Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Start & Stop sistem

Recommended Posts

22 minutes ago, delakroa said:

Isto tako i start&stop mi je stalno on. Nekad zna da nervira, narocito na kracim zaustavljanjima, ali isto tako verujem da i to da ustedi koji dcl goriva :D

Probaj malo bez njega, videćeš da je ista potrošnja. :) 

Start/Stop sistemi su izmišljeni pre svega zbog potrebe fabrika, ne i nas vozača. U onim njihovim laboratorijskim testovima potrošnje znamo da imaju ciklus vožnje po gradu i van grada. Ali, do sada nisu bukvalno vozili, nego sve na valjcima.

Inače, usput samo, uvodi se nov sistem koji daje mnogo realnije podatke:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/56488-hyundai-i-kia-lažirali-podatke-o-potrošnji-stvarna-potrošnja-goriva/&do=findComment&comment=1439492

 

I sad tako kao testiraju oni, i onda se dosete da izmisle Start/Stop sistem koji će skoro polovinu vremena koje po takvom sistemu testiranja ''otpada'' na vožnju po gradu, da drži ugašen motor = neće trošiti ništa. Tim sistemom ionako nerealne podatke učine još manje relevantnim, jer u stvarnosti u gradskoj vožnji nema toliko zaustavljanja koja ukupno traju toliko vremena. Sve je legalno, cifre u prospektima oko potrošnje su impresivnije...i samo još dalje od realnosti nego što su ionako bile.

Ako baš hoćeš da ga koristiš, kada dođe zima gasi ga, ili barem ga gasi dok motor ne dođe do radne temperature. Ne želiš da se hladan motor malo-malo startuje iznova, ne želiš da ga ''stresiraš'' hladnim startom toliko često. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da ima manje razlike, ali ga ja u svakom vozilu koje ima "Stop&Start" gasim.

Za mene je to zesca glupost i drndanje auta, a u nekim situacijama i vozaca.

Takodje da se ta sitna usteda od par deci koja se ne plati na mostu, plati malo deblje na cupriji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovi naši automobili (kubikaže 1.6 ili 2.0), troše u leru oko pola litre na pun sat rada. Ova Dacia sa svojim 0.9 motorom može da troši samo značajno manje od toga...

Ako na sat vremena rada u leru ukupno potroši npr. 2 decilitra tj. 0.2 litre...koliko ukupno sati vožnje treba da se nakupi (tokom kojih će biti sat vremena stajanja), kako bi uštedeo ta 2 decilitra? :D 

 

Mnogo će više uštedeti (ako je već to važno), ako se navikne da sa semafora kreće samo maaaaalo nežnije. Desna noga na gasu je 100x efikasnija od Start/Stop sistema. Zato on i nije izmišljen da uštedi gorivo vozačima (jer postoji mnogo lakši put, a to je da se kaže vozačima da mogu da uštede do 25% goriva ako ne voze agresivno), već da pomogne fabrikama da u njihovim sintetičkim testovima dobiju još manje realne rezultate. Videće se, kada zaživi gore pomenuti nov sistem merenja prosečne potrošnje, da je razlika između vozila koja imaju i koja nemaju taj sistem takoreći nepostojeća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta je u sledećem:

 

Da je potrošnja ista - nije.

Da je razlika zanemarljiva - većini verovatno jeste.

Nova testiranja potrošnje za poređenje da li ima razlike ili nema su nepotrebna, kad je klip pokazao kako je u praksi.

A "nepostojeća" i "takoreći nepostojeća" ipak nije isto.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, totti said:

A "nepostojeća" i "takoreći nepostojeća" ipak nije isto.

Isto je sve ljude, osim za one zadrte koji mere mililitre goriva... :D Ma, nek' samo malo bolje otrese pištolj na pumpi i ''uštedeće'' više nego sa Start/Stop sistemom. :D:D 

 

1 hour ago, totti said:

Nova testiranja potrošnje za poređenje da li ima razlike ili nema su nepotrebna, kad je klip pokazao kako je u praksi.

Ništa, sad onda čekamo vest da se odustaje od ovoga jer @totti kaže da imamo klip sa Fifth Gear-a, i nema tu šta više da se testira. :sleeping:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio da je glavna uloga S&S smanjenje zagadjenja u gradovima, a manja potrosnja samo fora na koju ce lakse da prodaju sistem :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok Nešo, verovaću tebi koji nikad u životu nisi ni seo u auto sa S/S sistemom, a neću njima.

 


 

Edited by neshaoct
skinuto trolovanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrički podaci o potrošnji su do sada bili netačni (kao što znamo). Isto tako su netačni i reklamirani efekti S&S sistema jer su izmereni tom istom pogrešnom metodom. Baš koristeći ''prednosti'' te pogrešne metode su fabrike mogle samo sa uvođenjem S&S sistema da reklamiraju značajno (opravdava uvođenje sistema) manje zagađenje i manju potrošnju, a na istom motoru.

 

@totti

Poslednji auto koji sam provozao sa S&S sistemom je bio ovaj:

 

IMG_20180405_223227.jpgIMG_20180405_223332.jpgIMG_20180405_224037.jpg

 

 

Edited by neshaoct
edit namerno....taman da vidiš :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgledaj klip, pa onda reci da li ima merodavnije metode za utvrđivanje od ove. Pusti fabriku, pusti njihova merenja... Eto ti prakse u klipu. 10% uštede. Kraj.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A inace sistem je toliko dobar da ne znam nikoga ko ima S&S da ga i koristi....

Smatram da je -ta- stvar nesto slicno kao i DPF, tj ideja koja je fantasticna samo u "laboratorijskim" uslovima kada treba da se ispune euro-norme i da se hvali i reklamira time kako auto trosi 3.3l na 100km, pa popiju tuzbu (kao Hyundai) jer je u praksi ustanovljeno da je to obmana kupca jer je prakticno neostvarivo.


Komsa pre jedno mesec dana kupio pasaaaataaaa 2017. cujem u pocetku kad se isparkirava i ceka kapiju pali se i gasi, kad eno iskljucio - nemaaa vise... plus na semaforu i kada cujem da se pali i gasi neko cudo obicno ga vozi neka riba koja pojma nema sta se desava i da li to tako treba ili ne...

Sto se samog klipa tice, odavno ne verujem emisjima i slicnim izvorima kada znamo da za obicno pominjanje ili reklamu necega dobiju "nagradu" od verovatno desetine godisnjeg budzeta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, to je tvoje razmišljanje. Ti si mišljenja da DPF/EGR/Kat treba momentalno da ide na off, ja ništa ne diram dok nema nikakvog drugog rešenja ako počne da pravi problem. To je tvoje mišljenje, ovo je moje i to je potpuno ok, svako ima na to pravo.
Ali klip pokazuje da uštede ima. I to 10%. Ja iskreno ne vidim koga konkretno bi oni kroz klip trebalo da reklamiraju, pa da dobiju pare za to . Isto kao kad bi ABS hvalili. Ali povela se priča oko toga da li ima uštede kroz gorivo i pokazalo se da ima, i to metodom za koju ne mogu da smislim merodavniju. Dakle, ništa laboratorije, ništa valjci... Čista praksa.

Btw, ja imam SS i uglavnom ga ne gasim. Eto, sad znaš jednog

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, totti said:


Btw, ja imam SS i uglavnom ga ne gasim. Eto, sad znaš jednog emoji3.png
 

 

Jednog i prvog :)  znam da ti volis te sve fancy i ugladjene stvarcice (navigacija)... :D i da mi je neko i rekao znas ko koristi SS, ja bih rekao znam - TOTTI! ^_^
I meni to skroz ok

 

26 minutes ago, totti said:


Ali klip pokazuje da uštede ima. I to 10%. Ja iskreno ne vidim koga konkretno bi oni kroz klip trebalo da reklamiraju, pa da dobiju pare za to emoji4.png. Isto kao kad bi ABS 
 

 

Tacno. To sam i hteo da napisem jos u prvom postu, nije da reklamiraju Ford pa ce od njih dobiti pare, samo sam skeptican po tom pitanju. To uopste emisije, ljudi koji se samo razumeju u kola ili bivsi trkaci. Ako je i neko trebao da radi, a ja da 100% poverujem onda je to neka nezavisna komisija/laboratorija.

Ovako imamo proizvodjace koji znamo kako se dovijaju u lazima i prevarama i ljude iz zabavne emisije. Meni to ne pije vodu plus i zbog toga što iz prostog i prakticnog razloga ne znam nikoga ko ga koristi (ok, sem tebe), a znam ljude koji ga gase, pa mi onda tu nesto ne stima bas. Ja znam da bih ga odmah iskljucio, na stranu upitno smanjenje potrosnje ali imam i utisak da je to previse drndanje kola...

PS - bice sve oko S&S sistema prebaceno gde treba

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni lično je apsolutno nenadjebiv na granicama, kad su gužve. Tada slavim onog ko ga izmisli

Poyy

 

20170603_094913.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja psujem proizvodjaca kada izvezem auto iz garaze, izbacim u ler, krenem da se vezem ili namestam naocare za Sunce i ugasi se :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, dekirs said:

Taj SS sistem pamtim samo po specifikacijama akumulatora i ceni istog.

Istog sam mišljenja, koliko puta anlaser drdnaš i plus akumulator. Ok, negde sam pročitao da su valjda posebno pravljeni ti anlaseri bas zbog tog SS sistema ali to je ono što ne platiš na mostu pa platiš na ćupriji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, dekirs said:

Taj SS sistem pamtim samo po specifikacijama akumulatora i ceni istog :D

Nisu ni ti akumulatori skupi toliko koliko se priča. Evo primera jednog od skupljih za moj auto recimo...

Screenshot_20180514-234405.thumb.png.07f8f883209015d72e904f377ff5acc7.png

Ako uzmeš u obzir da običan aku od 70tak A košta kao pola ovog razlika u ceni nije neki bauk.

 

Ja generalno isključujem SS čim startujem auto jer akanje svih sklopova vezanih za njega ne vrede pišljive uštede goriva ako ona uopšte i postoji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...