo said:

Lepo ti rekoh mnogo posla a gotovo nikakva dobit ;) @Goran Zemun  Koliko bi smanjio potrosnju ubacivanjem 5 brzine  sa jtd-a zivo me zanima?:whistle:

Vecina  taxi Multipli  na metan koje voze relaciju RU-BG imaju petu od dizela...ja sam montirao bar desetak...Kazu da je usteda ogromna, metanska Multipla ima kratak menjač jer je motor dosta slabiji. Nemaju uzbrdice i većinu puta voze petom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, Goran Zemun said:

Vecina  taxi Multipli  na metan koje voze relaciju RU-BG imaju petu od dizela...ja sam montirao bar desetak...Kazu da je usteda ogromna, metanska Multipla ima kratak menjač jer je motor dosta slabiji. Nemaju uzbrdice i većinu puta voze petom.

Bas bih voleo da sretnem nekog od tih taksista da mi pokaze tu "ogromnu" razliku u potrosnji :) da li je to 2-3-5 litara ili pak samo "smanjena" buka i razlika od oko pola litre na 100km :) Iskreno ne verujem u tu "ogromnu" razliku a voleo bih da mi neko dokaze da bravo 1.6 16v koji ima deklarisanu potrosnju otvorenog 5.6 pri brzini od 90km/h da sa jtd 5 brzinom trosi 3 litre...  ili na toj multipli recimo da je otvorena 6.6 a da sa 5 od jtd trosi 4l... Hvala Gorane :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Trofeo said:

Bas bih voleo da sretnem nekog od tih taksista da mi pokaze tu "ogromnu" razliku u potrosnji :) da li je to 2-3-5 litara ili pak samo "smanjena" buka i razlika od oko pola litre na 100km :) Iskreno ne verujem u tu "ogromnu" razliku a voleo bih da mi neko dokaze da bravo 1.6 16v koji ima deklarisanu potrosnju otvorenog 5.6 pri brzini od 90km/h da sa jtd 5 brzinom trosi 3 litre...  ili na toj multipli recimo da je otvorena 6.6 a da sa 5 od jtd trosi 4l... Hvala Gorane :) 

Izvinite...mozda lupam...ipak ste Vi u pravu...molim Vas oprostite.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Goran Zemun said:

Izvinite...mozda lupam...ipak ste Vi u pravu...molim Vas oprostite.

Hahahhaha carski odg:unworthy:  Nisam rekao da nisi u pravu,zato sam i pitao da li znas konkretno neku okvirnu razliku i koja bi to bila... Rec ogromna kod tih taksista mi je previse sumnjiva i rekla-kazala mi nekako ne pije vodu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam pola zivota proveo sa taksistima u servisu znam da je njima i litar manje ogromna razlika. Ne mislim naravno nista lose vec ljudi zive od toga. A na Marei nisam probao ali možemo uraditi....besplatno i videti sta se dobija a sta gubi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...