Jump to content
FAS Goran
Sava NS

Potreban auto sa većim klirensom / 4x4 pogonom - saveti, mišljenja, iskustva

Recommended Posts

Na potrosnju utice i menjac/prenos, nemojte da zaboravite.

 

(a i nebi verovao koliko mala razlika u profilu moze da utice na potrosnju, a sx4 je oko 15cm visi od stila)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se javim, svima, i jos jednom zahvalim, iako moja nedoumica i dalje nije resena :( Naime, u medjuvremenu, probao sam par Sedicija, odnosno Suzukija sx4. Utisci moji licni su da taj auto uopste nije los, naravno. To sto pricaju da je bucan, da je jeftina plastika. Pa i nije toliko, vidjao sam i jeftinije u izvikanijim modelima. Ono sto zaista fali tom automobilu jedino, po meni licno, naravno, su bolja i kvalitetnija sedista najpre, a potom i pronalazenje vozacke pozicije nije tako lako. Prava mera su 1.6bi ili jos bolje 1.9 mjtd 120 ks koji se super ponasa u ovom autu, rasterecuje ga 6-ta brzina. Isprobani modeli su bili u razmaku 2006 -09'. Preglednost je ok, visina sedenja ok, ali nikako nisam mogao da pronadjem polozaj i sve vreme me je auto zuljao, da se tako izrazim. Verovatno ima veze i s automobilima koje sam do sada vozio, kako kao licne, tako i kroz firmu (Fiat Stilo, Lancia Lybra, Fiat Bravo, Passat B6, Pegueot 407, Senic, Honda Jazz, Volvo v 50 itd). Nazalost u svim tim automobilima, u nekima narocito (Libra, Pezo 407, Honda Jazz), nasao sam polozaj sedenja vrlo lako. Sa Sedicijem, medjutim, sam sve vreme imao nadu da ce se to desiti, i sve kao ajd spusti, ajd digni sediste, ajd lumbalni deo, ali nisam uspeo da se, znate, ono skontam sa sedenjem u autu i polozajem za volanom uopste. Inace, sve drugo skroz ok, odlicno ili podnosljivo, međutim ostao sam tu prilicno u bedaku. Kazem, mozda i to nekom odgovara, meni bas nije leglo jako.

 

Resio sam da podignem budzet do nekih 5.600, 5.700 evra, da se protegnem, pa ako nekome pada na pamet nesto u ovom cenovnom rangu, neka slobodno ispali ovde. Ne mora biti SUV, moze biti i obican auto sa vecim ground klirensom. Recimo Punto Evo ima super ground clirens, ali je malecan, barem na oko. Ako ima neko ideju ili predlog neka napise. Ici cu da pogledam danas i Citroen C 3 Picasso jedan, samo zato sto ima clirens od 175 mm, kao neki gotovo SUV, a i 1.6 hdi motor koji je skroz ok, narocito onaj ekonomicni od 90 ks.

 

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A neki C5? On ima varijabilno vešanje, onda imaš sve, i konfor i prostor, limuzinu za auto put i duga putovanja i neverovatan klirens na malim brzinama, isto ih ima sa 1.6hdi, a i lep je auto.

Mislim da ti je on pravi izbor, doćiće asfalt i do tebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam razmisljao o c 5 a i sumnjam da iole valjan moze da se nadje tu do 5.700. Svakako, hvala na predlogu ;)                      @The Punisher moguce za klirens eva.... ja sam doduse negde procitao da mu je ground clereance nekih 175 mm, dok na istom sajtu iznose podatak da je linea sa klirensom od 180 mm. Elem, nisam znao da ce mi potraga za automobilom trazenih karakteristika ici tako tesko. Ja resio da iz stana u gradu odem u kucu, kako mi ide ovo s autom vraticu se :)

Edited by Sava NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li se zezaš ili ne, ali njihovi putevi su gori od naših i njima je potreban veći klirens na običnim putevima, moguće je da se za njihovo tržište ubacuje drugačije opruge i amortizeri.

Što u suštini i ti možeš da uradiš na bilo kom automobilu. Ja sam na prethodnom Fordu ubacio opruge od dizel modela na benzinca i dobio sam 2 cm veći klirens koliko mi je trebalo iz istog razloga kao i tebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej @The Punisher ne zezam se. U pravu si i jedno i drugo, zapravo. Kod indijaca su putevi katastrofa, te najveci broj tekstova o vozilima hatchback i limuzinskih verzija koje imaju visok klirens dolazi upravo od njih. Takodje, verzije automobila za njihovo trziste imajuu cak fabricki malo veci ground clearance recimo itd.

 

Hm, gledao sam ovih dana bas podake generalno o raznim automobilima....Otprilike Fiat Croma spada u bolja vozila koja su udobna, a opet malo povisena / njen ground clearance je 150 mm, ako uzmemo da je od Kie Sportage 175, a spada u takozvani SUV, onda je razumljivo da spada u vislje. Da nemam tu situaciju, iskreno uzeo bi ili 159 sw ili pezo 308 sw ili Bravo-a, sto sam i uradio i terao, medjutim niski su svi, glodju dole redovno, i tih centimetar ili dva, znace itekako. Tako da mozda Croma ili tako neka limuzinski raspolozena kola po udobnosti, Golf Plus (1.9 tdi, 105ks) ili tako nesto i onda malko odici i to je to. I da, bitno za sve, Fiat Sedici je skroz korektan auto ali za one koji pronadju poziciju sedenja lako. Ja je nazalost nisam pronasao. No, to sam samo ja :) Nije pravilo. Naprotiv.

Edited by Sava NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

@The Punisher

Ne znam kako bi Bravo izgledao tako ahaha ali kapiram da ga menjam. 1.4 je benzin ovaj i navikao sam na kola koja malko bojle potezu, iako je auto sasvim korektan, ali nekada malko odziv na gas nije to sto glava ocekuje :). Ali Bravo je generalno ok, super auto.


Mislim da cu ici na neki 1.9 tdi od 105 ks ili jtd 1.9 mjtd 120 ks iskljucivo. To su provereni motori, a i majstori vec ih znaju, makar da upozore ako je turbo ili plivajuci otisao itd. Da li u Cromi, Passatu nekom, Golf Plus, nemam pojma. Pa cu videti kako to odici cisto da taj deo puta ne cesem, ili barem sprecim da cesem svaki put. Za pravi SUV trenutno, zbog svih drugih troskova planiranih, ne bih mogao da dobacim s kintom. Ove sminke od SUV vozila mi se ne svidjaju, sem pojedinih, ali prebacuju sa cenom. A generalno sta ce mi auto, za koji je registracija preko 50 soma i koji trosi ko FAP, sem ako ne zivim na nekoj teskoj planini. A ne zivim :) Pa cu nesto prilagoditi. Potrosnja mi je isto bitna. Hvala svakako

Edited by Sava NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš probati i maks preporučene felne, podigne taman da ne češe gde je češalo.

Ili taj c5, iako ga nećeš, mislim da se može uz malo strpljenja pronaći korektan primerak u tom fondu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svejedno je šefe, ili dublja guma ili veća felna, no to nije bitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj auto je jako visok...Razmisljao sam i o spustanju...al bilo mi zao da kvarim fabriku,jer sam zadovoljan kako se auto ponasa u proseku.Cak sam malo prosirio trapove pa sam dobio na udobnosti i stabilnosti...naravno,volan je otupeo za nijansu pa je i radius okretanja postao malo veci.Ima masa vozila sa visokim klirensom al sve to radi dok su rupe u pitanju...kad se pojavi najgori neprijatelj...BLATO,tu vise ne pomaze ni sirova snaga a ni sofisticirana vuca....a slabo i najskuplji pneumatici.Samo specijalne masine se bore sa tim,a ni njima nije lako.

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, malo jako SUV vozila tih gradskih se istinski snalazi u teskom blatu, snegu. Ali recimo Outlander, Subaru Outback iako je zapravo neka all around karavanksa varijanta, i Lada NIva se snalaze. Kod mene je, jer je to prakticno naselje udaljeno 10, 12 km od Novog Sada, naravno sve asfaltirano, ima samo jedan nezgodan deo puta od nekih 700 metara. U tih 700 metara, 400 je isto betonirano, malo uzi put doduse, ali neravan prilicno. I onih preostalih 300 je zemljani put, uzbrdica. Zimi je tu zeznuto, leti i prolece nije. A ni zimi sad nije neka Jahorina ljuta :) Ili Prokletije. Ipak je to uza gradska zona. Mislim da bi samo auta sa malo vecim klirensom pomogao. I cak misllim da bi Croma (2008 +) posto vec ima solidan klirens (15 cm), a neki SUV/ovi koji se prodaju imaju tipa 17,5 cm, posluzila jako dobro...plus to sto kazete sa gumama, odnosno felnama, mogao bih jos da dobijem koji mm :) Nemam nista protiv Crome, udobna je i ok auto skroz. Isao bi na onaj sa 120 ks motor, on je sigurniji, a ako bas zafali snage odradicu mu chip na 130, 140 i biti ce ok ;)  Razmisljam i o Golfu plus, kao i Citroen C 3 Picasso (iako blage nemam kakav je to auto :) Ali ima fin clirens, prema fabrickim specifikacijama cak 17, 5 cm, takodje, kako sam napisao, ima i onaj 1.6 hdi pogon od 92 ks, koji nema plivajuci, te je potencijalno dobar target za odrzavanje. Dizajn tog auta mi je onako, ali iskreno podseca me na kiu soul, fiat 500 l i sve te tako kockaste automobile, ipak malo lepse od multiple druge generacije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam kupovao, Freelander (TD4) mi je bio prvi na spisku ukoliko bih kupovao polovnjaka, ali posto sam se na kraju odlucio za nov auto, tako je ispao iz kombinacije :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Troši to fino 2t, a i ne može sedište da se spusti, meni glava udara o krov, jbš auto kad moram zgrbljen da ga vozim, jeste pliva, kao na balonu velikom da voziš, ali sedište, unutra dosta skučen.

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jevta & @chikavili

 

Citate mi misli :) Naime, upravo prebiram Freelandere po oglasima. Da, cena im je povoljnija, doduse prica se i da nisu nesto pouzdani. Jevto, ti vozis dizela? Kakav je to motor? I koliko to cudo trosi? :( To mi se cini nije auto ako ti treba za svakodnevnu voznju do posla, mozda gresim....Gledam naime, sledece automobile> kia soul (zadnji izbor), Fiat Croma (2009+) 1.9 poviseni klirens je razlog i vrhunski udoban automobil. Tu svako moze naci poziciju sedenja, cini mi se. Citroen C 3 Picasso, isto klirens. Freelander kao opcija za SUV, al nikako ne mogu da prezalim sto mi se Sx 4 ucinio tako neudobnim, tacnije, nisam se skontao sa autom, jer bbi to bio pravi izbor za mene...I auto je ok generalno skroz.

 

Inace, juce sam tako zaderao Bravo-a prilikom spustanja na glavni put kod Kamenice, da smo oplakali obojica. prosto, on je napred dosta spusten i bas suspleh i branik oru fino tamo kod mene ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...